Search billions of records on Ancestry.com
   

NEW ZEALAND
AUCKLAND EDUCATION BOARD
TEACHERS EXAMINATION RESULTS
1917

These are extracts from the Auckland Weekly News - available on microfilm at the Auckland City Library. I do not personally have any more information than is shown here. Thanks to Jacqueline Walles for these.

SUCCESSFUL TEACHERS [AWN 08.03.1917]

Successful candidates from the Auckland Province for Classes A, B, C and D. Unless otherwise specified the candidates sat for the examinations at the Auckland centre:

Passed for Class B:
ALLEN, J B
WERNHAM, W J (Thames)

Passed for Class C:
ANGLAND, Ellen M (Gisborne)
BARTON, Margaret C
BAXTER, Beatrice I
BICKER, Hilda D
BUDGE, Agnes E
CAMPBELL, Gladys O
CARPENTER, H E D (Tauranga)
CHAPMAN, Gladys B (Whangarei)
CHURCH, G P
CLARK, Eunice P E
CLARK-WALKER, Veida M (Whangarei)
CROCKER, J F
EARLE, Ivy D
FORRESTER, Annie E
FORRESTER, Mabel I
GALLAGHER, Ellen (Gisborne)
GREEN, Samuel
HOWES, B H
HUNT, A H
ISEMONGER, Lauretta A
KEMBLE, A E
LANGDON, Arthur
LOCKHEAD, Helen P
LOWRIE, Florence E
McBEAN, J S
McCLURE, Emma V J (Hamilton)
McDUFF, Kathleen E Y
MERRICK, F S
NICOL, Mildred W (Gisborne)
SALE, Gilbert
SLANE, G W (Tauranga)
SUTTON, Margaret B
SYME, Margaret F
TERRY, Annie S (Hamilton)
THORP, Mary J (Hamilton)
WEBB, Clarice
WEBB, Ruth W
WILLS, G H A (Hamilton)
YOUNG, James

Passed for Class D:
ALLEN, John
ANDREW, Freda W R
BARKER, Lilyan G
BARKER, Mary A
BATHGATE, Marjorie H
BLACK, Charlotte M
BLENNERHASSET, Raymond (Hamilton)
BOSWELL, Arthur
BOYLE, Thomas
BRENDEL, Beatrice A
BROWN, Isabella
BURNETT, A F (Tauranga)
CARTER, Grace G
CASLEY, Gladys M
COLHOUN, J A (Hamilton)
COOK, W S
COULAN, A G
CRAIG, Bella
CUMBER, K M H (Whangarei)
DENVERS, Kathleen
DREVER, Christina K (Whangarei)
EAVES, Harold
FITZGERALD, A J (Hamilton)
GASH, E T
GORDON, Iris M (Thames)
HALL, Helen M (Hamilton)
HILL, H R
HOGWOOD, Ethel M
INGERSON, W L (Whangarei)
JEFFERY, Alice M
JOHNSON, R N
LEE, G T
LEE, Minnie C
LIND, Jenny D
LOWE, Jessie L
MABBETT, Jessie
McCLUNE, J S
McLAREN, W W
MARTIN, Mrs Magdalene J (Gisborne)
MASON, Edna M
MASON, Lucy I
MITCHELL, Ruth
MUNROE, Ruth
O’DONOGHUE, Bridget M M
PATERSON, Vera (Thames)
PERCY, A C
PHELAN, Lila M
POUND, Oscar (Hamilton)
PRICE, Elsie A
PRIESTLEY, Amelia (Gisborne)
RENDELL, A G
ROSS, Enid L (Hamilton)
ROSS, Margaret
SAINSBURY, Mary S
SCOTT, Nellie (Thames)
SHERLOCK, Fanny
SMITH, Muriel G
STEWART, Agnes E
SWITZER, Hazel E
THEET, Petrina M
THORNE, Bessie E
TILLS, C C
WHITE, Margaret A (Thames)
WILSON, R C (Whangarei)
WITHER, J A
WHITTON, Dorothy A

Partial Passes:
Names of those who have passed in two or more subjects of Parts II and III of Class C but have yet to complete the examination:
Six or more subjects:
BOYD, E A
FAIRGRAY, Jessie M (Thames)
McMILLAN, J D (Hamilton)
MEADTH (sic) A C
SIMS, A R

Five subjects:
BARTON, Mary V (Hamilton)
BURTON, Dorothy M
CASLEY, Gladys M
CRAIG, Bella
EVANS, Edith L
GLASGOW, Rhoda B
GORDON, Iris M (Thames)
HATELY, Janet P (Thames)
NICHOLSON, A M
OSBALDISTON, D R
RINTOUL, Hugh
RIST, Bridget
SOLOMON, Lola
WOLSTENHOLME, Elfreda M (Whangarei)

Four subjects: A
ASHTON, A
BARKER, E L
CARTER, Grace G
COOK, G P (Hamilton)
COWLEY, Olive M (Thames)
FORTUNE, W H
JENKINS, Charlotte M
LAMONT, Isabella M
LEE, Evelyn K
LEE, Minnie C
MACRAE, F A
RUSSELL, Hilda (Hamilton)
STEVENS, Grace M
TILLS, C C
TOOHEY, Bridget
TRIMMER, Edna H K
WHITE, Margaret A (Thames)
WOOD, Myrtle R
ZINZAN, Sybil M

Three subjects:
BARKER, Mary A
CHRISTIE, J C (Whangarei)
CLARK, Alice E C
COULAM, A G
CUMBER, K M H (Whangarei)
DENIZE, May L H
DICKINSON, W E
DOWNS, Elva M
ERNEST, Anne
FRASER, Hazel M
GASH, E T
GUBB, L F (Whangarei)
KNIGHT, Daisy A
LAMONT, Hypatia B
LEE, G T
LEWIS, Gwendolyn H
LUDGATE, Theresa M
McCASKILL, Josephine (Whangarei)
McKENRY, Mary E
MARNELL, Bridget
MITCHELL, Catherine
MUNRO, J B (Thames)
NICHOLLS, Lilian H
OLBERG, Olive G
PRICE, Elsie A
ROWE, Myrtle J S
STEWART, Agnes E
STEWART, J S
TAYLOR, Dulcie K
TILLS, H H
WALLIS, Charlotte N (Tauranga)
WINDUST, Miriam A
WORSLEY, Kathleen M

Two subjects:
ADAMS, Doris M
ADAMS, E L (Tauranga)
ANDREW, Freda W R
DOBSON, Charlotte M (Thames)
DOWNEY, M R
EDGAR, J T (Thames)
ENTWISTLE, W H
HILL, H R
HOLT, Winifred M (Thames)
KELLAND, Louisa M
KING, Agnes L
MABBETT, Elsie
McCLUNE, J S
McLAREN, W W
MARK, Bessie R (Tauranga)
PERCY, A C
PHELAN, Lila M
PRICE, Gertrude
SOLOMON, Teuila
THEET, Petrine M
TIDMARSH, Henry
WALL, Mary (Thames)
YORK, E P

Special Mention:
BROAD, Rowland P – general history, Class C
CARPENTER, H E D (Tauranga) – general hygiene, Class C
COX, C J – drawing II, Class D
COUPLAND, Monica H M – methods of teaching, Class D
JAMIESON, Rubina G – needlework, Class D
JOHNSON, R N – practical agriculture, Class D
MERRICK, F S – chemistry, Class C
POUND, Oscar (Hamilton) – drawing III, Class D
POWER, Mabel F – mathematic II, Class D
REEVE, F H (Tauranga) – mathematics I, Class D
ROWE, Myrtle J S – drawing III, Class D
SLANE, G W (Tauranga) – principles & history of education, Class C
STANTON, W T – drawing II, Class D
SYME, Margaret F – general hygiene, Class C
WEBB, Jessie L I – geography, Class D
WERNHAM, W J (Thames) – economic geography, constitutional history, Class C


Return To HOME

FAMILIES I AM RESEARCHING | MISCELLANEOUS GENEALOGICAL RESEARCH |NEW ZEALAND DISASTERS AND TRAGEDIES |NEW ZEALAND MISCELLANEOUS GENEALOGICAL INDEXES|NEW ZEALAND AND WORLD WAR ONE |NEW ZEALAND AND WORLD WAR TWO |NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY LOCATION | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – BY CONFLICT | NEW ZEALAND ROLLS OF HONOUR – MILITARY NURSES | PAKEHA/MAORI TRANSLITERATIONS |PASSENGER LISTS TO NEW ZEALAND | SHAND – FAMILY HISTORY | SOUTH TARANAKI | SPONDON, DERBYSHIRE, ENGLAND | TE PUKE, BAY OF PLENTY, NEW ZEALAND | WANGANUI COLLEGIATE SCHOOL