Search billions of records on Ancestry.com
   

NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES
THE SINKING OF THE COSPATRICK
WEDNESDAY 18 NOVEMBER 1874
OFF THE CAPE OF GOOD HOPE

Shortly after midnight on the 18 November 1874 the emigrant ship Cospatrick caught fire and sunk with the loss of almost 500 lives. Two life boats were able to get away but there were only three survivors.

For further information see
Women and Children Last - The Burning of the Emigrant Ship Cospatrick
by Dr Charles R Clark
ISBN 1 877372 14 5
Otago University Press 2006.

The following passenger and crew lists have been published with permission of Dr Clark and are from his book.


ASSISTED EMIGRANT FAMILIES (children over 12 years are listed as single men or women.
ARCHIBALD George 24 Middlesex Gen. Labourer
ARCHIBALD Anna Marie 23 Middlesex -
BAILEY Reuben 23 Worcestershire Shepherd
BAILEY Emma 23 Worcestershire -
BAILEY Jane E 2 Worcestershire -
BAILEY Emma Inf Worcestershire -
BENTLEY Thomas 37 Lancashire Gen. Labourer
BENTLEY Frances 36 Lancashire -
BENTLEY Frederick A 11 Lancashire -
BENTLEY Harriet 8 Lancashire -
BENTLEY Ernest S 4 Lancashire -
BERRIMAN Caleb 37 Gloucestershire Gardener
BERRIMAN Mary A 32 Gloucestershire -
BESWETHERICK John Henry 22 Cornwall Farm Servant
BESWETHERICK Emma 27 Cornwall -
BLINCOW John 29 Oxfordshire Labourer
BLINCOW Emma 30 Oxfordshire -
BLINCOW Naomi 6 Oxfordshire -
BLINCOW Elizabeth 10m Oxfordshire -
BLOTT Frederick 26 Middlesex Carpenter
BLOTT Sophia 25 Middlesex -
BRADLEY Joseph 30 Cheshire Labourer
BRADLEY Mary 30 Cheshire -
BRADLEY Frederick 9 Cheshire -
BRADLEY Mary Elizabeth 8 Cheshire -
BRADLEY Sarah 5 Cheshire -
BROWN George 35 Essex Farm Labourer
BROWN Emma 34 Essex -
BROWN Alfred 10 Essex -
BROWN John 6 Essex -
BUNT John 25 Cornwall Miner
BUNT Sarah 25 Cornwall -
BYRON Robert 34 Ayr Navvy/Labourer
BYRON Jane 32 Ayr -
BYRON Robert 9 Ayr -
BYRON Marion 6 Ayr -
BYRON John 18m Ayr -
CALDWELL Robert 29 Ayr Rope Maker
CALDWELL Jessie 27 Ayr -
CALDWELL Hugh 4 Ayr -
CALDWELL Robert 1 Ayr -
CAMPBELL Arthur 26 Antrim Farm Labourer
CAMPBELL Emma J 28 Antrim -
CAMPBELL William James 1 Antrim -
CARROLL Edmond 36 Tipperary Farm Labourer
CARROLL Ann 35 Tipperary -
CARROLL Mary 8 Tipperary -
CARROLL Edward 5 Tipperary -
CHAPMAN Joseph M 37 Kent Carpenter
CHAPMAN Agnes 38 Kent -
CHAPMAN Joseph Andrew 11 Kent -
CHAPMAN Margaret 10 Kent -
CHAPMAN Maud 2 Kent -
CHARTER George 31 Cambridge Labourer
CHARTER Jane 33 Cambridge -
CHARTER Mary J 1 Cambridge -
COLEMAN John 26 Waterford Farm Labourer
COLEMAN Mary 26 Waterford -
COUSINS William # 20 Down Labourer
COUSINS Mary # 22 Down -
CROSSLEY George 30 Derbyshire Farm Labourer
CROSSLEY Amelia 30 Derbyshire -
CROSSLEY Amer 2 Derbyshire -
DALTON Charles # 50 Antrim Constable
DALTON Ellen # 49 Antrim -
DAVIS John 27 Warwickshire Carpenter/Joiner
DAVIS Ann 25 Warwickshire -
DOYLE John 24 Kilkenny Shepherd
DOYLE Eliza 23 Kilkenny -
FARRELL James 35 Galway Labourer
FARRELL Bridget 36 Galway -
FARRELL Patrick 6 Galway -
FARRELL Michael 5 Galway -
FARRELL Bridget 3 Galway
FARRELL John 6m Galway -
FITZGERALD Robert 33 Cork Ag Labourer
FITZGERALD Mary A 34 Cork -
FITZGERALD William 8 Cork -
FITZGERALD Ann M 6 Cork -
FITZGERALD Robert 4 Cork -
FITZGERALD Elizabeth 2 Cork -
FOULGHAM Richard 25 Nottinghamshire Ag Labourer
FOULGHAM Eliza 22 Nottinghamshire -
FOULGHAM Richard 9m Nottinghamshire -
GALE Edward 26 Jersey Tailor
GALE Annie 26 Jersey -
GEARY Bartholomew 24 Cork Farm Labourer
GEARY Catherine 25 Cork -
HALL Thomas 28 Cornwall Labourer
HALL Mary A 31 Cornwall -
HALL John 38 Hertfordshire Labourer
HALL Elizabeth 38 Hertfordshire -
HARRISON William H 25 Gloucestershire Mason
HARRISON Selina 24 Gloucestershire -
HARRISON Emma 1 Gloucestershire -
HEDGES Henry W 30 Oxfordshire Farm Labourer
HEDGES Mary 30 Oxfordshire -
HEDGES William 3 Oxfordshire -
HEDGES Charles 18m Oxfordshire -
HEDGES George 4m Oxfordshire -
HEDGES Richard 55 Oxfordshire Labourer
HEDGES Sarah 55 Oxfordshire Labourer
HEDGES John 24 Middlesex Labourer
HEDGES Sarah 23 Middlesex -
HEFFERMAN Cornelius 25 Gloucestershire Navvy
HEFFERMAN Mary A 30 Gloucestershire -
HEFFERMAN Jane 6 Gloucestershire -
HEFFERMAN Margaret 5 Gloucestershire -
HEFFERMAN Arthur 3 Gloucestershire -
HEFFERMAN Walter 3m Gloucestershire -
HENAULT Armand 44 Normandy Carpenter
HENAULT Margaret 44 Normandy -
HENDERSON Andrew 21 Donegal Constable
HENDERSON Jane 20 Donegal -
HOGAN James 28 Queens County Labourer
HOGAN Maria 28 Queens County -
HOGAN Denis 3 Queens County -
HOLBURN (HOLBOURNE) William 30 Wiltshire Labourer
HOLBURN (HOLBOURNE) Mary 31 Wiltshire -
HOLBURN (HOLBOURNE) Arthur 1 Wiltshire -
HOTTON George 28 Gloucestershire Ag Labourer
HOTTON Ellen 27 Gloucestershire -
IRVINS James 36 Gloucestershire Carpenter
IRVINS Hannah 38 Gloucestershire -
IRVINS Thomas Henry 10 Gloucestershire -
IRVINS Edith M 6 Gloucestershire -
IRVINS Ernest L 2 Gloucestershire -
JACOBS (JACOB) John 47 Cornwall Labourer
JACOBS (JACOB) Mary 43 Cornwall -
JACOBS (JACOB) Emma 11 Cornwall -
JONES George 49 Antrim Labourer
JONES Bridget 44 Antrim -
JONES Philip 27 Glamorganshire Navvy
JONES Sarah 25 Glamorganshire -
JONES Sarah A 3 Glamorganshire -
JONES Mary 1 Glamorganshire -
JONES Thomas 30 Warwickshire Ag Labourer
JONES Ann 38 Warwickshire -
KEATING Charles 43 Kerry Gardener
KEATING Mary 35 Kerry -
KEATING Mary 2 Kerry -
KEY Henry Charles 35 Middlesex Servant
KEY Selina 30 Middlesex -
KEY Sophia Jane 10 Middlesex -
KING William 25 Somersetshire Shoemaker
KING Mary A 25 Somersetshire -
LE GEYT Abraham Joshua 23 Jersey Farm Labourer
LE GEYT Elizabeth 22 Jersey -
LE GEYT Abraham 2 Jersey -
LEE William 32 Warwickshire Carpenter
LEE Emma 29 Warwickshire -
LEE Emily 7 Warwickshire -
LEE Anne 5 Warwickshire -
LEE James 2 Warwickshire -
LEE William 2m Warwickshire -
LEWIS Thomas 40 Montgomeryshire Cowman
LEWIS Maria 37 Montgomeryshire -
LEWIS David 11 Montgomeryshire -
LEWIS Jane 2 Montgomeryshire -
MAHAR John 41 Tipperary Ag Labourer
MAHAR Mary 36 Tipperary -
MAHAR Margaret 9 Tipperary -
MAHAR Mary 7 Tipperary -
MAHAR Anne 5 Tipperary -
MAHAR Matthew 2 Tipperary
MARSH John E 30 Warwickshire Farm Bailiff
MARSH Caroline 33 Warwickshire -
MEARES (MEARNS) William 27 - -
MEARES (MEARNS) Annie 26 - -
MEARES (MEARNS) John 6 - -
MEARES (MEARNS) James 4 - -
MEARES (MEARNS) William 2 - -
MUTTON William 25 Cornwall Miner
MUTTON Mary 23 Cornwall -
MUTTON John Inf Cornwall -
NOVELL George 44 Surrey Farm Labourer
NOVELL Sarah 41 Surrey -
NOVELL Alfred 11 Surrey -
NOVELL Arthur 8 Surrey -
NOVELL Annie 3 Surrey -
ORCHARD Edward 38 Wiltshire Farm Labourer
ORCHARD Louisa 23 Wiltshire -
ORCHARD Elizabeth 3 Wiltshire -
ORCHARD James 1 Wiltshire -
PEARCE James H 25 Cornwall Farm Labourer
PEARCE Harriet 27 Cornwall -
PEARCE Harriet 4 Cornwall -
PEARCE John S 3 Cornwall -
PEARCE Martha 1 Cornwall -
PEARCE John 25 Derry Farm Servant
PEARCE Charlotte 20 Derry -
REEVES Benjamin (Reuben ?) 26 Somersetshire Labourer
REEVES Eleanor 20 Somersetshire -
REILLY John 42 Dublin Gardener
REILLY Grace P 31 Dublin -
REILLY Mary H 4 Dublin -
REILLY Margaret 1 Dublin -
REILLY Patrick 44 Cavan Farm Labourer
REILLY Margaret 28 Cavan -
REILLY Mary E 6 Cavan -
REILLY Florence 4 Cavan -
REILLY Annie 3 Cavan -
REILLY Catherine S 10m Cavan -
RIORDAN Jeremiah 34 Kerry Farm Labourer
RIORDAN Elizabeth 32 Kerry -
RIORDAN Elizabeth 10 Kerry -
RIORDAN Michael 7 Kerry -
RIORDAN Thomas 4 Kerry -
RIORDAN Jerry 1 Kerry -
SCARFF John 39 Larnarkshire Mason's Labourer
SCARFF Isabella 38 Larnarkshire -
SCARFF John 10 Larnarkshire -
SCOTT Robert 22 Ayr Labourer
SCOTT Ellen 19 Ayr -
SHEWARD Henry 34 Worcestershire Ag Labourer
SHEWARD Charlotte 39 Worcestershire -
SHEWARD Augustus 9 Worcestershire -
SHEWARD Charlotte 4 Worcestershire -
SHORE Richard 25 Worcestershire Carpenter
SHORE Mary E 20 Worcestershire -
SHORE Mary A 2 Worcestershire -
SHORE Richard B 1 Worcestershire -
SHORTHOUSE (SHORTHORN) Alexander 27 Larnarkshire Labourer
SHORTHOUSE (SHORTHORN) Elizabeth 23 Larnarkshire -
STALLARD Thomas 45 Gloucestershire Farm Labourer
STALLARD Mary 32 Gloucestershire -
STALLARD George 9 Gloucestershire -
STALLARD Alice 7 Gloucestershire -
STALLARD Elizabeth 5 Gloucestershire -
STALLARD Emma 3w Gloucestershire -
THOMSON John # 38 Argyle Joiner
THOMSON Barbara # 35 Argyle -
THOMSON Euphemia # 7 Argyle -
THOMSON Lachlan # 5 Argyle -
THOMSON John # 3 Argyle -
THOMSON Sarah # 1 Argyle -
TOWILLE (TOWELL) James 28 Devonshire Labourer
TOWILLE (TOWELL) Esther 27 Devonshire -
TOWILLE (TOWELL) Esther 2 Devonshire -
TOWILLE (TOWELL) Edwin 3m Devonshire -
TOWNSEND Henry 60 Oxfordshire Labourer
TOWNSEND Ann 55 Oxfordshire -
TREVENA William 52 Cornwall Farm Labourer
TREVENA Jane 44 Cornwall Servant
TREVENA Eliza 9 Cornwall -
TREVENA Francis 7 Cornwall -
TREVENA Richard 5 Cornwall -
TURNER George B 22 Nottinghamshire Blacksmith
TURNER Maria 23 Nottinghamshire -
TURNER Florence A 3 Nottinghamshire -
TURNER John 34 Herefordshire Labourer
TURNER Julia 32 Herefordshire -
TURNER Charles 10 Herefordshire -
TURNER Elizabeth 8 Herefordshire -
TURNER William 6 Herefordshire -
TURNER Alice 10m Herefordshire -
VINCER (VANCER) Edward Thomas 35 Hampshire Cook
VINCER (VANCER) Caroline 26 Hampshire -
WALLIS Robert 36 Cornwall Farm Labourer
WALLIS Sarah H 19 Cornwall -
WALTERS (WAITES) William 31 Gloucestershire Labourer
WALTERS (WAITES) Elizabeth 29 Gloucestershire -
WALTERS (WAITES) Mary 5 Gloucestershire -
WALTERS (WAITES) Charles 3 Gloucestershire -
WALTERS (WAITES) Alice 9m Gloucestershire -
WARNE Thomas * 11 Cornwall -
WARNE Alfred * 7 Cornwall -
WELCH Frederick 21 Jersey Ag Labourer
WELCH Mary 21 Jersey -
WHITEHEAD Edward 30 Warwickshire Butcher
WHITEHEAD Mary 30 Warwickshire -
WHYTE William # 27 Renfrew Farm Labourer
WHYTE Isabella # 27 Renfrew -
WHYTE William # 2 Renfrew -
WHYTE Elizabeth # 8m Renfrew -
WILLIAMS John 34 Herefordshire Labourer
WILLIAMS Mary A 33 Herefordshire -
WILLIAMS Mary A 10 Herefordshire -
WILLIAMS Emily 7 Herefordshire -
WILLIAMS Charles 5 Herefordshire -
WILLIAMS Ellen 6m Herefordshire -
WRAY William 38 Down Farm Labourer
WRAY Mary 35 Down -
WRAY Hugh 10 Down -
WRAY Daniel 8 Down -
WRAY Kitty 6 Down -
WRAY Thomas 3 Down -
WRAY John 9m Down -

* = Travelled with the BESWETHERICK family
# = "Colonial Nominated emigrant (ie an emigrant to who friends or family in New Zealand had given a guarantee of employment.


ASSISTED EMIGRANTS - SINGLE MEN
ANDERSON John 28 Larnarkshire Ag Labourer
BENTLEY John J 16 Lancashire Carpenter
BIRBECK Nicholas J 25 Yorkshire Engineer
BIRBECK John A H 21 Yorkshire Farmer
BISHOP Henry 19 Somersetshire Carpenter
BRIGHT Joseph H 18 Galway -
BROWN Thomas 13 Essex -
CALVERT John 21 Middlesex Joiner
CLIFTON Samuel 30 Oxfordshire Ag Labourer
COLLEY Arthur 23 Worcestershire Gardener
CONNELL Patrick 19 Kerry Carpenter
CONNOR James 20 Kerry Farm Labourer
COOK Harry 20 Surrey Carpenter
DUFFIELD William 24 Sussex Coachman
EAGLES William 22 Gloucestershire Labourer
EASTON John 18 Larnarkshire Labourer
FLOOD Denis 21 Lancashire Ag Labourer
FOULGHAM John 63 Nottinghamshire Ag Labourer
FOULGHAM William 27 Nottinghamshire Ag Labourer
GIBSON Fred William 20 Middlesex Coachman
GILMER George 21 Armagh Farm Labourer
GOODERE William 20 Worcestershire Carpenter
GRAHAM Alexander 21 Renfrew Navvy
HAMMOND John 29 Nottinghamshire Shepherd
HARVEY William 24 Donegal Boot and Shoemaker
HEATH Henry 21 Westmeath Farm Labourer
HEDGES Thomas 21 Oxfordshire Labourer
HEDGES Charles 15 Oxfordshire Labourer
HENAULT Gustave 19 Normandy Carpenter
HENAULT Theophile 15 Normandy Bronze Worker
HEWITT William Robert 22 Middlesex Wheelwright
HUTCHINSON James 22 Armagh Farm Labourer
ISAACS David 25 Glamorganshire Ag Labourer
IVINS William James 13 Gloucestershire Labourer
JACOBS John 21 Cornwall Miner
JACOBS Thomas 19 Cornwall Smith
JACOBS Joseph 17 Cornwall Carter
JACOBS Simon 15 Cornwall Carter
JONES David 22 Glamorganshire Ag Labourer
KEATING Thomas 14 Kerry -
KERSWELL George 28 Devonshire Bricklayer
LEE Thomas P 19 Cork Flourmill Hand
LEUCHAN Jeremiah 24 Cork Ag Labourer
LEWIS William 17 Montgomeryshire Cowman
LEWIS Thomas 15 Montgomeryshire -
LIVINGSTONE Robert 24 Lanarkshire Labourer
LIVINGSTONE Duncan (John) 16 Lanarkshire Labourer
LIVINGSTONE William 14 Larnarkshire Tailor
LLOYD Joseph 17 Hertfordshire Labourer
LOCKETT John 23 - -
MACK Henry 25 Down Ag Labourer
MACKINNON John 22 Buteshire Farm Labourer
MAHAR James 18 Tipperary Farm Labourer
MAHAR John 17 Tipperary -
MAHAR Michael 13 Tipperary -
MAHAR Bartholomew 12 Tipperary -
McBEAN James 21 Nairnshire Gardener
McBRIDE John 27 Devonshire Farm Labourer
McLURE George 24 Antrim Labourer
McFARLAND James 24 Lanarkshire Ag Labourer
McMECHAN Robert 26 Antrim Painter
McQUILLIN Michael # 22 Cavan Labourer
MONAT James 17 Shetland Ag Labourer
MUCHENSTURN Antoine 23 Strasburg Gardener
MURPHY John 29 Waterford Farmer
NIPPIN Thomas 29 Northamptonshire Ag Labourer
NOVELL George 16 Surrey Labourer
NOVELL Frederick 14 Surrey -
PASCOE Thomas 25 Cornwall Farm Labourer
PEACOCK Alfred 21 Staffordshire Carpenter
PRENTER Thomas 38 Cornwall Farm Labourer
RIORDAN Timothy 14 Kerry -
SCHWARTZE Carlo # 27 Switzerland Farm Labourer
SHAW William 22 Down Labourer
SHEA Michael 23 Kerry Ag Labourer
STAPLETON Thomas 22 Norfolk Blacksmith
TAGNEY Howard 30 - -
TORRANCE John 24 Lanarkshire Labourer
TREVENA Samuel 22 Cornwall Farm Labourer
TREVENA Matthew 20 Cornwall Farm Labourer
TREVENA Charles 17 Cornwall Farm Labourer
TREVENA James 14 Cornwall Farm Labourer
TREVENA Joseph 12 Cornwall -
TREWHELLA William Thomas 21 Cornwall Farm Labourer
TURNER John 14 Herefordshire Labourer
TURNER James 12 Herefordshire Labourer
VINGOE (KINGOE) Henry H 28 Cornwall Labourer
WARNE William 19 Cornwall Labourer
WELCH Stephen 18 Jersey Ag Labourer
WHITE George 21 Cork Flourmill Hand
WHYTE (WAYTE) Robert S # 25 Renfrew Engineer
WHYTE (WAYTE) Andrew # 19 Renfrew Joiner
WRAY William 18 Down Farm Labourer
WRAY James 16 Down Farm Labourer
WRAY Frank 13 Down Farm Labourer
WURTZE Charles 22 Strasburg Ag Labourer

# = "Colonial Nominated emigrant (ie an emigrant to who friends or family in New Zealand had given a guarantee of employment.


ASSISTED EMIGRANTS - SINGLE WOMEN
BURRIDGE Anne 27 Middlesex Laundress
BYRON Mary 12 Ayr -
CAMPBELL Eliza 21 Armagh Servant
CARROLL Johanna 16 Tipperary Servant
CARROLL Margaret 13 Tipperary -
DALTON Ellen 17 Antrim Servant
DARVILL Maria 16 Berkshire Housemaid
DOUGHTON Emily 17 Argyle Servant
EDMONDS Elizabeth 21 Berkshire Domestic Servant
EDMONDS Charlotte 18 Berkshire Domestic Servant
FOULGHAM Mary 25 Nottinghamshire Housemaid
FOULGHAM Harriet 24 Nottinghamshire Gen Servant
HARGRAVE Ellen 22 Cornwall Domestic Servant
HARVEY Catherine 18 Donegal Servant
HEFFERMAN Clara 12 Gloucestershire -
HENAULT Isabella 14 Normandy -
KIRKBY (KELLY) Margaret 29 Waterford Cook
LE BLOND Maria 19 Jersey -
LEWIS Alice 14 Montgomeryshire -
MAHAR Ellen 15 Tipperary Servant
McCOY Elizabeth 22 Antrim Housemaid
McQUEEN Margaret 21 Lanarkshire Gen Servant
PRENTER (PREMBER) Susannah 26 Cornwall Gen Servant
PRITCHARD Ellen 19 Herefordshire Servant
PROCTOR Amelia 30 Middlesex Gen Servant
PURSEY Elizabeth 26 Somersetshire Parlour Maid
QUINN Elizabeth 28 Warwickshire Servant
RICKARD Ellen M 23 Cornwall Gen Servant
RIORDAN Mary 12 Kerry -
SCARFF Margaret 19 Lanarkshire Servant
SCARFF Jane 16 Lanarkshire Servant
SHEA Mary 27 Kerry Housemaid
SMITH Isabel 26 Kent Nurse
TANGNEY Honoria 33 - Cook
TREVENA Susan 19 Cornwall Servant
TROLLOPE Elizabeth 18 Wiltshire Domestic
WEAVER Eliza 28 - -
WELCH Charlotte 53 Jersey Dressmaker (Matron for the Single women)
WHYTE (WAYTE) Mary # 58 Renfrew Housekeeper
WHYTE (WAYTE) Jeanie (Jane) # 32 Renfrew Cook
WILLIAMS Amelia 24 Middlesex Kitchen Maid
WOOD Mary 33 Lanarkshire Dressmaker
WOOD John 3 Lanarkshire Son of Mary WOOD
WRAY Mary 14 Down -

# = "Colonial Nominated emigrant (ie an emigrant to who friends or family in New Zealand had given a guarantee of employment.


There is a monument to the Cospatrick in the Oxfordshire village of Shipton-under-Wychwood as seventeen members of three generations of the Townsend and Hedges family came from the village.

FARE PAYING PASSENGERS
BICKERSTETH Edward 22 Steerage
MASON G 35 Steerage
NELSON William 25 Steerage
SIMISTER William 21 Steerage

CAPTAIN AND CREW
ELMSLIE Alexander Captain 39
ELMSLIE Henrietta Mrs Captain's wife -
ELMSLIE Alexander Captain's son 4
ATTWELL Hubert OS 14
BARROW Arthur Frederick Apprentice 17
BELFONTI (BELLIFANTI) Frank AB 33
BENNETT Alfred Engine Driver 24
CADLE James F (Dr) Surgeon 32
COPE Peter Baker 19
COTTER Edward % OS c17
CROMPTON Henry AB 34
DEMACHE Michael AB -
DOOGERY (DOUGHERY) Thomas AB 27
DUTTON Alfred Butcher 25
FIDLER John L Carpenter 29
FRANK Henry AB 32
GODLONTON (GODLIATON) Robert Steward 19
GUNNIGHE (CUNNINGHAM) Charles AB 36
HAMILTON Robert AB 20
HANCOCK Charles AB 43
HARRISON Corey Crawford Apprentice 20
HOPKINS Peter Cook 41
JONES Brasher 3rd Mate 20
KING William Cook 47
LANE William Harry Apprentice 15
LANGDON John H AB 45
LEWIS Thomas % - -
LOCKETT George OS 18
LOPEZ Alfred Boy 16
McDONALD Charles H % - c28
McNEILL John AB 19
MILLS George AB 21
NICOLLE Alfred E AB 24
PAREN Matthew AB 28
PEACH Charles AB 27
PILLOW Thomas OS 20
ROMAINE Charles 1st Mate 35
RUSKIN (BOSCOBIE) Harry AB 27
SMITH Charles AB 24
SMITH John Sailmaker 53
SYMONS William Bosun 36
TURVEY Thomas AB 20
WAKEFIELD Thomas Steward 32
WALSH John AB 19
WILKINS John Cook 43
WOOD James (William James) OS 17

% = Survivors
AB = Able Seaman
OS = Ordinary Seaman


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI TRANSLITERATIONS |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SOUTH TARANAKI | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WANGANUI COLLEGIATE SCHOOL