Search billions of records on Ancestry.com
   

Sidney Minute Book 1790 - 1849

Stock Marks 1796 – 1891 [after page 150]

Home Page WorldConnect Family File Contact Me
Records of the Bay of Quinte

Sidney Township held a meeting once a year to review and pass bylaws and elect public officials. The minutes are transcribed below.

Farmers were issued a "Stock mark" to identify their animals by clipping the ears in accordance with the mark issued. See the Stock Marks at the end of the Minute Book.


The original Minute Book resides in the land records department of the City of Quinte West in Trenton, Ontario. I had read about the book in a few older books but was not able to find it.. I'd like to thank Gerry Boyce, well known author in Belleville, for directing me to its location. The book measures 8 x 12 3/4 inches and is in a cloth & leather binding and has become frail. Digital images were taken of all the pages for transcription purposes. The City of Quinte West has given permission for this project and I'd like to thank Sandra Kelleher for her participation.

Page 1 is dated 1806 and it is clear that the book was purchased at that time and the minutes for the years 1790 to 1805 were copied from a previous document (starting at page 3) with the same handwriting and ink. The list of  those who purchased the book should be thought of as making this purchase in 1806, not 1790 as implied in a few older books.

Transcribed by Bill Smith, Jackie Crerar, Lorne Shunk, Peter Johnson and Randy Saylor.
You may copy for your personal use only. No part of this document may be published without the permission of Randy Saylor.
Note: transcribed as written so the spelling of surnames varies a great deal.
Copyright:  Randy Saylor, 2006

An excellent article was written in 1919 by W.S. Herrington about the Minute Book. The Royal Society of Canada has granted me permission to post the article.

See the piece on the history of  Sidney Township in the Atlas of the Counties of Hastings and Prince Edward, Belden, 1878 Belden Atlas.

Lastly, there is an excellent book titled Sidney Township 1790 - 1990, Hastings County Historical Society, 1990. Each year has a mini chapter with information taken from the Minute Books and other sources and it includes photographs and maps.



Inside Cover

Take Notice [large elaborate script]
Town Clerk
For marks see the last 10 pages this book.
For fees see page 4.
 
For
The Town Clerk ie and shall be entitled for each and every persons mark entered in this book the sum of /7/2
 
Page 1
1806 Sidney        
March the 8th. Names of the Persons who Subscribed who Purchased this book for a Town Record.
      S D
  1. Caleb Gilbert Esquire paid 1 3
  2. George Smith paid   7
  3. Peter Lott paid   7
  4. Nicholas J? Stickles paid   7
  5. Aron Rose paid   7
  6. Cornelius Lawrence paid 1 3
  7. Henry Ketchison paid 7
  8. Ruliff Ostrum   7
  9. Samuel B Gilbert paid 7
  10. Daniel Ostrom paid 7
  11. Solomon Hazleton paid 7
  12. Hugh McMullen paid 7
  13. James Sharrard paid 7
  14. John Barnum   7
  15. George Finkle paid 7
  16. Gilbert Harris paid 7
  17. Alexander Chisholm Junr paid 7
  18. John Hennesy paid 7
  19. Cornelius White paid 7
  20. William Kelly Senr paid 7
  21. William Kelly Junr paid 9 ”
  22. Leonard W Meyers   7
  23. John Row paid 7
  24. Samuel Thompkins   7
  25. David Marshall paid 7
  26. Charles Simmon paid 7
  27. Abel Gilbert paid torn
  28. Monus Simmon paid torn

Page 2
Page 2 is blank with no page number written on it, however the next page is numbered 3.
 
Page 3
1790                            Upper Canada
May 15 Pursuant to an Act of the Legislation of the province of upper Canada in such case made and provided The first Annual Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney was held at the dwelling house of Aron Rose, in Sidney aforesaid on May the 15th 1790 ~ and from thence adjourned to the dwelling house of Stephen Gilbert Esquire in Sidney. and to be held of the first Tuesday of May ensuing ~
 
May 15 The Inhabitants of Sidney being assembled as aforesaid To Act upon Town Business. have Nominated and appointed as Town Officers the following persons Viz
 
Moderator                    John W Meyers
Town Clerkl                 Leonard Soper
Constable                     David Simmon
Path masters and
to lay out roads George Meyers                       
Caleb Gilbert
Fence Viewers             Matthias Marsh
                                    William Lownsberry
 
Page 4
Sidney  bitants of the Township of Sidney being this day Assembled pursuant to the Adjour        May 3 1791
The inha nment at the last annual meeting at the house of Stephen Gilbert Esquire in Sidney aforesaid. Have Nominated and Appointed the following Persons to serve as Town Officers for the ensuing season. Vi z
Moderator                    John Walden Meyers
Town Clerk                  Caleb Gilbert
Constable                     William Lownsberry
Path Master                  John German
                                    Henry Simmon
Fence Viewers             Ruliff Ostrom   
                                    Mathias Marsh
 
Town Clarks fees for entering marks} By the unanimous Voice of the inhabitants here assembled. The Town Clerk is and shall be intited [sic] to the sum of six pence for entering each and every persons mark on this record from the person who makes for the same.
 
Page 5
Sidney                          April the 3d  1792
The inhabitants of the Township of Sidney being this day Assembled for their Annual Meeting at the House of Stephen Gilberts Esquire do Nominate and appoint the following persons to Serve as Town Officers for the ensuing year Vis
     
Moderator                    John W Meyers 
Town Clerk                  Caleb Gilbert 
 Constable                    Leonard Soper
 Path Masters                John Chrisdale
                                    Timothy Porter            
Fence Viewers             Ruloff Ostrum                                      
Henry Simmon
 
Page 6
Sidney                          April 2d 1793
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney this day held at the House of Stephen Gilberts Esquire in Sidney aforesaid the following persons were Nominated and appointed to serve as Town Officers the ensuing year Vis
 
Moderator                    John Walden Meyers
Town Clerk                  Caleb Gilbert
Constable                     John German
Path Masters                John Lott Sen,r
                                    William Kelly sen,r
Fence Viewers             David Palmer
                                    Henry Simmon
 
Page 7
Sidney March the 3rd 1794
At an Annual Meeting of the Incorporated Townships of Sidney and Thurlow held this for the Nomination and Appointing of Town and Parrish officers and doing such other Business as the law direts, Have Enacted (by a majority of votes) the following laws and regulations and appointed the following Persons as Town and Parrish officers for the ensuing year  Viz
 
Regulations for fences - 1st That Fences shall be four feet six inches high and not exceed five inches open for the first three feet for the township of Sidney ~ and for the township of Thurlow not to exceed six inches open
 
Regulations for Hogs - 2nd Hogs to run at Liberty until they trespass through or over a lawful fence. Seed hogs to be confined from the first of May until the first of December ~
 
Resolve            3rd Resolved that the following Persons serve as Parrish and Town officers Viz
Town Clerk                  Caleb Gilbert
Assessors                     George Meyers
                                    Archibald Chisholm
Collector                      Samuel Reed
Path Master                  Aron Rose
                                    David Palmer
                                    John Frederick
                                    William Johnston
Pound Keeper              William Kelly
                                    John Taylor
Town Wardens             Leonard Soper
                                    John Chisholm
 
Page 8
Sidney March 2nd 1795
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney and Thurlow this day assembled do agree to the Nomination and appointing of the following persons to serve as Parrish and Town Officers and the following by laws and regulations for the ensuing year Viz
Resolved                      That the By Laws and regulations be as in the year 1794
 
Town Clerk                  Caleb Gilbert
Assessors                     Tobias Meyers
                                    John Fairman
Collector                      Samuel B Gilbert
Overseer of                  George W Meyers
Roads                          Jerimiah Beatys
                                    Richard Smith
                                    William Bell
Pound Keeper              William Kelly Senr
                                    John Taylor
Town Wardens              Ruluff Ostrom
                                     Zadoc Thrasher
 
Page 9 (proof read by Peter Bolton)
Sidney              March 7th, 1796
At an Annual meeting of the Inhabitants of Townships of Sidney and Thurlow this day assembled do agree to the Nomination and appointing of the following persons to serve as parish and Town Officers, and the following by Laws and Regulations for the ensuing year. Viz
Resolved} that the By Laws and Regulations be as in the years 1794 and 1795
 
Town Clerk                  Caleb Gilbert
Assessors                     William Kelly Senr
                                    Coonrad Frederick
Collector                      Samuel Rosebush
Path Masters                George W Meyers
                                    William Lownsberry     
                                    Anthony Ostrom
                                    John Chisholm
                                    John Reed
Pound Keepers            Joshua Goldsmith
                                    John Taylor
Town Wardens             John Lott Senr
                                                Archibald  Chisholm
 
Page 10
Sidney              March the 6th 1797
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney and Thurlow this day Assembled. Have agreed to the Nomination and Appointing of the following  Persons to serve the ensuing year as parish and Town Officers. Also to the following Laws and Regulations. Viz.
Resolved, That the Laws and regulations be and remain as in the years 1794, 1795, and 1796.
 
Town Clerk                  William Lownsberry
Assessors                     Philip Lott
                                    Marsh Ross
Collector                      Joseph Walker
Path Maters                  Matthias Marsh
                                    William Lownsberry
                                    Thomas E Matthews
                                    John Reed                   
                                    John Fairman
Pound Keepers            William Kelly Senr
                                    John Taylor     
                                    Henry Simmon
                                    John Frederick
 
Page 11
Sidney              March the 5th 1798
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney *and Thurlow this day Assembled. Have agreed to the Nomination and Appointing of the persons following who are hereunder Named to serve as parish and Town officers. Also to the following Laws and regulations Viz
Rams to be confind - Resolved that the Laws and regulations be the same as in the three preceeding years with the Addition that Rams be confined be confined from the first day of September to the tenth day of September under the penalty of twenty shillings.
Officers
Town Clerk                  William Lownsberry
Assessors                     Matthias Marsh
                                    Thomas E Matthews
Collector                      Stephen Gilbert
Path Maters                  George W Meyers
                                    William Lownsberry
                                    Thomas E Matthews
Pound Keeper              William Kelly Senr
Town Wardens             Paul Gruber                 
                                    Joseph Rosebush
 This year the Township of Thurlow holds its first annual meeting – by itself –
 
Page 12
Sidney                          March the 4th 1799
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney this day Assembled at the house of Caleb Gilbert esquire. Have agreed to the Nomination and appointing of the following persons to serve the Ensuing year as Parish and Town officers also the following Laws and regulations. Viz
 
Seed hogs or Rams to be impounded till the owner pay 20 shillings. [Marginalia]
Resolved that the Laws and regulations be the same is in the year 1798 with the addition that if any persons or persons whomsoever, shall find seed hog or Ram, during the ensuing running at large on the Highways or Commons, they are hereby authorized and empowered to impound the same, the pound keeper to detain them until the Owner Shall pay the sum of Twenty shillings, the one half to the person or persons taking said Hog or Ram to the pound, the other half to the Collector to go to the public stock of the district –
 
                                    Officers
Town Clerk                  Henry Smith
Assessors                     Abel Gilbert
                                    Thermonus Simmon
Collector                      Stephen Gilbert
Path Masters                David Simon                             {Upper Division
                                    Abel Gilbert                  Front    {Midle Division
                                    David Harris                             {Lower Division
                                    William Sharrard Senr               Fifth Concession
                                    David Chard                             Rawdon
Pound Keepers            William Kelly Senr
Town Wardens             John Lott Senr
                                                David Palmer
                                                            [signed] Henry Smith T. Clerk
 
Page 13
Sidney                          March the 3rd 1800      
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney, this day Assembled, at the house of Caleb Gilbert Esquire. Have agreed to the Nomination and appointing of the following persons to serve the Ensuing year as Parish and Town officers. Also the following Laws and regulations. Viz
{ Resolved that the Laws and regulations be the same is in the year 1799
                                    Officers
Town Clerk –               Henry Smith
Assessors ~                  Gilbert Harris
                                    Sollomon Hazleton
Collector ~                   John Hagerman
Path Masters ~             Matthias Marsh                                    Upper Division
                                    Thermonus Simmon                              Middle Division
                                    Caleb Gilbert                                        Lower Division
                                    William Sharrard Senr                           Fifth Concession
                                    Gilbert Harris                                        West Division
                                    Barce Chard                                         Rawdon
Pound Keeper~            William Kelly Senr                                       Front Conn
                                    John Longwell                                      Fifth Conn
Town Wardens ~         George W Meyers                   
                                    Philip Lott
                                                            [signed] Henry Smith Town Clerk
 
Page 14
Sidney                          March the 2nd 1801
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney and Rawdon held at the house of Caleb Gilbert Esquire in Sidney aforesaid they have agreed, to the Nomination and appointing of the following persons to serve as Parish and Town officers for the ensuing year, And Also the following Laws and regulations. Viz
Resolved that the lawful standard for fences be as they were in 1800
 
Seed hogs or Rams running at large to be casterated [Marginalia]
Hogs running at large till they do do damage over or through a lawful fence – Seed hogs to be confined from the first of May to the first day of December, and Rams to be confined from the first day of September till the tenth day of December, any person or persons finding hog or ram, within the said limitted lines running at large on the highways or Commons to casterate them. The owners to run the risk ~
 
                                    Officers
 Town Clerk                 John Hagerman
Assessors                     John Hennesy
                                    William Lownsberry
Collector                      David Coleman
Path masters                 Leonard W Meyers                  Upper Division, Front Concession
                                    William Smith                           Middle Division, Front Concession
                                    David Palmer                            Lower Division, Front Concession
                                    Sollomon Hazleton                    Fifth Concession
                                    Sollomon Harris                        Rawdon
Pound Keepers            William Kelly Senr                           Front Concessn
                                    Richard Lake                            Fifth Concessn
Town Wardens             Thermonus Simmon
                                    Andrew Lott
Town meeting adjourned to the house of Caleb Gilbert for the year 1802.
 
Page 15
Sidney                          Monday March the 1st 1802
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Townships of Sidney and Rawdon held at the dwelling house of Caleb Gilbert Esquire in the Township of Sidney aforesaid. Agreed, to the Nomination and Appointing of the following persons to serve as Parish and Town officers for the ensuing year, And also the following Laws and regulations. Viz
Town Clerk                  John Hagerman
Assessors                     William White
                                    Andrew Lott
Collector                      David Coleman
Overseers of
Highways                     Leonard W Meyers      Front Divison    Front Concess
                                    George Smith  Middle Divison             Front Concess
Samuel B Gilbert          Lower Divison              Front Concess
                                    William Ketchison         Fifth Concession
                                    Andrew Morrison         Upper Division
                                                                        Rawdon
[brackets imply that Morrison and Weast are from Rawdon]
                                    John Weast                  Lower Division
Pound Keepers            William Kelly Senr                           Front Concession
                                    Robert Wright                          Fifth Concession
Town Warden              Cornelius Lawrence
                                    William Kelly Junr
                                   
Laws
The lawful standard for fences is four feet six inches high and not to exceed five inches open for three feet high ~ Pigs under three months old shall be confined and if they do damage the owners thereof shall pay it, Hogs to run at large till they do damage over or through a lawful fence, the other Laws and regulations the same as in the year 1801 ~
Town meeting adjourned to the house of Caleb Gilbert for the year 1803
 
Page 16
Sidney                          Monday March the 2nd 1803
Township of Sidney Midland District Monday March 2nd 1803
At an annual meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney and Rawdon held at the house of Caleb Gilbert Esquire in Sidney aforesaid for the purpose of Nominating and Choosing Town and Parish officers have agreed Nominated and appointed the following persons to the different offices. Also created the following Laws and Regulations for the ensuing year, Viz
                                    Officers
Town Clerk                  Henry Smith
Assessors                     George W. Meyers
                                    Alexander Chisholm
Collector                      Samuel B. Gilbert
                                    Jacob W Meyers          upper Division
                                    Caleb Gilbert                Lower Division
Path Masters                Richard Lake                Fifth Division
                                    Gilbert Harris                West Division
                                    John Atten                    Rawdon
Pound Keeper  -           William Kelly Senr
                                                Sollomon Karleton
                                    Cornelius Lawrence
Town Warden  -           Matthias Marsh
 
                                    Laws
Hogs to be free commoners till they do damage over or through a lawful fence, that is such fence the Fence Veiwers shall deem sufficient the other laws and regulations the same as for the year 1802.
Town Meeting adjourned to the house of Caleb Gilbert Esquire for the year 1804
                                   
Page 17
Sidney                          Monday March Ye 5, 1804
At an annual meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney and Rawdon held at the house of Caleb Gilbert Esquire in Sidney aforesaid for the purpose of nominating and choosing Town and Parish officers have agreed nominated and appointed the following persons hereunder named to the different offices. Also enacted the following laws and regulations to be in force for the ensuing year, Viz
 
                                    Officers
Town Clerk                  Henry Smith
Assessors                     Cornelius White
                                    Gilbert Harris
Town Wardens             Cornelius Lawrence
                                    George W Meyers
Collector -                    Jacob W Meyers
Pound Keeper  -           William Kelly Senr
Do Vth  Cons’n William Sharrard Senr
                                                Thomas E Matthews                 Lower Division
                                    William White                           Upper Division             Front
Path Masters -              Henry Smith                             Second Cons’n
                                    William Ketchison Senr Fifth Cons’n
                                    Stephen Thompkins                  West division
                                    Moses Clark                            Rawdon
 
                                    Laws
Hogs to be at large till they do damage the owners thereof to pay the same and yoke them with a crotch yoke six inches above the neck and four below. – Pigs to be confined till three months old.---
The other laws and regulations with regard to fences, Hogs, Rams,  ?? ?? as in the year 1803
<signed>     Henry Smith Town Clerk.
 
Page 18
Sidney                          Monday March 4th 1805
Township  Sidney Midland District  4th March 1805
At an annual meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney and Rawdon this day held at the house of Caleb Gilbert Esquire in Sidney aforesaid for the purpose of the purpose of transacting   ??? Business as the law directs. Have Nominated and appointed the persons hereunder named to the different Town and Parish officers have agreed Nominated and appointed the following persons to the different offices, and  in acted the following laws and regulations
 
                                                Officers
Town Clerk                              Henry Smith
Assessors                                 Sollomon Hazleton
                                                Hermonus Simmon
Town Wardens                         Cornelius Lawrence
                                                John Lott Senr
Collector   V    Cons’n             Levi W Munn
Pound Keepers                        William Kelly Senr                    Front
                                                William Sharrard                       V Consession
                                                Thomas E. Matthews                Lower Division             Front
                                                George W. Meyers                    Upper Division           
                                                Henry Smith                             Lower Division   II Cons’n
                                                Andrew Lott                              Upper division            
                                                Robert Wright                           Vth  Cons’n
                                                Hugh McMullen                         West division
                                                Sollomon Harris                         West division                    Rawdon                                   Samuel P. Cummings                 East division  
 
Laws and Regulations the same as in the years 1802, 83, [sic] 84 [sic] and 1805
Henry Smith  T. C.
 
Page 19
II Concession Road Registeres
We whose names hereunto subscribed, being summoned according law, as Jurors, tp take into consideration whether it be necessary to alter the plan, for the road, which was left, by the direction of the Government between the first and second concession of the townships of Sidney and part of Thurlow, in the County of Hastings in the Midland district and Province of Upper Canada, to some other plan. Have unanimously agreed that for the benefit of the inhabitants and the public in general, that the said road should be removed, and to begin at a dug way on Lot number one or nearly, in the second concession of Sidney aforesaid, thnce at eight angles tp the west line of the township aforesaid  (nearly) and as straight direction as the lands will admit to the dwelling house of Andrew Lott thence to the cleared lands of John Row, thence to the dwelling house of Francis Van Di, Voirt (sic) thence to William Sharrards Junr‘s dwelling house thence as straight as the lands will admit to the rear of the dwelling house of Henry Smith, thence with an Easterly course and straight direction to the forty foot road between Lots No 30 and 31 thence south 16o East along said road to the front of said Second concession, thence North 74o East along the same to the township line between Sidney and Thurlow thence nearly at right across the lots and with as straight a line as the lands will admit of to Singletons River at or near Capt John W Meyers mill or bridge.
Therefore we the said jurors whose names are hereunto subscribed do Certify upon Oath, that to the best of our knowledge after mature deliberation, examination and other knowledge that it is necessary and expedient for the benefit of the inhabitants and public in general the said road be altered as aforesaid.
Sworn before me Calib Gilbert Esquire.
One of his Majesties Justies (?) of the peace in and for the Midland district this twenty fourth day of October in the Year of Our Lord one Thousand Eight hundred and four.
 
Signed       Calib Gilbert             C.P.
                   Samuel Sherwood
 
Registered pursuant to an Act in such cases made and provided and by order of the above named Magistrates and at the request of the Inhabitants
 
 
Jurors Names
Levi W Munn
Daniel Silver
Jacob Lawrence
Henry Smith
William Sharrard Junr
William Welsh
William Parry
Francis Van De Voirt [or Vovit]
John Row
Andrew Lott
Daniel Ostrom
Leonard W Meyers
<Signed>   Henry Smith   T. Clerk
 
Page 20
Township of Sidney Midland District Monday March 3rd 1806
At an annual meeting of the inhabitants of of the township Sidney held at the house of Caleb Gilberts Esquire in Sidney aforesaid for the purpose of nominating and electing town and parish officers and transacting other business as the law directs and requires have nominated and elected for the ensuing year.
Officers
Town Clerk                  Henry Smith
Assessors                     Robert Wright
                                    Charles Simmon
Town Wardens            Cornelius White
                                    Abel Gilbert
Collector                      John Hennesy
Pound Keepers            William Kelly Senr                    Front
                                    William Sharrard Sen                5 Cons
                                    Thomas E Matthews                 East Division     Front
                                    Nicholas I Stickle                     West Division   Front
                                    Henry Smith                             East Division     II Cons’
Path Masters                Leonard W Meyers                  West Division II Cons’
                                    John Longwell                          V                     Cons’
                                    Gilbert Harris                            West Division
                                    Joseph Rosebush                      N.West Division
                                    Peter Davison                           VI Cons’
Laws and Regulations The same as in the year 1805
Meeting adjourned for the ensuing year to the house of Caleb Gilbert
<Signed>  Henry Smith T.C.
 
Page 21
Township of Sidney Midland district March 7th 1807
At Anual Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held  at the house of Caleb Gilberts of Sidney aforesaid Esquire for the purpose of Nominating, Electing, & Choosing Town and Parish officers and Transacting such other Business as the Law directs, Persons Nominated Elected and Chosen for the Ensuing year.
 
Officers
Town Clerk                  Henry Smith
Assessors                     William White
                                    Samuel Thompkins
Town Wardens Nicholas J Stickle
                                    William Ketchison senr
Collector                      John Henesy
Pound Keepers            William Kelly senr first Concessn
                                    John Longwell fifth Concessn
Path Masters                Samuel B. Gilbert         East division 1st Concessn
                                    Nicholas J. Stickle        West    Do      Do
                                    John Thompson            East      Do     2nd Concessn
                                                Jonas Row                   West    Do       Do       Do
                                    Gilbert Harris                West    Do       Township
                                    Asa Turner                   fifth Concessn
                                    Jacob Fox                    North West Division Township
                                    John Simmon                third Concessn
                                    Peter Sines                   Sixth Concessn
 
Laws and Regulations The same as the year 1805
Meeting adjourned to the House of Morris Simmon for the year ensuing.
 
Page 22
Township of  Sidney Midland district March 7th 1808
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Township of  Sidney held at the dwelling house of Hermonus Simmon in aforesaid for the purpose of Nominating and Choosing Town and Parish Officers and Transacting other Business as the Law directs and requires have nominated and appointed the Under Named persons to serve the ensuing year Viz
 
Officers
Town Clerk                  Henry Smith
Assessors                     Ezekiel Lawrence
                                    John Bonistale
Town Wardens Nicholas J. Stickle
                                    John Longwell
Collection                     Gilbert Ostrum
Pound Keepers            William Kelly senr
                                                John Longwell
Path Masters                Abel Gilbert                  S.E.      division             Front
                                    John Lott Junr               N.W.   Do                   Do
                                    Jacob W Meyers          N.W.   Front
                                    Andrew Lott                 II          Concessn          W. Division
                                    William Kelly                Middle Division
                                    David Marshall East Division
                                    Joseph Akins                III        Concessn
                                    James Sharrard             V         Concessn
                                    Gilbert Harris                IV        Division
                                    Luis Rosebush              N.W.   Division
                                    Peter Davison               VI        Concessn
 
By Laws & Regulations
Hogs to run at large till they do damage the owners thereof to pay the same and yoke the with a Crotch [sp? check] yoke Six Inches above and four inches below the necks. Pigs to be Confined till three Months old. Rams to be confined from the first day of September to the Tenth day of November any person finding either Ram or seed
 
Page 23
Seed Hog running at large on the Higways [sic] or Commons they are authorized to Castrate them the owner to run the risk.
 
The Lawful Standard for fence is such as Fence Viewer or Viewers shall deem Sufficient.
 
Road Recorded
County of Hastings Midland District                                                                             
W. James McNabb, Sollomon Hazleton and Asa Turner Esquires Commissioners of Roads having Taken into Consideration the petition of the Inhabitants of  Sidney and Thurlow for a public Road to be laid out from the second Concession of Sidney back of David Marshalls to the front Road in Thurlow on the Hill near the dwelling house of the aforesaid James McNabb Esquire, have Laid out the same as follows and do order the same to be recorded Viz –
 
Beginning at the North Easterly Corner of Lott  Number thirty four in The First Concession thence South Sixteen degrees East along the same to near the North Westerly Corner of David Marshalls dwelling house thence Easterly and in a Straight direction to a Bridge known generally [sic] by the name of Gander Ars? Bridge thence Nearly East thirty five Chains fifty links thence North eighty Six degrees East Eleven Chains, thence Nearly North – Eighty degrees East thirty Chains more or less to the North East Corner of Phillip Zwicks improvements. Thence Nearly Easterly Twelve Chains more or less to a Green pine Tree standing in the South East Corner of Stephen Gilberts West field north of the public Road. Thence Easterly into the public Road thence into the Public Road, the aforesaid Road in all plans to be thirty feet wide
Decembr 8th 1808
 
Page 24
Township of Sidney Midland district March 7th 1809
At an anuel  Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held at the School house on No 30 in the first Concession of Sidney aforesaid for the purpose of Nominating and Choosing Town and Parish Officers and transacting other Business as the Law directs and requires have nominated the Under Named persons to Serve the ensuing year
 
Officers
Town Clerk                  James Farley
Assessors                     Frances Vandecort
                                    William Ketcheson
Town Wardins Nicholas Stickel
                                    John Congurel [or Congwell?]
Collector                      Gilbert Ostrum
Pound Keepers            William Kelley
                                    John Longwell
Path Masters                Boltus Lott                   West                Division            First
                                    Abell Gillbert                Midel               Division            Do
                                    James Gillbert               East                  Division            Do
                                    Peter Simmons West                            Division            Second
                                    Wim Kelly Jun.  Midle                           Division            Do
                                    Henry Smith                 East                  Division            do
                                    Wim Perry                    West                Division            Third
                                    John Smith                    East                  Division            do
                                    James Yeaumans          Forth                  
                                    Solomon Puck or Purel?           West                Division            Fifth
                                    William Ketchison jun. 
                                                                        2                      Division            do
                                    Daniel Hazelton?           3                      Division            do
                                    Samuel Williams           Sixth Concession
John Griffin for Seventh
Joseph Rosebush Ninth
 
Page 25
Voted the first Division Beginning at the West Side of the township of Sidney Extending easterly to lot no twelve Middle division. Beginning on the West Side of lot no twelve from thence thence  to the Center of the Bridge on lot no thirty the third Division beginning at the Center of the Bridge Extending easterly to the town line.
 
First Division of the Fifth Concession Beginning at the River Trent [Rode?] extending easterly to the east line of lot no fifteen.
 
Second Division Beginning at the West Side of lot no sixtee [sic] to the Center of twenty seven.
 
By Laws & Regulations The same as in the year 1808 Meeting adjourned for The Ensuing year to the hous of William Ketchison.
 
Page 26
Township of Sidney Midland District March the 5th 1810
At annual meeting of the inhabitants of the Township of Sidney held at the dweling house of William Kechison?? Senr in Sidney for the purpose of chosing town and Parish officers and transacting other Business as the law derects and Requires. Nominated and appointed the under named Persons To serve the ensuing year Viz
 
Laws respecting hogs seed hogs Rams and fences as in the year 1808 This meeting adjourned 2nd? Con  Ensuing years [Written sideways in a box]
 
                                    Officers
Town Clerk ~               James H Sharrard
Assesers ~                   Peter Davison
                                    James Farley
Town Wardens ~         James Youmans
                                    Henry Smith
Colecter ~                    John Longwell
Pound Keepers            Asa Turner Esq            5th C
In Sidney                      Abel Gilbert                  Front
                                    Hugh McMullen            2nd C River Trent??
                                    John Barnham               River trent 2nd C??
Path Masters                Moses Morse               11 Front
for Sidney                     William White                2nd Division
                                    Abel Gilbert                  3rd Division
                                    Samuel B Gilbert          4th Division
                                    Isaac Mott??                2nd Concesion
                                    Henry Smith                 1? Division 2nd Concesion
                                    John Barnham               Middle Division 2nd Concesion
                                    Gilbert Ostrom Senr      W        Division 2nd Concesion
                                    Asa Warden                 E ~ 3 Concesion
                                    Davie Youmans            4th Concesion
                                    Stephen Thomkins        W~3 fifth Concesion
                                    William Kechison Senr  2 γ v C
                                    Peter Caverley              E γ v Concesion
                                    Peter Sine                     VI C
                                    William Thrasher           VII Concesion
                                    Luis      Rosebush??      N W Sidney
 
Page 27
Township  Sidney Midland District March 4th ye 1811
At anual meeting of the inhabitants of the Township of Sidney held at the dwelling house of Henry Smiths in the second concession of Sidney for the purpose of Chosing town and Parish officers and transacting other business as the law Directs and Requires ~ Have Nominated and appointed the under named Persons To serve the ensuing year Viz
                                   
Officers
Town Clerk                  James Farley
Assesers                       Rheuben White
                                    James Youmans
Town Wardens             Abel Gilbert
                                    Wm Ketchison
Collector                      Samuel B Gilbert
Pound Keepers            John Weaver [could be a Collector – probably a Pound Keeper]
For Sidney                   Hugh Fletcher                           2
                                    Rhobert Right                           5
                                    Stephan Thomkins                    W
Path Masters ~             John Fredenburgh
For Sidney                   Peter Bonestale                        2
                                    Thomus Jones                           3
                                    Ruleph  Purde                           4
                                    John Vandewaters                    E
                                    Francis Vandivort                     M
                                    Leonard W Miers                     W
                                    Stephen Hes                              W
                                    Ezry H Beamis?
                                    Robert Sarles
                                    Gilbert Havres??
                                    Wm Ketchison Senior
                                    Luis Vanauler??            E
                                    John Sines
                                    Ruphis Streeter?
                                    Jacob Fox
 
Page 28
Township of Sidney Midland District March 5th 1812
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held at the dweling hous of Charles McArthur in Sidney for the purpose of  Chosing town and Parish officers and trans-acting the business as the law Direts and Requires have nominated and appointed the under named Persons To Serve the ensuing year viz
 
Officers
Town Clark                  James Farley
Assessors                     Joseph Akens
                                    Charles Bonestale
Path Masters                George W Miers                     1 Division
For Sidney                   Peater Bonestale                       2 Division
                                    Thomas Jones                           3 Division
                                    Ezekal Laurance                       4 Division
                                    Andrus Lott                              1 Division Second Concession
                                    Daniel M Deen                         2 Division
                                    Jacob Acker                             3 Division
                                    Boltus Rose                              third Concession
                                    John Arkels                              2 Division
                                    William Sarles Senior                4 Concession
                                    Wm Ketchison Jun                   1 Division 5 Conces
                                    Ritchard Lake                           2 Division
                                    Gilbert Haris                             1 Division 6 Conces
                                    Peater Davison                         2 Division
                                    Lewis Rease? Bush                   Eight Concession
Pound Keepers            John Weaver
                                    John Longwel
                                    Stephen Tompkins
Town Wardens Wm Kelly Senior
                                    Rhobert Right
Collector                      Reuben White
By laws the same as in the year 1808   
 
Page 29                                              
Township of Sidney Midland District March 1st 1813
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held at the dweling house of Zachery Simmons in Sidney for the purpose of  Chosing town and parrish officers and transacting the business as the law Directs and Requires. They have nominated and appointed the under named Persons To Serve the ensuing year Viz
Officers
 
Town Cleark                Reuben White
Assessors                     Thomas Jones
                                    Henery Smith
Path Masters for Sidney
                                    first Division      James Vandervort         1 Division
                                                            Charles Simmons          2 Do
                                                            Abel Gilbert                  3 Do
                                                            Lewis Davis                  4 Do
                                    2d  Division      Rowlan Potter              1 Do
                                                            Wm Kelly                     2 Do
                                                            Gilbert Ostrom Jun       3 Do
                                    3 Division         John Smith                    1 Do
                                                            Boltis Rose                   2 Do
                                                            Shibel Foster                3 Do
                                    4 Division         Charles Townsand        1 Do
                                    5th Division       John Ketcheson            1 Do
                                                            Solomon Hazelton        2 Do
                                    6th Division       John Curtis                   1 Do
                                                            Peter Sim                     2 Do
                                    8th  Division      Wm R Bush
Pound Keepers            John Weaver and John Longwell
                                    John FradenBurgh?
Town Wardens John Bonisteel
                                    Wm Ketcheson Sr
Collector                      Nicholas Simmons
By Laws and Regulations the same as in the year 1808.
 
Page 30
Township of Sidney Midland District March 7th  1814
At an Annual Meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the dwelling house of Zachery Simmons in Sidney for the purpose of  Chusing town and parish officers and transacting the business as the Law directs and Requires. They have nominated and the under named persons to Serve the Ensuing year Viz
Officers
Town Cleark                Reuben White
Assessors                     John Ketcheson
                                    Capt John Thompson
Path Masters                John Lott Ceinor           1 Division
                                    Jacob A Rose               2 Do
                                    Daniel Ostrom              3 Do
                                    Ezekial Lawrence        4 Do
                                    2d Concession              Henery Ross                 1 Division
                                                                        Francois Vandervort     2 Do
                                                                        Solomon Marshel         3 Do
                                    3d Concession              John Smith                    1 Division
                                                                        Samuel Vandervort       2 Do
                                                                        John Arcles                  3 Do
                                    5th Concession              William Ketcheson Ceinor        1 Do
                                                                        Solomon Hazelton        2 Do
                                    6th Concession              John Vradenburgh        west Division
                                                                        James Fradrieck           east Do
                                    8th Concession              Joseph R Bush Jr
For the Township of
Rawdon Path Masters  Samuel P Cummins       East division
                                    Jery Covert                  west Do
Pound Keepers
for Sidney                     John Bonesteel
                                    John Maby
                                    John Longwell
For Rawdon                 John Weast
Town Wardens John Weaver
                                    Amos Caveler
Collector                      Ruliff Purdy
By Laws as in the year 1808                                        
 
Page 31
Township of Sidney Midland District March 6th  1815
At an anuel Meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the dwelling hous of Zachery Simmons in Sidney for the purpose of  Chusing town and parish officers and transacting the business as the Law directs and Requires. They have nominated the under named persons to Serve the Insuing year Viz
Officers
Town Cleark                Reuben White
Assessors                     Abel Gilbert
                                    Amos Caveler
Path Master                  Jacob W Myres            1
First Concession           John Bonisteel              2
                                    Jacob Finkle                 3
                                    James Farley
Second concession       Peter Simmons 1
                                    Daniel M Deen 2
                                    Henery Smith                3
Third Do                      John Lott Junr               1
                                    Samuel Vandervort       2
                                    Martin Fuller                 3
Fourth Do                    Joseph Caveler 1
Fifth Do                        Wm Ketcheson Sr        1
                                    Nathaniel Serard           2
Sixth Do                       Gilbert Harris                1
                                    Peter Davison               2
Ninth Do                      Lewis R Bush               1
Pound Keeper              George Smith               first con
                                    Ezekel Lawrence          Do
                                    3d Do  John Simmons
                                    5 Do    William Ketcheson
Path Masters
for Rawdon                  Richard Lake
                                    Allen Hubbel
Pound keeper               Ebenezer Green
Collector                      John N Stickle
By Laws as in the year 1808
 
Page 32
Township of Sidney Midland District March 4th 1816
At an annual Meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the dwelling house of Peter lotts in Sidney for the purpose of  Chusing town and parish officers and transacting the business as the Law directs and Requires. They have nominated the under named persons to Serve the Ensuing year Viz
Town Cleark                                        Reuben White
Assessors                                             Jacob W Myres
                                                            William Ketcheson Junr
Path Masters                west division     John Row
First Concession           2          Do       John Bonesteel
                                    3          Do       Thomas Jones
                                    4          Do       Alexander Chisholm
Do for the                     1          Baltis Lott
second Concession       2          Francois Hogle
                                    3          Jacob Acker
Do for the 3d                            John N Stickle west
                                    2          William Perry
                                    3          Silvester Falkener
Do for the 4th                            Leonard Ross
Do for the 5th                            William Ketcheson Seingnor     west
                                                Solomon Hazelton Esq
Do for the 6th                            Solomon R Bush                       west
                                                James Frederick                       east
Do for the 8th                            William Thrasher
Do for the east
part of Rawdon                        Bass Chard
Do west                                   William R Bush
Pound Keepers                        Jacob A Rose
                                                John Simmons
                                                Stephen Caveler
For Rawdon Pound                  Samuel P Cummins
Town Wardens             George W Myers
                                                Gilbert Harris
Collector                                  Joshua Chrisdale                                              
By Laws as in the year 1808
 
Page 33
Township  Sidney Midland District March 3rd 1817
At an annual meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held at the Dwelling house of John Hutchisons in idney for the purpose of Chusing Town and parish officers and transacting the business as the Law directs and Requires they have nominated the under named persons to serve the ensuing year Viz
Town Clerk     Reuben White
Assessors                     Jery Covert
                                    Jacob B Rose
Collector                      Moses Mors
Path Masters               
First Concession West                          James Vandervort
                                    2nd Do              Zachery Simmons
                                    3rd Do              Thomas Jones
                                    4th Do              Ezeckel Lawrence
Do 2nd Concession                               Jacob Smith West
                                                            Francois Hogle
                                                            Hugh Fairman
Do third                                                John N Stickle West
                                                            Stephen Hess  
                                                            Henery Hagerman
4th Do                                                  Amos Caviler
Do 5th                                                  William Ketcheson Seignr
Do                                                       Solomon Hazelton Esqr
Do 6th                                                  Gilbert Harris
                                                            Thomas Sines
Do 7th                                                  Richard Lake
Do the ninth concession                        Lewis R Bush
of Sidney and the east                           Alan Hubbel West
part of Rawden
Pound Keepers for                               Nicholas Simmons
Sidney and Rawden                              Francois Vandervort
                                                            Joseph Lockward
                                                            Ebenezer Green
Town Wardens                         Jacob A Rose
                                                            Bass Chard
By Laws as in the year 1808 [Written vertically on the right side in a fancy script]
 
Page 34
Township  of Sidney Midland District AD 1818
At an annual meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney and Rawden, Held at the Dwelling house of John Hutchesons in Sidney, for the purpose of Chusing Town and parish officers, & transacting business as the Law Directs and Requires they have nominated the under mentioned persons to serve the ensuing year Viz
Oficers 
Town Clerk                  Elijah Ketcheson
Assessors                     Elexander Chisholm
                                    Elijah Ketcheson
Collector                      John Row
Path Masters               
1st Concession              Jacob W. Myers
                                    West 2 D                     John Bonesteel
                                    3 D                              Abel Gilbert
                                    4 D                              Ezechel Lawrence
                                    2nd Concession
                                    1D                               Jacob Smith, west.
                                                                        Daniel Dean
                                                                        Hugh Ferman
                                    3rd Concession              John J Smith 1 D         
                                    West                            Anthony Crouter 2 D
                                                                        Frederick Bell 3 D
                                    4 Concession                William Sarles
                                    5 Concession                William Ketcheson Senr W      
                                    6th Do                          Gilbert Harris Esq
                                                                        Peter Sines
                                    7 Do                            John Sines
                                    9 Do                            Luis R Bush
Daniel Frasier Path master on the West side of the River Trent
Pound Keepers                                                Nicholas Simmons
                                                                        Frances Vandevort
                                                                        Nathaniel Sherman
Town Wardens             Thomas Jones
                                    John Longwell
Pound Kepers              John Weast
for Rawden     
By Laws and Regulations As in the year 1808
 
Page 35
Township  of Sidney Midland District AD 1819                       
At an annual meeting of the nhabitants of the Township of Sidney and rawden, Held at the House of John Hutchesons in Sidney, for the purpose of Chusing Town and parish Officers, & transacting business as the Law Directs and requires; They have nominated the under mentioned persons to serve the insuing year Viz
Town Clerk                  Elijah Ketcheson
Assessors                     Anthony Crowter
Peter Davison
Collector                      Henry Hagerman
Pathmasters
1st Con W                   Rheuben White
             2 D                 Daniel Ostrom
             3 D                 James Farley
             4 D                 Rowland Potter
2th Con W                   Peter Simmons
             2 D                 George Lawrence
             3 D                 John Griffin
             4 D                 John Lott
3th Con W                   Anthony Crouter
            2 D                  David Roblin
            3 D                  Joseph Merrit
4th Con                        William Ketchison Sen
5th Cons West             Joseph Lockwood
               2 D               Gilbert Harris
6th Con W                   Peter Davison  
               2 D               Daniel Sarles
               3 D               Lewis R Bush
9th Con W                   Joseph R Bush
               2 D               Cornelius Thrasher
               3 D               Daniel Morc? West.  Daniel Huffman
Rowden                       James Doyle West R. Trent Sidney
Pound Kepers              Jacob A Rose               1st Consession
John Barnum                2nd Consession
Nathaniel Sherand        5th Consession
Samuel P Cumning        For Rawden
Town Wardens Ezekiel Lawrence                    
John Longwell
By Laws As in 1808
 
Page 36
Schedule of the Inhabitants for the year 1819
Ages
Over Fifty                     Male                45
                                    Female             42
Over fifteene                 Male                305
& Under fifty                Female             264
Under Fiften}               Male                379
                                    Female             352
Total ~                                                 1387
 
Township of Sidney Midland District January 3tt 1820
At an anual Meting of the Inhabitants of the Townships of Sidney and Rawden, held at the hous of Daniel Ostrom  in Sidney for the purpose of Chusing Town and parish officers, & transact business as the Law Directs and Requires, They have nominated the under named persons to serve the insuing year
 
Town Clerk                  Elijah Ketcheson
Assessors                     George W Myres
                                    Amos Caverly 
Collector                      John Thompson
Path Masters                John Row 1st D W
1st Consession              Nichols Simmons 2 D
                                    George Finkle 3rd
                                    Luey Davis       4th
2nd Consession             George McMullin 1st W
                                    Jacob Smith 2nd
                                    George Lawrence 3rd
                                    Abiza Marshal 4th
3rd Consession              John Smith 1st D W
                                    Henry Rose 2nd
                                    Luis Fralick 3rd
4th Consession              Leonard Ross
5th Consession              William Ketcheson W
                                    Solomon Hazelton East
 
Page 37
6th Consession              Gilbert Harris 1st D W
                                    William Sines Jun 2 D
7th Concession              Stephen Caverly
9th Consession              David Kimble
                                    Luis R Bush
Oak Hill                       Johnathan Norten
Rawden                        Elijah Chard
                                    Daniel Huffman
W.R. Trent                   Mr Vanness
Pound Keepers            John Henesy
For Sidney                   Jacob Aiker
                                    Solomon Hazelton
Do for Rawden Samuel R Bush
Town Weardens           Josef Akens
                                    William Ketcheson
 
By Laws and Regulations as in the year 1808
Number of inhabitants in the townships of Sidney and Rawden in the year 1820 is 1506
Township of Sidney Midland District January 1st 1821
At an anual Meting of the Inhabitants of the Townships of Sidney heald at the house of Daniel Ostroms  in Sidney for the purpose of chosing Town and paris officers, & transacting? business as the Law Directs, They have nominated the under named persons to serve the insuing year
 
Town Clerk                  Elijah Ketcheson
Assessors                     Charles Bonestal          
                                    Josef Merrit
Collector                      Henry Jones
 
Page 38 [whole page very faint]
Pathmasters                  George W Myres         West
                                    Peter Stickle                 2nd Do
1st Consesion                Joshuway Chrisdel        3rd Do
                                    Ezekiel Lawrence         4th Do
                                    Phillip Lott                    West
2nd Consesion               Daniel McLean?           2nd Do
[Note: 2nd Con aligned bet’n Lott & McLean]
                                    George Lawrence         3rd Do
                                    James Henman West
                                    Gilbert Ostrom 4th Do
3rd Consision                William Perry                2nd Do
                                    David Roblin                2nd Do?
4th Consesion               George Defoe
                                    Thomas Ketcheson       West
5th Consesion               Solomon Hazelton Esq
                                    James Sharpe               West
6th Consesion               Peter Sines                   2nd Do
[Note: 6th Con aligned bet’n Sharpe & Sines]
7th Do                          Benjamin Turner
9th Do                          Edward Fidlar???        
                                    Johnathan Phillips
Oak Hills                      Levi Wiman ???
Town Werdean            William Ketcheson       
                                    Thomas Jones
Pound keepers             John Henesy
                                    Anthony Crowter
                                    Solomon Hazelton Esq
By Laws and Regulations as in 1808
 
Page 39
Township of Sidney Midland District Jan 11th 1822
At the anual Meting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the hous of Daniel Ostrom in Sidney for the purpose of chosing paris and Town officers and transacting business as the Law directs have chosing the under Named persons to Serve the insuing year
 
Town Clerk                  Elijah Ketcheson
Assessors                     Nicholas Simmons
                                    Smith? Demeray?
Collector                      David Roblin
Path Masters                George W Meyers        1st Div west
1st concession               Henry Bonesteel           2nd        do
                                    Abel Gilbert                  3rd        do
                                    Henry Jones                 4th        do
2nd Concession Clark Potter                 1st Div west
                                    George Lawrence         2nd        do
                                    Jacob Smith                  3rd        do
                                    Richard Davis               4th        do
3rd Concession              George Lott                  1st  Div west
                                    Joseph Akins                2nd        do
                                    Henry Hagerman          3rd        do
                                    John Matigel?               4th        do
4th Concession              [ blank ]
 
Page 40
5th Concession                          Solomon R Bush           west
                                                William Ketcheson
                                                Samuel Rose
6th Concession                          Sylvester Forkner         west
                                                Peter Frederick            on lott No 36
7th Concession                          Benjamin Turner
8th Concession                          David Kimble
9th Concession                          Luis R Bush
Oak Hills                                  Jonathon Horton
Town Weardens                       Ezekial Lawrence
                                                John Longwell
Pound Keepers                        John Henery
                                                Henry Rose
                                                Solomon Hazelton Esq
By Laws and Regulations as in the year 1808
Page 41
At an anual Town meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the house of Thomas Ketcheson in Sidney for the purpose of chosing parish and Town officers and transacting business as the Law directs. The under Named persons were appointed for the year 1823
 
Town Clerk                              Joseph N Lockwood
Assessors                                 Gideon Turner
Collector                                  Petri Davidson
Path Masters                            Moses Mass                 1 division          west
1st concession                           George Smith               do
                                                Danial Ostrom              do
                                                James Farley                do
2nd Concession                        John Row?                   do
                                                Hugh Fletcher               do
                                                Gilbert Ostrom do        jun
                                                William Irwin                do
3rd Concession                          Anthony Crouter??
                                                Samuel Vandivort??
                                                Thuble?? Lantu???
4th Concession                          Gilbert Sharp                do
                                                Philip Jones                  do
5th Concession                          John Thompkins           do
                                                William Ketcheson        do
                                                Samuel Rose                do
 
Page 42
6th Concession                          David Simmons            do
                                                William Sarles               do
7th Concession                          Robert Adams              do
8th Concession                          Robert R Bush              do
9th Concession                          Mikal Bartley?  do
West R T                                 John Frazier                  do
Town Wardens             Abel Gilbert
                                                John Hitchison
                                                Ezekial Lawrence
Pound keepers                         Jacob Acker
                                                Solomon Hazelton Esq
                                                Petri Davidson
Town Laws
1st        The town law concerning Rams is repealed
2nd        Seed hogs not to run at large at any time
3rd        the remainder of the by laws as in the year 1808
 
Page 43
Township of Sidney Midland District Jan 5th 1824
At an anuel town Meting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the house of Thomas Ketcheson in Sidney for the purpose of chosing town and parish officers and transacting  as the Law directs having chose the under named persons
 
Town Clark                              Joseph N Lockwood
Assessors                                 Joseph Akins
                                                Peter Davison
Collector                                  Peter Davison
Over Seers                               Henry Sailor                 1 division
Of highways                             Charles Bonestill           2
1 Concession                            Thomas Jones               3
                                                David Jones                  4
2 division                                  Leonard Miars              1
                                                David Hogel                 2
                                                Hue Fletcher                 3
                                                John Doxtater               4
3 division                                  John Smith                    1
                                                David Vanderwater?     2
                                                Rufis Thomas                3
                                                Caleb Gilbert                4
                       
Page 44
4th Consesion               John Vandivote             1 Division
Do                               Gideon Turner
5                                  John Thomkins             1
Do                               William Ketcheson Jr                2
                                    Joseph N Lockwood                3
6                                  James Sharp                             1 Div
Do                               Peter Vandiwaters
7                                  Benjamin Turner
8                                  Oliver Nash
9                                  Jonothon Philips
Oak Hill road               Jonothan  Hontan
West side of the Trent              John Fraser
Town Wardens Oliver Lawrence
                                    Samuel Wood
Pound Keepers            John Row                                 1  2 Consesion
                                    Samuel Vandiwater                   3 Div
                                    Joseph Merit                            4 Div
                                    Solomon Hayzelton                   5 Div
                                    Benjamin Turner                       7 Div
By Law as in the year 1823
 
Page 45
Township of Sidney Midland District January 30 1825
At An annuall meating of the Inhabitats in the Township of Sidney held at the school haid?? in the third consesion of Sidneyfor the Purpose of Chusing Parrish and Town Officers and transact Bisiness as the law directs and Requires they have Nominated the under named persons to serve the insuing year
 
Town Clerk                  Gideon Turner
Cesors                         Peter Davison
                                    James Farly
Collector                      Peter Davison
Path masters
1th Consesion               1          Peter Meyers                1
                                    2          Jonas Lot?                    2
                                    3          Stephen Blanchard        3
                                    4          Henry Jones                 4
2sec Consesion  1                      George McMullin                     5
                                    2          William Kelley  6
                                    3          Jacob B Rose               7
                                    4          John Vandiwaters         8
3d                                 1          John Lot?                     9
                                    2          John McMullin  10
                                    3          Samual? Vandivort       11
                                    4          David Roblin                12
4th                                1          Dunkin Arvin                13
                                    2          William Philips  14
 
Page 46
5th Consesion               1          Robert Perry                15
                                    2          Bettis?  Meytava           16
                                    3          Joseph Lockwood        17
6th Consesion               1          Isaac Bell                     18
                                    2          Peter Fredrick              19
7th Consesion               1          Samuel Wood              20
8th Consesion               1          Joseph R Bush              21
Oak Hills                      1          Silas Smith                    22
West Side of the river   1          John Thomas                23
Town Wardean                        Hue Fletcher
                                                James Osbann? or Ostrom?
Pound Keepers            1          Ezekal Lawrance
                                    3          John Maby
                                    4          Archibald Chisholm
                                    5          Solomon Hazelton
                                    7          Benjamin Turner
Town Laws as they were in the year in 1824
 
Page 47
Township of Sidney Midland District January 2 1826
At the Anuall meating of the Inhabatants in the Township of Sidney held at the school hall?? in the fourth consesion of Sidney for the Purpose of Chusing Parrish and Town officers and transact Bisiness as the law direct and Requires they have Nominated the Under Named Persons to serve the Insuing year
                        Viz                   Officers
Gideon Turner                          Town Clerk
Sollomon Hazelton                    Sessor and Collector
Path Masters
1st Consesion                1          Jacob W Meywers       1
                                    2          Rubin White                 2
                                    3          Abel Gilbert                  3
                                    4          Steph   Blanchard         4
2 Consesion                 1          Edward Cook              5
                                    2          William Kelley  6
                                    3          Oliver   Lawrance         7
                                    4          Gilbert Ostrom 8
3 Consesion                 1          John Lot                       9
                                    2          Josep Hogle                 10
                                    3          Henry Hagerman          11
                                    4          Jacob Fralick                12
 
Page 48
4 Consesion                 1          Gilbert Sharp                13
                                    2          Alexandrew Wright       14
5 Consesion                 1          John Finkle                   15
                                    2          William Ketchason sen  16
                                    3          Joseph N Lock             17
6 Consesion                 1          Silvester Falkner           18
                                    2          Coonrad Duffoe           19
                                    3          Peter Fredrick              20
7 Consesion                 1          James Osborn              21
8 Consesion                 1          George Deset?             22
Town Wardeans                       James Osborn
                                                Samuel Vandervort
Pound Keepers
1st Consesion                           Ezkiel Lawrance
3 Consesion                             Rufus Thomas
7 Consesion                             Benjamin Turner
5 Consesion                             Solomon Hazelton
By Laws to remain as they were in the year 1825
 
Page 49
Township of Sidney Midland Districk Jan 1,tt, 1827
At the Annual Meating of the Inhabitants of the Township of Sidney held at the School house in the Second Concession of Sidney for the purpose of Choosing Parish and town officers And transact the Bisness as the Law direct And Require they have nominated the under Named Persons to Serve the Insuing Year.
 
Gideon Turner                          Town Clerk
Solliman Hazelton                     Sessor and Collector
Path Masters   
            1tt Concession                          1          Tabias M[?]eywers       1
                                                            2          Rubin White                 2
                                                            3          John Gilbert                  3
                                                            4          George Larmarice[?]    4
            Second Concession
            John Smith Path Master 2 and 3 Concession
                                                            1          David Vandercourt[?]   5
                                                            2          Marc Yates                  6
                                                            3          James Farley                7
                                                            4          Luke Ostrum                8
            third Concession                       1          John N. Stickels           9
                                                            2          John Mcmulen              10
                                                            3          Henry Hagaman            11
                                                            4          Henry Rose                  12
            Fourth Concession                    1          Duncan James              13
                                                            2          George Dafoe               14
            Fifth Concession                       1          Rawlin Potter                15
                                                            2          John Ketchuson            16
                                                            3          Sollemon Hazelton        17
            Six Concession             1          Wm McTafferty            18
                                                            2          Cam[?] Dafoe              19
                                                            3          Peter Fridrick               20
 
Page 50
Ninth Concession         1          Joseph R Bush?            22
Seventh Concession      1          Sephen Caverley          21
Oke Hills                      1          Daniel Daversan           22
Ninth Concession         1          Joseph B. Bush 23
Poun Keepers                          Nichaellas Simmons
                                                John Hogle
                                                Ruluf Perdy
                                                Soloman Hazeton
                                                Benjamin Turner
Town Wardeans                       John Vandervant
                                                James Osbarn [?Ostrum]
By Laws Stand as they were
 
Page 51
Township of Sidney Midland District Jan 7th 1828
At the Annual meating of the Inhabitants of the township of Sidney held at the Dwelling house of Gideon Turner in the fourth Concession of Sidney for the Perpose of Choosing Parrich and Town officers and transact Bisness as the Law direct and Requirs they have Nominated the under Named Persons to Serve the Insuing Yeare
 
Gideon Turner                          Town Clerk
Soloman Hazelton                     Sessor and Collector
Overseaers of High ways
            first Concession            1          Jacob W Myewers       1
                                                2          George Lhanny [?]        2
                                                3          Elizah Ketchuson          3
                                                4          Richard Davis               4
            Second Concession      1          David Vandervant         5
                                                2          Isaac Yates                  6
                                                3          Aaron S[?L]immons     7
                                                4          David Marshall 8
            third Concession           1          Henry Bonastale           9
                                                2          Daniel Dany                  10
                                                3          John Brawin                 11
                                                4          Jacob Fralick                12
            fourth Concession         1          George Vandervant      13
                                                2          George Dafoe               14
            fifth Concession            1          Robert Perry                15
                                                2          John Ketchason            16
                                                3          Soloman Hazelton         17
            Six Concession 1          Noah Harris                 18
                                                2          Conrad [?] Dafoe         19
                                                3          Peter Vanderwauths     20
                                                4          Richard Lazard 21
 
Page 52
            Seventh Concession                  1          Abson Dafoe                22
                                                            2          Benjamin Fistner           23
            Oak Hill Road                          1          Jonathan Hartan            24
            On the River Road                                Peter Myewers 25
Poun Keepers
            1 Concession                            Abel Gilbert
            2 Concession                            Thomas Nichols
            3 Concession                            Henry Hagerman
            4 Concession                            Gideon Turner
            5 Concession                            Soloman Hazelton
            6 Concession                            Benjamin Turner
Town Wardeans                                   Jacob B. Rose
                                                            Joseph N. Luckwood
 
Seed Hogs to be confined from the first of Jan / if found Running at large in the High ways or Commons anny Person is Authaurised to Castrate them at the Owner’s Risque
the Remainder of the By Laws Stand as they were in the yeare ??? Jan 7th 1828
 
Page 53
Township of Sidney Midland District Jan 5th  1829
At the Annual meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held at the dwelling house of Gideon Turner on the fourth Concession of Sidney for the Perpose of Choosing Parriash and Town Officers and Transact Bisness as the Law direct and Requires they have Nominated the under [‘me’ faded/erased] Named Persons to Serve the ensuing yeare.
 
Gideon Turner                          Town Clerk
Soloman Hazelton                     Assessor and Collector
Over Sears of High ways
            first Concession            Jacob W. Meywers?                1
                                                Rubin White                             2
                                                Abel Gilbert                              3
                                                Stephen Gilbert                         4
            Second Concession      George Mcmulen                      5
                                                Wm Vandervart                        6
                                                Hugh Fletcher                           7
                                                John Lawrance?                       8
            3d Trent Rode Concession
                                                Spencer Patrick                        9
                                                Peter Smith                               10
                                                Caleb Perry                              11
                                                Rufus Thomas                           12
                                                Caleb Gilbert                            13
                                               
Page 54
Forth Concession                     Robert Davie
                                                Archibald Chicholm
                                                Peter Vanvalkenburgh
West Side the River                  Abel Scott
Fifth Concession                       James OConner
                                                John Huffman
                                                Solomon Hazelton
Sixth Concession                      Daniel Ross
                                                Gilbert Finkle
                                                Peter Davenson
                                                Cowand Grunyeg
The Hill Road
Seventh Concession                  Jonathon Hantan
                                                Horatio Griffin
Eighth Concession                    Wm Rissan
Ninth Concession                     Mical Bartlet
Pawn Keppers                         Nicaels  Simmons
                                                Olover Lawrence
                                                John Maby
                                                George Daffoe
                                                Solomon Hazeton
                                                Peter Davison
Cole Crick                               Olover Frazier
Town Wardune                        Smith Dumeseere
                                                Samuel Walker
By Laws to as  recall   
 
Page 55
Township of Sidney Midland District Jan 4 1830
At the annual meeting of the inhabitants of the township of Sidney held at the dwelling house of John Simmon in the third concession of Sidney for the perpase of choosing pariach and town officers and transact busness as the law direct and require.
They have nominated the under named persans to serve the ensuing year.
 
Town Clerk
Gideon Turner  Town Clerk
Henry Hagerman                      Assessor and Collector
Road masters
First concession                        1 Henry C Saylor
                                                2 George Sherry
                                                3 Abel Gilbert
                                                4 Cornelius Davie        
4 concession                             1  Wm Shany
                                                2   Robert Davie
                                                3   Archibald Chisholm
                                                4   Jacob Johnson
3 concession                             Wm Srahn?
                                                John Simmons
                                                Sephen Goldsmit
                                                David Roblin   
5 Concession                            1   Thomas Ketchason
                                                2   John Ketchason
                                                3   Solaman Hazelton
2 Concession                            1 Richard Harder
                                                2 Jacob Smith
                                                3 Hugh Fletch
                                                4 John Vanderwaters   
6 Concession                            1  Daniel Ross
                                                2  James Shank
                                                3  Peter Davison
                                                4  John Wright
Oak Hills                                  Johnathan Hantan
 
Page 56
7 concession                             Stephen Banker
8 Concession                            Wm Rissan
9 Concession                            Lewis K Buch
1 Ws the Trent                         Johnathan Philips
West side the Trent                   Abel Scott
Pound Keepers                        Thomas James
                                                Frednick Fannig
                                                Samuel VanDer Vort
                                                Joseph Merritt
                                                Solaman Hazelton
                                                Peter Davison
                                                Olover Nack
                                                Olover Frazier
                                                Benjamin Turner
Town Wardens                         Wm. Ketchasan Junr
                                                Edward Cook
 
Page 57
Township of Sidney Midland District Jan 3rd 1831
At the annual meating of the inhabitants of the Township of Sidney held at the schoolhouse in the forth concession of Sidney for the perpase of choosing pariash and tawn officers and to transact bieness as the law direct and require. They have nominated the under named persans to serve the ensuing yeare
 
Gideon Turner                          Town Clerk
Henry Hagerman                      Assessor and Collector
first concession                         Jonathon Turner
                                                Jacob Slickele
                                                Jacob Finkle
                                                Henry James    
2 Concession                            David Van Der Vort
                                                Jacob Smith
                                                Oliver Lawrence
                                                John Dantuter?
3 Concession                            Henry Boneastale
                                                Anthony Crawter
                                                Samuel Van Der Vort
                                                David Roblin   
4 concession                             Rufus Thomas
                                                Wm Shank
                                                Joseph Caverly
5 concession                             Abram Nellan
                                                John Ketchason
                                                Samuel E Prass
6 concession                             Gilbert T Shank
                                                Isaac Bell
                                                James Frederick
                                                Richard Lazard
Oak Hill                                   Joshua Brown
7 concession                             Hugh Ferman
8 concession                             George ?????
9 concession                             Lewis P Buck
Up the Trent                             Alexander Chicholm
                                                Abel Scott ????? 
Bottom line is not included in the image.
 
Page 58
Pound Keepers  1831              Thomas James
                                                Frederick Fannig
                                                John Maybees
                                                Amal Caverly
                                                Sallaman Hazelton
                                                Peter Davison
                                                Olover Nack
                                                Olover Frazier West side of Trent
                                                7 Benjamin Furman
 Town Wardeane                      John Bradchaw
                                                Joseph Lockwood
 
Page 59
Township of Sidney Midland District Jan 2nd 1832
At the annual Meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the School house in the fourth concession at the said Township for the purpose of choosing parrish and Town officers and transacting business as the Law direct and Requires. They have nominated the under named persons to Serve the insuing year
 
Gideon Turner              Town Clerk
James Farley                Assessor
John Gilbert                  Collector
First Concession           path masters                 5th Con
1        John G Meyers Sen                              1          James Oloner
2        Charles Bonesteel                                 2          Mical Dafoe
3        Simion Ostrom                                     3          John Ketcheson
4        David Jones                                          4          Samual E Rose
 
1                    Philip Lott                                       Abe Scott west side of river trent
2                    Isaac Yeats
3                    Jacob R Rose                                 1          Wm Marsh
4                    Luke Ostrom                                  2          Calvin Dafoe
3          Peter Davison
1                    Peter Lott                                       4          Phillip Embury
2                    John McMullin
3                    Alexander McMullin                       1          Silas Smith
4                    Ruliff Perdy                                    2          Benjamin Turner
5                    Henry Rose
8 Con
1                    Amos Smith                                    1          Abram Dafoe
2                    Peter Maher                                   1          Jacob Fine
3                    Joseph Caverly
4                     John Perdy
 
Page 60
Pound keepers 1832
1          John Gilbert
2          Hugh Fletcher
3          Antony Crowter
4          Peter Grames?
5          Benjamin Hazelton
6          Philip Embury
7          Benjamin Turner
8          Wm Risson
Abel Scott west side of the river trent
Town Wardens
Samual Vandervort
Phillip Embury
 
Page 61
Township of Sidney Midland District Jan 7th 1833
At the annual Meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the School house in the fourth concession of the said Township for the purpose of  choosing parrish and Town officers and transact business as the Law direct and requires. They have nominated the under named persons to Serve the ensuing year
 
            Gideon Turner                                       Town Clerk
            Joseph Lockwood and Joseph Merritt     Assessors
            Thomas T Fralick                                  Collector
Path Masters
1 con    Samual Marsh                                       6 Con   Oliver Frazier
            John Rose                                                         George R Bush
            John Gilbert                                                       James Sharp
            Henry Jones                                                      Aaron Herns
                                                                                    John Lumas
2 Con   Phillip Lott
            Stephen Kelly                                        7 Con   Filow Simmons
            Jacob B Rose                                                    Silvester Falkner
            John Youngs
                                                                        8 Con   Wm Risson
3 Con   John G Smith
Wm Perry                                             9 Con   Allen Danfow?
Daniel Heagle
Stephen Gilbert
David Roblin                                         Town Wardens
 
4 Con   Phillip Smith                                          Peter Grames?
            John Heagle                                          Phillip Embury
            Lawrance Sharp
            Jonathon Knite
 
5 Con   Robert R Perry                                     John Mcintyer path master on the trent road
            John Huffman
            John Ketcheson                                     By Laws as usual
            Charles Bradshaw
 
Pound Keepers
1 Con   Elijah Ketcheson
2 Con   Hugh Fletcher
3 Con   Daniel Heagle
4 Con   Alexander Wright
5 Con   Thomas Ketcheson
Do        Benjamin Hazelton
6 Con   Peter Davison
7 Con   Silvester Falkner
West side of the trent  Abel Scott
 
Page 62
Township of Sidney Midland District Jan 6th 1834
At the annual Meeting of the Inhabitants of the township of Sidney held at the School house in the fourth concession of the said Township for the purpose of choosing parrish and Town officers and transact business as the Law directs and requires. They have nominated the under named persons to Serve the ensuing year
 
            Gideon Turner                                       Town Clerk
            Joseph Merritt  Thomas T Fralick           Assessors
            Joseph Merritt                                       Collector
 
Road masters first concession 1st division                        5          Concession
 
1                     Tobias W Meyrwers?                            1          Robert Perry
2                    George Smith                                        2          John Huffman
3                    Abel Gilbert                                          3          Thomas Sand?
4                    Elijah Ketcheson                                   4          Charles bradshaw
5                    Cornelius Davis
 
1         Concession                                                 6          Concession
 
1         Richard Mardert?                                        1          Noah Harriot
2         George McMullin                                        2          Isaac Bell
3         Stephen Kelley                                            3          Aaron Herns
4         Frederick Fanning                                        4          Phillip Embury
5         Vanderwater
 
2         Concession                                                 7th Concession
 
1         Henry Bonestell                                          1          Rowland Potter
2         Anthony Crowter                                        2          Edward Stephenson
3         Samuall Vandervort                                     3          Archibald Griffin
4         John Roblin
5         David Roblin                                               8th Concession
 
3         Concession                                                 1          Abram Dafoe
 
1         John Coon                                                   9th Concession
2         Gilbert Sharp
3         Archibald Chisholm                                     1          Jacob Fox
4         John Frazier
 
West side of the trent                                        Along the river road                             
1                    Abel Scott                                            1          Lewis R Bush
2                    Oliver Frazier
 
Page 63
Pound Keepers for 1834
1          Elijah Ketcheson
2          Hugh Fletcher
3          Samual Vandervort
4          Robert Perry
5          Gideon Turner
6          Wm C Sharp
7          Benjamin Hazelton
8          Thomas Sines
9          Benjamin Turner
10        Oliver Frazier   west side of the River trent
Town wardens
Archibald Chisholm
Phillip Embury
 
By laws as they were last year with the additional clause            geese and turkeys to run at Large till they do damage then the owner shall pay damage and take care of them
The Town Clerk Shall make out the Road List for each Road Master after he shall receive the Alldage?
 
Page 64
Town Ship of Sidney County of Hastings Midland District January 5th 1835
At the annual meating of the inhabitants of the town ship of Sidney held at the school house in the fifth concession of the said Town Ship for the perpase of choosing parriach and town officers and transact bisness a cording law. They have chosen the under named persons to serve in the ensuing yeare
 
Over Seere of High way                       Gideon Turner - Town Clerk
Thomas T Fralick - Collector and
                                                            Assessor
                                                            Caleb Gilbert -
1  Tobias W Meyres                             6 concession
2  Charles Bonestell                              1  Wm March
3  John Gilbert                                      2  Calvin Dafoe
4  Simon Ostram                                  3  Peter Vanderwater
5  Henry Taner                                     4  Conrad Dafoe
1  James Nox                                       1  John Mc Intrye
2  Hugh Fletcher                                   2  Edward Stephenson
3  James Farley                                    3  James Osborn
4  Gilbert Ostram                                  4  Henry Barriager
1 Henry Bonesteel                                1 Benit  Higene
2  John Simmans                                   9 Con
3 John Mabee                                      1 John Fox
4 John Brower                                      2 Wm White
5 David Roblin                                     1  Pawn Keeper
1  Simeon Irwin                                    2 Abel Gilbert
2  George Vandervort                           3  Hugh Fletcher
3  Gideon Turner                                  4  Samuel Vandervort
4  Phillip James                                     5  Gideon Turner
1 Abel Scott                                         6  James Oconner
2  Wm. Simmons                                  7  Benjamin Turner
3  James Oconner                                 8  Wm Lines
4 Thomas Ketcheson                            9  Wm Simmons – west side of river Trent
5  Thomas Taner Junr               
6  Joseph N Lockwood                        Town wardune
                                                            Soloman Hazelton                                                        
                                                            Abel Gilbert
 
Page 65
Fence Viewers   first Con
Henry James,  John Gilber,  and John Raw ?
2nd Con   James Farley,  Isaac Gents
3rd Con   David Roblin,   Anthony Crawter
4th Con   Wm C Shany,  Gideon Turner
5th Con   Charles Bradshaw,   John Huffman
7th and 8th Con   Silvester Falkener,  Benjamin Turner
6th Con   Phillip Embury   5th Con  Joseph N Lockwood
9th Con  Abram Dafoe,    Benit Higins,   Gilbert Finkle
Lawfull fence to be five feet in heighth 
 
Page 66
Township of Sidney County of Hastings Midland District January 4th 1836
At the annual meating of the inhabitants of the town ship of Sidney held at the school house in the fifth concession of the afore said Town Ship for the perpase of choosing parriach and town officers and transact bisness acording law. They have chosen the under named persons to serve ensuing.
            Joseph N Lockwwod  -- Moderator
   Gideon Turner  Town Clerk X
    Thomas T Fralick  - Assessor X
Celub Gilbert  -  Collector X
 
Over Seare of High ways  1st Con                     5th Con
1  John G Mcguires  X                                      1  Wm March X
2  Nichaclaus Simmons X                                 2  Olover Frazier X
3  George Cherry X                                          3  John Tomkins X
4  Simeon Ostrom X                                         4  Henry Grass X
5  Richard Davis X                                           5  Wm Ketcheson Junr X
6  Nathaniel Lucas
1  George McMullin X                                      1  Noah Harrias ? X
2  Hugh Fletcher X                                           2  Caleb Dafoe X
3  Frederick Fanning X                                     3  Peter Lines X
4  Phillip Zwick X                                             4  James Gay X
1  Samuael Mabee X                                        7th Con
2  John G Smith X                                            1  Mical Morran X
3  John Hagle X                                                2  Archibald Wilcx [Wilcox] X
4  John Mabee                                                 3  Daniel Sarlie ?
5  Stephen Gilbert X                                         4  John Griffin X
6  Peter Simmans X                                          1 Lewis K Much X
1  Rufus Thomas X                                           2 Phillip Smith  X
2  Peter Mabee X                                             Wm White X
3  James Chicholm X                                        Total   No 36
4  Archibald Chisholm X                                  
 
Page 67
Pound Keepers
1st Con  Henry James  X                                             Rubin White  X
2 1 Con  Charles Bonasteel  X                                    Joseph N Lockwood  X
  2  Con   Hugh Fletcher  X,  Phillip Zwick  X               William Ritsan ?  X
3  Con   Anthony Crawter X                                       Commissioners
  4  Con   George Dafoe  X                 River                 [above text Written vertical]
             Wm Simmons  X  West side of the
  5 Con   Robert R Perry  X
     Do    Benjamin Hazelton  X
  6 Con    Peter Davison X
  7 Con    Benjamin Turner  X
  8 Con    Wm  White  X
  9 Con    Silas Smith  X
 
By Laws
All Horned Cattle to runn at large with the exception of those that are known to be breachy.
Horses under the same restrictions of horned cattle.
Any horned cattle or horses running at large contrary to law the owner to pay 5/  fine.
Lawfull fence to be foure feet one ahalf in heighth
Lead hogs found running on the high ways or commons  the one shall pay 5/ fine =
Town meeting to beheld? At the school house in the 5th con  4 corners January 1837
 
Page 68
Overseere of High ways
Appointed   May 20th  1836
George Ferman  7th Con   X
James Morison  7th Con  and 8th Con west X
side of the river Trent
Peter Smith  4th Con  X
Stephen Blanchard 9th  ? Con  X
 
Page 69
Township of Sidney County of Hastings Midland District January 2d  1837
At The anuail meeting of The Inhabitants of The [stroked out] Sidney held at the School house in The fifth Concession of the afore Said Township for The purpose of Choosing pairiash and Town officers and Transact Bisness according to Law They have Chosen The under Named persons To Serve The Ensuing year
 
                                                Joseph N Lockwood  Moderator [signature]
 
Gideon Turner              Township Clerk            X
 
Joseph N Lockwood
Nathaniel Lucus            Commissianirs  X
Thomas T Fralick
 
Caleb Gilbert                Assessor          X
Daniel Absworth           Collector          X
[the rest of the page is split into two vertical columns, as noted below]
[column 1, left, same page]
Overseers of Highways
1th Con             Tobias Myers               1 divition  X
                        George Smith               2d    do    X
                        George Sherry              3d    do    X
                        Elizah Ketcheson          4th     do   X
                        Henry Jones                 5th     do   X
2d Con              Richard Harder 1th  divition  X
                        Isaac Yates                  2d    do   X
                        George Larrance          3d    do   X
                        William B B[illeg/stroked through]
                        Lucus Ostrum               4      do   X
3d Con              John J Smith                 1  divition  X
                        Ira Billings                    2   do   X
                        Peter Levins                 3   do    X
                        William W Brawn         4   do    X
            mistake – Fredrick Bell 5 do
4th Con             Levi Perry                    1 divition
                        Peter Sharp                  2  do  X
                        William Phillipe 3  do   X
                        Archibald Chisholm      4  do   X
                        Henry Hagerman          5 do 5 Con
 [column 2 right, same page]
Overseers of Highways
5th Con             Stephen Stott                1 divition  X
                        Samuel Trotter  2  do
                        George Grames            3  do   X
                        Thomas Janes               4  do   X
                        Daniel Aylsworth          5  do   X
6th Con             Oliver Frasier               X divition
                        Henry Van Muran         2   do   X
                        Calvin Dafoe                3   do   [whole line stroked through]
                        Aaron Hernis                4    do   X
                        Conrad Dofar               5    do   X
7th Con             William Green               1  divXtian
                        Silas Smith                    2  do
                        Augustas Lemeran        3  do  X
                        John Gu[er]ffin  X  4  do
8th Con             Johnathan Phillipe[?]     X  1  divition
                        William White               2   do   X
                        Gilbert Finkle                3   do   X
                        Joseph Phillips  4   do   X
                        George Ferman            5   do   X
 
page 70
Fence Viwers for 1837
1st Con              Henry Jones                 do  X
                        John Gilbert                  do  X
                        John Raw                     do  X
2d Con              David Marshall do  X
                        Stephen Kelly               do  X
3d Con              Caleb Gilberd               do  X
                        Jacob Fralick                do  X
                        John Bradchaw do  X
4th Con             Joseph Merritt              do X
                        Joseph Cauerty[?]        do  X
5th Con             John Huffman               do  X
                        William Riprom do  [entire line stroked through]
6th Con             Peter Davison               do  X
7th Con             Benjamin Turner           do  X  
                        Henry Barriger  do  X
8th Con             William White               do  X
                        Olaver Nash                 do  X
9th Con             William Bamber            d[ink blot] X
 
Pound Keepers
1st Con             David Jones                  do  X  
2d Con              Hugh Fletcher               X
                        John Vanderwarters      do  X
3d Con              Samuel Vandervort       do  X
                        David Roblin                do  X
4th Con             William Shory               do  X
                        Joseph Merrit               do  X
5th Con             James Connor              do  X
                        George Huffman           do  X
6th Con             Peter Davison               do  X
7th Con             Benjamin Turner           do  X
8th Con             Lewis [page cut off at bottom of photo]
 
page 71
            By Laws  1837
            Lawful fence Shall be foure feet and ahalf in heightte
            Hogs under The Restriction as in 1836
            Bulls To run at Large
            Horned Cattle to run at Large Till They do damage
            Horses not To Run at Large under the Penalty of one Shilling and Therefore fine upon the owner of Each Horsy             Running Contrary  Contrary to Law
do        Twenty Shillings fine on The owner of any Hound dog found Harming Deer in the Township of Sidney
            Town meeting To be at Thomas Ketchesan 5th Con 1838
 
            Jacob I Rose overseer of Highaway 2d divition 2d Concession
do        Jacob Huffman overseer of Highaways on The forty feat Road between 14 and 19        fifth Con
 
            Robert Grass overseer of Highway 1   4th X Cn   2 divition
 
            March 27
 
            John Arkles overseer of High way on The Road Leading from The 4th Con Road between No 33 and 34 Through by        Thomas Fralicks In The 3d Con Road
 
page 72
Sidney April 29th   1837
Jacob Finkle overseer of Highways in Lieu of Samuel Potter 5th Con
do Isaac Bell overseer of Highways in Lieu of Calvin Dafoe 6th Con
 
Township of Sidney County of Hastings January 1th 1838
 
At The anuail Township meeting of The Inhabitants of The afore Said Township held at Thomas Ketcheson Inn fifth Concession for the Purpose of Choosin Persons and Township officers and Transacting Bisness aCording To Law They have Chosen The under Named Persons To Serve The Ensuing year – Rulif Perdy [signature]
                                                                                    Clerk for the meeting
 
Gideon Turner              Township Clerk            Sworn
 
Henry Hagerman          Sworn
Thomas Ketcheson       Sworn              Commissioners
Charles Bonisteel
 
Anthony Crawter          Assessor          Sworn
Simeon Ostrum Collector
 
Page 73
Overseers of High ways for [can’t read the numbers]
first Con            1 Diviatian        Tobias W Meywirs – Sworn
                        2 do                 Charles Bonisteel
                        3 do                 George Finkle
                        4 do                 Daniel Ostrum – Sworn
                        5 do                 Cornielous Davis
2d Con              1 Divitian         George McMullen
                        2 do                 Isaac Yates
                        3 do                 John Hagle
                        4 do                 George Lawranc
                        5 do                 James Gilbert
3d Con              1 Divitian          John J Smith
                        2 do                 Henry Bonisteel
                        3 do                 Jacob Hagle
                        4 do                 Samuall Vandervort
                        5 do                 Henry Rose
                        6 do                 Phillip Zwick
4th Con             1 Divition          Mathew German
                        2 do                 William C Shory – Sworn
                        3 do                 George Vandervort
                        4 do                 George Dafoe
                        5 do                 Jacob Johnson
5th Con             1 Divitian          Daniel W Strawn – Sworn
                        2 do                 James Homer[?] – Sworn
                        3 do                 George Grames[?]
                        4 do                 Peter Fredrick – Sworn
6th Con             1 Divitian          William Simmons
                        2 do                 Noah Harrins
                        3 do                 William Sims[?]
                        4 do                 Mark McMury
7th Con             1 Divitian          John Phillips
                        2 do                 Michal Morran
                        3 do                 Robert Worde
                        4 do                 Barnas Warde
            Continued
 
Page 74
9th Concesion Pathmasters
                        1  Divitian         Jehial Bell
                        2 Do                Liewis R Bushel            sworn
                        3 Do                William White               sworn
                        4 Do                Phillip Smith
                        5 Do                George Ferman            sworn
                        7 Do                Oakhill road
Fence Viewers
1 Con               1 Divitian          Henry Jones
                                                John Gilbert
                                                John Row
 2 Do                                       David Marshel
                                                Stephen Kelly
3 Do                                        Caleb Gilbert
                                                Jacob Fralick
                                                John Bradshaw
4 Con
                        Do                   Joseph Merritt
                                                Joseph P Caverly??
5 Do                                        John Huffman
6 Do                                        Peter Davison
7 Do                                        Benjamin Turner
                                                Henry Barriger??
8 Do                                        William White
                                                William Bamber??
Poundkeepers
1 Con
                                                David Jones
                        Do                   James Jonas?
2 Do                                        Hugh Fletcher
                                                John Vandervort
4 Con
                                                Robert Grass                sworn
                        Do                   Joseph Merritt
5 Con
                                                James OConor             sworn
                        Do                   George Huffman           sworn
                        Do                   Benjamin Hazelton
6 Do                                        Peter Davison
7 Do                                        Benjamin Turner
8 Do                                        Liwis R Bush                sworn
9 Do                                        Benit Higgins
 
The By Laws the same as last year
All Bisness transacted at the Anuall meeting held at Thomas Ketcheson Inn The first Monday in January 1838 has been affirmed to be correct by Rulif Purdy Clerk for the meeting
 
Page 75
Township of Sidney County of Hastings Midland District January 7th 1839
At the anuall Township meeting of the freeholders and house holders at the Township of Sidney held at Joseph P Caverly storehouse fourth concession for the purpose of choosen Parrish and Township officers To serve the ensuing year and Transact other Bisness according to Law
 
Joseph P Lockwood                 Chairman
Gideon Turner                          Township Clerk            sworn
 
Thomas Curtis                          Township Wardens
John Gilbert
David Roblin   
 
Overseers of Highways
1 Con                            John M Flindal  1
                                    Wm White                    2
                                    Abel Gilbert                  3
                                    Gilbert Jones                  4
                                    Henry Jones                 5
2 Con                           David Vandervort         1
                                    Joseph Ruoport?          2
                                    Reubin Kelly                 3
                                    Fredrick Fanning          4
                                    James Gilbert                5
3 Con                           Hiram Barriger              1
                                    James Westfall              2
                                    Cornielous Kelly           3
                                    Samuael Vandervort     4
                                    John Roblin                  5         
                                    Peter Bell                     6
4 Con                           Gilbert Bonesteel          1
                                    Duncan Irvin                 2
                                    Stephen White              3
                                    James Chisholm            4
                                    Phillip Jones                  5
5 Con                           Lewis R Falick             1
                                    Jacob Finkle                 2
                                    John S Huffman            3
                                    Gabril Acker                4
                                    Charles Bradchaw        5
 
Page 76
6th Con                         Gilbert Finkle                1
                                    Luther Smith                 2
                                    Gilbert J Sharp             3
                                    Elias Vanderwaters       4
                                    Peter Fedrick               5
7th Con                         James Morrison            1         
                                    Michael Moran             2
                                    Lewis Smith                  3
                                    Daniel Sarles                4
                                    Benjamin Turner           5
8th Con                         Fances Smith                1
                                    Johnathan Phillips          2
9 Con                           Wm White                    1
                                    Phillip Smith                  2
oak hill Road                Smith                            1
 
Pound Keepers
1 Con                           Thomas Curtis              1
                                    Samuel B Gilbert          2
                                    Richard Davis               3
2 Con                           Gilbert Ostrom             1
                                    Isaac Yates                  2
                                    Richard Harder             3
3 Con                           Henry Bonesteel           1
                                    John Bradchaw             2
                                    David Roblin                3
4 Con                           Peter Smith                   1
                                    James Chisholm            2
5th Concession              Edmund Marsh             1
                                    John S Huffman            2
                                    Nathaniel Lucas            3
6 Con                           Elias Vanderwaters       1
7 Con                           Henry Barriger              1
8 Con                           John S Simpson            1
9 Con                           Alexander Malcolm      1
 
By laws as in 1836 with some addition ?? Rams not to run at large from the 8th of September to the 1st ? of December penalty of five shillings per? head Horned Cattle and Swine not to run  at large in the spring till the first of May ~ under The? penalty of seven pence half peny? per head [the above by law is X’d out]
 
Page 77
At the special Session held at Thomas Ketchisons School House 5th Con of Sidney on Monday the 18th of march 1839
Wm Ketcheson
Wm Bowen
Elijah Ketcheson
Rulif Perdy [above 4 names are bracketed with an indistinct word beside the bracket]
have appointed the under Named Persons to Serve the ensuing year as Township officers
 
4th Con             Lamale Shambo?          overseer of Highways oak hills
5th Do              Thomas J Fralik            Do 5th Con
4th Do              Alex D? Chisholm         in liew of Johnathan Phillips
6th Con             Richard Parsels in liew of Gilbert Finkle
7th Do              Sealy Sarles                  in liew of Liewis Smith
 
Silas Smith Pathermaster in liew of Lamale Shambo [inserted]
 
Pound Keeper
John lee in liew of Edmon Marsh
 
Fence Viewers
1 Con               Wm Hutton
            Do       Daniel Ostrom
2 Con               John Vanderwaters
            Do       John Vandervort
3 Con               Henry Hagerman
            Do       Alex McMullan
4th Con             Amos Caverley
            Do       Robert Grass
5th Con             Samuael E Roare
            Do       John Ketcheson
6th Con             Thomas Wright
7th Con             Johnathan Falkner
9th Con             Benit Higgans
 
Pound keeper
John Lee in liew of Edman Marsh Village of Frankford
 
Page 78
Names of Pathmasters Road Returns for 1839
Names
Thomas J Fralick                      1
Liewis N Fralick                       2
Reuben Kelly                            3
Jacob Finkel                             4
Cornielous Kelley                     5
Elias Vanderwarters                  6
John S Huffman                        7
James Chisholm                        8
Duncan Irvin                             9
James Gilbert                            10
Fredrick Fanning                      11
Abel Gilbert                              12
Charles Bradchaw                    13
Wm White                                14
Peter F Bell                              15
John S Roblin                           16
Gilbert Jones                            17
Henry Jones                             18
Gabil Aokas???                        19
Wm White 8 & 9                      20        Con
Gilbert Bonisteel                       21
Samuel Vandervort                   22
Gilbert Sharp                            23
Sealey Serles?                          24
Benjamin Turner                       25
Hiram Berrigar                          26
Joseph Reuport                        27
 
Page 79
Stephen White              28
Phillip Jones                  29
David Vandervort         30
Phillip Smith                  31
James Morison             32
Alex D Chisholm          33
Peter Fredrick              34
Silas Smith                    35
Michael Morran            36
John Flindall                 37
Daniel Sarles                38
Luther Smith                 39
Richard Parsels             40
Silas Smith [no number and name stroked through]
 
Page 80

1839 – By Laws for The Township of Sidney Resolved That all Horned Chattles Shall be allowed To Run at Large on The Commons or Streets during The year 1839 with the Exception of on[?sp]  monts[?sp] Viz from The first of March to The first of May
 
if any Chattles found Running on The Commons or Streets Contrary To Law made and provided in Such Cases The owner Shall forfeit and pay Sum[?sp] from half penny per head
 
Swine To Run at Large on The Common or Streets Till they do damage Then The owner To pay The damage and yoke his hogs with a Crached yoke Six Inches above The Neck and 4 Inches below The Neck
 
Rams to be Restrained from Roaming at Large on The Commons or Streets from The 9th of September To the first of December The owner of any Ram Running at Large Contrary to Law shall pay five Shilling per head damages
 
N B   all Horned Chattles That are Known to be Bruchy [sic] is not allowed To Run at Large on The Commons ad [sic] Streets during the year of 1839 if found on The Commons d[?] Highways Running at Large May beimpounded [sic] in The Farm[s] nearest To wher Such animals are Running at Large
 
Page 81
District of Victoria Township of Sidney January 6th 1840
At The anuel Meeting of the inhabitants freeholds and house holders of The Township of Sidney met at Joseph P Caunly Store house 4th Concession of the afore Said Township for The Purpose of Choosing Parrish and Township officers and [lightly erased] To Serve The Ensuing year and Transact Bisness as the Law directs –
The under Named Persons are Choosen To Serve The Ensuing year
 
Joseph N Lu[oo]ckwood                      Chairman
Gideon Turner                                      Township Clerk
Thomas D Farely                                  Assessor
John S Huffman                                    Collector
 
Joseph N Lorckwood
Nathaniel Lucas                                    Township Wardins
Samuel E Rose
 
Tobias W Meyers PM? is Road Masters in 1840 Divided
1 Con   1 Divitian          George Zwick              1
                                    Reubim White               2 do
                                    Abel Gilbert                  3 do
                                    Stephen Blanchard        4 do
                                    James Spurs[?sp]         5 do
2 Con                           David Vandervort         1
                                    Aron Rose                    2 do
                                    Isaac Yates                  3 do
                                    Fredrick Fanning          4 do
                                    David Marshel              5 do
 
Page 82
Continued
3 Con               Jacob McMullen           1 divitian
                        James Westpall [name stroked through]  X  2  do  X
                        Calub Perry                  3 do
                        Samuel Vandervort       4 do
                        Henry Goldsmith           5 do
                        James Dill                     6 do
4 Con               Peter Smith                   1 divitian
                        Duncan Irvan                2 do
                        Stephen White              3 do
                        Wm Phillips                   4 do
                        Phillip Jones                  5 do
5 Con               John Lee[u]                  1 divitian
                        Stephen Hamlin            2 do
                        David Fralick                3 do
                        John Ketchesan            4 do
                        Benjamin Hazelton        5 do
6 Con               Wm Simmons                1 divitian
                        Samuel Smith                2 do
                        George Lott                  3 do
                        Peter Davison               4 do
                        Peter Fredrick              5 do
7 Con               Robert Armstrong         1 divitian
                        George Tompkins         2 do
                        Robert Ward                3 do
                        Benjamin Turner           4 do
 
Page 83
8th Con             Lewis R[N] Bush          1 divition
                        Wm White                    2 do
                        Phillip Smith                  3 do
9th Con             Jehib Bell                      1 divition
                        Anson Wright               2 do
 
Pound Keepers for Sidney in 1841
1 Con               John Flindal                  1
                        Samuel Gilbert  2
                        Henry Jones                 3
2 Con               James Gilbert                1
                        John Raw                     2
3 Con               Samuel Simmons          1
                        Samuel Vandervort       2
                        Phillip Zavick                3
4 Con               Robert Grass[?sp]        1
                        George Dafoe               2
5 Con               Wm Rogers                  1
                        John I[S]  Huffman       2
                        Marc Scu[o]tt               3
6 Con               Thomas Sine[m]s          1         
7 Con               Benjamin Turner           1
8 Con               Wm White                    1
fence Viewers in Sidney in 1841
1 Con               David Jones                  X         1
                        John Gilbert                  X         2
2 Con               Luke Ostram                X         1
                        Fredrick Fanning          X         2
3 Con               David R[N]oblin           X         1
 
Page 84
Fence viewers in the 4th con 1840
4 Con                           John Fritz                     1
                                    Henry Fanning  2
5 Con                           Charles Bradshaw        1
                                    Robert N Perry            2
6 Con                           Phillip Embury  1
7 Con                           Joshua Card                 1
8 Con                           Mathias Smith               1
 
By Laws for the Township of Sidney 1840
Resolved that horned Chattles Shall be allowed to run on the Commons or Streets during the year of 1840 with the Exceptions of two monts Viz from the first of March to the first of May if found running at large on the Commons or Streets these 2 months the owner shall forfeit and pay seven pence half penny per head
 
Horses under the Same Restrictions as horned chattles and horses that are known to be breechy are restrained from running at Large on the Commons and Streets during the year
 
If any farm animals contrary to laws made at the township meeting the owner shall forfeit and pay 5 Shilling per head
 
Sheep are allowed to run at large until they do damage then they are to be dealt with the same as any other anamal Trespassing Contrary to Law
 
Swine may run at large till they do damage then the owner to pay damages and yoke his hogs with a crached yoke six inches above the neck and 4 inches below the neck
 
Geese under the Same Restrictions as Swine
 
Page 85
District of Victory Township of Sidney January 11th 1841
At the Annuel Meeting of the Inhabitants freeholders and house holders the township of Sidney met at the store house now owned by John Ketcheson 4th con for the purpose of Choosing Township officers to serve the ensuing year and Transact Business as the Law Directs
 
Joseph N Lockwood                Chairman
Gideon Turner                          Township Clerk
Thomas D Fairly                       Assessor
Caleb Gilbert                            Collector
 
Charles Bradshaw                    Township Wardens
Amos Caverly
Joseph Merritt
 
Overseers first concession of Sidney 1841
1 divition          Moses Morse               1          Returned
2 do                 Jonathon Turner            2          Returned
3 do                 John Smith                    3          Returned
4 do                 Abel Gilbert                  4          Returned
5 do                 Daniel Ostrom              5          Returned
6 do                 Henry James                 6          Returned
 
Page 86
Continued
2 con    1                      Charles Mabee 7          Returned
            2                      Jacob Smith                  8         
            3                      Wm Vanderwort          9         
            4                      Thomas D fairly            10        Returned
            5                      Alex Thompson            11        Returned
3 Con   1                      Samuel Mabee             12        Returned
            2                      Henry Bonisteel Pathmaster 3 Con Returned
            3                      Hiram Perry                  13        Returned
            4                      Samuel Vandervort       14        Returned
            5                      Caleb Gilbert                15        Returned
            6                      David Roblin                16        Returned
            7                      Thomas Bell                 17        Returned
4th con  1                      Gilbert Bonesteel          18        Returned
            2                      John Coon                    19        Returned
            3                      Peter Grames               20        Returned
            4                      James Chisholm            21        Returned
            5                      Jonathon Knight            22        Returned
5 Con   1                      Thomas Scott               23        made Return
            2                      James Oconnor            24        Returned
            3                      Henry Grass                 25        Returned
            4                      Peter McTaggart          26        Read  Return
            5                      Miles Janes                   27        Returned
6 Con   1                      Wm Simmons               28       
            2                      Noah Harris                 29        Made Return
            3                      Isaac Bell                     30        Returned
            4
            5                      Peter Davison               31
            6                      Peter Frederick            32
 
[Written in a jumble in bottom right corner] James Frederick Path Master 4th Division Returned
 
Page 87
7 Con 1                        Robert Armstrong         33        Made Return west side of the river
2                                  Wellington Smith           34        Returned
3                                   Daniel Sarles                35       
4                                  Henry Barriger              36       
8 Con   1                      Lewis R Bush               37       
            2                      Wm White                    38        Returned
            3                      Michael Sager              39        Returned
9 Con   1                      Samuel R Bush             40
7? Con                         Lewis Smith                  41        Returned
 
Pound Keepers for 1841
1 Con                           Hugh McCall                1         
2 do                             Harmon Simmons         2         
3 do                             Henry James                 3         
2 Con   1                      John Youngs                 4         
            2                      Hugh Fletcher               5         
3 Con   1                      Henry Bonesteel           6         
            2                      Samuel Vandevort        7         
            3                      David Roblin                8         
4 Con   1                      Duncan Irwin                9
            2                      James Chisholm            10
5 Con   1                      Wm Simmons               11
            2                      Henry Grass                 12
            3                      Charles Bradshaw        13
6 Con                           Elias Vanderwater        14
7 Con                           Benjamin Turner           15
8 Con                           Wm White                    16
9 Con                           John? Wright                17
 
Page 88
Fence Viewers for 1841
1 Con               Cornelius Davis                        1
    do                Samuel Gilbert                          2
2 Con               Jacob Doxtator                         3
    do                Samuel Fairly                            4
3 Con               David Roblin                            5
   do                 Samuel Vandervort                   6
4 Con               Duncan Irwin                            7 do
    do                Wm C Shorey                          8
5 Con               James OConnor                       9
6 Con               Robert Mardon                        10
7 Con               Joshua Coon                            11
   do                 Bays Turner                              12
   do                 George Fairman                        13
 
By Laws for 1841
Lawful fence 4 and 1/2 feet in height 5 inches between the rails 2 feet from the ground
 
Horses may run at large on the Commons 12 hours Except they do damage over a Lawfull fence if found running on the Commons over 12 hours may be put in the Pound and the owner of such Animal shall forfeit and pay for ?? him and the Pound Keepers fees
                                                           
Page 89
By laws ~ continued
Rams to be confined from the first of September to the first of December penalty 10/ per head ~~ the Remaining by Laws remained the Same as They was last year Sidney January 4th 1841
 
Page 90
District of Victoria  Township of Sidney  1842
At the Anuel Township meeting held at John Brofy? Inn at Frankford in Sidney on Monday the third day of January 1842 for the purpose of Choosing and Nomanating fit and proper Persons to Serve the Ensuing year
 
Joseph N Lockwood                Chairman
Gideon Turner                          Clerk                relected [light pencil]
John Gilbert                              Assesor            Do?
Charles Bradchaw                    Collector          Do?
 
Overseers of Highways for 1842
1 Con               1 Divitian          Tobias W Meyers         1
                                                John Flindal                  2          Do                   returned
                                                Benjamin Row  3                      Do                   Do
                                                Abel Gilbert                  4          Do                   Do
                                                Simeon Ostram 5                      Do
                                                Richard Davis               6          Do
2 Con                                       Richard Harder 1          Divitian Returned
                                                Jacob Smith                  2          Do                   ~
                                                Reuben Kelly                3          Do                   Do
                                                Fredrick Fanning          4          Do                   X
                                                John Young                  5          Do                   X
3 Con                                       John J Smith                1          D                     Do
                                                Samuel Simmons          2          Do                   Do
                                                Henry Bleeeker            3          Do                   returned
                                                John Bradchaw 4                      Do                   Do
                                                Stephen Gilbert 5                      Do                   ~
                                                Phillip Zwick                 6          Do                   Do
                                                Thomas? M Bell           7          Do                   Do Do
 
Page 91
4th Con                                     George Perry                1          Do                   returned
                                                Wm C Shorry or Shonny  2      Do                   Do
                                                Gilbert C Sharp            3          Do                   ~
                                                James Chisholm            4          Do                   Do
                                                Phillip Jones                  5          Do                   ~
5th Con                                     Ananias C Smith           1          Divitian
                                                Jacob Finkle                 2          Do                   ~
                                                David Fralick                3          Do                   returned
                                                Gabril Ackor                4          Do                   ~
                                                Miles Jones                  5          Do                   Do
6th Con                                     Daniel Dorland 1          Divition ~
                                                Luther Smith                 2          Do                   Do
                                                George Sharp               3          Do                   ~
                                                Thos Sines                    4          Do                   Do
                                                Peter Davison               5          Do                   Do
                                                Peter Fredrick              6          Do                   Returned
7th Con                                     Clement Armstrong       1          Divition Do
                                                Wellington Smith           2          Do                   Do
                                                Augustus Lemaran??     4?        Do                   ~
                                                Joshua Card                 5?        Do                   ~
                                                Sealah Sarles                3?        Divition overloth? returned
8th Con                                     Jacob Laroy                 1          Divition
                                                Benoni White                2          Do                   returned
                                                Tilor? Homes?              3          Do
                                                James Lake                  4          Do                   returned
                                                Jerad? J Hanna 5                      Do                   Do
 
Page 92
Pound Keepers for 1842
1 Con                                       Phillip Carman  1                      Do
                                                Daniel Ostrom              2          Do       Henry Jones
                                                John Row                     3          Do
2 Con                                       Phillip Lott                    1          Do
                                                John Hogle                   2          Do
3 Con                                       John Mabee                 1          Do
                                                David Roblin                2          Do
4 Con                                       Robert E Grass 1                      Do
                                                Wm Phillips                  2          Do
5 Con                                       Thos Scott                    1          Do
                                                Thos Ketcheson            2          Do
                                                James Lake?                3          Do
6 Con                                       Coon Dafoe                 1          Do
7 Con                                       Henry Barrager 1                      Do
8 Con                                       Jacob Fox                    1          Do      
9 Con                                       Robert Potts                 1          Do
 
Fence Viwers for 1842 and warter cours? men
1 Con                                       Richard Davis               1          Do
                                                John Gilbert                  2          Do
2 Con                                       Thos D Faley                1          Do
                                                Isaac Yates                  2          Do
3 Con                                       John J Roblin                1          Do
                                                Phillip Zwick                 2          Do
4 Con                                       James Chisholm            1          Do
                                                John Coon                    2          Do
5 Con                                       Henry Grass                 1          Do
7 Con                                       Daniel Sarles                1          Do
8 Con                                       Johnathan Flkner          1          Do
                                                Liwis Smith                   7 Con  
           
Page 93
Council Men Elected
                                                Caleb Gilbert
                                                John S Huffman
 
School Commissioners  Phillip Carman
                                                Thos D Fairley
                                                Thos J Fralick
                                                Joseph Merritt
                                                Joseph N Lockwood    resigned
                                                Andrew Longwill
                                                Wm White
                                                Gideon Turner in liue of J Lockwood
 
By Laws for 1842
Resolved that no Sheep Shall be allowed to Run on the Roads or Streets in the first[,] 2[,] 3[,] 4th  concessions of said Township if found so offending to be impounded as any other Anamal
 
Resolved that no hogs or pigs nor cows nor no kind of Chattle Shall be allowed to Run at large in the Village of Frankford from the first of December to the first of April this Resolution Cariad by a large Majayraty ~
Resolved that the by Laws of 1841 be renewed and remain in forc for 1842
Creand??
 
Page 94
Jacob Jones pathmaster 184[?2] paid out of his own pocket 3/2 1/2 to James Grahmes for timber to repair the Road and wishes to be allowed on his Statute Labour Next year Sworn before - -
                                    Elizah Ketcheson  J. P. [signature]
 
Page 95
By Laws for Frankford for 1842 Resolved and be it Enacted that any Person or Persons riding or driving faster than a walk aCrost the Bridge Leading aCrost the River Trent in the Village of Frankford Shall forfeit and pay .5/ for Every Such offence and Magestrates and all Peace officers are Required to impose the Same and Such fines Shall be Paid in to the hands of the Township Clerk and to be Expended by him on the Said Bridge
                                                                              year
The Remaining Laws Continued in form as in the ^ of 1841
 
Page 96
District of Victorin ti ovis [?sp] 1843 At the anunel Township Meeting of the Inhabitants of the Township of Sidney held at John Ketchesons Store house 4th Con on Monday the 2d day January 1843 the following Persons are Chosen to Serve in the Several Township officers for the Ensuing year
 
            Joseph Lockwood                    Chairman
            John S Huffman                        Elected &[D] Councillor by acclimation
            Gideon Turner                          Township Clerk
            John Gilbert                              Assesor
            Charles Bradshaw                    Collector
 
School Coms                Henry Jones
                                    Thomas D. Fralick
                                    Nathanial Lucus
                                    Joseph Leyrs
                                    Andrew Longwill
                                    Sidney  Jan 2d  1843  [large bold script]
 
Page 97
Overseers in 1843
1tt Con             1 Divition          Moses Morse – X
                        2 do                 John G W Meyers X
                        3 do                 Reuben White – X
                        4 do                 Abel Gilbert  X
                        5 do                 Jacob Jones – X
                        6 do                 James Spence – X
2d Con              1 D                  Richard Hardin X
                        2 do                 Joseph Reupart X
                        3 do                 Hugh Fletcher   X
                        4 do                 Stephen Ostram X
                        5 do                 Luke Ostram
3d Con              D 1                  John J Smith
                        2 do                 Andrews Lott
                        3 do                 Alexandrew White X
                        4 do                 Samuel Vandervort X
                        5 do                 John K[B]rawer X
                        6 do                 Phillip Noblin X
                        7 do                 Thomas T Fralick X
4 Con               1 D                  George Perry X
                        2 do                 Amos Smith
                        3 do                 Stephen White X
                        4 do                 Wm Tummons X
                        5 do                 John Purdy X
5 Con               1 D                  Thomas Scott X [stroked out]
                        2 do                 Highal Pol[t]ter X
                        3 do                 Henry Grass X
                        4 do                 John Ketcheson X
                        5 do                 Benjamin Hazelton X
 
Page 98
Continerd
6 Con               1 D                  Aaron Herns X
                        2 do                 Noah Harrias X
                        3 do                 George Lott X
                        4 do                 Noah Westover X
                        5 do                 Elias Vandervarters X
                        6 do                 Robert Maden X
7 Con               1 D                  George Tompkins X
                        2 do                 Adam Airhart X
                        3 do                 Robert Ward X
                        4 do                 Benjamin Turner X
                        5 do                 George Furman X
8 Con               1 D                  Liewis R Bush X
                        2 - -                 Henry Vanburon _
                        3 - -                 Truman B Griswele X
9 Con               1 D                  James Lake X
                        2 do                 Fredrick Kellar X
                       
Page 99
Pound Keepers for 1843
1 Co                1 D                  Jacob W Meyers
                        2 Do                John Kelley
2 Con               1                      George McMullen
                        2 Do                Fredrick Fanning
3 Con               1                      Henry Bonesteel
                        2 Do                Samuel Vandevort
                        3 Do                Phillip Zwick
4 Con               1 D                  Wm C Shorry
                        2 Do                George Dafoe
5 Con               1 D                  John Brophy
                        2 Do                Henry Grass
                        3 Do                James Jonas?
6 Con               1 D                  Elias Vanderwarters
8 Con               C.?                   Joshua Card
                        Do                   Wm White
9 Con                                       Archd Wilcox
 
Fence Viewers for 1843
1 Con               1 D                  Cornielious Davis
                        2                      Samuel Gilbert
2 Con                                       Wm Vandervort
3 Con                                       Alexr McMullen
                        Do                   Steph Gilbert
4 Con                                       Peter Mabee
                        Do                   Joseph Merritt
5 Con                                       Annias C Smith
8 Con                                       Archd Guffin
                        Do                   Wm White
9 Con                                       James Lake
 
Page 100
By Laws for 1843
Resolved that any Boar found running at Large on the Commons the owner shall ~ forfeit and pay the sum of Five shillings for Every Such offence ~~ carried
 
Resolved that any pig or pigs found running at large on the commons under the age of 3 months the owner shall forfit the sum of one shilling & 3 pence per head   ~ carried
 
Resolved that no Rams or Bulls shall be shall be allowed to run at large under the penalty of 10/ Each rams to be kept up from the 1st of Sept to the 1st of January  Carried
 
Resolved that Fences Shall be 4 feet in heighth and 5 inches between rails from the ground 2 feet up ~ above that from 7 to 9 inches ~ carried
 
Resolved that no Breechy cattle or horses shall be allowed to run at Large on the Commons under the penalty of 5/ fine for each head ~ carried
 
Hogs under the same Restricttions as formyly have ben
signed Joseph N Lockwood Chairman
 
Page 101
District of Victoria
The Inhabitants of the Township Sidney mets at John Ketchesons School House 4th Con  of Sd Township on Monday the 1st day of January 1844 for the Purpose of Choosing and Nominating Township and Parish Officers fit and Propper Persons to serve the Insuing year
 
Caleb Gilbert                            Chairman
Gideon Turner                          Clerk
John Gilbert                              Assesor
Charles Bradchaw                    Collector
 
School Coms for 1844
Samuel B Gilbert
Samuel Fairley
David Roblin
Mathew German
Abram Tompkins
Elias Vanderwarters
Robert Bird
 
Page 102
Overseers of Highways for 1844
1st Concession              1 D                  Henry Saylor
                                    2 Do                Tobias J W Meyers
                                    3 Do                John Row Jun
                                    4 Do                John Kelly
                                    5                      Jacob Jones
                                    6                      Stephen B Gilbert
2 Con                           1th                   Phillip Lott
                                    2 Do                Stephen Kelley
                                    3 Do                Hugh Fletcher
                                    4 Do                Stephen Hogle
                                    5 Do                Jacob Doxtator
3 Con                           1 Di                  Addi Stickle    
                                    2 Do                Samuel Bonesteel
                                    3 Do                Jacob Hogle
                                    4 Do                Samel Vandervort
                                    5 Do                Henry Rose     
                                    6 Do                Peter Bell
                                    7 Do                The? Bell
4 Con                           1 Di                  Peter Smith
                                    2 Do                John Coons
                                    3 Do                Peter Grah??
                                    4 Do                James Chisholm
                                    5 Do                Billins? Warner
continued [next column]
Frankford 5th    Con     Wm Marsh
                                    Thomas Daltons??
                                    John Tompkins             2 Do
                                    Michael Dafoe              3 Do
                                    John Ketcheson            4 Do
                                    Beny Hazelton              5 Do
6th Con                         Daniel Bowen?             1 Di
                                    Samuel Smith                2 Do
                                    Caleb Dafoe                 3 Do
                                    Aaron Sines                  4 Do
                                    Joseph P Caverley        8? Do
                                    James Gay                    5 Do
                                    Peter Fredrick?
7th Con                         Gilbert Finkle                1 Di
                                    John Green                   2 Do
                                    Highal? Bell                  3 Do
                                    George Ferman            4 Do
                                    John MacDaniel?          5
                                    Arch Guffin                   6
8th Con                         Liewis S Rosebush       1 Di
                                    Joseph Rosebush          2 Do
                                    T?ruman  B Griswal      3 Do
9th Con                         Silas Smith                    1 Di
                                    John Powers                 2 Do
 
Page 103
Pound Keepers for 1844
1st Con                         Jonas Lott
                                    Richard Davis
2 Con                           Richard Harder
                                    James Fairly
3 Con                           Samuel Vandervort
                                    Henry Bonesteel
                                    Phillip Zwick
4 Con                           Duncan Irvin
                                    Joseph Merritt
Frankford
5 Con                           James Mury
                                    Michael Dafoe
                                    Smith Dumince??
6 Con                           Elias Vanderwarters
7 Con                           Beny Turner
                                    James Morrison
8 Con                           Wm White
9 Con                           Archd Wilcox
 
Fence Viewers
                                    Cornielous Davis
                                    Samel B Gilbert
                                    Wm Vandervort
                                    Alexr McMullen                       
                                    Stephen G Gilbert
                                    Joseph Merritt
                                    Peter Mabee
                                    John Coons
                                    Henry Barriagar?
                                    Liewis R Bush
                                    James Lake
 
Page 104
By Laws for 1844 past at the meeting of the inhabitants of the township of Sidney
Resolved That no Boars shall be allowed to run at large on the commons under
A penalty of five shillings per head to be received in manar hereafter described
Carried
2nd Resolved that pigs shall not be allowed to run at large on the commons under the age of 3 months if any pig or pigs found running contrary to this resolution the owner shall forfeit and pay the sum of 1 shilling per head  Carried
 
3rd Resolved that Rams Shall be confined from the first of September to the first of December in 1844 if found running at large contrary to this resolution the owner shall forfeit and pay the sum of 10 shilling per Ram for every such offense    Carried
4th Resolved that Sheep Shall not be allowed to run at Large to paster on the commons if found running at Large contrary to this resolution the owner shall forfeit and pay 7 shillings per Ram   Carried
Page 105
By Laws continued
5 Resolved that all Chattles and horses known to be Breechy and disorderly if found running at Large on the commons the owner shall forfeit and pay the Sum of five shillings per head   Carried
 
6 Sow hogs may run at large till they do damage the owner Shall pay all damages done and then he Shall yoke his hogs with a chroched yoke 6 inches above the neck and 4 inches below the neck   Carried
7 Resolved that no person shall allow their chattels or hogs or horses to run at Large about any Gristmill in the Township of Sidney under a penalty of 10 shillings
Penalties of the foregoing Resolutions to be paid to the Treasurer of the District  Carried
Sidney January 7th 1844
Gideon Turner                          Caleb Gilbert
Clerk                                        Chairman
 
9 also Resolved that lawfull fences shall be 41/2 feet in height 5 inches between the rails 2 feet up from the ground and above that 7 inches to ?   Carried
Gideon Turner              Clerk
Page 106
8 Resolved that all animals trespassing contrary to the rules and regulations made at this meeting shall be impounded in the publick pound if the penaltys are not paid fourth with the pound keeper to advertise the same for ten days and if all Legal charges together with the penalty said pound keeper sell to the highest bidder   Carried
 
Page 107
By Laws Shall Stand as they were in 1844
Joseph N Lockwood  Carried
 
Page 108
District of Victoria 1845
The inhabitants of the Township of Sidney met at John Ketchesons store house 4th concession of Said township on Monday the sixth day of January 1845 for the purpose of choosing and Nominating Township officers to serve the ensuing year
Joseph N Lockwood                Chairman
Gideon Turner              Town Clerk
Henry Bleeker                          Assessor
Jacob Coon                              Collector
Overseers of Highways
1st Con and first division                        Tobias W Meyers
                                    2                      George Zwick
                                    3                      Filo Smith
                                    4                      John Kelley
                                    5                      Jacob Jones
                                    6                      Benjamin Gilbert
2nd Con                        1                      John G Phillips
                                    2                      Robert Janes
                                    3                      Reuben Kelley
                                    4                      Ezekial Youngs
                                    5                      Jacob Dockstator
Carried over
 
Page 109
Braught over
Third concession
1 division                      Addi Stickle     X
            2 D                  John Harry       X
            3 D                  Caleb Perry      X
            4 D                  Alex’d McMullen         X
            5 D                  Wm Hagerman X
            6 D                  John Bed?tet    X
4th Con 1 D                  Peter Smith       X
            2 D                  Ducan Irwin      X
            3 D                  John Storrings   X
            4 D                  George Dafoe   X
            5 D                  Johnathan Knight
5th Con 1 D                  John Low         X
            2 D                  Wm Mainprize  X
            3 D                  George Graham            X
            4 D                  Arch’d Chishalm           X
            5 D                  James Taner     X
6th Con 1 D                  Daniel Abott     X
            2 D                  Isaac Mines      X
            3 D                  Michael Lubervan         X
            4 D                  Thomas Lines   X
            5 D                  Peter Caverly   X
            6 D                  Robert Maden  X
7th Con 1 D                  Robert Armstrong         X
            2 D                  Daniel Shorhn ?            X
            3 D                  John G Smith    X
            4 D                  Lewis Smith      X
            5 D                  Robert Bin        X
            6 D                  Jacob ? Row    X
            7 D                  Samuel Wan New X division
 
Page 110
8th Con                         Johnathan Phillips          X
            2 D                  James Conley   X
            3 D                  Bennit Higgins  
            4 D                  James Lake      X
            5 D                  John Powers     X
 
            Pound Keepers 1845
1first Con           Webster White X
            2 do     Henry James
2 Con               Richard Harder X
               do     John Vanderwarters      X
3 Con               Lewis L Crawter
              do      Ira Billings        X
              do      David Roblin    X
4th Con             Robert Grass    X
             do       Stephen White  X
             do       Joseph Merritt  X
5th Con             Benjamin Gerow  Frankford X
             do       Thomas Ketchesan       X
             do       George Caldwell           X
6th Con             Canrad Dafoe               X
7th Con             Benjamin Turner           X
             do       Gilbert Finkle X
8th Con             Johnathan Phillips          X
                        James Lake                  tetatal ?? X
 
Page 111
Moved and Sec’d that the ? Laws shall be and remain in force the same for 1845 as they were in 1844 with the addition of one clause
Viz   Resolved that Gees shall not be allowed to run at large on the commons and streets in the village of Frankford under penalty of /3 fine per head
Carried
Joseph N Lockwood
G  German ???  Clerk
??  ??   there was a motion to carry the township meeting to Frankford next year  but not decided
G  German ??
 
Page 112
At the annual township meeting held at Jphn Ketchesan School room in the 4th concession of the Township of Sidney on Manday the fifth day of January 1846 the under named persons were duly elected to serve as township offerces for the ensuing year 1846
John L Huffman duly elected by acmation ???  1846     
                        Caleb Gilbert Esqr  Chairing
                        Gideon Turner Clerk
                        Thomas L Fralick  Assesor
                        John Caan Collector
 
Overseer of Highways
1st Concession                                      4th concession
1 Division                                             1 Wm Ripson   X
1 Tobias W Meyers      X                     2 Battis Lott     X
2 Tobias G Meyers       X                     3 Robert Davis
3 John B Lott               X                     4 Wm Phillips
4 Abel Gilbert               X                     5 Amos Caverley
5 Daniel Ostram           X                     5 Con
6 George Lawrence      X                     1 Joseph Seayers X
2 Con                                                   2 Heal Potter    X
1 Charles Maby            X                     3 Whaling Tuttle
2 John Row Junr           X                     4 Daniel Ketcheson Junr`
3 Isaac Gents               X                     4 David Ketcheson X
4 Cornelious Lawrence X                     5 James Lake X
5 John Vanderwaters    X                     6 Con
3 Con                                                   1 Gilbert Gauldsmith     X
1 George Barrager                                2 Peter Bonesteel X
2 Jacob Smith               X                     3 Ebenezer Waubech X
3 James Weatfaull         X                     4 James Stephens X
   Pat White X                                      5 Robert Maden
4 Benjamin Shuler X                             5 Luther Smith  X
5 Stephen G Gilbert X                          6  Robert Maden X
6 John Bedell X                                                Carried over the
7 Thomas T Fralick X                                                   other side
 
Page 113
7th Concession
1 Division                                             1846
1 James Rosebush  X
2 George Dessett  X
3  John G Smith  X
4 Sealy Searles  X
5 Robert Bird  X
6  Jacob B Rose  X
8 Con
1  Samuel Ward  X
9 Con
1 Johnathan Phillips  X
No 2 James Conley  X
8  3  Jerred T Hanna  8 Concession
4 Mathew Noris
5 Lamable Shambo  X
6  Wm Reed  X                                            .
            Pound Keepers  Continued
1 Con                                                   6 Con
            X Franklin White                         Robert Maden X
            X Cornelious Davis                   7 Berry Turner X
2 Con   X Jerrom Ruport                         Gilbert Finkle X
            X Frederick Fanning                    Lewis R Bush? X
3 Con   X Wm Hagerman                        Silas Smith  X
                 Samuel Maby
            X  Phillip Zwick
4 Con  X Wm Shory
            X Gilbert Sharp
            X James Chisholm
5 Con   X Annias Smith
            X Daniel Ostrom Junr
            X Nathaniel Lucus
 
Page 114
Fence Viewers 1846
  1. Richard Davis
  2. Wm White
  3. Thomas D Fairly
  4. Isaac Yeats
  5. Stephen G Gilbert
  6. Stephen White
  7. Peter Akins
  8. Joseph Merritt
  9. Wm Ketcheson Esq
  10. Charles Bradshaw
  11. Robert Marden
  12. Elias Vanderwaters
  13. James C Morden
  14. Lewis Turner
  15. Jonathon Falkner
  16. Archibald Griffin
  17. Samuel R Bush
  18. Leman Thompson
Total
The by Laws
1  Resolved that the laws for 1843 1844 and 1845 Shall be and remain in full force for the year 1846
2  Resolved that Gees may run at Large till they do damage then the owner shall pay the damage and  take care of his Gees
 
Signed
Gideon Turner                          Caleb Gilbert Esq
Clerk                                        Chairman
 
Page 115
Overseers of Highways
Declaration 1846
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently to perform the duties as overseers of highways for the Township of Sidney for the current year 1846
 
Tobias W Meyers                     Boltis Rose
Tobias J Meyers                       Charles W Tuttle
Stephen G Gilbert                     David Ketcheson
Robert Bird                              Heal Potter
Sealy Sarles                              Pat White
James Stephens                        James Lake
John Rowe Junr                        Daniel Ostrom
Robert Maden                          John B Lott
Jacob Smith                              John Vanderwaters
John Bedett                              Wm Risson
Benjamin Sheeler                      Joseph Seagers
Jonathon Phillips                       George Desset
Abel Gilbert                              John G Smith
Gilbert Goldsmith                      Jacob Rose
Samuel Was?                           James Conley
Thomas T Fralick                     Lamable Shambo
James Westfall                          Wm Reed
James R Bush                           Thos. Wood
Luther Smith                             Whiling Tuttle
James Dohrty                           Mathew Norris
Peter Bonesteel                        James Dohrty
Ebeneezer Woodbeck              William Phillips
Isaac Yates                              George Barragar
Cornelius Lawrence
George Lawrence
 
Page 116
Overseers of Highways
Amos Caverly
Oran Jones
Jerred T Hanna
 
Page 117
Declaration Poundkeepers 1846
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently perform the duties of pound Keepers for the Township of Sidney for the current year 1846
 
James Chisholm
Phillip Zwick
Wm C Shory
Wm Hagerman
Robert Maden
Franklin White
Cornelius Davis
Jerome Report
Frederick Fanning
Daniel Ostrom Junr
Benjamin Turner
Silas Smith
Annias C Smith
Nathaniel Lucus
Gilbert G Sharp
Lewis R Bush
Gilbert Finkle
 
Page 118
Declaration Fence Viewers 1846
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently perform the duties as fence viewers for the Township of Sidney for the current year of 1846
Robert Maden
Stephen G Gilbert
[all signed below]
Archibald Griffin
Jonathon Faulkner
Isaac Yates
Elias Vanderwater?
Thomas D Farley
Wm Ketcheson Esq
Richard Davis
Wm White
Lewis Turner
Stephen White
Peter Akens
Samual R Bush
Charles Bradshaw
James Marden
Joseph Merritt
 
Page 119
Declaration 1846
I do Sincerely promise and declare that I will perform the duties of a Township Clerk for the Township of Sidney for the current year of 1846   [signed] Gideon Turner
 
Declaration
I do Sincerely promise and declare that I will faithfully and diligently and perform the duties of a Assesor for the Township of Sidney for the current year of 1846   [signed] Thomas, J, Fralick
 
Declaration
I do Sincerely promise and declare that I will faithfully and diligently and perform the duties of a Collector for the Township of Sidney for the current year of 1846   [signed] John Coon
 
Page 120
Declaration 1847
I do Sincerely promise and declare that I will perform the duties of a Township Clerk for the Township of Sidney for the current year of 1847   [signed] Gideon Turner
 
Declaration
I do Sincerely promise and declare that I will perform the duties of a Township Clerk for the Township of Sidney for the current year of 1847  
 
Declaration
I do Sincerely promise and declare that I will faithfully and diligently and perform the duties of a Assesor for the Township of Sidney for the current year of 1847   [signed] John Coon
 
Declaration
I do Sincerely promise and declare that I will faithfully and diligently and perform the duties of a Collector for the Township of Sidney for the current year of 1847   [signed] John Coon
 
Page 121
Declaration Overseers
We do Sincerely promise and declare that we will diligently and faithfully perform the duties of a overseers of highways for the Township of Sidney for the current year of 1847
 
Declaration P Keepers
We do Sincerely promise and declare that we will faithfully and diligently and perform the duties of Pound Keepers for the Township of Sidney for the current year of 1847 
Charles Bradchaw
Charles G Turner
[all signed]
Robert Maden?
Lewis G Turner
Jared J Hanna
Peter Bonesteel
Samuel Bush
Addi Stickle
Robert Armstrong
Franklin White
Richard Davis
David Roblin
Fredrick Fanning
James Chisholm
 
Page 122
Declaration Overseers
We do Sincerely promise and declare that we will diligently and faithfully perform the duties of a overseers of highways for the Township of Sidney for the current year of 1847
 [all signed]
Nathaniel Lucan??
John Love?
Jeaneis? Hicks??
Isaac Yates
Daniel Chicofer??
Leman Hempian??
John Fox
David Sagen? Tunn??
Daniel Sirling?
Robert Lawrance
Adam Arehart?
James Westfall
John M Ostram
Charles Lott
John Row Sign
Caleb Gilbert Sign
Charles R Bonesteel
Hiram Barriger
James Vandervoort
Webster White
Alexander Thompson
Thomis M Bill
Patrick his X mark Clark
Robert Maden?
Etos? Vanoncts?? or Elias Vanderwaters
Isack X Bill
James X Dougerty
Amos Caverly
Duncan Irvine?
Goarge m X Smith??
Archibald Griffin?
Lewis R Bush
Jacob B Rose?
James Lake X
John W Kelley
Robert Davis
 
Page 123
Overseers of highways
We do Sincerely promise and declare that we will diligently and faithfully perform the duties of a overseers of highways for the Township of Sidney for the current year of 1847
[all signed]
Isaac Brisco?
Caleb Perry
Peter Akins
Lawrance Sharp
George Ferman
James C Morden
Henry Roas?
John Tompkins
Jacob Cronk
Gabriel Acker
David Purdy
Matthew Norres
Henry Fanning?
Lewis From ??
Stephen Gilbert
James Smith
Charls M Auley or Ruley 52
John Green?
David Eggleton
 
Page 124
             Pound Keepers
we  do
fence Vewers
we do Sincerely promise and declare that  we will faithfully and diligent perform the duties of fence Viewers for the Township of Sidney for the current year 1847
John Young
Baltis Rose
Stephen G Gilbert
John Ketcheson
Archibald Guffin
Jacob Baragar
James Clark
Samuel R Bush
Henry Jones
Amos Caverley
Robert Maden
Charles Bradshaw
Jonathan Falkener
 
Page 125
District of Victoria  1847
The Inhabitants of the Township of Sidney Met at John Ketchesons School room on Monday the 4th day of January 1847  4th Concession for the purpose of Choosing Township officers for Ensuing year -  the  {}  Named persons wher duly
Choosen   Caleb Gilbert Esq{}  in the Chair-
Gideon Turner Township Clerk
Theomas F. Fralick assesor -
John Coons Collector 1847
 
Overseers of  {  }  by Con
1 Con 1 Webster White
          2 James Vandervoort
          3 Ransom C Bonesteel
          4 John Kelley
          5 John Mc{   }
          6 Stephen B Gilbert
2 Con 1 Francis Hicks
          2 John Rowley
          3 Isaac Yates
          4 Robert Lawrance
          5 Alexd Thompson
         1 David Sager
         2 Hiram Barrager
         3 James Westfall
         4 Caleb Perry
         5 Peter Akins
         6 David Perdy
         7 Caleb Gilbert
         8 Theomas M Bell
4th Con
      1 Patrick Clark
      2 Duncan Irvin
      3 Robert Davis
      4 Laurance Sharp
      5 Amos Caverly
 
Page 126
5th Con
  1  John Lord
  2 John Thomkins
  3 Henry Rose
  4 Daniel  {  -}
  5 Gabriel Acha
  6 Nathaniel Luc{ }
6th Con
  1 Daniel Dirling
  2 James Smith
  3 Charles Lott
  4 Jacob Cronk
  5 Elias Vanderwaters
  6 Robert Maden
7th Con
  1 Isaac Bell
  2 Adam A{  }
  3 James Dorherty
  4 George Smith
  5 James C. Morden
  6 Jacob B Rose
8th Con
  1 Archibald Guff{in}
  2 Lewis R Bush
  3 John Fox
  4 Isaac Brisco
9th Con
  1 Mathew Norris
  2 James Lake
  3 L{   }  Thompson
 
poundkeepers
  1 Franklin White
  2 Richard Davis
  3 James N{ }
  4 James Fairly    {  }
  5. Isaac B Ostrom
  6  Addi Stickle
  7 David Roblin
  8 Robert Grass
  9 John Storrings
10 James Chisholm
11 Gilbert  {} Sharp
12 Henry Fanning
13 Chrles Bradchaw
14 Robert Maden
15 Lewis Turner
16 Robert Armstrong
17 Peter Bonesteel
18 Jerred F Hanna
19 Samuel N Bush
 
John Green New pathmaster on the new road from No 7 to No  8 in the 9th Concession
 
Page 127
fence Viewers for 1847
 1 Samuel B. Gilbert
 2 Henry Jones
 3 John Yongs
 4 Frederick Fanning
 5 Stephen G. Gilbert
 6 Alexd  McMullin
 7 Baltis Rose
 8 Amos Caverly
 9 John Ketcheson
10 Henry Grass
11. Thomas Sines
12 Robert Madan
13 Jonathan Falkener
14 Archibald Guffin
15 Samuel R Bush
16 James Clark
      Caleb Gilbert Chairman
      Gideon Turner Clerk 1847
 
Page 128
             By Laws for 1847
Resolved that the By Laws for 1844
Shall be the Same in 1847 Except the
5th Clause amended -
Resolved that no horse  or horses Shall
be allowed to run at Large on the
Commons if found running Contrary
to this resolution the owner Shall
forfit the Sum of 5/  {  }  him {  } Such
offence – to berecovered  in the Same
Manor as fines {fines cross out) penaltys  {  }on all
animals trespassing  contrary to the
by Laws.
      Gideon Turner
      Clerk 1847
 
Resolved
     Gees Shall be free commoners till they do Damage then  owners Shall pay the damage and take care of his gees
                G Turner Clerk 
 
Page 129
Township of Sidney 1848
The inhabitants of the township of Sidney met at John Ketcheson’s school room on Monday the 3rd day of January 1848 for the purpose of Choosing Township officers to serve the Ensuing year the following named persons were duly elected
Joseph N Lockwood    Chairman
 
John Ketcheson            returned District Councilor by a show of hands
Gideon Turner              Clerk    1848
John Coon                    Assessor
John Coon                    Collector
Overseers of Highways
1                    1st division
1          Milton H Ostrom          not
2          John Flindal
3          Franklin White  not
4          George Finkle               not
5          Daniel Ostrom
6          Benjamin Gilbert
    2nd    Concession
            1          Wm Thompson
            2          Andrew S Lott
            3          Stephen Kelley not
            4          John Vandervort           not
            5          George Fanning
            6          Henry Vanderwaters
 
Page 130
3rd Concession
            1          Andrew B Lott
            2          Hiram Barrager returned
            3          Hiram Lott                    returned
            4          Henry Hagerman
            5          Lewis Crowter
            6          Samuel B Ostrom
            7          Caleb Gilbert
            8          Thomas T Fralick
4th Concession
            1          John Lee
            2          Battis Rose
            3          Robert Dracups
            4          Peter Grahm                 returned
            5          Peter Sharp
5 Concession
            1          Wm Bowen
            2          Hial Potter
            3          Jacob Finkle
            4          Wm Ray
            5          John Chisholm
            6          Charles Bradshaw
6th Concession
1                    Johnson Maby
2                    Isaac Mines
3                    Gilbert T Sharp
4                    Thomas Sines
5                    Daniel Caverly
6                    David Eggleton
Turn over
 
Page 131
7th Concession
1                    James Lions Junr
2                    James Morrison
3                    George Desetts
4                    Andrew Docherty
5                    Peter Smith
6                    Sealy Sarles
7                    James Dales
8                    Robert Ward                returned
8th Concession
1                    Clement Armstrong
2                    A Benona White
3                    Jerid T Hanna
4                    Stephen Golden            returned
5                    Silvester Falkner
9th Concession
1                    Leonard Caine?
2                    Jonathon Phillips
3                    James Lake
4                    James Juby
5                    H Edward Hicks           total 55
 
Henry Bonesteel
 
Page 132
Pound Keepers
1 Concession
            1          Jonathon Traven
            2          Jacob Jones
2 Con
            1          Richard Hayden
            2          Jacob Dochstator
            3          David Marshall
3 Con
            1          James Westfall
            2          Wm Maybee
            3          John Badett
4 Con
            1          Mathew Coon
            2          Daniel Outwaters
            3          William Phillips
5 Con
            1          John Lord
            2          Henry Grass
            3          Sam E Rose
            4          James Lake
6 Con
            1          Oron Jones
            2          Robert Maden
            3          Lewis Turner
 
Page 133
Fence Viewers
1          John Mc Ostrom                      refused to serve
2          Cornelious Davis
3          James Gilbert
4          Isaac Yates
5          Henry Goolsmitt
6          Peter Akins
7          Dunkin Irvin
8          Joseph merritt
8          Daniel Ostrom Junr
9          John Chisholm
10        Andrew Longwell
11        Robert Madin
12        Jonathon Falkner
13        Samuel Ward
14        Lewis R Bush
15        William Sutherland
16        Darias Green
 
                                                Gideon Turner Clerk
                                                Joseph N Lockwood    Chairman         
 
Page 134
By Laws for 1848
 
1        be it enacted that Lawful fenc shall be 4 feet in heighth 6 Inches between Joints 2 feet up from the Ground from that above from 6 to 9 Inches
2        be it enacted that all horned Cattle Known to be breechy Shall not be allowed to runn at Large on the Commons if running Contrary to this Clause the owner Shall forfeit and pay 5/ per head - - -
3        be it Enacted that horses of no Kind Shall bepermited to at Large and the Commons and highways Shall be under the Same penalties as Cattle
4        hogs free Commances till they do Damage the owner must pay the Damages and take Care of his hogs C[B]ower hogs to be Kept Confined during the year of 1848 if found running at Large the owner Shall forfeit and pay 5/ a head
5        Sheep not allowed to runn at Large on the roads or Commons if found running at Large on roads or Commons the owner Shall – forfit and pay /7 per head –
6    Pigs not to run at Large unde 3 months of age under penalty of 1/3[?] per head
 
Page 135
by Laws Continerd
7        Resolved that rams Shall be Confined from the first of September to the first of December if running at in[?] that time tho Shall forfit and pay 10/ for every Such afenc[?]
8        Gees under the Same resticttons as hogs
for further particulars refer to the by Laws of 1844
9  [erasure]  8         Resolved that no Cattle or horses Sheep nor Swine Shall be allowed to runn at Large about the Village of Frankford during the year of 1848 if any Cattle or [erasure] horses Sheep or Swine running Contrary to this resolution the own Shall forfit and pay 5/ per head and the penaltys to be paid to the pathmaster and – Laid out by him on the Streets of the Said Village – all annimals trespassing or running Contrary to those – resolutions Shall beompaende[?d] and if they are not re[t]urned with in ten days by paying penaltys and damages and fees to pound Keeper Shall Sell to the hiest bider –
9th  Be it enacted that any person or persons harbering Keeping or feeding any Cattle horses Sheep or Swine Coming to or on his hers or thers premises Remaining for any longer period than Eight days – Shall not be entitled to any Compasian for So doing unless he She or they Shall within the Said period of eight days transmit to the Township Clerk – of the Township a notice in writing of Such Cattle horses Sheep or Swine describing the Collar and any per[?]u-lar Mark that might be on the Same and also any pound Keeper having in his custody any animals above Mentioned for trespass or otherwise and the owner Not Known Shall also Send a notice in writing to the Township Clerk of the Same – describing the Said animals within the period of eight days and Shall for his trouble in So doing receive from the owner thereof the Sum of 1/3 and Shall for his neglect in Sending Said notice forfit the pound and fees he might otherwise be entitled to recieve for the Same
 
| |    and the Said Township Clerk Shall imedially on the recept of Said Notice record the Same in the Township Book and any person or persons applying to him for information Respecting the Same if by letter past paid and Marelled[?] enquiry and the recipt of 1/3 [?] for his trouble – answer the Said enquiry and default of
 
Page 137
forfit out of the Salary as Township Clerk the Sum of 10/  to be expended in repairs of the Highways in his road Division No enquiry to be answered unless part paid and also the fee paid for So doing But no Verbal enquiry Chargeable
                                                      Carried
All the old by Laws of 1844 are renewed for 1844[?] are renewed for 184[?]
                                                      Signed  Joseph N Lockwood [signature]
                                                                  Chairman
                                                      Gideon Turner [signature]
                                                                  Clerk
I do Sincerely promis and declare that I will faithfully and diligently perform the duty of Township Clerk for the Township of Sidney for the Courunt year 184[?]
                                                      Gideon Turner [signature]
                                                                  Clerk –
I do Sincerely promis and declare that I will faithfully and diligently perform the dutys of Assesor and Collector for Carment year of 1848 –
                                                                  John Coon [signature]
 
Page 138
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently – perform
the dutys of overseers of highways for the Township of Sidney for the Curront year of 1848 –
 
[following the centered title; 2 columns of names underneath]
Names                   Overseers                     Names
[column 1, left page]
Andrew S Lott
Millan H Ostram
John F Flindall
Franklin White
Daniel Ostrom  Sign
Stephen Kelly –
John Vandervort
John Lee –
Baltus Rose –
Thomas Sines
Sealy Sarles
Benonn White
Leonard Kane
James Lake
Wm Bowin –
Samuel B Ostrum
Peter Sharp
James Jub[l]y
Hiram Barrige
Samuel N Ostrom [stroked through]
James Sales
Stephen Golden
Daniel Caverly[?]
Situerl[t]er Falkers
William Thompson
 
[column 2, right side of page]
A L[?] Crouter
Peter Graham
Charles Bradshaw
Hiram Lott
Daniel Ostrom Sign [beside same name in col 1]
Stephen Kelley [beside same name in col 1 spelled ‘Kelly’]
Andrew S Lott [stroked through]
George Fanning
Henry Vanderwarters
Wm Thompson [stroked through]
Andrew B[?] Lott
Hiram Barager
Henry Hagerman
Cobb Gilbert
Thomas T Fralick
Robert S[?]iacups
Hial Potter
Jacob Finkle
Wm Ray –
Johnson Maby
Isaac Mines
Gilbert J Sharp
Johnathan Phillips
Edward Hicks
Robert Ward
 
Page 139
Overseers
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently perform the dutys as overseers for the Township of Sidney for the current year 1848
 
Names             Overseers         Names
James Morrison                        John Chisholm
George Dessetts                       George Finkle
Andrew Docherty                     Benjamin Gilbert
Peter Smith                               Henry Bonesteel
James Lians Junr
 
Pound Keepers
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently perform the dutys of Pound Keepers for the Township of Sidney for the current year 1848
 
Names             Pound Keepers            Names
John Lord                                             Mathew Coon
James Lake                                          John Bedett
Oran Janes                                           Wm Phillips
Robert Maden                                      Lewis Turner
Samuel E Rose                                     Wm Maby
Jonathon Frasier                                   Daniel Outwaters
James Westfaul                                     Henry Grass
Jacob Janes
Richard Hardie
Jacob Dochstator
David Marshall
 
Page 140
Fence Viewers
We do Sincerely promis and declare that we will faithfully and diligently perform the dutys as fence Viewers for the Township of Sidney for the current year 1848
 
Names             fence Viewers
Robert Maden
Isaac Yates
Peter Akens
Dunkin Irvin
Wm Sutherland
Joseph Merritt
Cornelius Davis
James Gilbert
Henry Goldsmith
Daniel Ostrom Jun
John Chisholm
Andrew Longwell
Jonathon Falkener
Samuel Ward
Lewis R Bush
Derias Green
 
Page 141
returns for 1848
The No of names of overseers made
 
first       John Flindal                  1
            Daniel Ostrom              2
            Samuel B Ostrom         3
            Andrew S Lott             4
            Andrew Dorgherty        5
            Caleb Gilbert                6
            Robert Ward                7
            Robert Dracups            8
Peter Smith                   9
Henry Juby                   10
David Eggleton 11
Benjamin Gilbert           12
John Chisholm  13
Henry Haggerman Jun14
Henry Bonesteel           15
George Fanning            16
James Lake                  17
Peter Sharp                  18
Jerred T Hanna 19
Stephen Golden            20
Peter Grahm                 21
Wm Thompson 22
Hiram Lott                    23
Henry Vanderwaters     24
Hiram   Barrager           25
 
Page 142
Township of Sidney 1849
The inhabitants of the township of Sidney met at John Ketcheson’s schoole room on Monday the first day of January 1849 for the purpose of Choosing Township officers to serve the present year the following named persons were duly elected
 
Joseph N Lockwood    Chairman
John J Huffman Councilman                              1849
Gilbert Bleeker Township Clerk
John Coon                    Assessor and Collector
 
Overseers of Highways
1 Con 1st Division
1          Tobias W Meyers
2          George W Meyers
3          William Tummings or Cummings
4          Jacob McMasters
5          James Graham              John Lawrence
6          Gilbert Lawrence          town line
2 Con               William Thompson
            2          Andrew Lott
            3          William W Brown
            4          John Vandervort
            5          John Heagel
            6          James Gilbert
3 Con               Addi Stickel
            2          Peter Vanalstine
            3          Smith Leavens              4th        Caleb Parry
            5          John H Vandervort       6th        John L Roblin
            7          David Roblin                8th        Thos Bell
4 Con               Levi Parry
            2          Mathew Coon
            3          Wm Caverly
            4          Peter Sharp
            5          Jacob Shibley
                                                            Continued
 
Page 143
Names of Overseers Continued
5 Con               Alex Leith
            2          John Thompkins
            3          John F Clute
            4          Henry Fanning
            5          John Chisholm
            6          Samuel E Rose
6 Con               Daniel Abbot
            2          James Smith
            3          George Lott
            4          Thos Sine
            5          Andrew Longwell         6th        Robert Maden
7 Con               Charles McAuley
            2          Clement Armstrong
            3          Joshua Richardson
            4          James Dorothy
            5          John Smith
            6          Seley Sarles
            7          Alex Brown                  8          Jacob B Rose
8 Con   3          Benonah White
            3          Jered T Hannah
            4          Stephen Golden
            5          Archibald Griffin
9th Con             Leonard Keene
2                    Jonathon Phillips
3                    James Lake
4                    Henry Juby
5                    Edward Hicks              Total 49
 
Page 144
Names of Pound Keepers
1st Con Sidney
Jonathon Traven           Stephen Blanchard        Benjamin Gilbert
2 Con   Richard Harden            Isaac Yates                  David marshall
3 Con   James Westfall  William Mabee John Burdell
4 do     Mathew Coon              Daniel Outwaters          Phillip Jones
5 do     Gilbert Sharp                Henry Grass                 Benjamin Hazelton
6 do     Jacob Cronk                Conrad Dafoe
7 do     Lewis Turner
8 do     Truman Griswold
9 do     Johnathon Phillips         Silas Smith
 
Fence Viewers and Water Course men
1st  Con            Benjamin Gilbert
2  do                Alex Thompson            Cornelious Lawrence
3  do                Phillip Zwick                 Henry Hagerman Junr
4  do                William C Shorey         Amos Caverley
5  do                Henry Fanning  Elias Ketcheson            Charles Bradshaw
6  do                Edward Squires            John Turner      7th Con
8  do                Archibald Griffen          Lewis R Bush Junr
9  do                Darius Green
 
By Laws the same as last year by direction of chairman
                                                            G Bleeker   Clerk
 
Page 145
1849
I do solemnly promise and declare that I will faithfully and Diligentley perform the duty of Township Clerk for the township of Sidney for the current year 1849
                                                Gilbert Bleeker Township Clerk
 
I do solemnly promise and declare that I will faithfully and Diligentley perform the duty of Assessor and Collector for the township of Sidney for the current year 1849
                                                John Coon
 
We do solemnly promise and declare that we will faithfully and Diligentley perform the duty of Overseers of Highways for the township of Sidney for the current year 1849
 
Names of Overseers of Highways
Tobias W Meyers                                 Peter Vanalstine
John G W Meyers                                Levi Parry
Wm Tummings                         Mathew Coon
Jacob McMasters                                 William Caverly
James Graham                                      Peter Sharp
Gilbert Lawrence                                  Jacob Shibley
William Thompson                                Alex Leith
Andrew Lott                                         John Tompkins
William W Brown                                 John F Clute
John Vandervort                                   Henry Fanning
John Heagel                                          John Chisholm
James Gilbert                                        Samuel E Rose
Addi Stickel                                         Daniel Abbet
Smith Leavens                                      James Smith
John H Vandervort                               George Lott
David Roblin                                        Thos Sine
                                                            Andrew Longwell
                                                            Clement Armstrong
continued
 
Page 146
Overseers of Highways
Joshua Richardson                    John Lawrence
James Dorothy                          Caleb Parry
John Smith                                John J? Roblin
Seley Sarles                              Thos Bell
Alex Brown                              Charles McAuley
Benonah White
Jared T Hannah
Stephen Golden
Archibald Griffen
Leonard Keene
Jonathon Phillips
James Lake
James Juby
Edward Hicks
 
We do solemnly promise and declare that we will faithfully and Diligentley perform the duty of Pound Keeper for the township of Sidney for the current year 1849
 
Names of Pound Keepers
Jonathon Traver                        Conrad Dafoe
Stephen Blanchard                    Lewis Turner
Benjamin Gilbert                       Truman B Griswold
Richard Harden                        Jonathon Phillips
Isaac Yates                              Silas Smith
David Marshall
James Westfall
Wm Mabee
John Burdell
Mathew Coon
Daniel Outwaters
Phillip Jones
Gilbert T? Sharp
Henry Grass
Benjamin Hazelton
Jacob Cronk
 
Page 147
Fence Viewers and Water Course men
We do solemnly promise and declare that we will faithfully and Diligentley perform the duty of fence viewers and viewers of water courses for the township of Sidney for the current year 1849
 
Names
Benjamin Gilbert                       Elias Ketcheson
Alex Thompson                        Charles Bradshaw
Cornelious Lawrence                Edward Squires
Phillip Zwick                             John Turner
Henry Hagerman Junr               Archibald Griffen
Wm C Shorey                          Lewis R Bush
Amos Caverly                          Hugh McGowan
Henry Fanning                          Darius Green
 
Pound Keepers Fees
                                                                                      s  p
For each cow horse ox or bull                                       0 0 9
For each sheep calf or hog                                            “ “  4
Each horse or head of horned cattle to
be furnished with 20 lb of hay every                              “ “ 10
24 hrs
 
For each sheep or calf to be furnished                           “ “  2
With 28 lb of hay every 24 hrs at the
Rate of six calves or sheep
 
Each hog or swine to be furnished                                 “ “ 1
with a pint of peas or corn every
24 hrs
 
Page 148
Memorandum for Pound Keepers Respecting the Dutys of their office
 
The inhabitants to their annual town meeting to appoint a Suficient number of pound keepers
Pound keepers to be sworn into office before a justice of the peace within seven days of his appointment
In case of his refusal to act the councilors of the Respective Townships may appoint others who after being sworn in Shall act as pound keepers
The pound keepers shall feed cattle impounded agreabel to the above orders and to take the fees above named and none other
Ordered that the foregoing Rates and Regulations be established
Ordered that the same be entred on the Records of the Different Townships
 
Page 149
Names of Overseers of Highways that have made Returns
Tobias W Meyers
John G W Meyers
Wm Tummings
Jacob McMasters
James Graham
Gilbert Lawrence
James Gilbert
John Heagel
John Vandervoort
Wm Brown
Andrew Loll? or Lott
Peter Vanalstine
Smith Leavens by Bonestale
Caleb Parry
John I? Roblin
David Roblin
Wm Caverley
Peter Sharp
John F Clute
John Chisholm
Samuel E Rose
George Lott
Thomas Sine
Andrew Longwell
Charles McAuley
Clement Armstrong
James Dorothy
John Smith
Siley Sarles
 
Page 150
            Continued
Alex Brown
Benonah White
Jared G Hannah
Sthephen Golding
Archibald Guffin
James Lake
Henry Juby?
 
[This is the end of the Township Minutes.]
 

Sidney Township Stock Marks  [this title does appear]
[There a large number of blank pages and at the end of the book the Stock Marks appear in 6 pages. The stock marks are ear marks for the left, right or both ears of livestock. Each marking is different and was used to identify the owner of the animal. We copied the names but not the actual drawing of the ear marks.]

Page 1

Record for Marks
Year month day                                                                        Ears                
1796  May  7               William Sharrard Senr   Mark    E Ear
                                Nicholas Simmons                    Mark    R Ear
                                George Smith                           Mark    E Ear
                                Aron Rose                                Mark    E Ear
                                Mathias Marsh                          Mark    L Ear
                                John Lott Senr                          Mark    E Ear
                                John Chrisdale                          Mark    L Ear
                                William Sharrard Junr               Mark    E Ear
                                William Kelly Senr                    Mark    E Ear
                                Abel Gilbert                              Mark    L Ear
                                Caleb Gilbert Esq                     Mark    L Ear
                                Paul Grubers                            Mark    L Ear
                                Ruluff Ostrom                           Mark    E Ear
                                Samuel B Gilbert                      Mark    L Ear
                                Leonard W Meyers                  Mark    L Ear
                                George W Meyers                    Mark    R Ear
1797 March 6              Robert Wright                          Mark    L Ear
                                Thomas Elmes Mathews           Mark    R Ear
                                John Longwell                          Mark    R Ear
                                Joseph Rosebush                      Mark    E Ear
                                Samuel Rosebush                     Mark    E Ear
                                Andrew Lott                             Mark    E Ear
                                Henry Smith                             Mark    R Ear
                                Asa Turner                               Mark    E Ear
                                Richard Lake                            Mark    R Ear
                                Cornelius White                        Mark    E Ear
                                William White                           Mark    R Ear
                                William Ketchison Esq  Mark    R Ear
1800 March 5              William Ketchison                     Mark    R Ear
                                John Henery                             Mark    L Ear
                                William Welsh              Mark    L Ear
                                John Lott Junr                           Mark    E Ear
                                John Barnham                           Mark    R Ear
                                Francis Vandervort                   Mark    E Ear
                                William Kelly Junr                     Mark    L Ear
                                James Gilbert                            Mark    R Ear
                                Levi Williams                            Mark    E Ear
 
[Notes by transcriber] There are two columns on the right side of the page with drawings of the ear markings. Some entries have been overwritten at some later date:
William Sharrard Senr “deceased” ; Aron Rose “died” ; John Chrisdale “died” ; William Sharrard Junr “removed”; William Kelly Senr “died”; Abel Gilbert “Abel crossed out and Caleb added with 1850 deceased”; Caleb Gilbert Esq “died”; Ruluff Ostrom “deceased”; Leonard W Meyers “deceased”; George W Meyers “transferred? to A S Lott”; Richard Lake “deceased:; Cornelius White “removed”; William Ketchison “deceased”
 
Page 2
                                                Reckord for Marks
Year     Month  Day                                                                 Ears
1802    March  1                     James Sharrard             Mark    E Ear
                                                Henry Ketchison                       Mark    L Ear
1806    June     7                     Peter Sines                               Mark    L Ear
            Aug      10                   Samuel Thompkins                   Mark    E Ear
            Sept     24                   David Marshall                         Mark    E Ear
            Nov     4                     William Herriman?                    Mark    E Ear
            Dec      7                     John Thompson                        Mark    E Ear
1807    March  2                     James Fairlie                             Mark    E Ear
                                               Nicholas J Stickles                    Mark    E Ear
October 17                             Hugh Fletcher                           Mark    E Ear
March    7                                Amos Cavalier                        Mark    E Ear
                                               Jacob Meyers                           Mark    E Ear
1808    June     26                   William Sarles                           Mark    R Ear
                         27                   Jacob Acker                             Mark    E Ear
1809    Mar      6                     John Ketcheson                        Mark    L Ear
1810    Oct      21                   John Sine                                  Mark    E Ear
                                                William Searlls Junr                   Mark    E Ear
                                                William Sine                             Mark    E Ear
                                                Rufus Streeter                           Mark        Ear
1811    July      22                   Daniel M Deen                         Mark    E Ear
1812    Jan       14                   Henry Hagerman                      Mark        Ear
1813    June       1                    Rowland Potter                        Mark        Ear
1816    february 21                   Rubin Whites                            Mark        Ear
1817    August     8                   Samuel Vandervort                   Mark        Ear
1817    Sept        8                   Stephen Keyes?                       Mark        Ear
1818    Dec         25                 Elijah Ketcheson J Sherrard      RM          Ear
Do       Do                               James Ketcheson  Asia Turner      Ear
1819    Jan          4                   Peter Davison                                       R Ear
1819    Do          Do                Benjamin Turner                                   R Ear
                                               Daniel Ostrom                                      E Ear
                                            Jacob Lawrence                                   E Ear
                                            Stephen Caverly  H Ketcheson     Ear
                                            George Vandervort                                   Ear
                                            Samuel E Rose                         L Ear
                                             Thomas Ketcheson                               L Ear
 
[Notes by transcriber] There are two columns on the right side of the page with drawings of the ear markings. Some entries have been overwritten at some later date:
James Sharrard – “Removed” written in; Henry Ketchison – “diseased” written in
Daniel Thompkins – “Removed” written in; John Sine - “Removed” written in
Wm Searlls Junr – “Vacant?” written in; Rufus Streeter - “Removed” written in
Daniel M Deen - “Removed” written in; James Ketcheson - “Removed” written in
 
Page 3
Year month day            Record for Marks                     remarks            Ear
1820    January 3          Joseph Lockwood                    ????                 Ear
                                Gideon Turner                                                  R E
                                Joseph Sherman                       Removed          Ear
1821    Febru    6          James Ross                              Removed          Ear
1821    May     16        John Weaver                            Removed          R Ear
1821    June     16        Leonard Ross                           Removed AW  Ear      
           June     23        Alen Gunwbcklin??       Removed mark 1823    R Ear
           Sept     3          Lawrence Sharpe                     Removed?        Ear
            N?       24        George Smith                                                   ?
            De        7          Phillip Jones                                                      Eear
                                    Josep? P Caverly                                              Eear
                                    Lewis Davis                              Decead                        Eear
                                    Joseph Merrit                                                   Ear
1822    June     2          Rulif Purdy                                                       Ear
            Do                   Benjamin Gilbert                                               Ear
            July      25        Isaac Deen?                             Removed          Ear
                                    Phillip Lott?                                                      Ear
                                    David Vandervorrt                                            Ear
            Sept     28        Ezikiel Lawrence                                              Ear
                                    Oliver Lawrence                                               ear
            Nov     14        Phillip N Stickel                                                Ear
1823    Febr?   28        James Ostrom  De                    Henry Smith     Ear
1823?  March 24         John Simpson?             Removed
            Sep?    28        Peter Os???
            Oct?     29        William McAppirty?                                         L Ear
            October 29      Jospeh N Lockwood   
            Novem   9        Thomas Sines                                                   L Ear
1824    Jany       4        Nathaniel Senand?                                            R ear
                                    Peter Fredrick
                                    Joseph Akeres?                                                R
                                    James Vandervot
                                    George McMullen
 
Page 4
Year     Month  Day      Record for Marks         Earrs
???       Janry    15        George Lawrence         LR
1824    March  17        Peter Grames               R
Janry
1825    Janry    1          Archable Chisholm       LR Removed G Turner [added]
1825    March  15        Peter Vandevoort         LR
1825    May     26        Stephen Wood             LR
1826    March  2nd       George Desit or Derit   W Sharrard ????
1826    Ap       15        David B Borden           LR
1826    Ap       15        John Vandwart Gilbert Eqr
1826    Oct      16        Wm Yager removed     LR
1826    Dec      19        John Brawer     Mark    LR
1826    Dec      22        Peter Vanvalkenburgh   LR
                                    John Chrisdale
Jan       1st        1827    Rowland Potter Jun      LR
Jan       1st        1827    John N Stickle              LR
Jan       1st        1827    John Vandervoort         LR      
Jan       1st        1827    David Hogle                 LR
Jan       31        1828    John Tuke removed      LR
Jan       31        1828    Peter Vandervoort        LR
May     4          1828    Enos Gifford                 LR
Jun       6th        1828    Roberet Davis              LR
Jan       5          1829    George Lott                  LR
Jan       5          1829    Henry Bonesteel           LR
Jan       5          1829    John Smith                    LR
Jan       5          1829    Stephen H Hogle          LR
Jan       5          1829    Aarran Simmons           LR
Jan       5          1829    John Bradshaw LR
Jan       5          1829    Rufue Thomas              LR
Jan       5          1829    Salaman Hazelton         LR
Jan       5          1829    Simean Ostram LR
                       
Page 5
Jany     4th        1830    John Gilbert                  Marks LR
Jany     3rd        1831    George Finkle               Removed Dead
Jany     3rd        1831    Jacob Finkle
Jany     3rd        1831    James Sharp
Jany     3rd        1831    Gilbert J Sharp
Jany     3rd        1831    Peter Simmane N Lucas?
Jan       2nd        1832    Stephen Palmer            Removed
Jan       2nd        1832    Reqiete Lessard            Removed
July      14        1833    Henry Row Ross Rose??
Nov     30        1833    Henry Mabei
January 2          1837    James Finkle
Jan       7          1840    Miles Jones                  Mark
March 30        1841    Cornielous Davis
May     14        1841    Wm Gary                     Removed
Jan       3          1842    John Huffman
            3                      Wm Simmons
            3                      Wm F Clark
May     31        1842    Nathaniel Lewis or Lucas
June     3          1842    Noah Harrias?              6th Con
Apr      26        1843    Amos Arnold Arnold    Mark
May     21        1844    Samuel Bonesteel         Mark
Jun       14        1844    Richard Harder Mark
Aug      1          1844    Peter Sharp                  Mark
Jan       6          1845    Andrew S Lott
                                                George Meyares?         Decest
[line across page]
Jan       6          1845    Lewis Shith or Shitty
Jan       6          1845    Sealah Sarles
May     14        1845    Jehocum Sharp
Jun       7          1845    Richard Harder John Harder? died
Jun       7          1845    James Lake
Jun       10        1845    Jacob Fralick
Jan       12        1846    Gilbert Goldsmith?
 
Page 6
February 11th   1847    John McIntosh Ostrom Mark
May 27th          1848    Boltis Mateacey                        Mark
March 12th       1849    Allen T Ketcheson                    Mark (from G Finkle removed)
                                    Anthony Crouter                       Mark
                                    William McCrary                      Do
Febry   24        1852    Benjamin Streeters??                Mark
July      27        1852    Philip Zwick                             Mark
June     4          1855    Thos D Farley                          Mark
Oct      18        1856    Henry Hose or Hess                 Mark
June     16        1862    David Lockwood                     Mark
March 24        1870    Hugh? Acker                            Mark
April     9          1870    Allen J Ketcheson         Reregistered Mark        (in lieu of G Finkle)
                                                                        mistake made in the name of March 1847
Dec      20        1870    James Vanmere                        Mark
1871
June     30                    Levi Mabbey?                          Mark
Sept      9         1871    William H Rent?                       Mark
May     16        1873    Elias Ketcheson                        Mark
1878
Jan       28        1878    Thomas Merrills??                    Mark
April     27        1891    David Vandewaters                  Mark

Back to top