Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
NATIONAL SCHOLARSHIPS
1916

These are extracts from the Auckland Weekly News - available on microfilm at the Auckland City Library. I do not personally have any more information than is shown here. Thanks to Jacqueline Walles for these.

SENIOR NATIONAL SCHOLARSHIPS [AWN 20.01.1916] p.18

SUCCESSFUL CANDIDATES in the NOVEMBER EXAMINATION (with marks)

The following are lists of candidates who reached the standard of qualification for scholarships in the senior national scholarship examinations of November last. To those who are eligible in all other respects, scholarships will be awarded by the education boards concerned:-

ADAMS, Olga Gertrude Livia Auckland 1570 [Tauranga D H S]
AITKEN, Robert Stevenson Otago 1837
ALEXANDER, James Murray Southland 1520
ALLEN, Arnold Charles Nth Canterbury 1553
ANDERSON, Myrtle Daphne Wellington 1504
ARMS, George Edward Taranaki 1430
ATKINSON, Wm Miles Taranaki 1474
AUSTIN, Robert Edwin Otago 1630
BAIRD, David William Auckland 1468 [Whangarei High School]
BARKER, Edwin Louis Nth Canterbury 1549
BARRETT, Harold Alleyne Guise Nth Canterbury 1480
BAGLEHOLE, John Cawke Wellington 1466
BECKINGSALE, Frank Roy Nelson Otago 1448
BETHELL, Doris Ada Auckland 1468 [Whangarei High School]
BRIGMAN, William Woods Otago 1498
BRITLAND, Doreen Mary Wellington 1520
BROWN, James Goldie Nth Canterbury 1459
BUTEMENT, Constance Alice Wellington 1455
CALLANDER, Alexr Robert Taranaki 1547
CAMPBELL, Beatrice Mary Sale Wanganui 1763
CLEARY, Timothy Patrick Wellington 1470
COMRIE, Ernest Young Auckland 1533 [Auckland Grammar School]
COOPER, Philip Wellington 1590
CRAWFORD, Stewart White Sth Canterbury 1451
DAVIS, Arthur Geoffrey Auckland 1681 [Auckland Grammar School]
DICKSON, Peter Lockheart Wanganui 1438
DIEHL, Eric Wellington 1498
DOULL, Muriel Jane Wanganui 1509
DUDDING, Reginald George Auckland 1512 [Auckland Grammar School]
FEATONBY, Dorothy Helen Wellington 1601
FINLAY, Harold John Otago 1639
FRANCIS, Charles Wm Nth Canterbury 1564
FRENCH, Andrew Aicken Auckland 1580 [Pukekohe District High School]
GAULT, Isabella Otago 1614
GRATER, Margaret Marion Vida Otago 1530
HALL, Sidney Wm Southland 1589
HAMILTON, Wm Hunter Nelson 1552
HARDIE, Edith Mary Nth Canterbury 1554
HARROP, Angus John Otago 1707
HASTIE, Katharine Milner Auckland 1484 [Auckland G G S]
HOLMES, George Andrew Otago 1522
HOWARD, Nina Catharine Auckland 1475 [Auckland G G S]
HOWIE, Arthur Hallam Southland 1473
HUDSON, Frank Otago 1581
JACKA, Ida Vera Wellington 1595
JARY, Elizabeth Kate Auckland 1453 [Hamilton High School]
JOHNSTON, Margaret Gordon Auckland 1689 [Auckland G G S]
JONES, Clifford Fredk Sth Canterbury 1497
KELLEY, Myrtle Elizabeth Nelson 1537
KIDD, Isabella Otago 1590
KINGSTON, George Richard Southland 1545
LANDRETH, John Faulks Otago 1643
LOW, Kenneth William Wanganui 1526
LUMSDEN, Elizabeth Pretoria Wanganui 1534
LUSK, Robert Gordon Butler Auckland 1687 [Auckland Grammar School]
LYNN, Delight Marianne Wanganui 1556
McCASKILL, Lancelot William Sth Canterbury 1589
McDOWELL, Fredk Henry Southland 1726
McEWAN, John Martin Otago 1681
McGREGOR, Margaret Victoria Southland 1537
McMIKEN, Edith Milner Auckland 1448 [Hamilton High School]
McPHEE, John Donald Gillies Wellington 1592
MARSHALL, Wm Aldridge Otago 1529
MARTIN, Annie McWilliam Wanganui 1520
MASON, Walter Thomas Auckland 1479 [Auckland Grammar School]
MATHEW, Kathleen Annie Auckland 1553 [Auckland G G S]
MEE, Bowery Bradley Sth Canterbury 1488
MORGAN, Effie Muriel Wellington 1452
MORGAN, Ellie Claudine Auckland 1705 [Auckland G G S]
MORRISON, Margaret Alexandria Auckland 1708 [Hamilton High School]
MYERS, Margery Wanganui 1595
NEILD, Dennis Wm Auckland 1642 [Auckland Grammar School]
PATERSON, Theodore Nth Canterbury 1560
PATTERSON, Airini Hawkes Bay 1604
PEART, Joseph Norris Auckland 1548 [Auckland Grammar School]
PITT, Dorothy Watson Nelson 1619
POLLOCK, George Alexander Nth Canterbury 1490
PRESTON, Thomas Wm Southland 1722
PURDIE, Douglas Campbell Auckland 1537 [Auckland Grammar School]
QUARTERMAIN, Allan Arthur Auckland 1451 [Auckland Grammar School]
RAWNSLEY, Eric Jesse Auckland 1599 [Akd Grammar School 1591]
RAY, Henry Salisbury Otago 1440
RHODES, Fanny Margareta Hawkes Bay 1466
RICHARD, Margaret Elizabeth Wanganui 1470
RIGBY, Lilian Elizabeth Auckland 1465 [Thames High School]
ROBINSON, Nancy Margaret Nelson 1443
ROSE, Alice Campbell Otago 1494
RUNCIMAN, John Merrilies Hawkes Bay 1447
SCOTT, Horace McDonald Nth Canterbury 1515
SHEPPARD, Thomas Barrow Southland 1509
STADE, Hilda Henrietta Nelson 1566
STEVENS, Robert George Southland 1574
STEENSON, Orwell Stuart Nth Canterbury 1436
STOKES, Ralph Grainger Otago 1469
SUTHERLAND, Angus Leslie Otago 1496
TANSEY, Eric Leslie Taranaki 1508
TAYLOR, Hazel Edith Auckland 1661 [Auckland G G S]
TILLER, Leslie Walter Nelson 1500
TODD, James Auckland 1447 [Whangarei High School]
TRIMMER, Ralph Kraeft Auckland 1460 [Auckland Grammar School]
TURNER, Alexander Kingcome Auckland 1574 [Auckland Grammar School]
VIAL, Burchie Dawson Wellington 1499
WALKER, Cyril Auckland 1446 [Auckland Grammar School]
WALLACE, Kenneth Stewart Wellington 1524
WIETZEL, Hedwig Wellington 1460
WHITEMAN, Nevile George Wellington 1620
WOOD, Douglas Reginald Wellington 1464
WOOD, George Ernest Francis Grey 1527
WOOD, Leslie Spurgeon Auckland 1451 [Thames High School]

The following are the names of the successful candidates for National scholarships in the Hamilton centre:

ARMSTRONG, ASHWIN, BATEMAN, BOLLARD, BUTLER, CALLAWAY, CHADWICK, CLAYTON, COLEMAN, CORNFOOT, FISHER, GAULTON, GOW, GREENE, LA TROBE, MACKAY, N R, MACKY, J S, McMICKEN, MORRISON, NEWSHAM, O’CONNOR, PATERSON, RANCH, REYNOLDS, RODEWALD, SPEIGHT, TRESTRAIL, TURBOTT, WATSON, WHYTE, WORTHINGTON

SENIOR FREE PLACES – AUCKLAND EXAMINATIONS [AWN 20.01.1916] p.18

The following is the list of senior free places awarded in the Auckland education district:

ABRAHAM, ADAMS, C E, ADAMS, J M, ALLEN, ANGUS, AUSTIN, BACKHURST, BAIGENT, BAILEY, BALLANCE, BARKER, BARTLETT, BENJAMIN, BENNETT, BLACKWELL, BLAIKIE, BLIGHT, BLOMFIELD, BLUNT, BOURKE, BRABANT, BRADY, BROWN, G M, BROWN, L E, BURRELL, BURTON, CARR, CARROLL, CLARK, E R, CLARK, W M, CLARKE, S C, CLARKSON, COLEGROVE, COLLARD, COLLINGE, COMRIE, CONNERY, CONYNGHAM, COPPARD, CORBAN, COULAM, COX, CRAIG, G S L, CRAIG, S E, CROCOMBE, DADSON, DAVIS, DENT, DICK, DOVE, DOWNEY, DRIVER, DRUMMOND, DUDDING, DUGGAN, EAVES, ECCLES, EDDOWES, ELLIS, ENTWISTLE, FAIRGRAY, FLYNN, FOLEY, FOSTER, GARRARD, GEDDES, GIFFORD, GOODWIN, GRANT, GRAY, A J, GRAY, J R, GRAY, C, GREVILLE, GRAHAME, HARLAND, HASTIE, HAWKINS, HERON, F, HEWETT, HILL, J, HOOPER, HOPE, HORNE, HOWARD, HUBBLE, HUNT, HUNTER, G F, HUNTER, R E, HUTCHINSON, IRVING, ISAACSON, JAMES, JAMIESON, JOHNSON (3), JOYNT, B A, KEARY, T, KEAREY, M, KELLY, KING, KIPLING, KNIGHT, KRONFELD, KUSABS, McCARROLL, C, MacDOUGALL, McDOWELL, MACGREGOR, MACKAY, A M, MACKAY, R H, McKEON, McLEOD, N J, McLEOD, R H, McPHAIL, MARTIN, G J, MARTIN, F G, MASON, MATHESON, MATHEW, MELTZER, MILLER, MOLLOY, MOREY, MORGAN, NEILD, NELSON, NOBLE, O’CONNOR, PALMER, C A, PALTRIDGE, PEART, PENNIKY, PIRRIT, POOLEY, PRESTON, PURDIE, QUARTERMAIN, RAWNSLEY, REDDINGTON, RICE, RICH, RICHARDSON, ROBB, ROBERTS, ROGERS, ROSS, H McL, ROSS, W H, ROWLINGS, SAYEGH, SCHOFIELD, SERGEANT, SERVICE, SHARP, SMITH, C S, SMITH, R C, SMITH, S N, SOUTER, SPEEDY, SPENCER, STEADMAN, STEVANS, STEWART, A M, STEWART, J S, STRETTON, SUTTON, SWALES, TAYLOR, C A, TAYLOR, H E, TEUA, THOMPSON, Thos., TONG, TREVARTHEN, TRIMMER, TURNER, VEALL, WAKELYN, WALKER, WALL, WALLINGFORD, WARDELL, WARNOCK, WATSON, WERNHAM, WILLIAMS, WILSON, A, WILSON, V W

Country Centres

Aratapu: MACAULAY, R W; SAVIDENT, D A
Pukekohe: FRENCH
Te Kuiti: THOMAS
Waihi: CHRISTIE, MAUGHAM, SIBLEY, WINTLE
Warkworth: COS; GOERTS
Whangarei: BAIRD, BETHEL, BUTCHER, GUNSON, HANLON, HUTCHINGS, LAMB, A C, LAMB, W O, McKENZIE, McLEOD, PARSONS, PHILLIPS, SARGEANT, SWORD, TODD, WHITE

UNIVERSITY PASSES – WINNERS OF SCHOLARSHIPS [AWN 27.01.1916] p.32

The following are the results of the Entrance Scholarship Examinations (with marks) held by the University of New Zealand in December 1915:-

Abbreviations:
AGS Auckland Grammar School, AGGS Auckland Girls’ Grammar School, AHS Ashburton High School, CBHS Christchurch Boys’ High School, CGHS Christchurch Girls’ High School, GDHS Greymouth District High School, NBC Nelson Boys’ College, OBHS Otago Boys’ High School, SBHS Southland Boys’ High School, SGHS Southland Girls’ High School, TGHS Timaru Girls’ High School, WBC Wellington Boys’ College, WaiBHS Waitaki Boys’ High School, WaiGHS Waitaki Girls’ High School

Junior University Scholarships

DICKINSON, J C AGS 4477
MANSON, N AGS 4058
MARWICK, Thora C WaiGHS 4130
MORRELL, W P OBHS 4402
ROBB, G D AGS 4136
ROBINSON, C C AGS 4355
RYBURN, H J SBHS 4219
SINCLAIR, N T CBHC 4114
SMITH, Beatrice E CGHS 4170
WILD, G V SBHS 4007

University National Scholarships

ALLAN, J A WBC 3894
ANDERSON, Moana M OGHS 3751
BELL, G B AGS 3815
BURROW, Gweneth E AGHS 3674
CAIRNEY, J GDHS 3644
DAY, Eva E TGHS 3662
DUNN, L R L WBHS 3707
FYFE, Marion L WaiGHS 3800
GRANT, A P AGS 3894
HALL, J K S AGS 3821
KIDSON, C I NBC 3836
LAMBETH, Dorothy J SGHS 3759
McNAB, R G C AGS 3736
PHILLIPS, J AGS 3701
PORTER, H N AHS 3770
ROBINSON, Christobel E CGHS 3614
SANDRETH, R F OBHS 3877
SMITH, Eva H NGC 3729
SMITH, R V AGS 3855
SUTHERLAND, R A OBHS 3498

Taranaki Scholarships
MAIL, H J Stratford High School 3071
POPE, Eleanor New Plymouth Girls’ High 2851
WILSON, Joyce H New Plymouth Girls’ High 3037

Passed with Credit
TAYLOR, Arnold AGS 3742
GARLAND, C J AGS 3441
MELLSOP, L E AGS 3341
NICHOLSON, A M AGS 3159
BROWN, Margaret G AGGS 3146
HARMAN, R W E B Hamilton High 3066
VEALE, P O AGS 2882
FOOKS, Gertrude C AGGS 2836
MARTELLI, L O King’s College, Auckland 2741

NATIONAL SCHOLARSHIPS – Auckland Winners [AWN 27.01.1916] p.32

Senior & Junior Scholarships

The following is the award of senior and junior national scholarships to Auckland candidates upon the results of the examinations held in November 1915:-

ADAMS, O L G Tauranga DHS
BAIRD, D W B Whangarei HS
BETHELL, D A Whangarei HS
COMRIE, Ernest Y AGS
DAVIS, A G AGS
DUDDING, R G AGS
FRENCH, A A Pukekohe DHS
HASTIE, K M AGGS
HOWARD, Nina C AGGS
JARY, Elizabeth K Hamilton HS
JOHNSTON, M G AGGS
LUSK, R G B AGS
MASON, W T F K AGS
MATHEW, K A AGGS
McMIKEN, Edith M Hamilton HS
MORGAN, E C AGGS
MORRISON, M A Hamilton HS
NEILD, Dennis W AGS
PEART, Joseph N AGS
PURDIE, Douglas C AGS
QUARTERMAIN, A A AGS
RAWNSLEY, Eric J AGS
RIGBY, Lilian E Thames HS
TAYLOR, H E AGGS
TODD, James Whangarei HS
TRIMMER, Ralph K AGS
TURNER, Alex. K AGS
WALKER, Cyril AGS
WOOD, Leslie S Thames HS

Junior Scholarships

ADAMS, Harold Campbell Remuera
ALLEN, Kenneth Alfred Remuera
ANGELL, Arthur Albert Whangarei
ANSCHUTZ, Richard Paul Mt Eden
ASHWIN, Doris Ida Hamilton
BAIRD, Jas. Reginald Hamilton W.
BERGMAN, Rudolf Napier Street
BIRDSALL, Ralph Thomas Ti Point
BRAMLEY, Jack Stanley Bay
BUTLER, John H Thames Convent
CARMAN, Frederick Geo Kohukohu
CROWLEY, Geoffrey Alan Tauranga
CRUICKSHANK, Malcolm A Pukekohe
DAVIDSON, Benjamin Nelson Street
DAVIS, Edna Mary Avondale
DIXON, George Skene Rotorua
DOUGLAS, Mary Hamilton
DOWNEY, Elsie Annie Avondale
FRICKER, Kenneth H Hamilton
GAZE, Noel Shaftsbury Mt Eden
HALL, Constance E Otorohanga
HAY, Robert Turnbull Waihi
HUME, Douglas H Hamilton
HUNT, Henry Charles Tokatoka
JENKINS, Donald Mt Roskill
KALAUGHER, Nellie AGGS
KEMP, Ronald Ralph AGS
LEE, Joseph Arlington Newton West
LEONARD, Francis R Remuera
MACKLOW, Richard Dennis Ellerslie
MACKY, Wallace A Te Papapa
MARTIN, Esme Rebecca Hamilton
MASON, Aubrey James AGS
McCULLOUGH, Hazel Kate Mt Eden
McNAIR, William Alan Dairy Flat
MERITT, Kathleen M Ponsonby
MOWLEM, Arthur R Ponsonby
PARR, Elsie G AGGS
PATERSON, Duncan Hamilton
PHEASANT, Edwin Phillip Matakohe
RAMSAY, James Black Grafton
RAPSON, Victor C W AGS
SHANKS, Myrtle M P Grey Lynn
SHIRLEY, William Henry Ponsonby
SIMPSON, Gordon David Tauranga
SLANEY, Henry Swinnerton
SMITH, Frederick Gordon Kaikohe
SPARLING, Trevor G T Grafton
STEEN, David Harvey Newton West
STEIN, Thomas Valdemar Ponsonby
STORRY, Janet Hamilton West
TIZARD, Alan Gilchrist Remuera
WAKELIN, George Herbert Newton E
WARNOCK, Alexandra Alice Normal

Additional Junior

Additional junior scholarships have been awarded to the following candidates who had not, during the two years ended December 1, 1915, attended for more than three months at any school having more than one teacher:

BEAR, Leslie Cyril Te Puna
BENNY, Cecil Henry Komata
CAMPBELL, Beulah Waipu Cove
COTTON, Francis Hedley Jordan
HOOPER, Annie Lydia Makarau
KEARY, Thomas Patrick Komata
LONG, Jessie Julia Kath. Otaika
WEBB, Florence Winifred Helena Bay
WORSLEY, Marion Otonga
WRIGHT, Charlotte Ardmore

SCHOOL EXAMINATIONS - SENIOR FREE PLACES [AWN 27.01.1916] p.18

The following are lists of candidates at the Auckland Centre who passed the intermediate examination held in November last, thus qualifying for senior free places in district high schools or secondary schools:-

ABERCROMBIE, ADAMS, C A, ADAMS, J H, ASKEW, AICKIN, ALDERTON, ANDERSON, BATES, BEANEY, BELL, BILLING, BISHOP, BLACK, E, BLACK, F G, BOLTON, BRAITHWAITE, BRIGHT, BUTLER, CAMPBELL, CARR, CASHMORE, CASLEY, CHADWICK, CHAMBERLAIN, CHAMPION, CHAMPTALOUP, CHAPPELL, CLARK, M C, CLARKE, W P, COCHRANE, COLTMAN, COOPER, COPLAND, CRUM, DAVIDSON, DAVIES, DRAKE, ELLIOTT, FILLER, FINLAYSON, FLOOD, FORDE, FORDYCE, FRENCH, FROOD, FURNESS, GATLAND, M, GATLAND, S, GEORGE, GOLDWATER, GOODSON, GOUK, GRAHAM, M, GRAHAME, J, GRANGE, GRANT, GRIERSON, J, GRIERSON, M R, HAINES, H J, HAINES, R L, HARRISON, H K, HARRISON, S S, HARTY, HODGE, HUNT, HUTCHINSON, INNES, INSLEY, JOHNSTON, G A, JOHNSTON, M E, JONES, JORDAN, KEESING, KERR, KING, KINLOCH, LANE, LANG, I R, LANG, M I, LA ROCHE, LAWRY, LEGGE, LEVY, LEYSA, LITTLE, LETT, LUKE, McALLISTER, McANDREW, McDONNELL, McGOWAN, McGRUER, McKINLAY, McLOUGHLIN, McMILLAN, McVEAGH, MAGUIRE, MARKEY, MARRIAGE, MARTIN, G, MARTIN, J S, MASSAM, MAY, MEIKLE, MILLARS, MIDDLEMAS, MOODY, MORTON, MOUAT, MURRAY, NASH, NAYLOR, NEILL, NIXON, NORTON, NOY, NUTT, O’BRIEN, O’RORKE, J F, O’RORKE, M J, PAITRY, PALMER, PEACE, PEARCE, PERCY, PERHAM, PERKINS, PHILLIPS, PRENDERGAST, PRESTON, RAPSON, RENSHAW, RICHARDS, ROBERTS, ROBERTSON, ROBINSON, ROHAN, ROSS, ROWE, SCHRAFFT, SCOTT, SOMERVILL, H J, SOMERVILLE, E C, STEWART, SUBRITZKY, SWINNERTON, TAYLOR, C H, TAYLOR, S J, TEMM, THOMAS, TELLERTON, TREACY, WAKERLEY, WEBB, WEBBER, WEIR, WHARFE, WHITE, WILKIE, WILSON, WOODLEY, WOOLLEY, WYATT, YORKE, YOUNG

JUNIOR FREE PLACES

The following lists contain the names of Auckland candidates who qualified at either the junior national scholarship or junior free place examination held in December last, for junior free places in secondary schools, district high schools and technical schools:-

ABEL, ADAMS, AITKENHEAD, ALLEN, ALRIGHT, AMADIO, AMOS, ANDERSON, C K, ANDERSON, D B, ANDERSON, F L, ANDREWS, ANSELL, ARCHER, ARMITAGE, ARNOLD, ASH, ATKINSON, AULD, AVERY, BACH, BAECHMANN, BAILEY, BALLANTYNE, BARCLAY, BARWICK, BATTS, BAY, BEALE, BEAMISH, BEATTY, BEATTIE, BENNETT, BERESFORD, BILLMAN, BINT, BISHOP, BISSETT, BLACKMAN, BOAG, BOONE, BORROWS, BOSTON, BOWDEN, L R, BOWDEN, W, BOWDEN, A M, BRACE, BRADBURN, BRIFFAULT, BRODIE, BROUGHTON, BROWN, A G, BROWN, C R, BROWN, M A, BRUNTON, BUCHAN, BUCHANAN, BUCKLEY, BURNS, BURROW, BURTON, BUSHELL, BYATT, CALDWELL, CAMPBELL, B, CAMPBELL, G H, CARLAW, CARPENTER, CARTER, CARTIER, CATER, CHAPMAN, Von B, CHRISTIE, CHRISTMAS, CHURTON, CIVIL, CLARIDGE, CLARKE, F J, CLARK, G K, CLARK, H C, CLARK, I M, CLARK, P, CLARKE, C A M, CLAY, COATES, COLE, COLEMAN, COLLIER, COLSON, CONNOLLY, CONNOR, COOK, COOPER, CORBETT, COURTNEY, COX, CRAIG, CRAIG, E, CREMER, CROCOMBE, CROOKS, CULPAN, CUNNOLD, CURRIE, DALSTON, DANIELS, DARBY, DARRACH, DAVERN, DAVIDSON, DAVIES, DAVIS, DEACON, DASON, DENHAM, DICKSON, DILLON, DORLING, DORRINGTON, DOUGLAS, DOWNS, DRIVER, DUNNETT, F A, DUNNETT, V D E, EAVES, EDDOWS, EDGAR, ELLINGHAM, ELLIS, ENTRICAN, ENTWISTLE, ESPIL, FENTON, FERGUSON, FERNIE, FINLAY, FLEMING, FOOTE, FORREST, FORTUNE, FOSTER, A M, FOSTER, L W A, FRANCIS, FRANKLIN, FRASER, FRATER, FREEMAN, FRITH, FROUDE, GARDINER, GEORGE, GILL, GLENN, GLOVER, GOLDSTINE, GOODACRE, GRACE, GRANT, GREEN, GREENHILL, GRIFFITHS, GROOME, GUNN, HALL, HANKERS, HANLON, A C, HANLON, N E, HANSEN, HARDING, HARDMAN, HARLE, GILES, HARRIS, L, HARRIS, M E A, HARRISON, HARVEY, HAWES, HAY, HAZARD, HEAPE, HERON, HEWITT, HICKEY, HINKLEY, HOLLIDAY, HOLLOWAY, HOLMES, HOOPER, HOTHAM, HOULD, HOWARD, HOWDEN, HOWE, HUBAND, HULL, HUNT, M W, HUNT, N B, HUNTER, HYLAND, INGLIS, ILES, ION, IRVINE, JACKSON, D M, JACKSON, E E R, JACKSON, E C, JAMISON, JESSEN, JEWELL, JOHNSON, L A, JOHNSON, M M, JOHNSON, P H, JOHNSTON, JONES, L P, JONES, M B, JONES, M S, JORDAN, KEALY, KEESING, KELLY, D I, KELLY, M E, KER, KIMPTON, KICK, KNIGHT, KRETSCHMAR, KRONFELD, LAIRD, LAMB, A H S, LAMB, S B, LASLETT, LATTA, LEATHER, LEE, F E, LEE, J A, LEMON, LONG, LONGLAND, LONGMAN, LOWE, LUCAS, LYDIARD, LYNCH, McCLATSKEY, McCULLOUGH, McDERMOTT, McEVOY, MACGREGOR, McHALE, McINNESS, McINTYRE, McKINNON, McLEOD, McMAHON, McNICKLE, McPHERSON, MARDELL, MASSAM, MASSEY, MATHESON, MATTHEWS, E W, MATHEWS, I B B, MEIKLEJOHN, MELVIN, MERRICK, METCALF, MIDGLEY, MILDON, MILLAR, MEEKINGS, MILLIGAN, MILLS, I M, MILLS, M P, MOIR, MONAGHAN, MONTGOMERIE, MOORE, MORATH, MORGAN, MORRIS, A R, MORRIS, G N G, MOSELEN, MULGAN, MURPHY, MURLGAN, MURPHY, MURRAY, NAIRN, NELSON, NEWLAND, NEWTON, NICHOLSON, NOAKES, NODWELL, NORTHERN, O’CONNELL, O’CONNOR, OLDFIELD, OTTO, OVENDEN, PACEY, PAGE, PARISH, PARKER, PARRIS, PATERSON, PORITT, PEAKE, PEARSON, PELHAM, PRENDERGAST, PENMAN, PERT, W, PETERSON, PIESSE, PIKETT, POLLARD, POOLE, POTTER, POWELL, POWER, PRESTON, PRICE, PRIESTLY, PULMAN, RAMSAY, RATCLIFFE, REID, ROBB, ROBBINS, ROBERTON, M S, ROBERTSON, M A, ROBERTSON, N L, RODGERS, RONAYNE, ROSS, E, ROSS, G H, ROSS, M F M, ROSTGARD, RUNCIMAN, RUSSELL, SABY, SALTER, SAPSWORTH, SCARBOROUGH, SCOTT, J H E, SCOTT, W K, SEARBY, SEXTIE, SEXTON, SHAND, SHANNON, SHEPHERD, SIMMONS, SIMPSON, M, SIMPSON, R S, SKINNER, W L, SLATER, SLOMAN, SMALL, SMITH, D Edith, SMITH, D Ethel, SMITH, E L, SMITH, H L, SMITH, L V M, SMITH, R I, SNELLING, STANLEY, STEVEN, STEVENSON, R P, STEVENSON, J M, STEWART, J W, STRALEN, STRETTON, STRONG, STUART, Von STURMER, SURMAN, SUSSEX, TAPPER, TAYLOR, J E, TAYLOR, S, THOM, THOMAS, THOMPSON, E M, THOMPSON, R K, THORNALLEY, TODD, G H T, TODD, R M, TOMKINS, TONAR, TONKS, TREACHER, TREMBATH, VICKERY, WALSH, WARD, WASTNEY, WATSON, WEBB, WEBSTER, WESTLAKE, WHEATON, WHITE, WHITEHEAD, WHITEHOUSE, WHITMORE, WILD, WILES, WILKIN, R, WILKINS, D F, WILLIAMS, L C, WILLIAMS, M, WILLIAMSON, WILLIS, WILSON, F B, WILSON, G J, WILSON, H M, WILSON, I Z, WILSON, R D, WINN, WITHERS, WOLFGRAMM, WOOD, WORKMAN, WORRALL, WRIGHT, C, WRIGHT, J D, WRIGHT, K E, YEOMAN, YOUNG, ZUKERMAN


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES |NEW ZEALAND MISCELLANEOUS GENEALOGICAL INDEXES|NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE |NEW ZEALAND AND WORLD WAR TWO |NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI TRANSLITERATIONS |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SOUTH TARANAKI | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WANGANUI COLLEGIATE SCHOOL