Search billions of records on Ancestry.com
   

Ashburton.

Transcribed from - Morris and Co.'s Commercial Directory and Gazetteer. 1870

Please notify me of any errors. Contact.

 

Transcribed By Val HENDERSON

Checked by Audrey FAWN

 

Pages 447 - 453

 

 

 

 

 

 

 

  ASHBURTON is a parish and market town in Newton Abbot union, containing by the census of 1861, 3062 inhabitants, and 6936 acres; in the deanery of Moreton, archdeaconry of Totnes, diocese of Exeter, hundred of Teignbridge, East Devonshire; 7 miles south-west from Newton Abbot, 19 south-west from Exeter, on the old turnpike road from thence to Plymouth, and 221 from London, on the banks of the small river Yeo, which runs through the town and joins the Dart about 1 mile from thence. This was a borough by prescription from an early date, and sent two members to Parliament in the 26th Edward I., and again in the 8th Henry IV., after which the franchise was held in abeyance until 1640, when it was again revived, and sent two members to Parliament until 1832, when the Reform Bill of that year reduced it to one member, which it retained until defranchised by the Reform Act of 1868. It was not included in the Municipal Reform Act of 1835, and is consequently under the government of a portrieve, bailiff, constables, and other officers, who are appointed by the annual Court Leet and Baron held by Lord Clinton, who is lord of the manor.

  The town is situated in a valley, surrounded by hills, on the borders of Dartmoor, within an easy distance of the beautiful scenery of Buckland Woods, Holme Chase, the upper portion of the river Dart, and the whole of the south portion of the forest. A new line of railway is now in course of construction from Totnes through Buckfastleigh to this place, which, doubtless, will give a great impetus to the trade of the town, and will also induce capitalists to build in this delightful neighbourhood.

  The MARKET HOUSE, in North street, was erected in 1849 and 50 by Lord Clinton, over which is a large public room, in which the magistrates for Teignbridge division hold their Petty Sessions; and is also used for assemblies, concerts, lectures, &c.

  The CHURCH is a spacious cruciform edifice, dedicated to St Andrew, in the perpendicular style, consisting of nave, chancel, transepts, and north and south aisles, with a lofty tower rising from the centre, 92 feet high, and surmounted by pinnacles. The vicarage, with that of Buckland-in-the-Moor annexed, had the tithes commuted, in 1840, at £538 per annum, and the residence and 72A. 1R. 18P. of glebe land; it is in the incumbency of the Rev. Charles Worthy, B.A., and the patronage of the Dean and Chapter of Exeter, who are appropriators of the rectorial tithes, which were also commuted at £390 per annum. The Baptists, Congregationalists, and Wesleyans have places of worship here.

  The GRAMMAR SCHOOL was founded and endowed by W. Wearing, Esq., in 1606, out of lands formerly belonging to the dissolved Chantry of St Lawrence; and the chapel, dedicated to that Saint, which had been used for public meetings and holding the manorial courts, was appropriated to the school; the tower and spire are still standing, but the fabric was rebuilt during the past century. There is a Free School, which was founded and endowed in 1754 by the then members of the borough - Lord Middleton and J. Harris, Esq. There is a good residence for the master, and the schoolhouse was erected in 1831; the salary is £120 per annum, and the scholars pay one penny per week for stationary, &c. The town is noted as being the birthplace of Walter Giffard, editor of the Quarterly Review; John Ireland, Dean of Westminster; John Dunning, Lord Ashburton; who is also buried in this church.

  There are three excellent hotels, the "Golden Lion," the "London," and the "Globe," where every accommodation for tourists or commercial men can be obtained, besides other good inns and hostelries.

 

TOP

Clergy, Gentry, and Private Residents.

Abraham Robert George, Esq., East street

Amery John Sparke, Esq., Druid

Barber Rev. Frederic (Wesleyan), West street

Bate Mr. Charles, Chewley

Bean Edward Fowler, Esq., East street

Beer Mrs. Elizabeth, East street

Bickford Francis Jefford Davy, Esq., East street

Bradridge Miss. Bessy Bertha, West street

Butchers Rev. John Henry (curate), West st

Caunter Mrs. F.E., East street

Caunter George, Esq., East street

Cockey The Misses, East street

Cousins Mrs. Betsy, East street

Creber Mr. William, West street

Cruse Edward, Esq., West street

Flood Rev. Frederick, B.A., East street

Gervis Walter Soper, Esq., M.D., West st

Gribble The Misses, West street

Hainworth Miss Ann, East street

Hern Mr. John, St Lawrence lane

Hooper Mr. William, Rose cottage

Hosking Mrs. Jane, East street

Hughes Major-General, The Knoll

Hurst Mr. John Chas., Kingsbridge lane

Hurst Mr. William, Kingsbridge lane

Irish Miss. St Lawrence lane

Jones Mrs. Catherine, High grove

Kingwill Mr. Richard, East street

Kingwill Mr. William, West street

Lamble Mr. Samuel, East street

Lay Rev. John Ward, Lower Hele

Lyle Mrs. Prudence, East street

Maunder Mr. William, West street

Metherell Mr. John, Violet cottage

Moorman Rev. Andrew Cook (Independent), East street

Norrish The Misses, East street

Norrish Mr. William, East street

Pearse Mr. Thomas, east street

Penney Mr. George Daniel, East street

Pope Mr. William Henry, North street

Rogers Captain T.E., Waye

Sage Mrs. Ann, East street

Sawdye Mr. John Damerell, St Lawrence st

Scott Major, The Rosary

Searle Miss. Eleanor, East street

Smerdon Mr. Thomas, Lower Bowdley

Smerdon Mr. Thomas, Lower Brownshill

Stevens Mrs., West street

Stockman Mr. Richard, Balland cottage

Tozer Henry, Esq., East street

Tozer Solomon, Esq., Abbey view

Tucker Robert, Esq., East street

Tucker Robert Coard, Esq., East street

Turner Mr. Robert, Cat park

Ward Mr. William Baker, West street

Woodley James, Esq., J.P., Halshanger

Worthy Rev. Charles, B.A., The Vicarage

Yates John Wildman, Esq., East street

Young Mrs., Place house

 

TOP

Trades and Professions.(Abraham ~ Creber)

Abraham William, baker, and confectioner, North street

Abbott William Henry, farmer, Lower Bowdley

Abraham Robert George, solicitor, commissioner in chancery, perpetual connissioner for taking acknowledgments* of deeds by married women, clerk to the Turnpike Trustees, and agent to the Atlas Fire and Life Insurance Company, East street

Addicott Mrs. Elizabeth, toydealer, West st

Angel Mrs. Eliza, "London" family and commercial hotel and posting house, West street

Baker Miss. Elizabeth, shopkeeper, East st

Baker John, blacksmith, East street

Baker Mrs. Mary, baker and confectioner, East street

Baker Miss. Mary, schoolmistress, Bowling green

Ball Mrs. Dinah, shopkeeper, St. Lawrence street

Barons Miss Susan Lloyd, postmistress

Batten Joseph, painter, glazier, paperhanger, and assistant overseer, depot for the British and Foreign Bible Society, East street

Batten William Knott, currier, leather merchant, and farmer, Kingsbridge lane

Battershill Wm., shoemaker, Bowden hill

Battershill William Henry, baker and confectioner, West street

Bean Edward Fowler, surgeon, East street

Beck George, chemist and druggist, East st

Beck Nathan, agent for the Devon and Exeter Savings Bank, North street

Berry John and Sons, woolstaplers, serge and blanket manufacturers, North street; and at Buckfastleigh

 

Berry Joshua, farmer, Halshanger farm

Berry John, grocer and draper, North st

Bickham Mrs. Mary Ann, shopkeeper, West street

Bickley Amos, mason and builder, East st

Bowden Robert, tailor and hatter, East st

Browning John, sawyer and timber dealer, Bowling green

Browning Mrs. Mary, Berlin wool repository, West street

Butt Mrs. Elizabeth, blacksmith, North st

Caunter George, solicitor, clerk to the County Magistrates, to the Land, Assessed, and Property Tax Commissioners for Teignbridge division, and the Highway Board, and the treasurer to the Ashburton Turnpike Trustees, East street

Chaffe Roger, farmer, Higher barn

Chaffe Wm., cowkeeper, Heavyhead lane

Chalk Samuel Henry, boot and shoemaker, North street

Chalker Mrs. Sarah, ironmonger, North st

Chapple James M., printer, stationer, toydealer,organist, teacher of the pianoforte and singing, North street

Chapple William Waycott, printer, West st

Ching Mrs. Susan, shopkeeper, North street

Clarke Thomas, baker, East street

Codd John, shoemaker, West street

Coleman Enoch, tailor, East street

Conneybear Miss. Eliza, milliner and dressmaker, West street

Creagh Henry Couch, printer, Staverton pl

Creber William, manager at Ashburton Bank, West street

TOP

 

 

Trades and Professions.(Davies ~ Knowling)

Davies Robert Thomas, draper, tailor, and hatter, West street

Daw Henry James, grocer and builder, West street

Daw Mrs. Marian, grocer, North street

Daw William, miller, Lemonford

Dicker Wm., market gardener, Church lane

Distin Wm., ironmonger, brazier, plumber and tinplate-worker, North street

Down John, grocer, provision factor, boot and shoe dealer, and agent to the Royal Fire and Life Insurance Company, West street

Dobell Henry, cooper, North street

Dobell Robert, bookseller, stationer, and sub-distributer of stamps, East street

Dobell Robert, "Golden Lion" family and commercial hotel and posting house, East street

Dunn Martin, farmer, Dolbeare farm

Eales Richard, manager at Gas Works, St. Lawrence street

Easterbrook Samuel and Joseph, carters, East street

Easterbrook Thomas, carter and farmer, East street

Easterbrook William, lodginghouse-keeper, Hope villa

Eddy John Robert, painter and glazier, St. Lawrence lane

Edes John, farmer, Higher Lemonford

Edgecombe George, saddler and harness maker, North street

Edgecombe Richard, tailor, East street

Edgecombe William, farmer, Dolbeare

Eddy Henry Albert, draper, hosier, and haberdasher, North street

Eddy Henry A., surveyor and draper, North street

Eggbeer Thomas, jobbing gardener, West street

Elliott Mrs. Ann, cider retailer, Bowden hill

Elliott Miss. Philippa, boarding and day school, East street

Elliott Robert, carpenter, St. Lawrence st

Ellis Robert, shopkeeper, East street

Ferris Thomas, tailor, West End cottage

Flood Rev. Frederick, B.A., head master of the Grammar School, East street

Foaden John, relieving officer, registrar of births, deaths, and marriages, and agent for the Clerical, Medical, and General Life, and the Manchester Fire Insurance Companies, West street

Foaden John H., builder and contractor, West street

Foot Mrs. Elizabeth, upholstress, East st

Foot Frederick, artist, East street

Foot Henry, tailor and woollen draper, West street

Foot John May, carpenter, Heavyhead lane

Foot Peter, shoemaker and parish clerk, circulating library, East street

Ford William, solicitor's clerk, East street

Franklin John, ironmonger and tinplate-worker, West street

French Mrs. Elizabeth, dairy, East street

Geach Jabez, linen and woollen draper, silk mercer, hosier, hatter, &c., North street

Gidley Mrs. Ann, shopkeeper, North street

Gidley Geo., farmer, Higher Headborough

Giles Henry, watchmaker and jeweller, corner of the Old Market place

Giles and Son, boot and shoe makers, East and West street

Glanville Richard, tailor, West street

Griffiths Richard, market gardener, East street

Grose John, baker and grocer, North st

Hamlyn Mrs. Mary Ann, shopkeeper, North street

Hannaford Samuel, yeoman, East street

Harding Thomas, boot and shoemaker, North street

Hext Richard, farmer, Yolland Hill

Hext Thomas, builder and furniture broker, North street

Hext Mrs. Thomas, milliner and draper, North street

Hines John, "Sun" inn, North street

Honywill John Hannaford, brewer and maltster, Stone Park house

Hornsey Charles, earthenware dealer, North street

Horton John, general smith, West street

Hurst John, Inland Revenue officer, East street

Husson Edward, "Globe" commercial hotel and posting house, North street

Husson John, tailor, and linen and woollen draper, North street

Husson Samuel, school master, School House

Huxham Miss. Agnes, grocer and baker, North street

Inman Samuel, grocer, East street

Ireland Mrs. Elizabeth, cider retailer, North street

Ireland George, earthenware dealer, East street

Irish Bartholomew, farmer Westbrook

Irish Henry, farmer, Rushdale

Irish William, farmer, Pitt

Jewell Samuel, blacksmith, St. Lawrence street

Johns Edwin, shoemaker, town crier, and billposter by appointment, St. Lawrence street

Joint William, stonemason, East street

Jonas Henry, farmer, Horsey hill

King William Dennis, nurseryman, Gulwell bridge

Kingwell Mrs. Jane, shopkeeper, North st

Kingwell Richard and William, farmer, Welster

Kitson Edward, farmer, Place

Knapman John, miller, Belford Mill; h. East street

Knowling George, wheelwright and agricultural implement manufacturer, North street

Knowling William, wheelwright, Great Bridge

TOP

 

Trades and Professions.(Lamason ~ Syms)

Lamason Mrs. Maria, baker, East street

Langler George, saddler and harness maker, North street

Langler John, farmer, Rew

Lear Mrs. Elizabeth, milliner and dressmaker, East street

Lee John Ball, hairdresser, West street

Lee Philip, marine store dealer, Heavyhead lane

Luscombe John, "Victoria" inn, North st

Luscombe Richard Benjamin, "Exeter" inn, West street

Lyle Miss. Prudence, boarding and day school, East street

Madge Henry, farmer, Lergecombe

Mann Richard, farmer, Goodstone

Mann and Son, auctioneers, surveyors, estate, house, and commission agents, East street

Mann Thomas, day school, East street

Mann William, butcher, East st

Mann William, farmer, Goodstone

Matterface John Campion, butcher, East street

Matthews Richard, baker and builder, Heavyhead lane

Maunder James, butcher, West street

Maunder Thomas, East street

Maynard Thomas, farrier, West street

Mead John, shoemaker, Western road

Mead Mrs. Mary, day school, East street

Meers Robert, stationer and newsagent, West street

Mortimore Edward, market gardener, West street

Mugford Henry, "Rose and Crown", West street

Mugridge Hugh, cabinet maker, West st

Mugridge Richard, farmer, Balland farm

Mugridge Thomas, farmer, Blackmore

Northcott Robert, farmer, Lower Whiddon

Northcott Robert, shopkeeper, East street

Oldrey William, farmer, Water

Osmond Robert Ryder, miller, West street

Palk Richard, farmer, Alston

Palmer John, carpenter, North street

Pearce John S.D., chemist, druggist, grocer, and agent for W. and A. Gilbey's wines and spirits, West street

Perkins Mrs. Elizabeth, "Golden Fleece", St. Lawrence street

Phillips James, "Culloden" inn, North st

Pillott Mrs. Mary Ann, herbalist, St. Lawrence street

Pitts John, farmer, Brownshill

Popplestone Daniel, nurseryman and seedsman, East street

Popplestone Mrs. Jane, dressmaker, East street

Popplestone Samuel, dyer, East street

Port James, drill instructor, East street

Preston Richard, carrier, West end

Richard Mrs. Elizabeth, shopkeeper, East street

Rowe Mrs. Mary, "Duke's Head", East st

Rowland John, farmer, Headborough

Rowland William, farmer, Auswell

Sampson John, stone and marble mason, East street

Sandercock John, baker and cab proprietor, North street

Saunders John, painter and house decorator, East street

Sawdye Edward, land surveyor, auctioneer, general commission agent, and agent for the ROyal Farmers' Fire and Life Insurance Company, West st

Scagell Henry Halse, farmer, Lower Waye and West street

Schwer Leonard, watch and clockmaker, West street

Sitters Robert, boot and shoemaker, East street

Skinner Charles, linen and woollen draper, East street

Skinner Edward, farmer, Lemonford

Skinner Joseph, shopkeeper, North street

Skinner Joseph and George W., farmers, Caton

Smerdon Charles, butcher, North street

Smerdon Elisha, farmer, Higher Mead

Smerdon Elijah, farmer, Summerhill

Smerdon John, farmer, Lower Mead

Smerdon John, farmer, Higher Brownshill

Smerdon John, "Town Arms", North st

Smerdon Richard, butcher, East street

Smerdon Thomas, farmer, Lower Brown's hill

Smerdon Thos. Pope, farmer, North street

Smerdon William, farmer, Higher Bowdley

Soper Frederick, carpenter, East street

Stanbury John, farmer, Higher Whiddon

Stancombe James, farmer, Furzeleigh

Stear George, veterinary surgeon, East st

Stephens James, "New Bottle", North st

Stevens William, "Red Lion" inn, East street

Syms John, sawyer, Heavyhaed lane

TOP

 

Trades and Professions.(Taylor ~ Yolland)

Taylor Thomas, basketmaker, North street

Thorn Samuel, baker, West street

Tozer Henry, solicitor, and agent for the Liverpool and London and Globe Insurance Company, East street

Truman James, "Royal Oak", East street

Truran Thomas, publican, back lane

Tucker Edwin, seed, grain, and manure merchant, and maltster, Kingsbridge lane; and at Newton Abbot

Tucker Robert and Robert Coard, solicitors, East street

Tucker Robert Coard (firm of R. and R.C. Tucker) solicitor, and district Poor Law auditor for South East Devon, East street

Underhill William, miller, Furzeleigh

Wadge Edwin Harvey, seed merchant, land surveyor, and auctioneer, North street

Wakeham Andrew, carpenter, Bowling green

Ward Daniel, farmer, Priestaford

Warren Richard, thatcher, Dolbear

Watts, Whidbourne, & Co., bankers, West street

Weeks Robert, boot and shoemaker, North street

Weeks Samuel, boot and shoemaker, North street

Westaway James, baker and gamedealer, North street

Whiddon John, marine store dealer, North street

Whiddon John, jun., marine store dealer, town crier, and billposter

Whiddon William, coachbuilder, Heavyhead lane

Whiddon William, jun., stationer, newsagent, correspondent for Exeter and Plymouth Gazette, Daily Telegram, the Western Morning News, and agent for the North British Mercantile Fire and Life Insurance Company, and the Prudential Life Assurance Company, East street

Whiteway and Fott, land, house, and estate agents, and agents for the Sun Fire and Life Insurance Company, East street

Widger William, farmer, Goodstone

Wills James, beer retailer, North street

Wills James Henry, shopkeeper, East st

Wills John, farmer, Hooks

Wills Richard, farmer, Lemonford

Winsor Joseph, "Old Bottle" inn, St. Lawrence street

Woolaway John, miller, Town mills

Wootton John E., plumber, glazier, and painter, East street

Yolland Charles, butcher, East street

Yolland George Wills, chemist, druggist, and grocer, North street

Yolland James, tailor and draper, North st

Yolland Mrs. John, farmer, Pitley

Yolland Mrs. Sarah, seed and manure merchant, East street

TOP

 

Information of Public Men and Institutions Connected with the Town and County.

Post Office and Postal Telegraph Office, East Street.

Miss Susan Lloyd Barons, Postmistress.

Letters arrive at 6 a.m.; delivery commences at 7 a.m.; dispatch at 7 p.m.

Money orders granted and paid and savings bank and annuity business transacted from 9 a.m. to 6.20 p.m.

~

Bank.

Watts, whidbourne, and Co., bankers, West street (branch of), draw on Williams, Deacon, and Co., London - William Creber, manager

~

Magistrates usually attending Petty Sessions.

Sir Bourchier Palk Wrey, Bart., The Chase, Holne

James Woodley, Esq., Halshanger

John Sparke Amery, Esq., Druid

Clerk to the Magistrates - George Caunter

Petty Sessions are held in the Market Hall on the third Friday in each month

~

Public Establishments.

Gas Works, St Lawrencw lane - Richard Eales, manager

Inland Revenue Office, "Golden Lion" - John Hurst, officer

Library, East street - Peter Foot, librarian

Market House, North street -

Police Station, Back lane - Saml. Newbury, sergeant

Stamp Office, East street - Robert Dobell, distributor

~

Public Officers not Enumerated with Public Establishments.

Assistant Overseer - Joseph Batten

Clerk to the Highway Board and the commissioners of Land, Assessed, and Income Taxes - George Caunter

Clerk to the Turnpike Trustees - Robert G. Abraham

District Poor Law Auditor for South East Devonshire - Robert Coard Tucker

Relieving Officer and Registrar of Births, Deaths, and Marriages - John Foaden

Surveyor to the Highway Board - Francis Oliver

Treasurer to the Ashburton and Totnes Turnpike Trustees - George Caunter

Places of Worship.

St Andrew's Church - Rev. Charles Worthy, vicar

Dissenting Places of Worship.

Baptist Chapel, Heavyhead lane

Independent Chapel, North street - Rev. Andrew Cooke Moorman, minister

Wesleyan Chapel, West street

Schools.

Grammar, St Lawrence lane - Rev. George Frederick Flood, B.A., master

Lord Middleton and Mrs. Harris's Charity, Bowling green - Samuel Husson, master; Miss Mary Baker, mistress

Infant School, North street - Miss Ford and Miss French, mistresses

Conveyance.

Omnibus Company's omnibus to and from Newton Abbot daily (Sundays excepted), leaving the Globe Hotel on Mondays and Fridays at 6.45 a.m.; other days at 9.0 a.m.; returning from the Queen's Hotel, Newton Abbot, at 6.0 p.m.

Carriers

Chudleigh and Exeter - Dilling, from his house, East street

Newton Abbot - Samuel Edgecombe, from his house, Back lane, Fri

Plymouth - Richard Preston, from his house, Mon and Thurs, at 10 a.m.

Torquay - Samuel Edgecombe, from his house, Back lane, Fri

Totnes - Samuel Edgecombe, from Back lane, Wed and Sat

Transcript Notes.

* 'e' is missing from acknowledgements

 

TOP

MY HOME PAGE

RETURN TO 1870 LIST

Updated 2/12/01

Please Report any non-working links.

Please feel free to use the information on this page for your own personnel research, but please DO NOT use it for commercial purposes or financial gain. Thankyou.

© 2001 Transcriber and Checker as named above.