Search billions of records on Ancestry.com
   
Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
04 JANUARY 1917

These are extracts from the Auckland Weekly News magazines and have been extracted with permission.

Page 18-19

APPEALS re EXEMPTIONS

TIMARU

ANNIS, Fred’k John, farmer, McKenzie Country; BAIN, Alex.; BAIN, Donald; CARTWRIGHT, William, farmer, Allandale; CASEY, Richard, farmer; DAVIS, C J, Timaru; FOSTER, D, aerated water mfr; FOX, J F, farmer; GILLINGHAM, Alfred E, farmer, Fairlie; GLUYAS, Richard James, farmer; HANIFAN, Michael, farm labourer; HARRISON, Alex. John, fruitgrower, Temuka; HENSTRIDGE, R, farmer, Glenavy; HUNTER, A J, farmer; HYNES, Michael, farmer; MALTHUS, Reginald, farmer, Alpine country; McCULLOCH, G A, farmer, South Canterbury; McINTOSH, William Alexander, farmer, Burke’s Pass; MEHETERS, J H; OLDFIELD, Jack, farmer, Seadown; OLIVER, A V, farmer; ROGERS, Benjamin James, farm labr/seedsman; SKEFFINGTON, W O, farmer, Geraldine; WELLWOOD, J J, farmer; WHECK, J, farmer.

OTAGO

BARNETT, Godfrey H S, farmer; DICKSON, Ronald Alexander, farmer; EWING, William; GREANEY, Patrick; HAYES, John, farmer, Teschemakers; ISBISTER, David Finlay, dairy farmer; ISDALE, Wm Henry, farmer/late seaman; JOSEPH, William, joiner; McCONACHIE, James Roy, agent; McINTOSH, John Allan; McNALLY, Jack; McNEIL, Robert; NEILL, William, farmer; OLIVER, Daniel, farmer; PRESTON, Joseph, station owner; PULLINGER, Stephen Henry, farmer; ROBB, Arch., farmer; ROBERTSON, William, farmer; SELMAN, George, farmer; TAYLOR, George Maxwell, farmer; THOMSON, Peter Albert, Ag. Dept; WILLIAMS, Henry, farmer

DUNEDIN

CARNAHAN, J D, labourer; DOUGHERTY, Wm Francis; DRYSDALE, J L, clerk; FLEMING, J; HIGGINS, John, range-fitter; IRELAND, J C, ceiling-fixer; MILBURN, L S, painter; MOWBRAY, F R, student; NICCOL, Percy Charles, collar-maker; RANKIN, James S, tramway employee; RANKIN, L S, machinist; SAINSBURY, E, dairy farmer; SANDERSON, Alex’r Mathieson, cattle-dealer; WHEELER, Albert, Union Steam Ship Co.

OAMARU

McGIMPSEY, David, farmer; NAISH, Ernest George, fruitgrower; O’CONNOR, Thomas, farmer; ORR, Charles Arthur, farm labourer; SHALE, Sidney Howard, farmer.

TE KUITI

CRAWFORD, James B, farmer, Mairoa; FULLERTON, William, builder; GRACE, Edward Mawake; LOMAS, Henry, jockey; MORA, Bernard, carpenter; SINGH, Gina, farm labourer, Piopio; SMITH, Thomas Darwin, farmer, Hangatiki; TURNER, Charles Frederick, bootmaker; WRIGHT, Albert Edwin, coachbuilder

PIO PIO (KING COUNTRY)

ALLEN, Richard Thos., farmer, Pio Pio; CANTLAY, Collis Fitzgerald, farmer, Pio Pio; EARLY, Nathan, farmer, Arapae; HOUGHTON, Harold, farmer, Pio Pio; LARSEN, Ernest William, sheepfarmer, Mairoa; LEITCH, Samuel, farmer, Pio Pio; McCLAY, Peter, farmer, Waitanguru; MOLLOY, Patrick Edward, farmer, Mairoa; NOLAN, John, coachbuilder; STACEY, William, bush contractor, Haku; WILSON, Robert De Meleyns, farmer, Ngatamahine.

WELLINGTON

BOWDEN, William J, jockey, Otaki; COLWELL, Samuel, driver; DRISCOLL, Arthur, slaughterman; DUNN, James A, farmer, Silverstream; JENKINS, Richard Wood, ?plumber, Petone ; KAY, Percy Edward, plumber; KINGAN, Henry D, horse trainer, Trentham; LITTLEBY, James, machinist, Newtown; MARTIN, William Elder, seaman/waterside worker; MURRAY, Thos. Hope, stockbuyer/drafter, Masterton; SHEIL, John, labourer; SMITH, Walter C, bootmaker, Wellington; WARNER, Harry, carpenter

Page 21

HONOURS FOR NZ SOLDIERS

RUSSELL, Major General Sir Andrew – Companion of the Bath
CHAYTOR, Brig. General E W C – C.M.G.
BROWN, Cpl A W – Distinguished Conduct Medal
BROWN, Sgt C – Distinguished Conduct Medal
BUCKLEY, Sister A – Royal Red Cross, 2nd Class
CARMICHAEL, 2nd Lieut Leonard – Military Cross
CUNNINGHAM, Lt Col Wm – Distinguished Service Order
DAVIES, Nurse K – Royal Red Cross, 2nd Class
DOBSON, Capt Donald – Military Cross
EGAN, L/Cpl – Distinguished Conduct Medal
FALCONER, Lieut Alex – Military Cross
FINDLAY, Lt Col John, C.B. – Distinguished Service Order
GAIN, Sgt – Distinguished Conduct Medal
GALBRAITH, Staff Sgt – Meritorious Service Medal
GUTHRIE, 2nd Lieut Stanley – Military Cross
HIROTI, Lieut Turu – Military Cross
HODGES, Nurse E – Royal Red Cross, 2nd Class
HOLZ, Act Sgt – Meritorious Service Medal
HORWOOD, Capt Alfred – Military Cross
INGLES, Capt Lindsay – Military Cross
JARDINE, Capt Leonard – Military Cross
LAMPEN, Major Francis – Distinguished Service Order
LEEMING, Capt Chas. – Military Cross
MACKESY, Lt Col Charles E R – Distinguished Service Order
MARKS, Rifleman – Distinguished Conduct Medal
McGILP, Major Clyde – Distinguished Service Order
McKENZIE, Major Alex. – Distinguished Service Order
McKINNON, Lieut Hugh – Military Cross
McQUARRIE, Capt Robert – Military Cross
MELDRUM, Lt Col William – Distinguished Service Order
MERTON, Capt John – Military Cross
MILES, Capt Reginald – Military Cross
MORPETH, Capt Robert – Military Cross
MURRAY, Lt Col Donald N W – Distinguished Service Order
NEVILLE, Lt Col Charles – Distinguished Service Order
POW, Major James – Distinguished Service Order
PRICE, Matron F – Royal Red Cross, 1st Class
RICHARDSON, Capt Harry – Military Cross
ROGERS, Captain Victor – Distinguished Service Order
SANDHAM, Hon Capt Geo. – Military Cross
SAXBY, Major Conrad – Distinguished Service Order
SIMMONS, Co.Sgt Major – Meritorious Service Medal
SMYTHE, Major Rayner B – Distinguished Service Order
SPEEDY, Sister F H – Royal Red Cross, 2nd Class
STEWART, Capt James – Military Cross
STEWART, Lt Col Alex. – Distinguished Service Order
STILL, Capt Alan – Military Cross
STUDHOLME, Major John – Distinguished Service Order
THOMPSON, Sgt Major – Meritorious Service Medal
TRACEY, Lieut W. – Military Cross
VICKERY, CSM – Distinguished Conduct Medal
WIDDOWSON, Lieut Stanley – Military Cross
WRAY, Capt Wm – Military Cross

Page 22

No.4 GROUP AREA RECRUITS

HOLDEN, Edward – Te Awamutu; TEMPLETON, Alex – Te Awamutu; WILLIS, William John – Hamilton.

Page 24

QUICK, Austin, son of the late Mr W H Quick of Wellington, has been killed in action. (London 27 Dec)

Page 32

24th DRAFT – No.1, City, Group:

ADLINGTON, M C – farmer, Kaipara; AITKENHEAD, W – ploughman, Papatoetoe; ALLEN, G R – farmer, East Tamaki; AMADIO, A F – carpenter, Ponsonby; ANDERSON, G – farmer, Hobsonville; ANDERSON, J A – engineer, Ponsonby; ANSELL, F A – metal worker, City; ARTHA, C A – plumber, Devonport; ATKINSON, J N – sugar worker, Hobson St; BAILEY, J – farmer, Albany; BAILEY, R – Salesman, Grey Lynn; BAYLY, B R – farmer, Epsom; BELL, F H – photographer, Stanley Bay; BELL, J F – motor-driver, Mt Eden; BETHELL, H – farmer, Three Kings; BETTERIDGE, C – farm hand, Kaukapakapa; BLATCH, H G – cook, Vincent St; BOGGS, J – fruiterer, Newmarket; BOLTON, J H – driver, Parnell; BOND, H C – cabinetmaker, Remuera; BOYD, W J – coachbuilder, Mt Eden; BRACE, J D – bushman, City; BRADFORD, J – bushman, City; BRENNAN, A J – salesman, Onehunga; BROOKS, F – machinist, Avondale; BROWNE, P W – farmer, Henderson; BRUNS, A H – linesman, Grey Lynn; BRUNTON, G L – warehouseman, Northcote; BULLOT, E W L – clerk, New Plymouth; BURGESS, A – carter, Papakura; BURGESS, W F – Pakuranga; BURNSIDE, J H – farmer, Papakura; BURRETT, M A – builder, Mt Eden; BUSCOMB, R H – law clerk, City; BUTLER, A E – seaman, Ponsonby; BUTLER, S – ironmonger, Avondale; BUTTERWORTH, A K – builder, Manurewa; BUTTERWORTH, W R – builder, Manurewa; CAIRNS, J – coppersmith, Newmarket; CARMICHAEL, J – brewery hand, Karangahape Rd; CARPENTER, S H – farmer, Papakura; CHADWICK, N – engineer, Tuakau; CHALMERS, S E – brickmaker, Avondale; CHAMBERS, F W – biscuit maker, Turner St; CHAPALL, F O – driver, Grey Lynn; CHEESEMAN, C F – carpenter, City; CLARK, A M – tanner, Onehunga; CLARK, C – machinist, Duke St; CLARK, C R – bootmaker, Dominion Rd; CLARK, G C L – book-keeper, Epsom; CLARK, W J – surfaceman, Onehunga; CLIFFORD, C – hospital attendant, Vincent St; COE, W R – farm labourer, Pt Chevalier; COGHLAN, H F – farmer, Mangere; COOPER, G F – butcher, Onehunga; CORCORAN, J – tunneller, Paul St; CORR, J – linesman, Manurewa; CROSBY, C – grocer’s assistant, Grey Lynn; CROSS, S P – warehouseman, Birkenhead; DALTON, A C – driver, Albert St; DAVIES, T S – clerk, Mt Eden; DAVIES, W J – plumber, Jervois Rd; DAVIES-MARTIN, W J – farmer, Kaipara; De CARTERET, C F – farmer, Manurewa; DELUGAR, L – carpenter, Mt Albert; DENIZE, H V – butcher, Green Lane; DENNIS, C W – carpenter, Ponsonby; DENNISTON, A – farmer, Grey Lynn; DILLIWAY, J – cook, Hobson St; DIVER, J – farm hand, Mangere; DODD, F W J – salesman, Grey Lynn; DONALD, W A S – electrician, Ponsonby; DOYLE, J – labourer, Dominion Rd; DRUMMEY, J – seaman, Mt Eden; EBBITT, G – bushman, Grey St; EGGLESTONE, T – barman, City; ELLIS, J H – draper, Epsom; ELMBRANCH, F J – gardener, Franklin Rd; FINLAY, J B - farmer, Mauku; FISHER, J B – engineer, Mt Eden; FORD, J H – driver, Monganui; FORDYCE, W – farmer, Ponsonby; FORKET, C – milkman, Mt Roskill; FRANCE, H – sugar worker, Birkenhead; FRY, H H – cheesemaker, Cook St; GALLOWAY, F A – farm hand, East Tamaki; GEORGE, C – storeman, Symonds St; GLASSON, H W – farmer, Papakura; GOOCH, A J – farmer, Mt Eden; GOODMAN, P R – warehouseman, Dominion Rd; GOODWIN, F – milkman, Eden Terrace; GURNICK, F C – labourer, Baker St; HAMBLIN, E J – tramwayman, Ponsonby; HANCOX, T – gasfitter, Nelson St; HARRIS, C W – farmer, Henderson Valley; HARRISON, P – survey cadet, Devonport; HASZARD, K F – surveyor, Ponsonby; HAWKINS, J T – clerk, Grey Lynn; HAYES, J F – carrier, Liverpool St; HENDERSON, W J – farmer, Papakura; HIBBS, H E – millhand, Napier St; HIGGINS, A J – bricklayer, Newton; HOLLENRAKE, G – car cleaner, Cook St; HOLLIS, C A – salesman, Victoria St; HOTCHKISS, B – shearer, City; HUGGETT, C M – warehouseman, Epsom; HUNT, W – labourer, City; HUNTER, J – storeman, Grafton Rd; HURLEY, A J – blacksmith, Onehunga; JAGGS, C – tailor, Stanley Bay; JEFFRIES, W J – farmer, Buckland; JOHNSON, E O – chair maker, Ponsonby; JOHNSON, R – platelayer, Papakura; JONES, F H – mechanic, Archhill; JONES, J T R – school-teacher, Parnell; JONES, V A – clerk, Remuera; KEENEY, J – farmer, Clevedon; KEITH, K N – packer, Birkenhead; KING, A – carpenter, Henderson; KING, P T – postal-sorter, Epsom; KIRK, L B – porter, Eden Terrace; LANIGAN, J L C – photographer, Remuera; LEES, E – tailor, Mt Eden; LEITH, A E – telegraphist, City; LEVER, O D – cook, Wakefield St; LLEWELYN, V L – grocer’s assistant, Northcote; LLOYD, H L – compositor, Ponsonby; LOOMB, J H – labourer, Panmure; LOWRIE, M L – butcher, Newton Rd; LUCAS, A H – clerk, Remuera; MacCARTNEY, E J – labourer, Wellington St; MACKAY, C – clerk, Waiuku; MAGUIRE, J G – farmer, Ardmore; MAIN, W C – telegraph cadet, Remuera; MAISEY, R – labourer, Devon St; MANKIN, E J – steward, Grey Lynn; MANN, R – ironmonger, Ponsonby; MARTRON (sic) J – cook, Hobson St; MAY, S – sawmiller, City; McCARTHY, E – labourer, Wellesley St; McCLELLAN, W H H – law clerk, Prince St; McCONNELL, T O – salesman, Mt Roskill; McCORMACK, T – bushman, City; McGREGOR, D R – engineer, Mt Eden; McKANDRY – gas worker, Newton Rd; McLEAN, D W – ironmonger, Epsom; McMECHAN, S G – farmer, Ardmore; McMULLIEN, S J – farmer, Liverpool St; McPHERSON, G – porter, Whangarata; MEAD, G S – Civil servant, New North Rd; MILLER, J R C – labourer, Grey Lynn; MOLONEY, J – bushman, Naumai; MORRIS, J – cook, Parnell; MORRISON, A E – labourer, Remuera; MORRISON, C – engineer, Newton Rd; MULQUEENNEY, H – carter, Ponsonby; NELSON, R C – storeman, Howe St; NEWMAN, L H – storeman, Archhill; NEWTON, E – labourer, Hobson St; NICHOLL, J – bushman, Union St; NICHOLSON, A E – labourer, Newton; NICHOLSON, R T – carpenter, Motuihi; NORMAN, A A – engineer, Parnell; NUTT, N W A – carpenter, Avondale; OSBORNE, R B – compositor, Birkenhead; PARDINGTON, E – storeman, Stanley Point; PARKER, C A – insurance agent, Takapuna; PARKINSON, W B – chemist’s assistant, Ponsonby; PATTERSON, A – slaughterman, Ponsonby; PAUL, F H – moulder, Devonport; PAUL, W J – driver, Devonport; PEARSON, J A – farm hand, East Tamaki; PEGG, G – labourer, Otahuhu; PENGELLY, J B – basketmaker, Avondale; PHILIP, H E – trainer, Epsom; PHILLIP, S – farmer, Grey Lynn; PHILLIPS, H J – ironmonger, Waihi; PHILLIPS, S K – musician, Ponsonby; PICKNELL, E J – driver, Onehunga; POOLE, D – driver, Newmarket; PORTEOUS, J A – labourer, Grey Lynn; RADFORD, W – motor driver, Mt Eden; REARDON, R C – seaman, City; REID, A – bootmaker, Vincent St; RENNIE, J G – cabinetmaker, Birkenhead; RICKARDS, A E – farmer, Hunua; ROBERTSON, J G – farmer, Mangere; ROBERTSON, S P – boatbuilder, Mt Eden; ROBINSON, A A – storeman, Mt Eden; ROBINSON, C Q – clerk, Grey Lynn; ROBINSON, N R – clerk, Grey Lynn; ROBINSON, S M – motor mechanic, Park Rd; ROBSON, M – insurance agent, Otahuhu; ROGERS, G E – painter, Epsom; ROUSSEL, A E – butcher, City; ROWSE, J A – driver, Mangere; RUTHERFORD, F – packer, Dominion Rd; RYAN, J – sawmiller, White St; SAUNDERS, C A – chainman, City; SCOTT, A E L – farmer, Kaukapakapa; SCOTT, E A C – labourer, Helensville; SCRUGHAM, W W – baker, Dominion Rd; SEATON, J C – farmer, Papakura; SHEEHAN, F F – driver, Eden Crescent; SHEEHAN, J – labourer, Takapuna; SHERLOCK, A G A – telegraphist, Epsom; SIMMONS, H A – timberworker, Newmarket; SIMONS, L W – warehouseman, Ponsonby; SMITH, A – labourer, Warkworth; SMITH, F J – bootmaker, Newton Rd; SMITH, J H – farmer, Runciman; SMITH, V H – motor inspector, Page St; ST PAUL, J W – farmer, Clevedon; STEWART, J C – warehouseman, Takapuna; STEWART, V J – farrier, Mt Albert; STRICKETT, J – labourer, Cook St; SUTCLIFFE, B – carpenter, Grafton Rd; SYMONS, J – driver, Birkenhead; TARRYER, A F – telegraphist, Parnell; TAYLOR, A – sheetmetal-worker, Devonport; THAYER, H R – postal clerk, Carlton Gore Rd; THOMPSON, R J – jeweller, Birkenhead; TILBY, H I – boatbuilder, Ponsonby; TIMS, A – farmer, Mangere; TRAIL, D – labourer, Hunua; TREGASKIS, T J – orchadist, Waikumete; TUDOR, J – labourer, Mercer; TURNER, J – farm hand, Glenbrook; TYRIE, A – cook, Mt Eden; URQUHART, F A – farmer, Papakura; WAITE, F E – tinsmith, Mt Eden; WALKER, J G – farmer, Runciman; WARD, T C – clerk, Parnell; WEAVER, R – mercer, City; WHALE, H – brickmaker, Avondale; WHITE, J R – farmer, City; WILLETTS, P O A – carpenter, Motuihi; WILLIAMS, W H – carpenter, Remuera; WILLIS, G S – farmer, Pukekohe; WILSON, G M – tailor, Grey Lynn; WILSON, J M – farmer, Remuera; WINDSOR, A H – grocer’s assistant, Pt Chevalier; WITHERS, R C – warehouseman, Symonds St; WOOLFORD, F J – watchmaker, Mt Eden; WRIGHT, A R – farmer, Dominion Rd; WRIGHT, H B – compositor, Devonport; WRIGHT, T J – storeman, Mercer; WRIGHTSON, R G – salesman, Northcote; WYLIE, R K – clerk, City; YOUNG, A – motor mechanic, Park Rd

26th DRAFT – Non-commissioned Officers

COMRIE, L J – school teacher, City; DYKES, G J – bank clerk, Ellerslie; ENGLAND, F – journalist, Symonds St; GREEN, S – salesman, Ponsonby; HART, A T – solicitor, Takapuna; JACKSON, G – accountant, Devonport; JORY, N A – student, Birkenhead; LANG, F W – school teacher, Mt Albert; MANSILL, J H – law clerk, Takapuna; MASSEY, H L – architect, Mt Eden; NESS, J C – cabinetmaker, Francis St; RATTRAY, C M – law student, Manukau Rd; SAMUEL, O M – clerk, City; WILLIAMSON, L J – civil servant, Green Lane; WINTER, R M – student, Parnell


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI NAMES |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WOMEN OF SOUTH TARANAKI