Search billions of records on Ancestry.com
   

An Assessment for the
 Township of Hallowell
this Eighteenth of July 1798

Home Page WorldConnect Family File Contact Me

Census Records
Records of the Bay of Quinte

Source: Appendix To The Report Of The Ontario Bureau Of Industries 1897, Warwick Bro's & Rutter, Toronto, 1899, Early Municipal Records of Hallowell, p. 76/7, "Copied May 12, 1899 from the original list now in the possession of Mrs. W. H. Allison, Picton, a grand-daughter of Stephen Conger, and daughter of John P. Roblin, for years MPP and County Registrar of Prince Edward - T. W. Casey". Copy viewed at the Royal Ontario Museum Library, FC3061.A553

Note: I have been unable to determine if the original document has survived.

Copyright: Randy Saylor, Feb 2009. The names are transcribed as printed.


First Class Rated (assessed for 2.6)
Daniel Pettet
John Platt
Joseph McCartney
C. Huyck
Jonathan Farguson, Jr.
Daniel Tubs
John Miller
Solomon Spafford
John Richards
Owen Richards
John Elles
William Dyre
Jacob Rattan
Arthur Youmans
David Youmans
James Rogers
David McG. Rogers
John Peters
Corey Spencer
David Conger
Jonathan Bowerman
Joseph Turwiliger
William Cunningham
Curnelous Blunt
Aaron White
Jacob Cronk
Isaac Garratt
Joseph Jinks
Ebenezer Palmer
Henery Zeufelt
 
Second Class Rated (assessed for 5.0)
Peter Designea Conger
Ichabode Bowerman
Daniel Young
Joseph Winn
Caleb Platt
Jonathan Farguson, Sr.
Caranton Farguson
Samson Striker
Giles Hill
John Ogden
Rozel Farguson
Elisha Miller
Henry Young, Jr.
Benjamin Weight
Augustos Spencer
Thos. Goldsmith
Andrew Johnson
Henery Johnson
Thomas Bowerman
Daniel Rossell
 
Third Class Rated (assessed for 7.6)
Henery Young, Sr.
Samuel Williams
Stephen Hare
Thos. Richardson
Stephen Conger
 
Fourth Class Rated (assessed for 10.0)
John Stinson
James Blakeley
Abraham Peterson
 
Fifth Class Rated (assessed for 12.6)
Barret Dyre
 
Tenth Class Rated (assessed for 15.0)
Caleb Elsworth
 
Under List Rated (assessed for 2 shillings)
Peter Mabee
John Zeufelt
Abram Winn
Wilkeson Ferguson
John Sikels
John Spencer
Joseph Lane
Barnabas Wemp
John Frear
David Frear
Doctor Prindel
Henery Bartley
Gideon Bowerman
Stephen Bowerman
Jas. Walters
Jasey Walters
George Baker
Isaac Bedell
Samuel Walters
Ruban WaIters
Amos Bull
Charles Cunningham
John Striker
Nathaniel White
Samuel McCoy
Anthony Badgsley
William Dorris
 
Approved by us: Jno Peters &  Augts Spencer, C.P.
Assessed by us: Caleb Elsworth & Peter Designea Conger, Assessors