Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
22 AUGUST 1918

These are extracts from the Auckland Weekly News magazines and have been extracted with permission.

Page 17

NZ AWARDS

New Zealanders who received decorations from the King at Buckingham Palace:
BLACK, Capt Ralph, NZE – MC; CHAYTOR, Major L, NZMGC – MC; DALLINGER, Capt J – MC; FRAME, Lt Walter, RNR, Dunedin – DSC; GIBBS, Major D, NZE – DSO; MACLEAN, Lt J, NZI – MC and Bar; MORRISON, Capt Bruce – MC; VARNHAM, Capt F – MC; WATSON, Major J, NZI – OBE; WHYTE, Major James, NZASC – DSO

The following awards of the Royal Red Cross are announced:

First Class:
FAIRCHILD, Miss Edith M, matron QAIMNS, Belmont POW Hospital, Sutton MACLEAN, Miss Veda M K, ARRC, matron No.1 NZGH

Second Class:
CHRISTMAS, Sister Mary L, No.2 NZGH; DODDS, Sister Jean C, sub-matron, No.3 NZGH; FANNING, Sister Ruth C, matron’s asst, No.1 NZGH; FRICKER, Sister M, No.2 NZGH; INGLES, Sister AG, No.1 NZGH; NUTSEY, Sister E M, No.2 NZGH; SIDDELLS, Sister F, No.1 NZGH; WRIGHT, Sister M A, No.3 NZGH; YOUNGE, Sister Carrie, Convalescent Hosp., Hornchurch

ALLEN, Lt Col S S, D.S.O., Auckland Regt – Bar to DSO; BLACK, Sgt T, Auckland Regt – DCM **; BLAMPIED, Lt Martin, Auckland Regt – MC; BREWER, Sgt J H, MM, Auckland Regt – DCM **; BUCKTHOUGHT, Sgt N W, Auckland Regt – DCM **; CARTER, Lt J C, Auckland Regt – MC; DUTHIE, Major N A, Auckland Regt – DSO; JORDAN, Cpl E, Auckland Regt – DCM **; McFARLAND, Capt R D, Auckland Regt – MC; MOSS, CSM E S, Auckland Regt – DCM **; NAPIER, Capt W C, Auckland Regt – MC; ORR, Major E H, Auckland Regt - DSO; STUART, Cpl G L, Auckland Regt – DCM **; STURMEY, Pte A L, Rifle Brigade – DCM **; TUCKER, Pte C A, Rifle Brigade – DCM **

MEN FOR COMMISSIONS

Nominated by General Godley to be trained for infantry commissions in the NZEF:
ADLAM, Sgt R C – Auckland Regt; ANDREWS, Sgt S C – Canterbury Regt; BAUER, Sgt W GT – Auckland Regt; BEAUMONT, Sgt E T – NZRB; BONE, Sgt J – NZ Rifle Brig; BRIERLEY, Sgt W, MM - Auckland Regt; BROWN, Cpl C D, MM - NZ Rifle Brig; BROWN, Sgt W G N - Wellington Regt; BURN, CQMS I J C – Wellington Regt; BURNARD, J H – Canterbury Regt; CARINS, Cpl L T, DCM – Wellington Regt; CATE, Sgt R H – NZAS; CATERER, Sgt R F – Wellington Regt; CHERITON, Sgt L M H – NZ Rifle Brig; CLEARWATER, Sgt B – NZRB; CLEARWATER, Sgt F H - Otago Regt; CLINKARD, Sgt S E – Auckland Regt; CLUBB, CSM T – NZ Rifle Brig; DALE, Cpl D S – Otago Regt; DAVISON, Sgt J J – NZRB; DEMPSEY, Pte G W – NZMC; DENLEY, Sgt W A – NZRB; DEWAR, Sgt O B, MM - Auckland Regt; DOWNIE, Sgt R G – NZRB; FLETCHER, Sgt A – NZRB; GILMORE, Sgt H F - Auckland Regt; GOW, Sgt W G – NZRB; GREENHALGH, Cpl E – NZRB; HARPER, L/Sgt F A – NZRB; HARPER, L/Sgt F A – NZRB; HARRISON, Sgt J F – Otago Regt; HAYWARD, Sgt F A – NZAS; HOPKIRK, Cpl H D – Wellington Regt; HUDSON, CQMS A W – Canterbury Regt; JAMES, CQMS E – Otango Regt; JENKINS, RQMS F.H. - Canterbury Regt; KERSE, RSM A J – Otago Regt; LEAHY, Cpl G A – Canterbury Regt; LINDSAY, Sgt W A – Canterbury Regt; LINN, Sgt H C - NZ Rifle Brig; MacPHERSON, Sgt J – Otago Regt; MANGIN, Sgt W F – NZRB; MATTHEWS, Cpl A B – Wellington Regt; McDERMOTT, Sgt R J – NZRB; McGLASHAN, CSM R T – NZ Rifle Brig; McMURTY, CSM L G – NZRB; MITCHELL, G G, MM – Auckland Regt; MOORE, CSM E – Otago Regt; MORTON, Sgt C – Canterbury Regt; OHLSON, Rfm E M D – NZRB; PEARCE, CSM P G – Auckland Regt; PETHYBRIDGE, Sgt W T, MM – Auckland Regt; PLATT, W J – NZ Rifle Brig; RODGERS, Sgt H C – NZRB; ROLLINSON, Cpl E – NZRB; ROYDS, L/Sgt M J – NZRB; SCRIVENER, Sgt A R – NZRB; SHIPTON, CQMS R H ; SILICH, Sgt C L – Otago Regt; SIMPSON, Sgt H J M – Canterbury Regt; STAINTON, Cpl J – NZFA; STEVENSON, Pte C H – NZMC; STOKES, Sgt L J – Canterbury Regt; STRANG, Pte C – Canterbury Regt; SUTHERLAND, Sgt J – ; TAYLOR, Sgt S – Otago Regt; TIZARD, CSM P G – Canterbury Regt; TOOMATH, L/Cpl R W – NZ Rifle Brig; TYLER, Sgt E H – Canterbury Regt; WEBBER, Sgt W – NZRB; WOODS, Sgt J B – NZRB.

Nominated for commissions in the NZ Machine-gun Corps:
DICKINSON, Sgt J S – NZMG; GOLDER, Sgt A G, MM – NZMG; LATHAM, Sgt R – NZMG; WOODS, Sgt G V – NZMG.

For commissions in the Pioneers:
HIGGINSON, Sgt N L, MM, Engrs; McMASTER, Sgt A A, MM, Engrs ; PEARCE, Sgt P G, MM, Engrs .

Nominations for Field Artillery commissions:
BROWN, Sgt C P M; CAVERHILL, Cpl K L; CHRISP, Cpl E T; DONALD, Sgt R C; GILMORE, Dvr G E; GODLEY, BSM S G; HENDERSON, Cpl K D; READING, Sgt E T.

Nominations for commissions in the Engineers:
BROWN, Sgt A C – Div Sig Co.; NICOLAS, Sgt J W, MM – Div Sig Co..

Page 20

MILITARY MOVEMENTS

Two members of NZEF who were capture by the Germans and afterwards transferred to Switzerland, have now reached England and are in King George’s Hospital. They are Privates F P DOYLE and H POOLE.

Saddler R W BLACK (Auckland) served in the Boer War with the Queensland Contingent and came from California early in 1915 to join King Edward’s Horse. He is now with that regiment in Italy.

Major L H JARDINE, MC, from second in command of the 4th Battn, NZRB, is transferred to the 2nd, and Major N F SHEPHERD becomes second in command of the 4th.

Lieutenant J S B BRUGES is appointed a platoon commander in the 5th Battn, NZRB.

Captain S J E CLOSEY, MC, has returned to the NZRB from commanding an entrenching battalion.

Captain A C FINLAYSON of the NZ Machine-gun Corps, is promoted major and given command of a company in the field. He is succeeded as officer commanding a machine-gun reserve depot, by Captain C G HAYTER, who has lately been commanding a company in the field.

The Rev M A MURPHY, C.F., at the Artillery Reserve Depot, goes to the 1st Infantry Brigade in the place of the Rev P J MINOGUE, who is sick.

The Rev J C MURPHY, from the Rifle Brigade Reserve Depot, goes to the Divisional Artillery; the Rev H CLARK, MC, from the Rifle Brigade to the Base Depot, and the Rev J D SMITH, from the Base Depot to the Rifle Brigade.

Captain O OPIE, RNZA, is now G.S.O.3, in place of Major D E Bremner, MC, who has been appointed Brigade Major to the Rifle Brigade.

The following promotions in the Field Artillery are announced: Captains C H G JOPLIN and P J ELLIS, MC, to be majors; Lieuts G LYON, MC and H N WEBSTER, to be Captains

Lieut G RIDDELL is now commanding a company of an entrenching battalion, with the rank of captain, in place of Captain D W McCLURG, NZRB.

Captain A S MUIR (Gisborne), who served with the Main Body in Gallipoli and has been at the front continuously ever since, has relinquished the post of adjutant to the 1st Battalion, Wellington Regt, and has been appointed D.A.Q.M.G. to the division, in succession to Major H E AVERY, D.S.O., who is promoted A.A. and Q.M.G.

Trooper J F STEWART, of King Edward’s Horse (Thames), is reported wounded.

The resignation of Captain Leo. M MYERS (Auckland) of the King’s Rifle Corps, is gazetted. Captain Myers will retain the honorary rank of captain and has retired for the purpose of devoting his energies to the organization of the Riflemen’s Aid Society.

Mr Harry N HOLMES, F.R.G.S., who was for eight years general secretary of the YMCA in Wellington, was among those who recently received the honour of O.B.E.

Lieutenant G B L PORTER of the British West Indies Regt, was re-attested with the NZEF as a lieutenant in the Canterbury Regt.

The Rev Cuthbert T MACLEAN, MC, Auckland, now holds the rank of lieutenant-colonel in the Royal Air Force. He served in the Royal Fusiliers in the early days of the war, for which he got the 1914 Star and, after being wounded, was transferred to the RFC. He is an old boy of Wanganui College and has been in London on leave from France.

Sergeant J M CARPELL of the Auckland Mounted Rifles, recently attached to D.H.Q. in France, has been discharged from the NZEF in England to take a position in the Russian Dept of the Ministry of Information.

Captain J SEABROOK, RAF, Auckland, has been posted to the Middle East RAF, and has left for Egypt. He has been in the service for more than two years and his experience includes about a year’s flying in France.

Page 21

APPEALS BY RESERVISTS – HAMILTON

ALLWILL, Stephen S, farmer, Hautapu; ARMSTRONG, Wilmot, engineer, Mercer; BELL, John A, farmer, Maungatautau; BENNETT, Jasper, flax miller, Kaikere; CARTER, George, farmer, Te Mata; CLEARY, William, farmer, Te Pio; COLLARD, Samuel, painter, Frankton; COOP, Harry, well borer, Huntly; CRAWFORD, Arch., farmer, Hamilton; DAVIES, Harold, volunteer recruit; DOBB, Samuel James, draper’s asst, Hamilton; HILL, Percy John, farmer, Fencourt; HUME, William H, company manager; HUMPHREYS, Charles Harris, farmer, Karapiro; KELLY, Henry A, farmer, Te Mata; NICKLE, George Henry, farmer, Roto-o-rangi; PARFITT, Allan G, postmaster, Gordonton; SENIOR, Percy, blacksmith, Ohinewai; SIMPSON, George William, farmer, Fencourt; WEBSTER, Israel, engineer, Hamilton; WEST, William Robert, farmer, Fencourt; YOUNG, Leslie G, farm manager, Hinuera.

Page 22

45th DRAFT – Bay of Plenty District

BAIKIE, P, Tauranga; BAIRD, J, Waiotapu; CROFT, P J, Rotorua; DERRY, S H, Rotorua; DINGLE, L J H, Rotorua; LOCKWOOD, J S T, Mamaku; MARSH, H J, Ngawaro; PETTIT, J O, Mokai; WATTS, V, Tauranga; WAY, C F, Wairoa.

Page 24

NZ HONOURS

GALBRAITH, A, Otago Inf – Military Medal; GORDON, 2nd Lieut A W, Auckland Inf – Military Cross; JUDSON, Sgt R S, Auckland Inf – DCM **; LAW, A, Otago Inf – Military Medal; McDONALD, 2nd Lieut A, Otago Inf – Military Cross; MILLER, Cpl J, Otago Inf – Military Medal; OSBORNE, Cpl S L, Otago Inf – Military Medal; RAMSAY, Sgt W J, Otago Inf – Military Medal; SWAINSON, Sgt A, Otago Inf – Bar to Military Medal; TORRANCE, J, Otago Inf – Military Medal; WEBSTER, Sgt A S, Auckland Inf – DCM **

[9 August 1918] King George today held an investiture at the Front at which the NZ Commander MG Sir Andrew R RUSSELL received his KCB.

Page 28

The hospital ship Warilda was sunk by enemy torpedoes a few miles off the English coast while returning from France.

Page 48

MEDICAL BOARDS – CASES RE-EXAMINED

Placed in Class A:
BARROW, Graham, Te Puke; BENNER, T A L, Pongakawa; BISHOP, J W, Matata, Bay of Plenty; BLACK, J A, Opotiki; BLACK, J S, Opotiki; BLATCH, Charles E, Opotiki; BURGESS, Horace, Taneatua; CARRUTH, John, Te Puke; CARTER, P F, Tauranga; CHATER, Noel, Tauranga; CORNEY, A E, Waioeka; CRUMP, Harry, Tauranga; DEVENISH-MEARES, W M, Tauranga; DIGGLEMANN, Hermann, Te Puke; DODS, J W, Opotiki; FAIRCLOUGH, G E, Tauranga; FAULKNER, Charles, Tauranga; GILLHAM, Henry, Pongakawa; GRANT, Joseph, Te Puke; GRAY, W R, Te Puke; HALL, Paddy, Te Puke; HARDY, A M, Te Puke; HARDY, C T, Tauranga; HEGGLUM, E T, Tauranga; HOGG, W R, Opotiki; JAMIESON, J A, Te Puke; KITCHING, L J, Te Puke; MANDENO, Lloyd, Tauranga; MARTINSEN, J R, Katikati; MATCHETT, Frank, Opotiki ; McCARTHY, R J, Tauranga; McCRACKEN, W A, Awakeri; MURRAY, J E, Opotiki; NEAL, W H, Pongakawa; NEILSON, J L, Ohiwa; NEWTON, S F, Whakatane; ORMSBY, O C, Tauranga; PATENE, Kohare, Te Puke; PENNELL, J R, Waituana; RAMSAY, A A, Tauranga; SALMON, H E, Whakatane; SHARPLIN, John, Tauranga; SYDENHAM, Wm, Opotiki; TAMIHANA, Hemia, Te Puke; THOMPSON, D S, Whakatane; THOMPSON, Edward, Opotiki; THORBURN, A J, Opotiki; WALTON, Herbert, Tauranga; WHITEFIELD, Joseph, Waiotahi; WHITWORTH, Harry, Tauranga; WILKINS, A D, Pongakawa; WOOD, Charles E, Tauranga; WRIGHT, T P, Pongakawa

Classed C1:
DONNELLY, G A, Opotiki; EDWARDS, Thomas, Tauranga; FERGUSON, William, Papamoa; FLEMING, Robert, Waimana; GILMORE, W J, Te Puke; HARRAY, John, Te Puke; HOLLARD, G H, Auckland; JARRETT, William, Whakatane; JONASSON, A W, Whakatane; LEVIS, A J, Paengaroa; MEAD, F F, Fernley Wingate; NUSCHEWSKI, John, Kutarere; OLSEN, J F, Tauranga; OXLEY, A R, Te Puke; PAUL, W J, Tortor (sic); ROBINSON, H R, Whakatane; ROUSE, George, Kutarere; SISAM, W H, Taneatua; SUTHERLAND, James, Omokoroa; TANNER, B N, Tauranga; TANNER, Jonathan, Tauranga; TOPP, W A B, Matata; WILLCOCK, S G, Tauranga.

Rotorua

Placed in Class A:
BEAMSLEY, C, Ngongotaha; BENNETT, A R, Tauranga; MAXWELL, N S, Rotorua; MILLER, C B, Te Puke; O’SHEA, S, Rotorua; PENNELL, P, Opotiki; TURNER, S D, Tauranga.

Classed C1:
BRIDGE, T, Rotorua; BURNETT, H, Opotiki; CARTER, C G, Tauranga; CATLEY, P C, Te Pu; HILL, J L C, Te Puke; KELLY, J T, Opotiki; McCONNELL, H, Tauranga; SHARP, C V, Te Puke.

Waikato

Passed as Fit:
BACH, P G, Auckland; DIXON, C, Okauia; GALVIN, E G, Okauia; HUGHES, F G, Claudelands; KAY, Robert, Frankton; MASON, E H, Pukekawa; McCAULEY, G T, Whatawhata; McDONALD, T D, Rototuna; McINALLY, Hugh, Waikato; PEACH, G G, Gordonton; PEARCE, W H, Hamilton; QUEALY, M J, Frankton; RULE, R R M, Hamilton East; SCEATS, F, Horotiu; SHAW, Thos, Matangi; SHEELEY, L, Hamilton; TUCKEY, W F, Hamilton; WILKINS, E, Hamilton; WILSON, A M, Rototuna.

Class A:
ADAMS, Stephen, Hairini; KENYON, Harold Wm, Ngaruawahia; LUMSDEN, James, Ohinewai; MORGANS, Glyn. Wm Evan, Piopio.

Class B:
GRAVEN, Ernest Wm, Te Awamutu

Class C:
FISHER, Gordon Retemeyer, Ohinewai; MADSEN, Julius, Te Pahu.


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI TRANSLITERATIONS |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WOMEN OF SOUTH TARANAKI