Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
11 JANUARY 1917

These are extracts from the Auckland Weekly News magazines and have been extracted with permission.

Page 17

MILITARY CROSS AWARDS

BRAITHWAITE, 2nd Lieut J L – Engineers, Henderson
BREMNER, Capt D E – Infantry, Drury
CLOSEY, 2nd Lt S J E – Rifle Brigade, Otorohanga
COOPER, 2nd Lt A C – Infantry, Waihi
GARLAND, 2nd Lieut H G de F – Infantry, Hamilton
GRAY, 2nd Lieut W A – Rifle Brigade, Mt Eden
HARLEY, Capt H S – Infantry, Nelson
HARRISON, 2nd Lieut W G – Rifle Brigade, Christchurch
HOUCHEN, Rev Clement – NZ Chaplain Dept., Te Kuiti
ORBELL, Capt R G S – Medical Corps, Gore
SEDDON, 2nd Lieut S T – infantry, Mt Eden
UPTON, 2nd Lieut, F C R – Infantry, Ashburton

MILITARY MEDALS GRANTED

Three New Zealanders who were previously awarded the Military Medal have now received the addition of a Bar.
COOKE, Cpl W B – Medical Corps; KENNEDY, Sgt F – Field Artillery; RAWHITI, Pte H – Pioneer Battalion.

The Military Medal for bravery in the field has been awarded to the following New Zealand non-commissioned officers and men:
ATKINSON, Sgt P H – Pioneer Battalion; BELL, Sgt T – Canterbury Infantry Regt; BROWN, Pte W S – Wellington Infantry Regt; CAMPION, L/Cpl D A – Auckland Infantry Regt; CLARKE, Pte N – Auckland Infantry Regt; DURRANT, Farrier C G – Army Service Corps; EDWARDS, Pte C – Auckland Infantry Regt; FORD, Pte M – Otago Infantry Regt; FRASER, Sgt J R – Auckland Infantry Regt; GRINDLEY, Sgt A J – Canterbury Infantry Regt.; KEYS, 2nd Cpl l L – Divisional Signal Co.; MAGUIRE, L/Cpl T F – Wellington Regt; McMASTER, Sgt A A – Engineers; McQUEEN, Sgt A A – Auckland Infantry Regt; MULLIGAN, Sgt A S – Medical Corps; PARSONS, Pte T W – Medical Corps; PHILSON, L/Cpl G H – Medical Corps; RICHARDSON, L/Cpl W J – Engineers; .ROBINSON, Acting Bdr K J – Divisional Ammunition Column

DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL
BARR, Pte K D – Wellington Infantry Regt; RIDDETT, Sgt Major J J – Field Artillery; SCARFE, L/Cpl R – Wellington Infantry Regt; SMITH, Pte A – Wellington Infantry Regt; SYME, Bdr G – Field Artillery.

Page 18

PRISONERS IN GERMANY

BOLTON, Pte John, 31st Batt., Australian Imperial Force, son of Mr Chas Bolton, Wellington, is interned in the prisoners’ camp at Munster, Westphalia, suffering from rheumatism and heart trouble. The Australian Red Cross Society is sending him comforts.

BROWN, Lance Corporal U, of the London Scottish, a Wanganui boy who was reported missing in August and was later ascertained to be a prisoner in Germany, was the first NZ prisoner of war to apply for study under the British Prisoners of War Book scheme. A Spanish grammar has been sent him in accordance with his request.

CARRAN, Pte James, Otago Batt., whose mother lives near Riverton, is interned in the Festunga Lazarette, Karthaussegasse, 77 Cologne. He was wounded at the time he was captured.

GAFFNEY, Pte T, Wellington Batt., Hadji-Kari. In a postcard he states that four out of six men were suffering from fever.

GUNN, Pte Geo., Wellington Battalion, POW at Bilemedic Posanti, Asia Minor, suffering from rheumatism.

POOLE, Pte H J, Canterbury Batt., No.12 Compound Hospital I. Parshim Meiklenberg Schwerin. He was reported on 16 September as being killed. His mother lives in Tasmania.

The following members of the NZEF are returning by an Australian transport:

Auckland Mounted Rifles;
BROWN, Cpl H N O – farmer; BURNESS, W J – horse-breaker; BURNETT, R A – farmer; COLLINS, L/Sgt H A – farmer; NOVELL, Sgt S C – mercer; ROE, T E – farmer; SCHOFIELD, Major, S C - farmer; SCOTT, A – labourer; WISNESKY, V D – clerk.

Otago Mounted Rifles;
CARLYLE, J C – carpenter; WOODS, G – farmer

Rifle Brigade – J Company;
BRADSHAW, T J – iron moulder; SMITH, QMS H H – commission agent

Field Artillery;
CONWAY, QMS D J – steward

Machine-gun Section;
FORBES, H S – coal miner

Veterinary Corps;
DOUGLAS, A H – Labourer

Army Service Corps;
MITCHELL, J F - farmer

NEW STAFF FOR MAHENO

The following officers, nurses and men will compose the staff of the Maheno on her third charter as a hospital ship, the appointments dating from 21 December 1916.

NZ Medical Corps:
ANDERSON, Lt Col Richard Walker, Christchurch, officer commanding; DUNCAN, Captain James Ferguson, Christchurch; FOSTER, Captain Philip Stanley, Christchurch; GIBSON, Major Frederick Goulburn, Christchurch; GUNN, Major Roderick McKenzie, Wellington; HYDE, Captain John Mickle

Adjutant and Quartermaster:
BOND, Major William Nathaniel Carlon, Canterbury Yeomanry Cavalry

NZ Chaplains’ Dept:
BARNETT, Rev G R, 4th class; CONNOLLY, Rev Thomas Frederick, 4th class; READY, Rev William, 4th class

NZ Army Nursing Service:
BAGLEY, A, Matron; BENNETT, A E, Staff Nurse; BURKE, C I, Staff Nurse; CAMERON, M J, Staff Nurse; GIFFNEY, Sister D E; GRANT, E H, Staff Nurse; JACKSON, M, Staff Nurse; MacFARLANE, C, Staff Nurse; MAXSEILD (sic), Bessy, Staff Nurse; McILWRAITH, M H P, Staff Nurse; McKAY, K G, Staff Nurse; McKENNY, Sister C; McKENZIE, A, Staff Nurse; MILLER, Dorothy, Masseuse; MILLER, Ruby, Masseuse; STEELE, Sister C

Details:
ALDERSLEY, Pte R T; BALDWIN, Pte W A; BARDELL, Pte E S; BEADLE, Pte T S; BLAIR, Pte K P; BOHEM, Pte W; BOSWELL, Pte J; BROWN, L/Cpl C S; BRYANT, Pte F A; BUCKETT, L/Cpl L C; CAMMELL, Cpl P H; COLLINS, Pte F C; COLVILLE, Pte R A; DENTON, Pte C S; DONALDSON, Sergeant; DOWN, Pte E H; DOWRICK, Cpl A F; FAGAN, Pte G; FALVEY, Pte W B; FARLAND, Pte N; FISHER, Sgt Major (WO) E J; FULFORD, Pte F W; GARVEY, Pte C; GIBB, Cpl S C; GRANT, Pte; HALIDAY, Pte L W; HANNAN, L C, Sergeant; HARRISON, Pte N; HARVEY, Pte S A; HEMUS, H C, Staff Sergeant; HILL, Pte J W; HOLMES, Pte G R; HUTTON, Pte J M; JACKSON, Pte G M; JORY, Pte H D; KEECH, Pte A W; KEMP, J S, Staff Sergeant; LANGFORD, Pte W J; LE BAS, Pte H C; LUKE, L/Cpl G S; MABERLEY, Pte W; MAHER, Pte W J; MARLOW, Pte A L; MARSHALL, Pte A J; MATTHEWS, Pte G W; McGILLON, Pte M T; McKINNON, Pte A J; McLENNON, Pte J R; MITCHELL, J H, Sergeant; NASH, J H, Staff Sergeant; PARK, Cpl F P; PATTERSON, Pte E D; PEEK, L/Cpl H J; PERCIVAL, Pte H; PYATT, Cpl W C; RAEBONE, Sergeant; RENTON, L/Cpl A L; ROBINSON, Pte H T; SCHOFIELD, E A, Regt Quartermaster; SULLIVAN, Pte H; VINE, Pte W E; WALSH, Cpl E J; WILLIAMS, Pte A G; WILLIS, Pte C C; WILSON, L/Cpl A B; WILSON, Pte T; WOOD, Pte C J.

Page 23

ROTORUA RECRUITS

Men from No.17 Group area for the 24th Reinforcements (with places of enlistment):

N.C.O’s:
PAGE, P M, Rotorua; PEMBERTON, E H, Tauranga; SMYTHE, J J, Mamaku.

Privates:
ALLEN, S, Opotiki; ANDREWS, G E, Mokai; BANNATYRE, C E, Tauranga; BARKER, H, Tauranga; BERRY, R A, Opotiki; BOAGLE, A A, Tauranga; BOWEN, A, Rotorua; CAMPBELL, A, Rotorua; CANNELL, J C, Tauranga; EDWARDS, C A, Rotorua; EIVERS, O T, Whakatane; ELLIOTT, M L, Opotiki; FOKES, A C, Tauranga; GOODMAN, S H, Mokai; HASLETT, R T, Whakatane; HOMES, R H, Tauranga; INGRAM, N M, Whakatane; KARLSON, W J, Rotorua; KELLY, E H, Opotiki; LAWSON, J, Whakatane; LLOYD, E J, Mokai; LOVERING, W H, Whakatane; MACKAY, T C, Tauranga; McGILL, W A, Whakatane; MORRIS, C S, Opotiki; NELSON, A H, Whakatane; OLDFIELD, S, Rotorua; PATERSON, J, Opotiki; PEEBLES, H A, Whakatane; REGASTIK, H T, Tauranga; SANDERS, A J, Opotiki; SAVAGE, O, Tauranga; SLATER, G, Whakatane; TERRY, J McL, Ngongotaha; WELLS, R G, Tauranga; WEST, W R L, Tauranga; WHITE, H W, Whakatane; WRIGHT, W, Ngongotaha.

24th DRAFT – No.4 GROUP, HAMILTON

ABSOLUM, N W L; ALLWOOD, J H; ARMSTRONG, D; BARNARD, A M; BEABLE, H E; BEAVEN, C E; BEUCK, F H; BLACK, G; BLUNDELL, W H; BRADLEY, R N; BROWN, C C; BUCK, W H; BURGESS, G; BURNDRED, J; BURNETT, P J; BURNS, J J; CHURCHES, E G; CLOW, T G; COGHLAN, R P; COLLINS, J H; COLLOGHAN, M; CORCORAN, P M; CROWLEY, J; DRAPER, H; DRONSFIELD, G; DUNCAN, D; FITNESS, A; FULLERTON, D G; KERRIGAN, J G; KEYMER, G E; KINAHAN, E; LYDIARD; FULLERTON, W; GIBSON, P C; GILLESPIE, A; GILLESPIE, O A; GODDARD, R E; GOING, A A; GORDON, W G; GOUGH, E; HARRIS, K S; HAWKIN, P W; HENRY, D; HOLMES, W H; HONEYBUN, J; HOOKER, W; HUGHES, J F; HUNTER, E; HUTCHESON, A; JACOBSEN, W C; JOHNSTON, M R; KELLOW, R; KELLY, B; KENEALLY, M; KENT, E; KERRIGAN, J G; KEYMER, G E; KINAHAN, E; LYDIARD, A; MacDONALD, J T; MACKIE, S C; MARSEN, C O E; MARTIN, T; MAUNDER, T P; MAUNSELL, P H; MAY, J G; MELVILLE, D H; MILL, P; MOIR, A L; MULLIONS, K K; NAYLOR, H; O’HEARN, W; OLD, A W; O’NEILL, J; O’REILLY, W; OSBORNE, C P; PADDY, W C; PETLEY, J; POPE, E S; POTTER, W; POWELL, G; POYNTER, S; PRENDERGAST, E C; RADFORD, R; ROACH, C E; READING, G; REILLY, P; REID, S; ROBINSON, T; ROBSON, R; RUSSO, C; SAMSON, C E; SANGER, S J; SHEEHAN, T; SMITH, E D; SOMERVILLE, E J; STANDON, S; STEWART, D J; STOKES, A; STOREY, L N; TAYLOR, J; TELFER, C; THOMPSON, A R; THURSTON, F X; TWIDLE, V S; TYLER, F; WASHER, A V; WAY, E C; WEST, A V; WILE, A; WILEY, B C; WRIGHT, R G; WYLIE, W H.

Non-commissioned Officers:
BOWDEN, T F; BULLIN, G F; GREEN, F H; MACHETT, R J; McDERMOTT, N A L; NORTON, E A B.

25th DRAFT

Complete list of the quota for the 25th reinforcements leaving Whangarei and other Northern centres:
ARMSTRONG, A A, Pakaraka; BILLING, J, Dargaville; BRAIGH, Waipu; BROOKS, R J, Waipu; BROOMFIELD, C T, Whangarei; BRYAN, W, Dargaville; CLEARY, A W, Whangarei; CLEMENTS, W E, Matapouri; CLIFF, A J, Paparoa; COTTERILL, J C, Hikurangi; CULLEN, D C, Pakaraka; CUREL, W E, Port Albert; CURTIS, H W, Dargaville; DENNIS, F, Ngunguru; DODD, J, Ngapipito; DONALDSON, H E, Matapouri; DOUGLAS, W J, Maromaku; DYER, A L, Apongi; EDGE, A P, Whangarei; FLEET, H, Lower Ruakaka; FLEET, R J, Lower Ruakaka; GALBRAITH, J C, Whangarei; HANNAM, D, Whangarei; HUGHES, H C, Ngawha; INSKIP, W J, Paparoa; JOHNSON, H, Hukerenui; JONES, A W, Titoki; KANE, J C, Tangiteroria; KEENE, S H, Pukehuia; KERR, R H, Mititai; KERSHAW, J J, Aponga; LESLIE, J F, Matauri Bay; LESLIE, J G, Kaeo; MACKERNAN, H J, wireless guard, Kaitaia; MARTIN, H W, Waikiekie; MAUGHAM, T W, Victoria Valley; McKENZIE, R W, Waipu; McQUEEN, D, Maungatapere; MONTGOMERY, E, Mititai; MONTGOMERY, J, Mititai; MORGAN, C M, Kawakawa; MORRELL, L S, Rawene; NEEMS, H J, Tangiteroria; NEENAN, H W, Rangiatua; PALMER, J N, Mangapai; PEDERSEN, P, Tutamoe; PENNY, A, Whangarei; PIKE, C H, Rawene; RASMUSSEN, C J, Dargaville; RAYNER, W H, Warkworth; RIGHT, P W, Mangowahine; ROUSE, J, Hukerunui; SANDS, H L, Whangarei; SINCLAIR, D R, Kauri; SLADE, G A, Dargaville; SLOANE, F H, Ruakaka; SMITH, J W R, Awanui North; STIRLING, R, Kaitaia; TEAL, J, Opuawhanga; TRBUHOVICH, Waipapakauri; TREWIN, H, Marohemo; WILD, J, Kaitaia; WILLIAMSON, F, Herekino; WILLIAMSON, H J, Whangarei; WILSON, N L, Lansing Rd, Edendale; WRIGHT, A, Mangowahine; YARBOROUGH, R F C, Kohukohu.

26th REINFORCEMENTS –No.4 GROUP

ADEWELL, Leo Eric, Hamilton; ALPHERT, Oliver Claude, Te Awamutu; BOWLES, Albert Edward, Tamahere; GOODER, Frederick, Wharepuhunga; GREEN, Staff Sgt Major Francis Hudson, Te Kuiti; GULLAND, David, Rangiriri; HENNESSEY, Peter, Cambridge, tunneling reinforcements; KEENE, Leonard William, Cambridge; KIBBLEWHITE, R W, despatched to Wellington on home service duties as sergeant clerk; LITCHFIELD, Eric Clifton, Hamilton; MANNING, William, Hamilton; MARSHALL, John, Huntly, tunneling reinforcements; MARTIN, Robert Frederick, Taniwha; MORRIS, Frank, Tamahere; OSBORNE, Thomas Arthur, Te Akau; RICHMOND, Robert James, Cambridge; SALTER, Leslie Edward, Pirongia; SEABRIGHT, Walter George, Cambridge; SPIERS, Howard Charles, Hamilton; TAYLOR, George, Hamilton; TIERNEY, Reginald Charles, Kihikihi; WHITCOMBE, Henry George, Moeatoa; WILLIAMS, William, Hamilton.

27th REINFORCEMENTS

Probationary non-commissioned officers:
CLAUSEN, W E, Pakotai; JAMES, H, Whangarei; MARTIN, H J, Paparoa

Page 24

LAMPEN, Major, Captain FINCH and Lieut STOCKER – Mentioned in Despatches.

WHITE, Bdr D W, NZ Howitzer Battery, was presented with the French Military Medal, awarded to him for the courage he displayed in leading an attack on Gallipoli on 21 August 1915.

Page 25

SIMMERS, Sgt R, has been awarded a Bar to his Military Medal, along with 9 New Zealanders who have also been awarded the Military Medal.

Page 32

CRUICKSHANK, Lieutenant Graham, an ex Auckland boy, the son of the late Mr William Cruickshank, and who is serving with the Canadian Forces, has been promoted to the rank of Captain.

Page 48, 49 and 52

EXEMPTION APPEALS

ARNS, Herman, carpenter of Thames; ARNS, William, labourer of Thames; CONNOLLY, Francis W, miner of Thames; COXHEAD, Thomas Albert, farmer, of Miranda; GAINFORD, Henry, farmer of Motumaoho; GIBSON, Frank L, motor driver of Thames; HUDSON, Robert L, farmer, of Kopu; JOHNSTON, David A, miner, Waihi; JOHNSTON, John, miner, Waihi; MANNING , Phillip Patrick, farmer of Coromandel; McCOLLUM, William C, farmer of Wharepoa; McGUINN, John, drainer, of Thames; McROBERTS, Robert, farmer, Wharepoa; MOONEY, Edward, driver of Waihi; PATTERSON, James N, farmer, Patetonga; PAYNE, John P D, electrician, of Thames; PRESTON, George, farmer of Matatoki; RILEY, Henry H, printer, of Thames; SAWYER, James Henry, farmer of Patetonga; SHAW, John, musician, Thames; TREANOR, John, contractor of Waihi; VERRAN, William James, carter, Thames; WATSON, James Kyle, farmer of Turua; WIGGINS, Harold, telegraph cadet.

BERRY, Albert Henry, grocer’s asst., Huntly; BROOKS, William, coal miner; CAVANAGH, Ernest Patrick, law clerk; CLOSE, Charles, fruitgrower, Te Kuiti; FOSTER, Robert H, farmer; HALL, William Ernest, railway porter; HODGE, William Charles, coal miner; HOLMES, Walter Norman, batter-maker; MANIHERA, Tutanakai, NZ Dairy Assn; McKEATY, George, coal miner; PECKHAM, Harry, railway clerk, Huntly; SHEMMINGS, George William, labourer; SYME, Adolphus Reginald, dairy farmer, Kamakarau; WILSON, Samuel Thomas Herbert, sheep farmer; WRIGHT, Edward Septimus, managing director.

TE AROHA

DEARLOVE, Arthur, dairy farmer, Waihou; DUCKERING, Charles James, farmer, Matamata; FARROW, Robert Elliott, farmer, Waitoa; FERGUSON, Adam George, farm asst, Te Aroha W; FINLAY, Robert, slaughterman, Waharoa; FISHER, Albert John, railway employee, Waihi; GIBBS, Alfred, farmer, Morrinsville; HAYWARD, John, farmer, Ngarua; HEARFIELD, Henry Mace, farmer, Mangaiti; JOHNSON, James, plumber, Te Aroha; KIRK, Herbert Stanley, farm manager, Hinuera; PARTRIDGE, Thos Harold, C/E Minister, Matamata; RADFORD, Eric, butcher, Te Aroha; SHEEHAN, Joseph, farmer, Manawaru; WALLACE, George Meikle, farmer, Tatuanui; WALLACE, Thomas Neville, dairy farmer, Morrinsville; WAWMAN, Albert, farm asst., Waihou; WILMOT, Ernest, milk tester, Te Aroha West.

WELLINGTON

BOIELLE, Lionel; BRADLEY, Joseph Clifford, audit clerk; CLIMIE, James Leonard, Lands & Survey Dept; DUDSON, Stephen John, Public Trust Office clerk; FREYBERG, Claude Victor; HARDING, Arthur C, engineer’s apprentice; HOSSACK, Walter Scott, labourer; KITCHING, Robert John, soft goods mfr

NORTH CANTERBURY

COOK, John George, shepherd/musterer, Oxford; GARLAND, John, farmer, Bennett’s Junction; GINDERS, Harry S, teamster, West Eyreton; JARMAN, James Herbert, farmer, Kirwee; LOVEDAY, Arthur Leonard, flour miller, Ohoka; LYNN, Wm George, weaver, Kaiapoi; McKEOWN, Leonard B, locomotive fireman, Rangiora; McKIE, David Alex’r, farm manager, Amuri; McLACHLAN, Douglas, farmer, Omihi; MORGAN, Wm James, farm labr, Parnassus; MOYLE, Arthur, farm labr., Rangiora; PESTER, James, farmer, West Eyreton; WILKINSON, Basil E, farmer, Domett.

ASHBURTON

BELL, John McTeake, compositor; SHERLOCK, Joshua Henry, linotype op/mechanic.

OTAGO

ALLISON, James, farmer; ALLISON, Robert, farmer; ALLISON, William, farm labourer; BOWIE, George, sanitary contractor; CAMERON, Daniel, farmer; CAMERON, John, farmer; CHALMERS, John, storekeeper/blacksmith; CURRIE, William, farmer/shearer; McLEAN, Jas., farmer; PEARSON, Thos., sawmiller; PORTER, John, storekeeper; PORTER, Samuel, merchant/butcher; ROBINSON, James, farmer; SHALE, Charles, farmer; SHALE, Oliver, farmer; THOMSON, Alfred, farmer; THOMSON, David, farmer.

PALMERSTON SOUTH

APPS, Albert; CUMMINGS, Charles, farmer; CUMMINGS, George, farmer; DREAVER, Andrew, farmer; DUNN, Robert, coal miner; GALBRAITH, John, farmer; GILLIES, William, farmer; HEATH, Rodger, farmer; HEFFERMAN, Martin, farmer; HEFFERMAN, William, farmer; HETHERINGTON, William, butcher; LISTER, John, labourer; MATHIESON, Alexander, sheep farmer; McCABE, Michael; McCRACKEN, Henry, coal miner; McCURDY, Arch., cheese-maker; McLEW, James, farmer; MURCOTT, James, farm labourer; PEDDIE, Thomas; PEDDIE, William; ROBERTSON, John, letter carrier; SHEEHY, James; STANLEY, Edward, farm manager; TIPPETT, William; WALKER, Alexander, farmer; WALKER, James, farmer; WALKER, William, farmer.

WAIHI

CALDERWOOD, James R, blacksmith, Waihi; FLAVELL, H, bush feller, Karangahake; GEORGE, A E J, farmer, Wharepoa; GREGORY, Thomas M, miner; HANDLEY, James, farmer, Paeroa; HUBBARD, P R, farmer, Paeroa; LANGDON, H, mine manager; MONEY, Frank, dairy farmer; MURDOCH, William, miner; ROBSON, D W, grocer, Paeroa; THOMPSON, James S; WALTERS, Ernest James, schoolteacher/farmer, Hikutaia; WALTERS, John S, miner, Waihi.

TE AROHA

CRONIN, Charles D, dairy farmer, Wardville; DOUGLAS, Joseph H; FLYNN, Percy James, farmer/chaffcutter, Waitoa; GIFFORD, Algie, chemist, Morrinsville; HALL, Wm R, farmer, Matamata; JOHNSON, James, Te Aroha; McLAREN, John Duxfield, farm hand, Wairakau, Shaftesbury; O’DONNELL, Phillip, solicitor, Rotorua; SHEEHAN, Joseph, farmer, Manawaru; STOCKBRIDGE, James, dairy farmer, Tatuanui.

CANTERBURY

HODGSON, Wm Edwin, freezing engr., Kaiapoi; LANG, Charles Werner, fruitgrower, Kaiapoi; TRITT, Carl Wm, farm hand, View Hill.

Page 51

TAURANGA RECRUITS – 25th Reinforcements

BLAYMIRES – Tauranga; BROWN, J – Tauranga; COLLINS, P – Tauranga ; COX, J – Tauranga; FAULKNER, J H – Tauranga; JAMIESON, C – Matata; MANNING, J – Te Puke; MARK, R – Matata; McKINLEY, W – Tauranga; MOODY, G – Tauranga; OLIVER, A W – Tauranga; STEWART, N – Te Puke; THOMAS, A – Tauranga; WILLIAMS, R – Tauranga

QUOTA FROM NO.4 GROUP

Infantry:
BUCHANAN, J A ; BURNARD, W G; BURROWS, T J; BYCROFT, G R; CALDERWOOD, D A; CARSON, J; CULLEN, J R; DEENEY T J; EALES, R E; FAHEY, J; HENDERSON, R M; HINTON, W; KIRK, H F; LETHBRIDGE, N M; LORD, J; McCHESNEY, J F; McLYMONT, D; McNEIL, A; MILNER, H W; MITCHELL, J; ROIGARD, M P; RUSSELL, J; SMITH, C; SMITH, F; THORNLEY, F; WALKER, H S; WELLINGTON, G; WILSON, A F.

Mounted Rifles:
DAVID, M R; GRANT, A J; RUSTON, D H

Artillery:
GODFREY, T L C; GREY, T; HEY, H; KELLY, F J; MORLEY, E; SOBYES, W N; STEWART, A; STRATTON, E C; WATTS, P H

Army Service Corps:
CURTIN, P J

Ambulance:
T IRWIN; REES, P M

Probationary Non-commissions – 27th Reinforcements:
LITTLE, L H; OSBORNE, G


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI NAMES |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WOMEN OF SOUTH TARANAKI