Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
21 SEPTEMBER 1916

Page 18

CREW OF HMS PYRAMUS

The following is the official list of naval ratings returned to NZ, who are due to arrive at Wellington on 28 September next in the Wimmera. With the exception of Able Seaman FOREMAN and Stoker BURROUGHS; both of whom have been invalided from HMS Philomel, all the men mentioned are on leave from HMS Pyramus, and if circumstances permit they will be dispersed to their homes on the day of arrival.

From HMS Pyramus;
ALEXANDER, George A– Able Seaman; ANDERSON, Martinius – Stoker; ARMSTRONG, John M – Leading Stoker; AVERY, Arthur – Stoker; BLOOMFIELD, Harold T– Able Seaman; BOND, Thomas a – Stoker; BOWERS, Frederick J– Able Seaman; CHANEY, Leslie R B – Stoker; CLIFFORD, Dennis – Stoker; COURTENAY, Arthur B – Plumber; CROSS, Arthur W– Able Seaman; DOILE, Gordon S – Stoker; DOMNEY, Henry C– Able Seaman; DONOVAN, ; J ames R– Able Seaman; DURLOW, Frederick J – Stoker; EVANS, Frederick V – Armourer’s crew; FRAME, Albert H – Stoker; FRY, Sydney W – Stoker; FYFE, James– Able Seaman; GIBSON, Robert M– Able Seaman; GRAY, Joseph – Stoker; HARVEY, Wm E – Stoker; HOPKINS, Henry J –Blacksmith’s mate; HUCKS, Robert H– Able Seaman; HULLAB, Thomas H G – boy first class; INGS, Ronald T – Ordinary Seaman; KENNY, James – Stoker; KERMODE, Frederick C P– Able Seaman; LESTER, Robert P – Stoker; LOCK, Leslie P– Able Seaman; MAGNUSSON, Eric R H – Third Writer; MAISEY, Frederick J– Able Seaman; MANEY, Eric O– Able Seaman; MAY, Harry– Able Seaman; MAY, John– Able Seaman; McCULLOUGH, Frederick – Stoker; McGORMAN, Wm E – Stoker; MOORE, Ansley A– Able Seaman; MORRIS, Percival J – Stoker; MOTION, John – Able Seaman; O’NEILL, Frederick G – Stoker; PALMER, Percy – Stoker; PATTERSON, Ernest W– Able Seaman; PETERSEN, Charles H– Able Seaman; PETERSEN, Charles W – Carpenter’s crew; PILBROW, Henry J – Stoker; PULLEN, Alfred A M – Stoker; RIGBY, David – Stoker; SMITH, Ernest M– Able Seaman; STONE, Henry O– Able Seaman; SWAIN, Archibald – Stoker; TAYLOR, Charles B J – Ordinary Seaman; TAYLOR, John W – Stoker; VOGEL, Charles W – Stoker; WALKER, Herbert R – Signalman; WALLER, Arthur G – Ordinary Seaman; WATSON, Harold T M – Ordinary Seaman; WILDEY, Wilford R – Stoker.

From HMS Philomel
BURROUGHS, Henry W – stocker; FOREMAN, Francis R – able seaman - Both invalided

Page 19

17th INFANTRY REINFORCEMENTS

Appointed Second Lieutenant having qualified by examination:
BENNETT, Sgt E B; BUDDLE, Sgt H D, CSM; DEAL, Sgt R; DOUGHTY, L/Cpl W T; DREW, Sgt H T B; FARRELL, Sgt J P, CSM; HANN, Sgt E B; HARLE, Sgt D A; HUGGIN, Sgt F W; MACALISTER, Sgt S; MARSDEN, Sgt H O F; MATTHEWS, Sgt F G; McGIVEN, Sgt H G; MILLS, Sgt W Athol de Clere; O’CONNOR, Sgt D; PERRY, Sgt J W; REID, L/Cpl A S, CSM; SMITH, Sgt A L; SPENCE, Sgt Robert ; STUBBS, Sgt T E.

NICHOLLS, Capt S C P, NZSC – posted to the 18th Reinforcements

RETURNING TO DUTY

Medical Corps:
LAPRAIK, Major George - NOK: Mrs M E Lapraik, Blythwood House, Queen St, Thames

Army Nursing Service:
McARA, Staff Nurse Gertrude Culcutt NOK: W McAra, Ira St, Gore

SALMON, Staff Nurse F E – not attached to Expeditionary Forces.

Page 20

AUSTRALIAN CASUALTIES - New Zealanders serving with Australian Forces

ADAMS, W – wounded. NOK: D Adams, Devonport, Auckland
GIBBS, B O – missing. NOK: Mrs L M Gibbs, Auckland, mother, 28th July
HARRIS, T - killed in action NOK: Mrs J A Harris, Paparua, Auckland, mother
HILL, L – wounded. NOK: E Hill, Birkenhead, Auckland
LANDLESS, A – wounded. NOK: R Landless, Manurewa, Auckland, father
LARSEN, J – wounded. NOK: R Larsen, Te Kuiti, King Country
LYON, E H – wounded. NOK: Mrs M Lyon, Mt Roskill, Auckland, mother
NORTON, Gnr S H – wounded. NOK: H H Norton, Auckland, father
PEARSON, A V – wounded. Mrs M Pearson, Archhill, Auckland
ROUTLEY, S W – wounded. NOK: Mrs A McDonald, Auckland, mother
SUTHERLAND, N A – wounded. NOK: Mrs W Sutherland, Remuera, Auckland, mother

Page 21

APPOINTMENTS & PROMOTIONS

The following appointments and promotions in the NZ Army (Home Establishment) have been approved:
Permanent Staff
Staff Sgt Major (WO) Ernest James BROWNING is granted the honorary rank of lieutenant during the period of the war.

Third, Auckland, Mounted Rifles
The appointment of 2nd Lieut (on probation) Wm Shakespeare DALTON is confirmed.
Lieut Edward Martell PEARCE, to be captain.
2nd Lieut Wm Mervyn DAWN, from the Unattached List (Z) to be 2nd Lieut (Auckland Garrison Artillery Division) supernumerary to establishment.

Third, Auckland, Regiment (Countess of Ranfurly’s Own)
Captain Edwin Gordon FRASER, to be major.
The undermentioned 2nd Lieutenants to be Lieutenants:
GARDNER, Peter Robertson; HOWES, Bernard Harry; INGRAM, Christopher; LEES, Wm; IVIL, Wm Guy; MAXWELL, Valentine Focke; MILLIKEN, Thomas; WEST, Francis Levison-Gower.

Fifteenth, North Auckland, Regiment
The undermentioned 2nd Lieutenants to be Lieutenants:
AIREY, Stephen Henry
IRVINE, Chas H Howard
The appointment of 2nd Lieut (on probation) Trentham Chas WEBSTER, is confirmed.

NZ Chaplains’ Dept
Appointments as Chaplains to the Forces:
FURLONG, Michael Joseph; RAYNE, Harold; ROGERS, John Achilles; SKINNER, William; WEEKS, George Edward; WHITE, Winsbury.

Unattached List (B)
Honorary Lieut Sydney Herbert SERGEANT is granted temp rank of Captain while employed as sanitary officer, Trentham Camp.
2nd Lieut George Wm MORICE & Arthur Stanley TONKIN to be lieutenants.
Lieut Alan Duncan STITT is transferred to the 13th, North Canterbury & Westland, Regiment.
2nd Lieut Wm Mervyn DAWN is transferred to the Garrison Artillery, Auckland Division.

Page 26

AUSTRALIAN CASUALTIES - New Zealanders serving with Australia Forces

ALBERT, Pte A – wounded; BARWELL, Pte G - killed in action; BLACK, Pte L A – out of danger; BREAKSPEARE, Pte H – wounded; BULIEN, Pte J – injured; CAMPBELL, 2nd Lieut H McD – wounded; CARR, Pte H – wounded COONEY, Pte J T – wounded; DEBINHAM, Pte H E - killed in action; FORSTER, Pte H - killed in action; FRASER, Pte W A - killed in action; GIVEN, Pte A M – missing; HARRIS, Pte T - killed in action; HAUMER, Trumpeter J P – returned to duty; HUTCHINSON, Pte C N – wounded; JENKINS, Pte T V – wounded; KINGSFORD, Pte S F – missing; KNOWLES, Pte W G – wounded; LIDDLE, Pte J R )\(2nd) – wounded; MAUBON, Pte J E – wounded; McGOWAN, Pte W F – wounded; McLEOD, J D – wounded; MULHOLLAND, Dvr F – wounded; O’GRADY, Pte P A – missing; PATERSON, Pte H J – wounded; PEARSON, Pte A V – returned to duty; ROUTLEY, Pte S J – wounded; SINCLAIR, Pte J R – wounded; TAYLOR, Dvr R T – returned to duty; TOMLIN, Pte A A – wounded; TORR, Pte E - killed in action; TRECHER, Cpl A R (2nd) – wounded; WEAR, Pte T – wounded; WHITESIDE, Pte R – convalescent

Page 32

No.4 GROUP – HAMILTON

ADAMS, John M – Pukekohe; ADAMS, Raymond L – Cambridge; BELLAMY, Harry – Frankton; BURNS, Frederick J – Hamilton; CONNELL, John – Aria; FINN, William – Waimiha; FRAEI, J – Mokauiti; GOULD, Alfred D – Matamata – transf. to No.2 Group; HALL, Richard – Marakopa; HOOLE, Christopher – Cambridge; MALINS, James V – Hamilton; MALONE, James – Cambridge; McIVOR, James – Pukekohe; McKENZIE, Norman – Aria; MOORE, Cecil – Waipipi; RADFORD, Roland – Tauwhare; SERPELL, Percy C – Otorohanga; SMITH, Louis A – Onehunga; TURDLE, Vincent S – Waimiha; WILSON, Andrew B – Hamilton; WILSON, Charles – Otahuhu; WILSON, William J – Pukekohe.

No.3 GROUP – WHANGAREI – 21st Reinforcements: Infantry

AMUNDSEN, O E – Kawakawa; ANDERSON, H – Kaitaia; ANDERSON, N P – Dargaville; BAILEY, R – Dargaville; BELL, W – Helensville; BRADY, F D – Dargaville; BROWN, A A – Whangarei; BROWN, W J K – Marua; BURGESS, J – Houto; BURKE, H R – Dargaville; BURTON, A B – Peckham Pl, Grafton Rd, Auckland; CHERRIE, A J – Hikurangi; COYNE, T – Tapuhi; CRAWFORD, J C – Maungakaramea; CRAWFORD, S W – Maungakaramea; CUMMINGS, W G – Dargaville; CURLE, D T – Waikiekie; DOWNEY, E G – Dargaville; DREADON, G H – Dargaville; FAITHFULL, C B – Taheke, Hokianga; FERNANDEZ, W T – Dargaville; FISHER, J – Boston Rd, Mt Eden, Auckland; FLOOD, T F – Kohukohu; FRYER, C F – Kaitaia; GARRY, L C – Maungakaramea; GOING, F C – Kamo; HAMMON, G – Mangawai; HARKINS, F J – Whangarei; HEAD, H T – Kaitaia; HOLSTER, W – Dargaville; HUME, K G – Kaitaia; INGRAM, E J – Wellsford; JOCELYN, S J – Rangiahua; JOHANSEN, A – Dargaville; KEANE, T L – Dargaville; LEE, A C – Broadwood; LEES, D – Kohukohu; LIVINGSTONE, T – Kaukapakapa; LULICH, K – Marsden Point; MANUEL, H – Dargaville; McDONALD, G A – Helensville; McKINLEY, J B H – Warkworth; McLENNAN, J McG – Waipu; McLEOD, A – Helensville; McRAE, D A – Maungaturoto; MIKOZ, F A – Mangapai; MONTGOMERY, J – Dargaville; MYERS, L C – Dargaville; PHILLIPS, L – Dargaville; PIVOTT, R – Kawakawa; POWELL, T H – North Albertland; PRINGLE, P A – Kawakawa; RAYNOR, M N – Dargaville; REYNARD, F – Helensville; RICE, D W – Tamarata; RICHARDSON, J A – Waipu; RINTONE, W R P N – Wharira, Otamatea; ROWLAND, A C – Dargaville; SIMPKIN, W G – Dargaville; SPEIR, A J – Broadwood; SYMMANS, E R – Whananaki; VERZA, B – Whangarei; VIPOND, E – Helensville; WALLACE, A J – Hikurangi; WEBSTER, J R – Ivydale, Hokianga; WYATT, J H – Dargaville

Mounted Rifles:
BERRIDGE, S – Dargaville; BOOTH, N – Okaihau; DELANEY, P F – Kaikohe; GORDON, W J – Dargaville; MILLER, I McK – Dargaville; WELCH, E – Whangarei

Engineers:
O’CONNOR, T E – Whangarei

Artillery:
KIDD, E – Dargaville; MAIN, J – Whangarei; RUSSELL, T – Okaihau; SIMPSON, F W – Whangarei.

Ambulance:
SMOTH, J O – Rawene [sic]; HUME, C J – Dargaville

Army Service Corps: KENNY, H H – Kaeo; HARVEY, L G – Dargaville

Non-commissioned Officers
Probationary non-commissioned officers for the 23rd reinforcements infantry to go into camp:
BAINSBY, A T – St Elmo Whangarei
WOODS, J B P – Albert St, Whangarei
TAYLOR, E W – Bank of Australasia, Auckland

No.2 GROUP – PAEROA – 21st Reinforcements

BARNETT, F – Te Puke; BOYNTON, J – Waimana; BEDFORD, C J – Puriri; BEACOCK, J A – Rotorua; BERNSEE, C R – Shortland; CARTER, S O – Ngarua; CARWARDINE, T W – Te Aroha; DALE, T – Rotorua; EASTHORPE, W W – Whakatane; FERGUSON, G F – Ngongotaha; FRIER, J – Te Pu; FINNAGAN, W G – Paeroa; HANDLEY, F – Paeroa; HILL, J – Raukokore; HOWELL, A H – Mercury Bay; JOHNSTON, W J S – Paeroa; KITTOW, O J – Okoroire; McARTHUR, J – Tirau; McDONALD, M A – Coromandel; McILWRAITH, G – Whitianga; McQUINLAN, G – Whitianga; McMILLAN, N E – Matata; MILNE, A G J – Thames; MIDWINTER, A – Te Aroha; MOVERLEY, A T – Paeroa; MELHOSE, F – Thames; MILLER, J C – Paeroa; NIELD, R – Paeroa; NEWMAN, W E – Morrinsville; NEWLAND, A V – Matatoki; O’CONNOR, C – Tauwhare; O’SULLIVAN, E T – Thames; POAD, W D – Rotorua; PIRRITT, D A – Kiwitahi; PEARCEY, W H – Rotorua; ROBERTSON, C E – Rotorua; CARR-ROLLETT, D – Tokoroa; CARR-ROLLETT, N – Tokoroa; RONDON, R – Matata; RICHARDS, M A – Kopu; RADFORD, A E – Waihi; SIMPSON, R A – Kuaotunu; STYLES, T J – Paeroa; SYME, D – Coromandel; STRANGE, W – Thames; SHERIDAN, J R – Rotorua; TRILIE, V C – Eureka; TRILIE, E W – Eureka; WASHBURN, F – Kiwitahi; WATSON, J E – Okoroire; WRIGHT, W C – Te Puke; WHYTE, G H – Morrinsville; WILSON, D V – Rotorua.

Mounted Rifles;
ADAMS, C J, Waitakaruru; HUMPHREYS, S, Kerepehi; RYAN, V H, Thames; SUMMERS, L, Paeroa.

Field Ambulance;
BELL, J A – Taneatua; MAYS, A R – Thames.

Field Artillery;
CHALKLIN, G T, Opotiki; CROSBIE, W T, Karangahake; FOLLETT, W R, Matamata.

Probationary Non-commissioned Officers;
BAGNALL, A E – Devonport; COAKLEY, D F – Thames; DOBSON, F E – Auckland; PRICE, A G – Thames; WITHANS, E F – Te Teko


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI NAMES |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WOMEN OF SOUTH TARANAKI