Search billions of records on Ancestry.com
   

Ratu Penaia Kanatabatu Ganilau

BORN : 28 JUL 1918, Taveuni
Source : Who's Who in Fiji 1990
DIED : 15 DEC 1993, Washington DC,USA
Source : Harris M. Lentz III ; Heads of States and Governments ; McFarland & Co,Inc. 1994 N
BURIED : Taveuni

FATHER : Ratu Epeli Gavidi Ganilau [1890 - 1932]
MOTHER : Adi Nunia Vaniceva

PARTNER 1 : Adi Laisa Delaisomosomo Yavaca
Union: 8 MAR 1949

  1. Adi Mei Torika Kainona Ganilau [ - AUG 2008]
  2. Brig.Gen.(retd) Ratu Epeli Gavidi Ganilau [10 OCT 1951 - ]
  3. Adi Sivokidaveta Ganilau
  4. Ratu Jone Ganilau
  5. Ratu Josefa Lalabalavu Sukuna Vanayaliyali Ganilau [5 AUG 1955 - ]
  6. Ratu Isoa Fugawai Ganilau
  7. Ratu Rabici Ganilau

PARTNER 2 : Adi Lady Asilina Davila
Union: 1975

PARTNER 3 : Adi Veniana Bale

PARTNER 4 : Lokoloko Dimuri
Union: UNMARRIED

  1. Ratu Tomasi Korovakaturaga [9 APR 1947 - ]



NOTES:
14th Tui Cakau 1988/1993
Roko Tui Cakaudrove 1956/1993
3rd and last Governor General of Fiji [12.2.1983] - [15.10.1987]
1st President of Fiji [8.12.1987] - [15.12.1993]
From the chiefly Ai Sokula clan of Cakaudrove. D.S.O. [cr.1956], O.B.E. [cr.1960], C.M.G. [cr.1968], C.V.O. [cr.1970], K.B.E. [cr.1974], K.C.V.O. [cr.1982], G.C.M.G. [cr.1983], and E.D. (Hon.) [cr.1974]
Educated at Provincial School, Northern, Queen Victoria Memorial School and Wadham College, Oxford University 1946. Joined the Colonial Administration Service in 1947; District Officer 1948/53; Service with the Fiji Military Forces 1953/56 retaini ng rank of Temp. Lt.-Col. 1956, Hon. Colonel 2nd Battalion (Territorial) FIR 1973; Deputy Secretary for Fijian Affairs 1961; Minister for Fijian Affairs and Local Government 1965/1970; Minister for Home Affairs, Lands and Mineral Resources 1970/19 72; Minister for Communications, Works and Tourism 1972/1973; Deputy Prime Minister 1973/1983; Minister for Home Affairs 1975/1983 and Fijian Affairs and Rural Development 1977/1983; Member of the House of Representatives , Council of Ministers an d Legislative Council; Chairman of Fijian Affairs Board, Fijian Development Fund Board, Native Land Trust Board, Great Council of Chiefs; interests include Rugby Football (rep 1938/39), Member of the Defence Club (Fiji).



[INDEX]  [HOME PAGE ] [LINKS ]


This page updated on 13 AUG 2009 : Database maintained by Henry Soszynski

Generated by Lifelines v3.0.28 (T.T.Wetmore) and Dump_html v1.3 (S.McGee)