Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
02 NOVEMBER 1916

Page 19

SMITH, Private Charles Henry, B. Company, 21st Reinforcements, died at Trentham Military Hospital of cerebro-spinal meningitis.

SHARPLIN, Private Richard Wearne, died 25 October 1916 at Featherston Military Hospital, of pneumonia following measles.

OFFICERS AT THE FRONT – Promotions Approved

Auckland Mounted Rifles:
To be Lieutenants –
AVERILL, 2nd Lieut W W – 15 June; EVANS, 2nd Lieut (temp Lieut), J – 15 June
To be 2nd Lieutenants –
BROWNE, Sgt Major Samuel George; STEWART, RSM James Douglas

Wellington Mounted Rifles:
To be Major: HULBERT, Capt E J
To be 2nd Lieutenant: JAGO, Staff Sgt Major Gilbert Edward

Canterbury Mounted Rifles:
To be Lieutenant: MATHIAS, 2nd Lieut G
To be 2nd Lieutenants:
ALEXANDER, Cpl Harold Gilbert; BLACK, Sgt Alexander John; CRAVEN, Sgt Leslie Alic.; LUSK, Sgt David Arthur.

Field Artillery:
To be Captains:
HULBERT, Lieut L V; ROBINSON, Lieut F S (since killed in action); WILDING, Lieut H J.

Engineers:
To be 2nd Lieutenants:B WAINSCOTT, Sgt Major Albert George

Infantry – Auckland Regiment
Lieutenants granted temporary rank of Captain – DITTMER, G; ELLISDON, F J H (since killed in action); MEWETT, J E H To be Lieutenant:B 2nd Lieut INGRAM, C

Wellington Regiment –
MARDIE, Lieut R D – to be Captain; SCOTT, Capt R F C – temporary rank of Major
Lieutenants granted temporary rank of Captain:
MACMORRAN, Lieut J; McKINNON, Lieut H E; VARNHAM, Lieut F S
To be Lieutenant:
JUDD, 2nd Lieut A S

Canterbury Regiment –
To be 2nd Lieutenant: BROTHERS, Sgt W F

Otago Regiment –
Captains granted temporary rank of Major
RICE, Capt S; WRAY, Capt W G
To be Captains: McCRAE, Lieut J; SALMON, Lieut E H; WOODFIELD, Lieut T C

Rifle Brigade –
To be Captains: CALDWELL, Lieut K S; MACFARLANE, Lieut D B; McRAE, Lieut P F; REED, Lieut N J
To be 2nd Lieutenants:
BERRY, Sgt Albert James Frederick; BIRNS, Sgt Alexander Cecil; BONGARD, Sgt James Rossiter; GOULDING, Sgt Fritz Stanley; HARRISON, Co.Sgt Major Wilfred Gordon; KNOX, Co.Sgt Major Victor Albert; MOLLISON, Co.Sgt Major Benjamin; RABONE, RSM Clarence Noble

Pioneer Units –
To be Lieutenants:
HOTET, 2nd Lieut T; RIOTI, 2nd Lieut T H
To be 2nd Lieutenants:
EVANS, Sgt Major Thomas Charles; MONTGOMERY, RSM Henry Steele

COMMISSIONS IN THE FORCES

August nominees for commissions in the Imperial Forces
CALTHORPE, Sapper W – Divisional Signalling Service; JOHNSTON, Driver E – Field Artillery; LEAKE, Staff Sgt Major Halavaneo – Divisional Train;; SOLOMAN, Sgt H – Cycling Corps; WHITE, Sgt Major M – HQ, NZEF.

Commissions in the NZEF are to be granted to the following non-commissioned officers and men serving at the Front and returning to NZ to join reinforcement drafts:
June nominations:
ANDERSON, Trooper – Canterbury Mounted Rifles; GEORGETTI, Acting Sgt – 2nd A.N.Z.A.C. HQ; HARPER, Sgt N R – vice Sgt PETRIE; MILLS, Staff Sgt J S – NZ Records Section; SEAWARD, Sgt – Auckland Mounted Rifles; STOCKER, Sgt – Otago Mounted Rifles.

August nominations:
AUSTIN, Cpl W – Divisional Engineers; CRAIG, Sgt J – Div.Signalling Service; HAWKINS, Sgt Major G – WIB; HESSELL, QMS G – AIB; McCREA, Sgt J – WMR; NORRIS, Sgt Major T – CIB.

Candidates who passed the special examinations for first appointments at Trentham and Featherston Camps in August/September:
BENNETT, Sgt E B; BUDDLE, Sgt H D; CAIN, Sgt W G; DEAL, Sgt J R; DOUGHTY, Sgt Major W T; DREW, Sgt H T B; FARRELL, Sgt J P; HANNA, Sgt J S; HARLE, Sgt D A; HASTIE, Sgt W G; HUGGINS, Sgt F W; LUKE, Sgt Major K E; M’NIVEN, Sgt H G; MACALISTER, Sgt S; MARSDEN, Sgt Major H O F; MATTHEWS, Sgt F G; MILLS, Sgt W A St de C; O’CONNOR, Sgt D; PERRY, Sgt W; REID, L/Cpl A S; SMITH, Sgt A L; SPENCE, Sgt H; STUBBS, Sgt Major T E.

4th Maori Reinforcements:
DANSEY, Sgt G R; GANNON, CSM A T; KOKIRI, Sgt T.

NZ Army Service Corps
Fisher, Sgt G B: STANDISH, Sgt A R

Page 21

ENLISTMENTS IN NO.4 GROUP – Hamilton

ALDERSON, Joe – Rira; ALDERSON, Luke R – Rira; BERNETT, Percy J – Ngaruawahia; BLUNDELL, Harry D – Frankton; BRIDGE, George – Hamilton; BROWN, John Garde – Orini; CAMPBELL, Robert – Ongarue; CONNELL, John – Aria; DUNCAN, David – Waimiha; EVANS, Frank – Hamilton; EYRE, Clarence R – Te Awamutu; GODDARD, Reginald E – Te Awamutu; HALL, Robert F – Hamilton; HERRIGAN, James G – Frankton; JOHNSON, Joseph – Mokauiti; LEWIS, Frederick G – Hamilton; MATCHETT, Robert J – Hamilton; RYDER, Herbert M S – Hamilton; TWIDLE, John J J A – Frankton; TWIDLE, Vincent S – Hamilton.

No.1 Group: WHYTE, Frank W – Mt Eden

Page 23

MOTOR BOAT PATROLS

Auckland volunteers selected for Royal Navy Patrol Motor Boat Reserve.

Sub-Lieutenants:
ADAMS, R; ALDERTON, G L; ALEXANDER, E C; ALEXANDER, T M; CHOYCE, A; COZENS, C; FOOTE, G F; FOOTE, L; FRY, R E; HANNA, D V; HEMUS, H; HEWSON, C; INGRAM, W R; JENKINSON, L; KIRKWOOD, R; LE HUQUET, T E; MAYS, C; McILVEEN, S; NOLAN, W; PALMER, C H; PHILSON, R T; REID, S; SPINLEY, A H; SWALES, A V; URQUHART, R.

ALLEN, W J – Chief Motor Mechanic; DRYLAND, A O – Motor Mechanic; LAWLOR, J – Chief Motor Mechanic; LECKY, S – Chief Motor Mechanic; McLEAN, E W – Motor Mechanic; MESSENGER, A - Motor Mechanic; PAYNE, J H – Motor Mechanic; WALLACE, C – Motor Mechanic.

RETURNING FROM SAMOA

Discharged medically unfit:
GRANT MACKIE, W J – engine driver; YOUNG, W R – Driver

Returning on Leave:
BELLERBY, Cpl E – settler; COLLIER, W J – shoemaker; ELLEBY, H J – gum digger; FINCH, L/Cpl W A – battery hand; FITZGERALD, T B – stoker; FOULGER, F – labourer; HARRAP, A C – engineer; HERMISTON, W – labourer; HOWARD, A – baker; VICTOR, C – labourer; WALLACE, Sgt W J – farmer.

Page 25

BOULNOIS, Captain Edmund, a New Zealander, of the West Yorkshire Regiment, has been killed in action.

AUSTRALIAN CASUALTIES - New Zealanders serving with Australian Forces

BLACK, Pte J J – wounded, prisoner of war; CREEVEY, Pte W T – ill; FREEMAN, 2 Lt D – ill; KEARNS, Pte F O – seriously ill; MORRELL, Pte C – killed in action; PENNELL, Pte G – returned to duty; ROOD, Cpl L C – ill; SIBBELD, L/Cpl H E – convalescent; SINCLAIR, Pte J R – convalescent; TOBIN Cpl A – ill.

RECRUITING – NO.1 GROUP Franklin District

BARRIBALL, S M – farmer, Waiuku; BLACK, S – tailor, Waiuku; BRIGHT, J – farrier, Waiuku; BURBASH, F H – journalist, Devonport; DODD, F W – salesman, Grey Lynn; FINLAY, J B – farmer, Mauku; FITCHETT, F H – saddler, Waiuku; FISHER, L H – clerk, Grey Lynn; GODSMARK, A G – painter, Grafton Road; JEFFRIES, W J – farmer, Buckland; McDONALD, A K – farm hand, Aka Aka; MACKAY, C – bank clerk, Waiuku; McPHERSON, G – porter, Buckland; NEWHAM, F N – barman, Cook Street; ROBINSON, J J – farmer, Patumahoe; SUMMERVILLE, W J – farmer, Mauku; TURNER, J – farm hand, Glen Brook; WYNYARD, L H – traveller, Waiuku.


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI NAMES |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WOMEN OF SOUTH TARANAKI