Search billions of records on Ancestry.com
   

AUCKLAND WEEKLY NEWS
02 AUGUST 1917

These are extracts from the Auckland Weekly News magazines and have been extracted with permission.

Page 16

MEN FOR COMMISSIONS

KNYVETT, F B, Major, D.S.O., R.F.A. (Auckland), has been wounded. He was gas-poisoned and has been in hospital at Boulogne but he has been discharged fit for duty and has returned to his division. He had lost a section of his men and was helping to get the wounded to a dressing station when a gas shell exploded at his feet. The men who were with him have since died from the effects of the gas, so Major Knyvett had a very narrow escape. He has now been five times wounded – four times in France and once in South Africa. In addition to the D.S.O. conferred on the occasion of the King’s Birthday, Major Knyvett has twice been mentioned in despatches.

TEMPERLEY, A C, Major, D.S.O., Norfolk Regt. who has been with the New Zealanders in the field since the beginning, is now a general staff officer, 1st grade, and is struck off the strength of the NZEF. His successor is Capt A L NEWNHAM, M.C., Middlesex Regt.

Nominations in May for Imperial commissions from the NZEF:
GRAINGER, E J, Sgt, Tunnelling Co.
JONES, W N, Sgt, Engs (the Rhodes Scholar)
HOLMAN, B W, Pte, A.O.C.
PARRISH, A, Sgt, AMR
ROSSITER, C, Sgt, Auck. Regt

The G.O.C., NZEF, has nominated the following for training in officer cadet units for commissions in the NZEF:

For Infantry:
BLACKMAN, A R, Sgt, RB; COLEMAN, O P, Sgt, RB ; ELLIS, J W, Sgt, Otago Regt ; HOWARD, W C, Sgt, FA ; JARRETT, O G, Sgt, RB; LAWRENCE, R J, Sgt, ASC; MacINTYRE, A, SQMS, ASC; MASSAM?, J A, Sgt, MGC; MOFFITT, G M, Sgt, PB; MORIARTY, D M, Sgt, Canterbury Regt; PARKER, G I, Sgt, Wellington Regt; STEVENSON, R J, Cpl, MC; TAYLOR, J A, Sgt, Auckland Regt; WYATT, J C E, Sgt, AMR.

For Artillery:
DINNIE, D R, Sgt, FA; HUSE?, W, Sgt, FA; McMILLAN, D G, Sgt, FA; SPENCE, F J, Sgt, FA.

For MGC:
THOMAS, W, CQMS, MGC; TOMLINE, G H, L/Cpl, MGC.

For Engineers:
Lt G A BUDDLE, M.C., Royal Engineers, is now Captain.

2nd Lt A CONINGHAM, RFC, Special Reserve, has been made a flight commander with the rank of Captain. Formerly with the NZEF he obtained his discharge and was appointed to the Royal Flying Corps.

Lts H G de F GARLAND and D J A TOLE, Canterbury Regt, have been placed on the NZ Roll.

Lt R H MARRYATT, Worcester Regt, of Te Kuiti, has been promoted captain. He received his commission early in 1915.

PAVITT, H H, Cpl, Engrs

Lt Frank SIMON, Royal Dublin Fusiliers, has transferred to the Otago Regt. He belongs to Invercargill and was a medical student at Trinity College, Dublin, before the war.

For especially good service in the field, 2nd Lt R TILSLEY, Auckland Regt, and 2nd Lt S G GUTHRIE, M.C., are promoted Lieutenant.

Page 17

MILITARY HONOURS

[From the High Commissioner]

General Godley has been awarded the Cross of the Commander of the Legion of Honour by the French President.

ANDERSON, T.Sgt H – DCM – Father, A Anderson, Norfolk Island
DOUGLAS, W T – DCM – Brother, D Douglas, Masterton
HAMDEN ??, J, -DCM – father, E P Ha………, Mauriceville West
HUNTER, V G, Sgt Major – DCM – mother, Mrs J Hunter, Takaka
ROBINSON, S, Sgt – DCM – father, S Robinson, Ngongotaha
SPEIGHT, 2 Lt Harold – Mil Cross – Mother, Mrs M H Speight, St Georges Bay Rd Parnell
STRUTHERS, H, Sgt – DCM – father, J Struthers, Hastings
TAPLIN, F H, Sgt – DCM – Mother Mrs W Taplin, London
TAYLOR, J A, Sgt – DCM – Mrs E Flay, Egmont Village

Mentioned in Despatches:
CHAYTOR, E W C, Colonel (ty Brig Gen) – wife Mrs Chaytor, Palmerston North
HERCUS. C E, Capt (ty Major) P Hercus, Opawa
SAMUEL A M, Major (ty Lt Col) – brother, E K Samuel, Eden Tce, Auckland
WHYTE, J H, Major – mother, Mrs J J Whyte, Castleton, KP Road

Croix de Guerre:
BARROWCLOUGH, Harold E, Captain – father, A E Barrowclough, Havelock, Marlborough
RICHARDS, Charles F, brother G H Richards, Havelock, Marlborough
SHEARER, Alfred, Sgt – father Wm Shearer, Karori

Medaille Militaire:
DEAN, Arthur E – J Dean, England, father
STEWART, Reuben, Sgt – J Stewart, Invercargill

GALLANT ENGINEERS

GENERAL’S COMMENDATION:
Special reference to the gallant conduct of Company Sgt Major WOODALL, Sgt M A GRIGG and Sgt J S L DEEM, all of the NZ Engineers, is made in Army Orders issued by General Godley. On the afternoon of 5 May, during an enemy bombardment, a shell burst in one of the huts occupied by the 1st Field Co., NZ Engineers, and the hut immediately burst into flames. CSM WOODALL, assisted by Sgt DEEM, rushed into the burning hut and effected the rescue of Sapper J F HAYNES who was badly wounded. In the meantime Sgt GRIGG rushed into the hut and rescued the Orderly Room Box containing the men’s pay and certain secret papers. All three were badly burned about the face, arms and legs. These non-commissioned officers stood a splendid example to all other members of the Unit by their gallant conduct and disregard for their own safety. The Army Commander also refers to the bravery of Rifleman H WILSON who, while in charge of a gun section limber on Quarry Road, dismounted to adjust the limber cover when a premature burst caused the horses to bolt. He was jolted off and fell between the horses, the wagon passing over him.

Page 18

APPEALS BY RESERVISTS

AUCKLAND

BAILEY, Charles – boat builder; CAMERON, Alexander – farmer, Onewhero; SCHISCHKA, Rudolph – farmer, Coromandel.

WAIKATO

GOODALL, A D – farmer, Taupiri; HARRIS, A G (Mrs E H) – voluntary recruit, Frankton; JACKSON, A H – farmer, Aotea; LEBAILEY, H W – farmer, Ohinewai; LOW, J G – farmer, Waiterimu; McCARTHY, R J – draper, Ngaruawahia; McGARRIGLE, E de V – dentist, Hamilton; PARRY, C C – farmer, Rukuhia; PETERS, E – farmer, Tauwhare; PHILLIPS, M T – sharemilker, Matangi; RAE, Robert – Te Awamutu; RAYNOR, G – slaughterman, Ngaruawahia; ROBERTS, C A – farmer, Cambridge; RUSSELL, H C – dairy farmer, Pukeroro; SAMPSON, H D – coachbuilder, Ngaruawahia; WEBB, W – refrigeration engineer, Frankton; WEBSTER, F – engineer, Frankton; WHITE, S – farmer, Onewhero.

TE AWAMUTU

BROOME, G H ; CAPEWELL, H – Kaipaki; DIMOND, A L – Waitomo; FRAEI, L H – farmer, Kopaki; GASKILL, H J – Ngahinapouri; HYDE, P A W – Te Kuiti; KENEALY, T E – farmer; KILMARTIN, P J – Pio Pio; LANKEY, R E; LEECH, L F – Awakino; LETT, S H; LUND, C E – Te Kuiti; MARTIN, M – Kihikihi; McMILLAN, S W – cabinetmaker, Te Awamutu; RAMSAY, G M – Te Mawhai; STACE, E E – Kawa; TYRER, George – Kopaki

Page 21

2nd REINFORCEMENTS – No.1, City, Group 3

ACKERMAN, W T, assistant, City; ADDISON, J B, farmer, Leigh ; AIREY, W T, student, Morningside; ALCOCK, F, farmer, Great Barrier; ALLAN, J E, clerk, City; ANDRAE, F S, blacksmith, Ponsonby; ANVON, G C, salesman, City; BACON, H, clerk, Parnell; BAILEY, R M, watersider, Mt Albert ; BARNES, W A, labourer, City; BARRETT, F, labourer, Mt Eden; BAXTER, F W, student, Newton; BAYLY, H H, traveler, Devonport; BAZELEY, W R, clerk, City; BIGWOOD, G G, farm hand, Wiri; BILDERDECK, A R, salesman, Grafton Rd; BLAKEMORE, W, printer, Newton; BLAND, R W, labourer, Pukewhare; BOCK, J A, salesman, Newton; BODLEY, A, joiner, Ponsonby; BOGGS, S G, boilermaker, Mt Eden; BOND, E T, salesman, Remuera Rd ; BOND, Percy, warehouseman, Remuera Rd; BOTHAMLEY, J F, linesman, City; BRAIDWOOD, C D, driver, City; BRAIDWOOD, W H, ironmonger, Herne Bay; BRAITHWAITE, G V, farmer, Waimauku; BRENNAN, F C, farm hand, City; BROOKES, A C, salesman, Devonport; BROWN, A A, watersider, Parnell; BROWN, C P, assistant, Otahuhu; BROWN, H, stoker, Ponsonby; BROWN, R A, engineer, Onehunga; BROWN, W R; BROWN-ROSS, W, lineman, Onehunga; BULL, B J, bootmaker, Auckland; BULLEVANT, S W, boatbuilder, Dunedin; BUNN, B, farmer, Edendale; BURCH, A E, engineer, Remuera; BURGESS, A E, driver, Kingsland; BURNS, S R, cutter, Ponsonby; BURNSIDE-DOBSON, T R, farmer, Mangere; BURROWS, H J, farmer, Howick; BURTON, R H, painter, Kingsland ; BUTCHART, W C, motorman, City ; BYERS, D S, farrier, Henderson; CAMERON, A B, telegraphist, Helensville; CAMERON, J, signalman, Green Lane; CAMPBELL, R J, clerk, Kingsland; CHARLES, G, timberworker, Ponsonby; CHRISTIAN, V F; CHURCH, L A, driver, Grey Lynn; CLARK, H J, clerk, Epsom; CLARK, J B, labourer, Newmarket; CLARK, L A, clerk, Epsom ; CLARKE, A, cleaner, City; CLEGHORN, F B, taxi driver, Epsom; COCHRANE, A, quarryman, City; COLEBOURNE, F, engineer, Devonport; COLGAN, N B, warehouseman, Epsom; COLLARD, T P, labourer, Paerata; COLLINS, V B, Jockey, Ellerslie; COLTON, D N, bushman, City; CONDON, S J, printer, Ponsonby; COOPER, I W, jeweler, Mt Eden; COTTERILL, H J, carpenter, Remuera; COUTTS, G H, farmer, Taupaki; COZENS, H L, labourer, Eden Terrace; CRAIKE, J, baker, City; CRAWFORD, H I, engineer, City; CREDIN, J, tailor, City; CROOT, C S, warehouseman, Devonport; CULHANE, W T, seaman, Ponsonby ; DAVEY, W J, clerk, Avondale; DAVIDSON, S R, labourer, Onehunga; DAVIES, A H, plumber, Mt Eden ; DAVIES, J H, contractor, Devonport ; DAVIS, R, labourer, Kingsland; DENNANT, P H, butcher, Parnell ; DIGNAN, P D, farmer, Te Aroha ; DON, G E, letter carrier, Remuera; DORAN, F, assistant, Grey Lynn; DOUGLAS, A, farmer, Pokeno; DUFF, J E, seaman, City; DUNN, B, miner, Avondale; DUNN, N C, labourer, Panmure; DUTHIE, J, Onehunga; EASTWOOD, J, merchant, Ponsonby; EDWARDS, A E, labourer, City; ELLIOTT, L O, carpenter, Devonport ; FEE, P J, labourer, Ponsonby; FIELD, W F, packer, Ponsonby; FINDLAY, W, store hand, Parnell; FISHER, O R, labourer, City; FITZPATRICK, C W, farmer, Manurewa ; FITZPATRICK, J G, seaman, Remuera; FITZPATRICK, W E, driver, City ; FLETCHER, G, driver, City; FORD, L E, seedsman, Devonport; FORGIE, A G, boilermaker, City ; FORSYTH, W S, drover, Onehunga; FRANKLIN, G J, furnaceman, Archhill; FREEMAN, T W, carpenter, Archhill; FREMLIN, A F, bushman, Symonds St; FROST, R W, upholsterer, Archhill; FROST, W W, hairdresser, Westfield; FUREY, J P, labourer, Glenmore; FURNESS, A V, traveler, Herne Bay; GALBRAITH, W, mechanic, City ; GANLEY, H V, coachpainter, Remuera; GARRATT, C S, student, Grey Lynn; GEORGE, R L, labourer, Waitakere; GILLESPIE, W J, farmer, Hunua; GIRDWOOD, A, farmer, Drury; GLEDHILL, L C, assistant, Ponsonby; GLEESON, F, labourer, Takapuna ; GOODALL, F R, warehouseman, Birkenhead; GOODALL, F, storeman, Birkenhead; GRAYSON, F R, cadet, Edendale; GRIBBLE, H V, signwriter, Pukekohe ; GRIMMER, A C, cabinetmaker, Newton; HAGGARD, W H, newsagent, City; HALL, A J, driver, Remuera; HAMILTON, C A, farm hand, Parakakau; HAMMERICH, R, clerk, Glenmore; HANCOCK, H H, cabinetmaker, Ponsonby; HANNA, A J, clerk, Epsom; HARBORNE, W, milkman, Richmond; HARNDEN, G A, labourer, Ponsonby; HARRIS, A S, railway employee, Parnell; HARRISON, E, cabinetmaker, City; HAWTHORN, F A, presser, Mt Eden; HENDERSON, Richard, painter, Mt Eden; HILL, H L, carpenter, Remuera; HILL, M L, saddler, Mt Eden; HILL, R L, cutter, Ponsonby; HILL, W A, carpenter, Mt Eden; HILL, W, warehouseman, Archhill; HILLFORD, A H, teacher, City; HOBSON, G H, farm hand, Newton; HOLLINGER, G J, nurseryman, Avondale; HONEY, L, farmer, Waiuku; HOOPER, R C, agent, Herne Bay; HOOPER, S G, farmer, City; HORNING, R O, engineer, City; HOUGHTON, C, farmer, Papakura; HOWIE, T, builder, Remuera; HUGHES, M, motorman, Ponsonby; HUHU, A, electrician, City; HUNTER, D T, mill hand, Waitakere; HUNTER, R J, labourer, Kingsland; HUTTON, A L, teacher, Parnell; JAMIESON, G G, engineer, Mahurangi Heads; JEFFS, W H, blacksmith, Ponsonby ; JOHNSON, P C, coal merchant, Papakura; JONES, A H, gardener, Mt Roskill; JONES, J, foreman, Tokomaru Bay; KAY, R F, fruit grower, Birkdale ; KEANE, L G, driver, City; KEEGAN, J O, City; KEMPTON, C H, baker, Newton; KEMPTON, R H, journalist, Grafton Rd; KING, C C, driver, Kingsland; KING, T J, baker, Ponsonby; KNEEBONE, C, carrier, City; KNIGHT, E J, orchadist, Mangere; LAMBERT, A H, clerk, Parnell; LANGFORD, A; LARKIN, J, bushman, City ; LARKIN, R E, bushman, City; LAYTON-SMITH, S L, clerk, Devonport; LEANEY, H G, dispatch clerk, City; LEATHAM, G, labourer, City ; LINDSAY, H J, driver, City; LINDSEY, H, farmer, Otorohanga; LITHERLAND, J C, storeman, Mt Eden; LOVATT, R R, driver, City; MACKIE, B W, groom, City; MAGEE, E, drainer, Remuera; MAGUIRE, J P, traveler, Ponsonby; MARKS, C S, engineer, City; MARSHALL, F N, storeman, Ponsonby; MARSHALL, G A, machinist, City; MARTIN, W E, farmer, Waiwera; MATTHEWS, A E, electrician, Ponsonby ; MAULE, W T, mill hand, Parnell; MAY, F R, clerk, City; McANEANEY, J, driver, City; McCAFFERY, bricklayer, City; McCARTHY, W, porter, Papakura; McCRAE, E D, farmer, Maungaturoto; McCRAE, J, farmer, Papakura ; McDERMOTT, L O, clerk, City ; McGINLEY, H V, clerk, City; McGREGOR, J W, painter, Ponsonby ; McGREGOR, L W, farmer, Tahunga ; McKAY, J, sailor, Ponsonby; McKENDRICK, G A, dealer, City ; McMILLAN, labourer, Great Barrier; McWHIRTER, J J, ironmonger, Ponsonby; MERSON, J E, importer, Mt Eden; MICHIE, W, builder, Waiuku ; MILLAR, J A, driver, Avondale; MILLS, W H, carpenter, Devonport; MILLS, W, machinist, Ponsonby ; MITCHELL, C L, engineer, Ponsonby; MOORE, R V, seaman, City; MOULDER, L A, seaman, Kingsland; MUIR, J J, labourer, Pokeno; MUNDY, R B, boilermaker, City; MUNYARD, H A, printer, City; NASH, B, agent, Devonport; NAUGHTON, J, City; NEIL, E, farmer, Waiuku; NEWTON, H M, clerk, City; NICHOLSON, S G, polisher, Ponsonby; NOALL, R H, fitter, City; NORTHAGE, C J, carpenter, Remuera; NUGENT, E, surfaceman, Newmarket; O’BRIEN, C A, City; O’BRIEN, F T, clerk, Waiheke; O’BRIEN, W P, presser, City ; O’CONNOR, R J, upholsterer, City ; O’SULLIVAN, J J, traveler, City ; O’SULLIVAN, R, machinist, Ponsonby; OLBERG, V W, student, City; OLIVER, W R, Customs officer, Devonport; PALMER, H D, traveler, Takapuna; PARK, R, carpenter, Mt Eden ; PASCOE, L S, letter carrier, Onehunga; PATTERSON, S H, fellmonger, Pt Chevalier; PAUL, A W, farmer, Mangere; PAYNE, T J, fireman, Devonport; PERCHARD, P H, bagmaker, City; PILKINGTON, F C, compositor, Grey Lynn; PRANGLEY, A R, farmer, Mangere; PRENDERGAST, D C, storeman, Ponsonby; PRICE, J W, gardener, Remuera; QUALTROUGH, W E, orchardist, Waikumete; RAE, Donald, watchman, Ponsonby; RANKIN, R, warehouseman, Mt Eden ; RAYNER, N H, metalworker, Eden Terrace; REED, G E, wheelwright, Kingsland ; ROBINSON, H S, driver, Ponsonby; ROEBUCK, R H, driver, Birkenhead; ROLFE, A V, farmer, Swanson ; ROPER, R W, letter carrier, City; ROSS, J J, jockey, Onehunga ; ROWE, E, farmer, Mauku; ROWSE, W H, farmer, Mangere ; SANDERSON, G W, gardener, Manurewa; SCHISCKA, M J, farmer, Waitakere; SCHMIDT, P S, farmer, Papakura; SHARPE, H, stereotyper, City; SHERIDAN, A, farmer, Pukekohe; SHERMAN, F, labourer, Newton ; SHINE, W, farmer, City ; SINCLAIR, W J, storeman, City; SIVEWRIGHT, W E, blacksmith, Howick; SKELTON, H G, nurseryman, New Lynn; SMALL, C E, assistant, New North Road ; SMITH, E G, seaman, City; SMITH, F G, labourer, Avondale ; SMITH, J, mariner, Devonport; SMYTH, C B, engineer, City; SPAIN, F E, farmer, Kohimarama; SPECK, E W, farmer, Archhill; SPEERS, P R, labourer, Blenheim; SPEIGHT, S R, watchmaker, Northcote; STANCLIFFE, H, driver, Grey Lynn; STANLEY, D J, greaser, City; STONE, C E, labourer, City; SULLIVAN, bootmaker, City; SUTCLIFFE, H H, farmer, City; SUTHERLAND, N A, engineer, Onehunga; SUTTON, J, farmer, Manurewa; TANNER, E J, plumber, Morrinsville; TANNER, H A, painter, City; TAPP, L E, farmer, Ponsonby; TAYLOR, B, manager, Mercer ; TAYLOR, F, signwriter, Remuera ; THOMPSON, J C, driver, Ponsonby; THOMPSON, J, farm hand, Pukekawa ; THORLEY, M, fellmonger, Onehunga ; TOCKER, L A, clerk, City; TOLE, G E, draughtsman, Remuera; TOMKIN, H W, printer, Herne Bay; TORRENS, J J, tinsmith, City ; TRACEY, W J, driver, City; TURNER, J, motorman, Ponsonby; TUTCHEN, J F, jockey, Green Lane ; TYPE, A E, painter, Kingsland; WADDELL, J A, contractor, Otahuhu ; WADDINGTON, A E, confectioner, City; WADE, W N, farmer, Whitford; WADSWORTH, J, labourer, City ; WALLACE, C D, Civil servant, Parnell; WALTERS, S C, labourer, Devonport; WARD, J C; WARIN, W C, blacksmith, Warkworth; WARREN, R Y, optician, Epsom; WASS, A, plasterer, Huntly; WATSON, A J, seaman, City; WATSON,N U, labourer, City; WEALDEN, H C, grocer, Pokeno; WESTHEAD, W, labourer, Kohekohe; WHITE, E L, Liftman, Grey Lynn; WILLS, L J, clerk, City; WILSON, C R, stationer, Newmarket; WOOD, A C, mechanic, City; WOOD, L C, cabinetmaker, Kingsland; WOODROFFE, W D, merchant, Grafton Rd; YEOMAN, W T, seaman, Grey Lynn.

32nd REINFORCEMENTS – HAURAKI GROUP

ADAMS, E C, Waitakaruru; ALLEN, Edgar, Thames ; AMY, J F, Thames; ANDERSON, K, Waihi; ARCHER, F, Cabbage Bay; BARNETT, M, Morrinsville; BELLAMY, W, Waikino; BLUNDELL, H R, Waitaruru; CASELY, T J, Waihi; CASEY, J, Hungahunga; COX, A E, Herne Bay; CRIMMINS, W, Waihi; DEAN, G M, Waihi; DUNBAR, M W, Thames; DUXFIELD, Matamata; ERWING, J, Tatuanui; FALLETT, G, Waihi; FLOWERDAY, F V, Te Aroha; FRANKLIN, F L, Waikino; FUGILL, J E, Te Aroha; GIBSON, J, Thames; HEDLEY, J H, Kerepeehi; HOFFMAN, G, Waitakaruru; HOWIE, C, Morrinsville; INNIS, E J, Wharepoa; JAMES, Allen, Thames; JANES, Albert, Morrinsville; JONES, E, Waihou; KELLS, T H A, Manawaru; KINZETT, H E, Te Aroha; KNAGGE, W, Waihi ; KNEEBONE, E, Matamata; KNIGHT, J H, Mangaiti; LAW, R A, Thames; LAWLER, J L, Kerepehi; MARX, B, Ngarua; McGAUHEY, J P, Kihikihi; McNEIL, K L, Netherton; McRAE, Alex, Waihi; McSWEENEY, E B, Waiorongomai; MILLEKEN, E H, Tairau; NINSON, E E, Waitakaruru; PRESCOTT, B, Thames; ROBE, H C, Thames; RYAN, G E, Thames; SPENCER, R, Pipiroa; TARR, A, Thames; TELLER, S J, Cabbage Bay; THOMPSON, P, Mangaiti; TRETHAWAY, P, Paeroa ; VERSO, F T, Paeroa; WALLACE, H, Te Aroha.

32nd REINFORCEMENTS – WAIKATO GROUP

ASHBY, C W; BAILEY, T H; BAIN, A H; BROOKES, C H; BUDD, E J; BYCROFT, H A; CAIN, J; CALDER, Thos.; CATTON, R H; COOMBES, W; COWLEY, J W; CURTIS, F J; DAVIS, W J S; DEDAN, J V; DONELLY, W H; DOOHAN, D; DOUGLAS, W E; DOWNIE, F A; DRAY, W A M; FINN, B; FROST, W J; GALL, J N; GARRETT, J K; GILL, H H; HALL, D A; HALL, H J; HALL, H W; HENDLEY, R A G; HENWOOD, H F; HOGBEN, M H; HOLDAWAY, K M; HOPKINS, C D; HOUGHTON, H; HOUGHTON, J; HOUGHTON, T F; HOULIHAN, Thos.; IRELAND, J P; JAMES, T W; JOHNSTON, H; JONES, E L; JONES, Thompson; JONES, Thos; JULIAN, H V; KEMP, C E H C; KING, E C; LANGMUIR, J P; LECHNER, H T; LEONARD, E J; LOVE, R G; MARSOM, P C; McCARTHY, J C; McCARTHY, P; McDOUGALL, D A; McHARRIE, F W; McKEE, B J; McLEAN, J; McPHERSON, J; MONDS, W; MOODY, F R; MORRIS, A E; MUIRHEAD, P; OATES, V; OGILVIE, W; PREEST, L S; PYE, F W; REID, A B; RICHARDS, W J; RITCH, D S; ROSS, Wm; ROWE, B E H; RUSTON, B S; SCHWASS, A E; SHARP, H; SIGGS, P R; SMITH, F H; STAFF, W; STEELE, J A; STOKES, R H; STRONG, P A; TEASDALE, G H; THATCHER, V H; THOMSON, A H; THOMSON, O; TUCKER, H; TURNER, J T; TYRER, G; WAIT, W D; WALKER, W; WARREN, F G; WEBSTER, B C; WHITELEY, E ; WILLISON, L D; YEATES, F F; YOUNG, H G.

32nd REINFORCEMENTS – BAY OF PLENTY GROUP

ACKROYD, A, Rotorua; ANDERSON, W H, Matata; BARLOW, S, Paengaroa; BILLINGHURST, E G, Whakatane; BROSNAN, D, Matata; BRUNT, C, Opotiki; BUTT, A P, Opotiki; EDWARDS, J, Tauranga; FOULKES, A A, Matata; FOX, R W, Whakatane; HEMSLEY, A H, Tauranga; HILL, A E, Opotiki; HISLOP, J S H, Opotiki; HOLLAND, F J, Opotiki; HOLLAND, R W, Whakatane; HOLLETT, H, Rotorua; KELLETT, W A, Whakatane; KNELL, W J, Matata; LAWSON, J R, Tauranga; LOMAS, W G, Tauranga; LUXTON, W E W, Whakatane; McGREGOR, A, Rotorua; McGREGOR, D, Matata; MELLORS, J G, Whakatane; MURPHY, P, Rotorua; PARKINSON, F C, Tauranga; PAYNE, J A, Whakatane; PITONA, N, Rotorua; QUINN, T J, Rotorua; SCALES, A J, Tauranga; STEELE, J, Opotiki; STEWART, J H, Rotorua; THOMPSON, A, Whakatane; VANSTONE, M E, Whakatane; WATERSON, A, Opotiki; WHITLOCK, W, Tauranga; WILKINS, J W, Opotiki; WILSON, T, Tauranga; WOODGATE, C H, Rotorua; WOODWARD, F W, Rotorua; WRIGHT, G F, Rotorua; WULFF, O J, Matata.

Page 23

AWARDS

BUTLER, Sapper U – Distinguished Conduct Medal
GILLESPIE, Lt G T – Military Cross
NORRIS, Cpl – Distinguished Conduct Medal

Page 47

APPEALS BY RESERVISTS

AUCKLAND

ABSOLUM, R M – farmer, Karapiro; ASHTON, J W – coal miner, Glen Murray; BOND, E – coal miner, Huntly; CARRALL, C W – coal miner, Huntly; CORNER, D – ex miner; COTTERALL, H J – Remuera; GOODWIN, J G – farmer, Gordonton; GRAHAM, J – coal miner, Huntly; GREEN, J A C – coal miner, Huntly; HAYWARD, H – coal miner, Huntly; HEDLEY, J – coal miner, Glen Murray; KHUTZ, J H G – farmer, Woodleigh, Rangariri; KINSON, R – coal miner, Huntly; LAING, R F – railway employee, Morrinsville; METCALFE, W H – coal miner, Huntly; MILLS, F – ex miner; MOOD, J – mine labourer; PADFIELD, G – coal miner, Huntly; RAMSAY, Syd P C – driver, Newton; REECE, T W – coal miner, Huntly; ROACHE, J – baker’s assistant, Frankton Junction; ROBINSON, S – coal miner, Huntly; ROSS, J W – blacksmith, Cambridge; SCOTT, A N – Railway porter, Frankton Junction; STANLEY, P W – farmer, Roto-o-rangi; STARR, D – winding engine-driver, Huntly ; THOMSON, W – farmer, Mangatangi; TILLER, S J – voluntary recruit, Cabbage Bay; YOUNG, A– coal miner, Huntly.

Page 50

MENTIONED IN DESPATCHES

Sir Douglas Haig submits the following NZ names as deserving of special mention:

Headquarters Staff:
AVERY, H E, Major, D.S.O., NZSC
BEETHAM, R F R, Lieut
DUIGAN, J E, Major, NZSC
HERBERT, A H, Lieut Col, NZAOC
HINDLEY, F L, Captain, CMR
McGAVIN, D J, Col, M.D., F.R.C.S., NZMC
RICHMOND, J M, Major, M.C., NZFA
RUSSELL, Sir A H, Major General, K.C.M.G., C.B.
WILKES, T M, Captain, NZSC

Mounted Rifles:
McCURDY, D, Captain; MITCHELL, G R, Captain.

Field Artillery:
ANDREWS, A N, Bombardier; BAXTER, J N, Lieut; BLACKWELL, R M, Sgt; BOSCAWEN, S, Lieut; BUCHANAN, T, Cpl; BUSHELL, D W F, Gunner (killed); COBB, H F, Act Bdr; DALY, F, Lieut (killed); DUGGAN, W A, Cpl; DUNSTAN, E, Sgt; FALLA, N S, Lieut Col, DSO; GARDENER, M M, Lieut Col; JOHNSON, L A, Sgt; JONES, V L, Cpl; MITCHELL, F M, 2nd Lieut; SALMON, H R, Sgt (killed); STANDISH, ?H, Lieut Col, DSO; STEWART, R, Cpl; SYMON(D)S, F, Lieut Col, CMG; WINKLER, E R, Lieut; WOODS, C, Lieut; YOUNGMAN, A H, Sgt.

Engineers:
ANNABELL, N, Lieut; CRIPPS, J S, S.Sgt; KELLAWAY, G T, Lieut; GLASSE, A O, 2nd Lieut; RUSSELL, G V, 2nd Lieut; YOUNG, J G, Sgt.

Infantry:
AICKIN, T R, S.Sgt; AUHANA, R, T.Sgt; BALL, D G, Sgt; BALLE, J T, Sgt; BARGH, W, L/Cp; BARR, G W, Sgt; BARR, J H, Lieut (killed); BARRY, C, Lieut; BEERE, R St. J, Major; BELL, P H, Major; BIGGAR, W O, Arm. Sgt; BIRDLING, A J W, Lieut (killed); BOSCAWEN, H T, Lieut; BOWRING, W A, Capt (killed); BOYD, T, Cpl; BUCK, P H, Major; CHAPPELL, F E, Cpl; COOK, C F D, Major; DALHOUSIE, R H, Cpl; DAVIS, F H, Sgt; DEAN, A E, Pte; DUNCAN, A W, Lieut; DUTHIE, N A, Captain; EMERY, T, Pte; EMMERSON, J, Rflm; FISHER, G D McN, Sgt; FLETCHER, W H, Major; FLYNN, J A, Pte; FRASER, D P, Capt (killed); GIFFORD, P H, Pte; GILLESPIE, O A, Cpl; GODFREY, J D, Sgt; GRAY, W P, Lieut; GRIFFITHS, G C, Major; HAMPTON, H, Pte; HARVEY, H W, Sgt; HAWKES, E T, Sgt; HERBERT, J L, Capt (killed); HILL, R J, Quartermaster & Hon Lieut; HOWDEN, W, 2nd Lieut (killed); INCH, V W, L/Cpl; JENNINGS, L S, Capt (killed); KILLOH, L W, L/Cpl; KING, G A, Lieut Col; KITTO, A F, Sgt; KOHERE, T, Cpl; LOUDON, J R, Lieut; MACKENZIE, J, Lieut (died of wounds); MANNING, L I, 2nd Lieut; McCARTHY, H R, S.Sgt; McCORMAC, A P, Lieut; McGILL, J C, Pte; MELVILLE, J A, CSM; MILNE, W D H, Pte (died of wounds); MONSON, H F J, 2nd Lieut (killed); MORISON, B H, Capt; MURRAY, W J, Sgt; NATUSCH, S, 2nd Lieut; O’SHANNESSY, J P, Cpl; PAPUTENE, T, Pte; PASCOE, A E, Pte; PAUL, J, T.L/Sgt; PEAKE, W, L/Cpl; PEGLER, J A, Cpl; PUTTICK, E, Major; QUINLEN, A, T.Sgt; RAE, D McF, Capt; ROACHE, J G, Major; RONALDSON, A C, Cpl; ROSANOWSKI, H, L/Cpl; ROW, R A, Major ; RUTHERFORD, W D, 2nd Lieut; SACHE, E P, L/Cpl; SAMPSON, W B, Pte; SCOTT, L M, Capt; SELBY, F F, Capt; SMITH, A, Sgt; SMITH, C S, Lieut Col, DSO; STACEY, D E, L/Cpl; STEWART, H, Lieut Col, MC; STOBIE, C W, Cpl; TILSLEY, R, 2nd Lieut; TUCK, G A, 2nd Lieut; WELLS, C M, Sgt; WILLIAMS, A J, 2nd Lieut; WILSON, L G, Capt (killed); WINTER-EVANS, A, Lieut Col; WOOD, O, Sgt

Machine Gun Corps:
BLACK, J, Sgt; CLARK, P J, Sgt; MARKS, C H, Sgt; STUART, J, T.Cpl.

Army Service Corps:
COLLINGE, L, S/Sgt; FISHER, C H, CSM; GILL, T, Sgt; HOLLAND, J, A.Sgt/Major.

NZ Medical Corps:
BERRIE, W G, Capt, MB; CACHEMAILLE, E D, S.Sgt; COPELAND, R, S.M.; HARDIE-NEIL, J, Lieut Col, MB; HARTMAN, F W, Sgt; MANTTAN, H B, S.Sgt; STOUT, T D M, Major, F.R.C.S.

Sir Douglas Haig makes special mention of the “distinguished and gallant services and devotion to duty” of:
ATKINSON, J, Lieut Col, ASC
BRAITHWAITE, W G, Brig Gen, CMG, DSO, Royal Welsh Fusiliers
EDWARDS, H M, Capt & Bat.Major, Royal Engineers
FULTON, H T, Brig.Gen, CMG, DSO, Indian Army
JOHNSTON, G N, Brig.Gen, DSO, R A
LIVERSAY, T O’H, Lieut Col, DSO, Royal West Surrey Regt
PRIDHAM, G R, Lieut Col, DSO, Royal Engineers
REID, H G, Bat.Lieut.Col, ASC
SYKES, F B, Lieut.Col, DSO, RA
TEMPERLEY, S C, Major, DSO, Norfolk Regt
all of whom have been serving with the NZ Division

Mentioned in recent despatches:
DONKIN, F L, Capt, RFA (Southland); NICCOL, G M, Capt, RFA (Auckland); PRENTYS, Roland, 2nd Lieut , RFA.

MILITARY HONOURS - King’s Birthday Honours

C.M.G:
COLLINS, Hon. R B, Major & Bt. Lt.Col., DSO, Royal Berks. Regt; HUTCHEN, J W, Lt.Col, APC

For Distinguished Service in the Field:
BABINGTON, J M, Col. K.C.M.G., C.B., retired, is made a major-general on the active list, for distinguished service in the field.

BOYLE, Hon. J D, Rifle Brigade & Royal Flying Corps, for valuable services rendered in connection with the war.

CAMPBELL, R O, Lieut Col, Royal Welsh Fusiliers, for valuable services rendered in connection with the war.

GLASGOW, A E, Brig.Gen, DSO, Royal Sussex Rgt, Nelson, is promoted brevet-lieut.col, for distinguished service in the field.

KNYVETT, F B, Major, RFA, Auckland, for valuable services rendered in connection with the war.

LASCELLES, E F W, Major, Dragoon Guards, becomes brevet-lieut.col. for valuable services rendered in connection with the war.

MADOCKS, W R N, Lieut.Col., CMG, Royal Field Artillery, for valuable services rendered in connection with the war.

Military Cross for Distinguished Service in the Field:
ANDERSON, J E, Lieut, Royal Engineers, late PW Dept, NZ; GAVIN, N J H, Capt, RAMC, Wellington; HEALE, A S, Capt, RAMC; MILLAR, A C H, Capt, Yorks Regt; STOCKER, E D H, Capt, Liverpool Regt, Wellington.

Distinguished Conduct Medal:
ANDERSON, G, Sgt, RB; DOUGLAS, W T, Pte, RB; HANSEN, J, Pte, RB; HUNTER, V G, Sgt; ROBINSON, S, Sgt; STRUTHERS, L.Sgt, RB; TAPLIN, J H, Sgt, NZFA; TAPLIN, ? A, Sgt.

Meritorious Service Medal:
BRISCOE, A, L/Cpl, Pioneer Battn; BURDEKIN, C B, S.Sgt; MENZIES, G B, S.Sgt.Major; SEYMOUR, G, Spr, England

Royal Red Cross for valuable services in the field - (Second Class)
EARLY, Mary Amilia, Sister, Staff Nurse, NZANS, Ao Tea Roa Convalescent Home, Cairo
McBETH, Miss Mary, Sister, NZANS, Wellington

HONOURS FOR THE FLEET

The Russian Government has conferred upon officers of the Grand Fleet a number of decorations for distinguished services rendered in the Battle of Jutland.

Order of St Stanislas, 1st Class (with swords):
PAKENHAM, W C, Rear Admiral, KCB, MVO, whose flag flew from HMS New Zealand, in the action.

Order of St Stanislas, 3rd Class (with swords):
HALSEY, L, Rear Admiral, CB, CMG

Order of St Stanislas, 4th Class (with swords):
Lieut Prince George of Battenburg, KCVO

Order of St Anne, 2nd Class (with swords):
FERGUSSON, J A, Rear Admiral, son of late Sir James Fergusson
GREEN, J F E, Captain, HMS New Zealand

Order of St Stanislas, 2nd Class (with swords):
BLOUNT, H, Capt, DSO
JONES, E R, Commander
HANHAM, F P E, Fleet Paymaster
NORTH, D B N, Commander
SKELTON, Reg. W, Engineer Commander, DSO, a member of Capt SCOTT’s first Antarctic expedition.

Order of St Anne, 3rd Class (with swords):
DOWN, R T, Commander
LOVETT CAMERON, A A, Commander

Further Awards:

French Croix de Guerre:
BARROWCLOUGH, H E, Capt, RB
RICHARDS, C T, Pte, NZPB
SHEARER, A, Sgt, RB

Medaille Militaire:
DEAN, A E, Pte, Wellington Regt
STEWART, R, Sgt, NZFA

Military Cross:
JENNINGS, A G, Lieut, Northumberland Fusiliers
REID, W Douglas, Captain, RAMC, of Blenheim

Military Medal for acts if gallantry in the field:
BRYANT, L, Driver, ASC
DOWNEY, S G, Pte, Field Ambulance
HAWKE, A R, Sgt, Field Ambulance
JOHANSEN, W L, Sgt, Wellington Regt

JENNINGS, Lieut A G, Northumberland Fusiliers, has been awarded the Military Cross. He is the only surviving son of Mr W T Jennings, M.P., New Plymouth. At the opening of the Battle of Arras, Lt Jennings was the only officer left in charge of the company. He assumed command of the remnants and managed to knock out a German machine-gun crew and to capture the gun. This gun was holding up the attack and had stopped two parties who had previously tried to get it. Mr Jennings was a Main Body NZEF man, and was invalided from Gallipoli with shell shock. He received his commission at the beginning of this year.

REID, Captain W Douglas, RAMC of Blenheim, has been awarded the Military Cross. He is attached to the Manchester Regt.


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES | NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI NAMES |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WOMEN OF SOUTH TARANAKI