Search billions of records on Ancestry.com
   

Waimate
Ship: 1123 tons
Captain: R Peek
Surgeon Superintendent:
Sailed London 4th September 1875 - arrived Otago 3rd December 1875

A vessel that was very well known in the New Zealand trade - more so in the South than in Auckland to which port she made three trips - was the new Zealand Shipping Company's ship Waimate, 1123 tons, which held the record for the fastest passage, London to Lyttelton, during the 30 from years 1870 to 1900. She was built by Mrssers J Blumer and Co., Sunderland. In all the Waimate made 22 voyages to New Zealand; three to Auckland, ten to Lyttelton, eight to Dunedin and one to Wellington.
White Wings - Sir Henry Brett

Name Age County Occupation
Saloon Passengers
Austen Mr
Collins Mr P
Fyfe Miss
Goodwin Mr E
Harrison Mr E
Hovell Reverend De Brett
Huddlestone Mr J W B
Hudson Mr
Mrs
Child
Lyon Mr A O
Reeve Miss Annie
Tophan Mr
Mrs
Child
Families and Children
Andenton William 32 Middlesex Currier
Jane 27
Sarah 8
William 10
Anseline Charles 39 Switzerland Labourer
Mary 38
Jasper 14 Trans to s/m
Pauline 7
Bailey Zenophon 36 Northampton Bootmaker
Emma 34
Susannah 14 Trans to s/w
Charles 7
Alfred 9 mths
Buckler Henry 28 Middlesex Cooper
Catherine 33
Maud 2
Catherine 8 mths
Carmichael Frederick 48 Middlesex Smith
Eliza 47
Matilda 20 Trans to s/w
Selina 17 Trans to s/w
Alice 16 Trans to s/w
Alfred 10
Amelia 9
Collins Timothy 40 Kerry Labourer
Johanna 36
John 19 Trans to s/m
Timothy 17 Trans to s/m
Patrick 15 Trans to s/m
Mary 13 Trans to s/w
Ellen 13 Trans to s/w
Johanna 8
Michael 4
Thomas 2
Denis 3 mths
Cook John 46 Bucks Labourer
Emma 40
Crowe Adam 39 Stafford Farm Labourer
Ann 35
John 16 Trans to s/m
William 9
Thomas 7
Sarah A. 7 mths
Davies George 26 Stafford Labourer
Charlotte 22
Harry 1
Lilly 1 month
Dumper William 39 Hants Farm Labourer
Martha E. 39
William W. 14 Trans to s/m
Charles E. 12 Trans to s/m
Martha 9
Edwards William 44 Surrey Sawyer
Elizabeth 38
William 15 Trans to s/m
Hannah 13 Trans to s/w
James 12 Trans to s/m
Emily 8
John 3
Mary A. 2
Harriet 4 mths
Falconer Andrew 21 Edinburgh Labourer
Rachael 19
Fraser Daniel 32 Shetland General Labourer
Margaret 26
Silias 5
Lawrence 3
John 1
Fraser Magnus 29 Shetland Labourer
Mary 28
William 3
Robina A. 1
Foster David 33 Middlesex French Polisher
Ellen 31
Gallagher Bernard 39 Kerry Mason
Ellen 24
Gash Walter 26 Kent Labourer
Priscilla 24
Alice 4 mths
Govier ? Benjamin 30 Somerset Farm Labourer
Elizabeth A. 27
Harris Alex 32 Cornwall Carpenter
Mary 29
Alexander 6
Richard J. 4
Caroline 1
Hoare Patrick 38 Kerry Farm Labourer
Catherine 35
Mary 18 Tran to s/w
James 16 Trans to s/m
Thomas 14 Trans to s/m
Imrie Andrew 23 Perth Engineer
Jane 25
James James 32 Cornwall Gardener
Elizabeth 33
Bessie 10
James W. 7
Ernest G. 5
Johnston Robert 27 Cumberland Farm Labourer
Betsy 26
James 6
Margaret 1 mth
Joiner George 27 Dorset Navvy
Harriett 24
Jones John 32 Gloucestershire Mason
Alice 26
Judd Charles 42 Berks Farm Labourer
Emma 33
Eli 8
King Charles 31 Berks Sawyer
Emily R. 29
Alice M. 8
Charles E. 6
George 4
Albert 2
Kirkpatrick James 37 Antrim Farm Labourer
Ellen 36
James 12 Trans to s/m
Joseph 9
William 3
Laney Alfred 30 Hants Labourer
Sarah 29
Leighton Benjamin 25 Stafford General Labourer
Lucy 24
Frederick 3 mths
McWhirter George 26 Edinburgh Currier
Margaret 27
Frances 4
John 2
David 7 mths
Mountford Samuel 30 Stafford Gardener
Isabella 28
Nesbitt Arthur 22 Antrim Farm Labourer
Eliza 21
Norman William 26 Middlesex Carpenter
Emily 25
William 3
Richard C. 1
Pope Richard 32 Wilts Stonemason
Rhoda 30
Florence 10
George Thomas 7
Alice N. 5
Harry 2
Alfred J. 6 mths
Ralston William 25 Edinburgh Labourer
Jessie 23
Richardson David 24 Edinburgh Labourer
Caroline 24
Richard 11
David 2
Ollasion ? 1 mths Male
Renz Hermann 26 Germany Harness Maker
Ellen S. 19
Rushly Thomas 25 Surrey Leather Dresser
Mary 26
William Charles 8 mths
Saunders James R. 34 Middlesex Currier
Hannah 25
Shingleton Samuel 32 Berks Labourer
Mary A. 32
Mary J. 7
Amy E. 5
George S. 2
Smith James 44 Fife Labourer
Betsy 44
James 21 Trans to s/m
Henry 18 Trans to s/m
William 16 Trans to s/m
Mary 13 Trans to s/w
Spence William 44 Shetland Carpenter
Elizabeth 38
Andrew 6
Magnus 4
Barbara 2
Staniford Thomas 35 Oxon Labourer
Harriett 35
Alice 15 Trans to s/w
Charles 5
Ernest 2
Taylor John 33 Stafford Engine Driver
Sarah 28
Tomlinson George 30 Leicester Warehouseman
Jane 27
Ellen 6
James 5
George 3
John 1
Wharmby Moses 23 Lancashire Joiner
Martha 22
Yates John 29 Stafford Ploughman
Clara 25
Colonial Nominated Families & Children
McEwen John 47 Perthshire Plasterer
Ann 48
Miller John 32 Germany Carpenter
Adelaide 25
Mina 4
Naylor George 33 Notts Miner
Elizabeth 29
Joseph 9
Rachael A. 7
Benjamin 2
Maria L. 7 mths
Schlaadt Adolph 35 Germany Blacksmith
Maria 35
Johanna 2 mths
Henry C. 22 Trans to s/m
Emigrants who proceeded to Otago by the ship "Canterbury" in charge of stock.
Fleming Robert 39 Lancashire Ploughman
Elizabeth 37
Elizabeth 17
James 16
John 14
Robert 9
Matthew 7
David 4
Alex 2
Wright James 19 Aberdeen Market Gardener
Lees Alexander 32 Roxburgh Shepherd
McIntosh James 32 Berwickshire Shepherd
Emigrants who proceeded to Otago by the ship "Calypso" in charge of stock.
Cade George 23 Lincolnshire Farm Labourer
Woods Frederick 30 Lincolnshire Farm Labourer
Single Men
Alexander Andrew 28 Renfrewshire Labourer
Allen George Charles 28 Middlesex General Labourer
Anseline Jasper 14 Switzerland
Barrett Michael 20 Limerick Herdsman
Bashford Alf 12 Kent
Black John 20 Armagh Farm Labourer
Black James 20 Armagh Farm Labourer
Blud Thomas 28 Stafford Painter
Boland Patrick 31 Clare Farm Labourer
Brett Arthur 25 Norfolk Currier
Brodfoot George 22 Ayr Farm Labourer
Brown James 24 Cork Farm Labourer
Brown Samuel 24 Cavan Farm Labourer
Campbell Peter 22 Shetland Mason
Collins John 19 Kerry Labourer
Timothy 17 Kerry Labourer
Patrick 15 Kerry Labourer
Craig Adam 21 Ayr Navvy
Cross Tom. 16 Leicestershire Guard
Cole William 22 Glostershire Carpenter
Cook Robert 23 Yorkshire Joiner
Cottrell George 24 Sussex Farm Labourer
Crowe John 16 Stafford Farm Labourer
Daly Patrick 22 Waterford Labourer
Darcy Thomas 23 Tipperary Farm Labourer
Davis Thomas 20 Westmeath Labourer
Doyle Patrick 28 Kilkenny Farm Labourer
Dukes James 26 Yorks Farm Labourer
Dumper William H. 14 Hants
Charles E. 12
Edwards William 15 Surrey
James 12 Surrey
Fielding Joseph 20 Yorkshire Labourer
Fitzgerald James 32 Waterford Farm Labourer
Flinn Michael 21 Tipperary Labourer
Forrist George 19 Tyrone Farm Labourer
Fountain Samuel 22 Hunts Farm Labourer
Fraser William 38 Inverness Shepherd
Garty Andrew 29 Westmeath Labourer
George Peter 17 Shetland General Labourer
Georgeson Peter 17 Shetland General Labourer
John 17 Shetland General Labourer
Gillett Henry 21 Somerset Miller
Gothardt Henry 34 Germany Tailor
Halloran Francis 25 Clare Ploughman
Harris William 29 Stafford Painter
Hoare James 16 Kerry Labourer
Thomas 14 Kerry
Hutchinson George 18 Armagh Farm Laoburer
Invine Erasmus 38 Shetland Mason
Joy Henry 27 Surrey Farm Labourer
Judd John William 22 Berks Labourer
Kennedy James 33 Isle of Man Farm Labourer
Kirkpatrick James 12 Antrim
Leighton William 21 Stafford General Labourer
Maloney Michael 25 Clare Labourer
Mathews Charles William 27 Kent Carman
McEvoy James 24 Down Farm Labourer
McKenchine James 22 Lancashire Farm Labourer
McNamara John 30 Clare Farm Labourer
Minohan Denis 23 Clare Labourer
Mulcalry John 21 Tipperary Farm Labourer
Mullan Pat 18 Derry Labourer
Murphy Owen 24 Monaghan Ploughman
Neal James John 25 Tipperary Farm Labourer
John 22 Tipperary Farm Labourer
Michael 21 Tipperary Farm Labourer
O'Brien Michael 19 Limerick Labourer
O'Hara John 22 Antrim Farm Labourer
Paton Archibald 34 Renfrewshire Labourer
Pile William H. 20 Devon Labourer
Pinnington Robert 25 Yorkshire Currier
Quane John Tipperary Farm Labourer
Quin John 26 Clare Ploughman
Reid William 26 Cavan Ploughman
Ross George 25 Caithness Mason
Rouke Richard 22 Kerry Ploughman
Rud Stephen 26 Kilkenny General Labourer
Sargeant Edwin 29 Glostershire Miner
Scadding Walter 30 Somerset Gardener
Simmonds George William 19 Middlesex Carpenter
Slatrey John 23 Tipperary Farm Labourer
Slattery Patrick 21 Tipperary Labourer
Smith James 21 Fife Labourer
Henry 18 Fife Labourer
William 16
Symonds Francis A. 21 Harts Carman
Taylor Herbert 19 Middlesex Tailor
Thompson George 29 Stafford Engine Driver
Twomy Thomas 22 Clare Labourer
Ward Frederick William 19 Cambridge Smith's Labourer
Welsh Patrick 19 Cork Harness Maker
Williams John 24 Stropshire Joiner
Woodford Caleb 21 Hants General Labourer
Colonial Nominated Single Men
Cody Daniel 19 Galway Labourer
Hannan Daniel 22 Mayo Herdsman
Isaacs Lewis 45 Middlesex Labourer
Leonard Michael 20 Roscommon Labourer
Patrick 13 Roscommon
McMahon Daniel 17 Clare Shepherd
Schaadt Henry 27 Germany Labourer
Single Women
Bailey Susannah 14 Northampton
Black Annabella 21 Armagh Servant
Binnington Ann 35 Middlesex Housemaid
Brand Mary 23 Essex Servant
Browne Rachael 27 Norfolk Cook
Browne Alice 19 Kings Housemaid
Carmichael Matilda 20 Middlesex Servant
Selina 17
Alice 16
Collins Mary 13 Kerry
Collins Ellen 13 Kerry
Cross Sarah 30 Leicestershire Laundress
Martha 19 Leicestershire Laundress
Crotty Mary 21 Cork Servant
Edwards Hannah 13 Surrey
Fraser Engo 17 Shetland Servant
Fraser Christina 35 Inverness Housekeeper
Jessie 16 Inverness Servant
Henry Margaret 30 Shetland Servant
Mary 28 Shetland Servant
Hoare Mary 18 Kerry Dairymaid
James Mary A. 19 Middlesex Housemaid
Kehoe Mary 28 Kilkenny Servant
Kelly Alice 17 Waterford Servant
Piercy Maria 34 Hants Cook
Pollard Margaret 25 Suffolk Cook
Reckitt Susan 18 Durham Servant
Ryan Anne 30 Tipperary Servant
Shea Ellen 26 Tipperary Dairymaid
Smith Mary 13 Fife
Staniford Alice 15 Oxon
Topham Annie 20 Cavan Servant
Lizzie 17 Cavan Servant
Fanny 16 Cavan Servant
Walton Sarah 44 Stafford Milliner
Winter Mary A. 19 Middlesex Servant
Colonial Nominated Single Women
Baker Hannah 37 Limerick Ironer ?
William 11
James 7
Hannah 5
Cody Kate 45 Galway Housekeeper
Evans Mary A. 39 Cornwall Servant
Mary J. 19 Cornwall Servant
Isaacs Betsy 17 Middlesex Servant
Sarah 15 Middlesex
Sophia 13 Middlesex
Johnston Sarah 19 Armagh Servant
Leonard Bridget 40 Roscommon Housekeeper
Honora 18 Roscommon Housemaid
Cecilia 15 Roscommon Nurse
McArthur Christina 30 Perth Servant
McMahon Maria 15 Clare Servant
O'Connor Margaret 22 Waterford Dairymaid
Hannah 20 Waterford Dairymaid
Slowley Ellen 35 Middlesex Dressmaker
             

NAYLOR family:
George NAYLOR with his wife Elizabeth (nee STUBBS), left London on the 4th September 1875 on board the "Waimate," and arrived in the port of Otago on the 3rd Dec. 1875. With them on the journey, were  their four children, Joseph (9) Rachael (7) Benjamin (2) and Maria L. (7 mths.) Their children were to grow to number eleven. George was born in Sothwell, Nottinghamshire, England on the 16 Sep 1840 and  married Elizabeth STUBBS (b.1846) in Barnard Castle, Durham. Apparently, George was sponsored by his brother Benjamin who settled in New Zealand a few years beforehand and who was a shop owner at Clyde. The NAYLOR's settled in a Central Otago town named "Blacks" which is now the township of Ophir. He set up business as a butcher at Matakanui which was formally known as "Tinkers." He also owned land there on which he fattened beef, mutton & pork which supplied his butchers shops at Matakanui & Blacks. George and Elizabeth are both buried at the Drybread Cemetery which is abt. 6km from Matakanui. If you are connected with this family or are interested in learning more please contact Judi Guest.

                                         

Copyright Denise & Peter 2000, 2001

Reference:
Archives New Zealand IM15/239

New-1.jpg (6282 bytes)