Search billions of records on Ancestry.com
   

List No 6 - 7 - 8

No 6

Roll of Non-commissioned Officers and Men of the 4th Waikato, who volunteered for service with the Imperial Commissariat Transport Corps, and who were employed and payed by the Imperial Government during the Military Operations in New Zealand, and who are therefor entitled to the New Zealand Medal, 1861 - 1866.

Privates
Brien William Dennis P. Mack P. McPherson James
                  

No 7

Roll of Civilians who volunteered for Service with the Imperial Commissariat Transport Corps as Bullock Drivers, and who were employed and paid by the Imperial Government during the Military Operations in New Zealand, and who are entitled to the New Zealand Medal, 1861 to 1866.

Nowlan W. Superintendent Atkinson James, Sergeant -Major
Anderson Alexander Armstrong J. H. Anderson John Askin Robert
Antridge Henry Bayley Walter Bishop William Bayley James
Blane John Bould Robert Barker John Baker John
Beaver James Blackburn Richard Bond James Bedford John
Bresnahan S. Bishop James Bayley Alfred Blazill John
Butterworth John Blazill James Brook Robert Carey Langer
Cairns Robert Cran James Cunningham Richard Crane James
Collingwood Edward Coombs William Coombs George Campbell Joseph
Corbitt William Crokam William Caddy E. B. Crozier Graham
Cox Hewing Cavanagh Patrick Cameron Angus Daley Bernard
Darling George Dorgan William Dempsey William Delaney James
Dent William Dingle James Dudgeon George Edwards Robert
Ewarth James Eady James Elliott Peter Eva Stephen
Elliott John Elliott William Elliott Thomas Fritze George
Ford Francis Fort Adam Farrell Charles Furze William
Foreman John Fercoe William Gorton G. J. Gregory John
Goodman Joseph Glae Augustus Garlly William Gardener James
Grant Iram Grooves James Gray Robert Gray Charles
Gray Benjamin George William Hampton John Hancock John
Hansom Charles Hewitt Vincent Howlder John Hayes John
Hindon William Harris Robert Haddock Thomas Hagarty Michael
Huston Thomas Hayes Henry Hellier John Harvey James
Harvey John Hamblyn Charles Harrison William Harrison Arthur
Hamblyn James Hunt Edward Hickey Lawrence Jamieson James
Jamieson John Johnston William Jones Thomas Julian Henry
Johnston John Jury John Knuckey Samuel Knuckey Oliver
Leitze George Logan James Lowe James Langman Thomas
Loveridge Samuel Mathews Nehemiah McGinley John Milligan John
Morrell James Malone William Moore Henry McKee William
Murphy Walter McCaushie Thomas McGrath Edward Melville James
Mowance W. L. May William McLeod Murdock Moir George
McPhee Neil Machael Alexander Machael Robert Moyle William
McEwen Patrick McDonald John McDonald William Nicholson Mark
Northcott John O'Donnell Bernard Ord William Peet William
Penny John Power P. Palmley James Peter Alexander
Pearne James Pattymore Jacob Richardson Thomas Ruthven Gilbert
Russell John Rafferty John Reid Thomas Rattenbury James
Rodgers Josiah Richards William Rundle Richard Rundle Robert
Rowe William Stewart Robert Scanlan William Saunders Edwards
Sutherland David Scott Charles Schlinker Albert Stevenson James
Tobin G. M. Taylor Robert Taylor Donald Thorpe Robert
Twiss Charles Turnbull James Tindell John Turnock Adam
Waterton Robert Whittle John Westbrooke Jacob Will William
Woods Robert Wells Robert Young William

No 8

Roll of Civilians who volunteered for Service with the Imperial Commissariat and who were employed and paid by the Imperial Government during the Military Operations in New Zealand, and who are entitled to the New Zealand Medal, 1861 to 1866.

[Names printed in italics are scored through in original list.]

Clerk
Anderson S. Alexander S. C.Medal already ordered List 5 Allnutt J. Broad F.
Castray F. W. Craig R. Late 57th Reg. Dempsey W. Late 40th Reg. Evans R.
Flynn James Late 14th Reg Fitzpatrick J. Medal already ordered List 7 Green J. Medal already ordered List 8 Henshaw J.
Henshaw J. Hackett J. Jones Henry J. McBean T. J.
Melvin A. O'Farrell R. H. O'Halloran G. O'Neill W.
Osborne W. Short Edward Late 40th or 70th Reg. Kells J. F. Tylee J. T.
Vaughan J. H.
Storekeepers
Bruce C. Harrymount James Medal already ordered List 4 Kind William Slater D. G.
Superintending Agricultural Operations
Oldham Henry
Superintending Hulks and Stores
Hunt W. T.
Boatmen
Superintendant James Booth
Assistant Superintendent Mete Kingi
Gray John Coxswain McAdam W. Coxswain Wood A. Coxswain
Bailey William Brown John Crawley James Capes Joseph
Delaney John Davis James Edmunds J. J. Emerson C.
Fisher J. Flanagan Charles Goscomb G. Gates Edward
Gale W. Hertford C. Iverson P. James J.
Lomery T. Marshall R. A. Meedrum D. Mouatt J.
McGeevie T. McKee David Nelson P. Smith W.
Stroud A. Wilson Thomas Wilson B. Wright Thomas
Wright H. Usher John