Search billions of records on Ancestry.com
   

NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE
COMMISSIONS
FROM THE AUCKLAND WEEKLY NEWS
1915 - 1917

SOLDIERS’ EXAMINATIONS [AWN 04.02.1915] p.20

Special examination for students wishing to go with the Expeditionary Force:

AITKEN, Wm, BENHAM, P B, BOOTH, L H, BOWIE, John Tait [Diploma of Public Heath], CHRISTIE, R L, CONNOR, J, CURRIE, D E, DENISTON, T H, DON, J H [Bachelor of Dental Surgery], FITZGERALD, G P, GLASGOW, W T, GREEN, D B [Bachelor of Dental Surgery], HARP, G S, HASLETT, S L, HODGSON, R G K, JOHNSTON, Wm P [M.D. degree], JORY, P J, MacCORMICK, K [M.D. & Bachelor of Surgery], MACDIARMID, G N [M.D. & Bachelor of Surgery], McKAY, D, MILNE, D S, O’SULLIVAN, A W T, PARKER, R T, RITCHIE, T R, SCANNELL, W G, SHORT, A V, SPENCER, F M, ST CLAIR FISHER, G J, WALLIS, W S [M.D. & Bachelor of Surgery], WEBB, E J H, WILL, J L, WITHERS, R L

REINFORCEMENT EXAMINATIONS [AWN 20.04.1916] p.18

Candidates who passed the examination for first appointments to commissions held at Featherston Camp in February to March last:

February 1916:
ARKWRIGHT, H F - 2nd Lieut (prob.) 1st Reserve M.R.:
ASHBY, P C - 2nd Lieut (prob.) 1st Reserve M.R.:
BLACK, G H - 2nd Lieut (prob.) 11th MR
DAVEY, G H – Sergeant, 10th MR
EARL, F J R – Lance/Sergeant, 10th MR
FRANCE, A J - 2nd Lieut (prob.) 2nd Reserve M.R.
GARDINER, E C – Sergeant Major, 10th MR
GOODING, S J – Sergeant, 10th MR
GORRINGE, C R W - 2nd Lieut (prob.) 13th MR
GRIERSON, A H – 2nd Lieut (prob.) 10th MR:
HOGG, H R – Sergeant, 10th MR
JOHNSON, C G - 2nd Lieut (prob.) 10th MR:
KEBBELL, R W - 2nd Lieut (prob.) 13th MR
MAWER, C – Sergeant, 10th MR
METCALF, F W - 2nd Lieut (prob.) 12th MR
MILE, M C - 2nd Lieut (prob.) 10th MR:
ROSE, P C – Sergeant, 10th MR
TENNENT, H C – Q.M.Sergeant, 10th MR
TENNENT, H D – Q.M.Sergeant, 10th MR
THOMPSON, H J – Sergeant, 10th MR
TURNER, J M – 2nd Lieut (prob.) 10th MR:
WATT, P A - 2nd Lieut (prob.) 10th MR

March 1916
ANGUS, P R – Sergeant, 11th Engineers
FLYNN, J F – Sergeant, 11th Engineers
JENSEN, K T – Corporal, 11th Engineers

Candidates who passed the special examination for first appointments to commissions held at Trentham in January and February last:

January 1916
BROADGATE, F K – Sergeant, 10th Engineers

February 1916 – all 10th Infantry
ABERNETHY, K S – Sergeant
ABERNETHY, R C – Com.Sgt.Major
ANCELL, E G – Sergeant
BARKER, T D – Sergeant
BLANCHARD, C H – Sergeant
BONGARD, A – Sergeant
CUTLER, C J K – Sergeant
DAVIES, R B – Sergeant
ESSAM, S O – Com.Sgt Major
EWING, J S – Corporal
FRENCH, F W – Com.Sgt Major
GOW, G V – Sergeant
HALLY, C – Sergeant
HARPER, A H S – Sergeant
HEALY, P D – Sergeant
HINES, J – Sergeant
IRVINE, J H – Sergeant
IRVING, J H – Sergeant
IVORY, D A – Corporal
JERRAT, J P – Com.Sgt.Major
JOHNSTON, C J – Q.M.Sgt
JOHNSTONE, T M – Sergeant
MADDEN, C E – Com.Sgt.Major
MAGNUSSON, O – Sergeant
McQUEEN, J M – Sergeant
MILNES, I – Sergeant
MORGAN, F W – Sergeant
NATUSCH, C T – Sergeant
NATUSCH, G P – Sergeant
RHODES, B A – Sergeant
SAPSFORD, C S – Sergeant
SHAW, D J – Com.Sgt.Major
SIGNAL, H A – Sergeant
THOMAS, J H – Corporal
TORODE, T H – Sergeant
TREVETHICK, H J – Sergeant
WAGSTAFF, H S – Sergeant
WALSH, M F – Sergeant

FIRST APPOINTMENTS [AWN 28.09.1916] p.21

List of candidates passing the special examination in August for first appointments to commissions:

Featherston:
ABEL, Sgt A H, ANGUS, Sgt H J, BARCLAY, Cpl J W, BATHGATE, Co.Sgt Mjr C M, BEECHEY, Sgt F J, BUCHANAN, Sgt A E, CHIRNSIDE, Battery Sgt Mjr W, CLOSS, Sgt W O, DE LA MARE, Sgt F A, DE LAMBERT, Sgt F C, DENDY, Sgt A E, HIGHET, Sgt H A, HOBBS, Sgt S M, KING, Co.Sgt Mjr W R, LARSEN, Sgt A J, LE LIEVRE, Sgt C A, LORD, Sgt H J, MACKLEY, Sgt C, MACLEOD, Sgt M K, MARRIOTT, Sgt A A, MARTIN, Sgt A, McKEOWN, Sgt A E, McROBERTS, Sgt E O, MILNES, Sgt H A E, MOORE, Co.Sgt Mjr F W, NEAVE, Sgt D E, OLSEN, Sgt O R, PARK, Sgt J, SMITH, Sgt G G, STABLES, Sgt R H, WILLIAMSON, Sgt P

Trentham:
AICKIN, Sgt T W, BAIGENT, Sgt I E, BISLEY, Sgt E A H, BOSCAWEN, Cpl E A, CHAMBERS, Sgt Major, HARRIS, Sgt C J, KING, Sgt G L, LAWRENCE, Cpl C H, PATERSON, Cpl L McK, RYAN, Cpl L C, TREWEEK, Sgt F G

LIST OF COMMISSIONS – Examination Results [AWN 12.10.1916] p.24

Ten non-commissioned officers of the 18th Reinforcements, having qualified by examination, have been granted commissions.

BENNETT, Sgt J L – G Company.
BLOOMFIELD, Sgt E R – A Company
BUTTLE, CSMjr G R – Specialist Company
COX, Sgt F J – B Company
FITCH, Sgt R D – C Company
KELLY, Sgt F P – F Company
KINGSFORD, Sgt F – G Company
MARKWICK, CSM T W – A Company
SPIERS, CSM R B – B Company
WILLIS, Sgt D J – J Company

COMMISSIONS IN THE FORCES [AWN 02.11.1916] p.19

Candidates who passed the special examinations for first appointments at Trentham and Featherston Camps in August/September:

BENNETT, Sgt E B, BUDDLE, Sgt H D, CAIN, Sgt W G, DEAL, Sgt J R, DOUGHTY, Sgt Major W T, DREW, Sgt H T B, FARRELL, Sgt J P, HANNA, Sgt J S, HARLE, Sgt D A, HASTIE, Sgt W G, HUGGINS, Sgt F W, LUKE, Sgt Major K E, M’NIVEN, Sgt H G, MACALISTER, Sgt S, MARSDEN, Sgt Major H O F, MATTHEWS, Sgt F G, MILLS, Sgt W A St de C, O’CONNOR, Sgt D, PERRY, Sgt W, REID, L/Cpl A S, SMITH, Sgt A L, SPENCE, Sgt H, STUBBS, Sgt Major T E

4th Maori Reinforcements:
DANSEY, Sgt G R, GANNON, CSM A T, KOKIRI, Sgt T

NZ Army Service Corps
FISHER, Sgt G B, STANCISH, Sgt A R

SOLDIERS IN CAMP – Qualified for Promotion – Recommended for Commissions: [AWN 09.11.1916] p.22

NCO’s of the 19th Infantry Reinforcement, having qualified by examination, have been recommended for appointment to commissions:

ARMSTEAD, Sgt J E.Co.
BAKER, Sgt E J D.Co.
BEASLEY, Sgt T H Noble B.Co.
BRUNTON, Co.S/M G B B.Co.
CAMERON, Sgt C R D.Co.
CLELAND, Sgt W G D.Co.
CRAIG, Co.S/M E A E.Co.
DOUGLAS, Sgt H McK B.Co.
DRON, Sgt L C G.Co.
ELLIS, Sgt E G A.Co.
FISHER, Sgt F J E.Co.
FOWLER, Sgt W K J.Co.
GRACE, Sgt L W T H.Co.
GRAY, Sgt Major A G.Co.
HENDERSON, Sgt G H G.Co.
MUNRO, Sgt A F T G.Co.
NICHOLSON, Sgt J C B.Co.
PARRY, Sgt F W E.Co.
PREBBLE, Sgt S G D.Co.
ROHWELL (sic), Sgt H R H.Co.
SANDS, Co.S/M A B Specialists Co.
STEVENSON, Sgt W H H.Co.
TAYLOR, Sgt R E F.Co.
THOMAS, Cpl N R W G.Co.
WORLEY, Sgt W R A.Co.

DUNTROON CANDIDATES [AWN 01.02.1917] p.22

Qualified for entrance to the Royal Military College, Duntroon, Australia.

BLACKBURN, C A D A – Gisborne
CLACHAN, J A M – Wellington
DUFF, C S J – Cashmere Hills, Christchurch
EWEN, F C – Mt Eden, Auckland
GILLMAN, S N – Dunedin
HILL, S J A – St Heliers Bay, Auckland
MAXWELL, T D – Christchurch
McCASKILL, G M – Winchester, South Canterbury
SCHOLES, A G – Mungaroa Wellington
WHYTE, A J L – Hamilton

PASSED FOR COMMISSIONS [AWN 01.03.1917] p.49

The following non-commissioned officers of the 23rd Infantry Reinforcements, having qualified by examination, have been appointed Second Lieutenants on probation and transferred to the 28th Reinforcements:

ABRAHAM, CSM R P – F. Co.
CHURCHWARD, CSM W T – G. Co.
COOK, Sgt H L - D.Co.
JARRETT, Sgt J P – H. Co.
KING, Sgt H L – J. Co.
MACKISACK, CSM J W – D. Co.
MAXWELL, Sgt V F – H. Co.
MOORE, Sgt G W – G. Co.
MORRISON, Sgt D G B – B. Co.
O’GORMAN, Sgt F R – E. Co.
ONGLEY, Sgt P A – H. Co.
OWEN, Sgt G – E. Co.
SAUNDERS, Sgt J M – A. Co.
SPEIGHT, CSM H B – E. Co.
WARREN, CSM T F – A. Co.


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES |NEW ZEALAND MISCELLANEOUS GENEALOGICAL INDEXES|NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE |NEW ZEALAND AND WORLD WAR TWO |NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI TRANSLITERATIONS |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SOUTH TARANAKI | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WANGANUI COLLEGIATE SCHOOL