Search billions of records on

Ratu Naiqama Tawake Lalabalavu

FATHER : Ratu Glanville Lalabalavu [1929 - 29 OCT 1999]

16th Tui Cakau 1999/-
Installed 8th May 2001 at Somosomo, in opposition to Ratu Epeli Ganilau. Minister of Lands and Mineral Resources (resigned 7th April 2005); Minister for Transport and Civil Aviation (resigned 7th April 2005).
Minister for Fijian Affairs; Minister for Lands and Provincial Development; he is the Paramount Chief of the Tovata Confederacy and the Paramount Chief of Cakaudrove Province (Tui Cakau).


This page updated on 13 AUG 2009 : Database maintained by Henry Soszynski

Generated by Lifelines v3.0.28 (T.T.Wetmore) and Dump_html v1.3 (S.McGee)