Search billions of records on Ancestry.com
   

List of Persons qualified to serve as Jurors for the District of Port Nicholson for 1847:-

Q to Z

Name Address Occupation
Q
Quin Michael Dixon Street Smith
R
Raine John Robert Wellington Tce Clerk
Ralph Robert 2nd River Labourer
Read Henry Lambton Qu Tinman
Reading John Karori Carpenter
Reed James Te Aro Carpenter
Reeve William Porirua Rd Labourer
Reid Thomas River Hutt Labourer
Reid David River Hutt Boatman
Reid John Ohariu Rd Labourer
Remington John Thorndon Flat Painter
Renall Alfred Waiwetu River Carpenter
Retter Samuel Wade's Town Labourer
Revans Samuel Wellington Merchant
Rey Thomas Willis St Carter
Reynolds George Boulcott St Cabinet maker
Rhodes William Barnard Te Aro Merchant
Rhodes Joseph Lambton Qu Storekeeper
Richards James Boulcott St Plasterer
Richardson Thomas Willis St Bricklayer
Richardson Thomas Jnr Lambton Qu Bricklayer
Richmond Robert Lambton Qu Master Mariner
Ridler William River Hutt Farm Bailiff
Riley James Lambton Qu Shoemaker
Roberts James Murphy St Storekeeper
Robertson David Dixon St Cooper
Robertson James River Hutt Farmer
Robertson George River Hutt Farmer
Robinson Joseph River Hutt Sawyer
Robinson John    Te Aro Flat Carpenter
Robinson Robert Sydney St Tailor
Roe Edward Lambton Qu Stationer
Roe Edward Jnr Te Aro Labourer
Roots John Lambton Qu Ginger beer maker
Row Samuel Waiwetu River Labourer
Rowe William River Hutt Labourer
Rowlands William Lambton Qu Storekeeper
Rumble James River Hutt Sawyer
Rush John River Hutt Carter
Russell John River Hutt Labourer
Russell Henry River Hutt Labourer
Russell Edward River Hutt Labourer
S
Samuel Koffman Lambton Qu Merchant
Sanson Robert River Hutt Labourer
Saunders William Porirua Rd Gardener
Saxby William Waiwetu River Labourer
Sayer Burgess Wellington Tce Butcher
Saywell George River Hutt Carpenter
Schultze Charles William Kai warra Merchant
Scott Alexander River Hutt Farmer
Scott Robert River Hutt Farmer
Scott Walter Dugald Kai warra Carpenter
Scott George Willis St Carpenter
Scott George Thorndon Flat Carpenter
Scott David Lambton Qu Settler
Seed John Thorndon Flat Carpenter
Seed Richard Porirua Rd Shoemaker
Selby John Dinning Lambton Qu Settler
Sellars John River Hutt Labourer
Sellars James Te Aro Flat Dairyman
Sennox William River Hutt Labourer
Sergeant Henry Wade's Town Labourer
Sharpe Charles Wellington Tce Merchant
Sharpe George Lambton Qu Cabinet maker
Sheen David River Hutt Sawyer
Shelly James Lambton Qu Settler
Shelton William Willis St Tailor
Shepherd William Park Vale, Karori Slater
Shirley Thomas River Hutt Sawyer
Shirley Matthew River Hutt Labourer
Short James Ohiro Labourer
Signal William Tinakori Rd Labourer
Signal Samuel Tinakori Rd Labourer
Simm James Porirua Rd Carpenter
Simpson Thomas Richard Thorndon Qu Storekeeper
Simpson William Porirua Rd Gardener
Sinclair Hugh Wai nui o mata Labourer
Skipwith Francis Evan's Bay Agriculturist
Slacks John Ohiro Labourer
Smith James Te Aro Labourer
Smith Abraham Lambton Qu Carpenter
Smith James Te Aro Merchant
Smith Frederick Bolton St Bricklayer
Smith Thomas Wai nui o mata Bricklayer
Smith William Manners St Bricklayer
Smith James Wade's Town Labourer
Smith William Kai warra Shipwright
Smith John Thorndon flat labourer
Smith John Thorndon Flat Seaman
Smith John Sidney Hawkstone St Settler
Southee John River Hutt Millwright
Speckman George River Hutt Labourer
Speedy William Thorndon Qu Carter
Seedy David Kaiwarra Rd labourer
Spiers James Karori Schoolmaster
Spinks William Lambton Qu Storekeeper
Squibb Charles Henry Herbert St Bellman
Stacks Thomas Wellington Tce Shoemaker
Stafford Edward Lambton Qu Tailor
Stanton John Wellington Tce Seaman
Startup Robert River Hutt Labourer
Stephens Charles Thorndon Flat Engineer
Stevens John Thorndon Flat Servant
Stewart Richard Tinakori Rd Labourer
Stilling Henry River Hutt Agriculturist
Stockbridge Stephen Ohiro Gardener
Stoddart James Dixon St Carpenter
Stokes Robert Manners St Printer
Storah James River Hutt Sawyer
Stratford John River Hutt Labourer
Stratford George Te Aro Flat Labourer
Stutfield Charles Te Aro Flat Seaman
Suart George Manners St Groom
Suisted Charles Lambton Qu Hotel keeper
Sutherland Alexander Lyall's Bay Dairyman
Sutherland Daniel Thorndon Flat Settler
Sutherland John Thorndon flat Carpenter
Sutherland Nathaniel Manners St Printer
Swafford William River Hutt Labourer
Swainson William River Hutt Esquire
Swan Stephen River Hutt Labourer
Symons James Ohiro Agriculturist
Sykes William 3rd River Farmer
Sykes George Te Aro Flat Carter
T
Taine James Wellington Tce Storekeeper
Tandy William River Hutt Labourer
Tankersley Thomas william Lambton Qu Publican
Tannahill William River Hutt Sawyer
Tavener James River Hutt Farmer
Taylor John Matthew Te Aro Flat Custom House Agent
Taylor William Wellington Tce Carpenter
Taylor William Waring Herbert St Storekeeper
Taylor William Porirua Rd Farmer
Taylor James Porirua Rd Labourer
Thom George Sydney St Seaman
Thomas William River Hutt Labourer
Thompkins John Wellington Tce Bricklayer
Thompkins William Wellington Tce Bricklayer
Thompson James Wellington Tce Sawyer
Thompson William Tinakori Rd Labourer
Thorby Ezekiel Bolton St Carpenter
Ticehurst Edwin Thordon Qu Carpenter
Tolhurst Samuel Willis St Labourer
Tonks William Lambton Qu Brickmaker
Tony John Tinakori Rd Labourer
Torr Joseph Lambton Qu Storekeeper
Townshend Chauncey Henry Lambton Qu Storekeeper
Trotter William River Hutt Gardener
Tucker Josias River Hutt Farmer
Turner John Lambton Qu Tailor
Turner John Willis St Shoemaker
Tutchin Peter Ohiro Labourer
U
Udy Hart 3rd River Carpenter
Underdown William Porirua Rd Labourer
V
Valler William Porirua Rd Labourer
Varnham John Willis St Settler
Vaughan James Wellington Tce Plumber
Vennel Samuel Wade's Town painter
Vincent William Edward Ghuznee St Printer
Voller Abraham Boulcott St Labourer
W
Wackkins William Jones Willis St Seaman
Wade John Willis St Auctioneer
Waitt Robert Wellington Tce Merchant
Wakefield William Lambton Qu Esquire
Walden John Lambton Qu Seaman
Walker Thomas Wade's Town Labourer
Walker James Thorndon Qu Shipwright
Walker Robert Te Aro Flat Labourer
Wall Anthony Porirua Rd Agriculturist
Wallace John Boulcott St Settler
Wallace John Howard Lambton Qu Merchant
Wallace William Elerslie Okiwi Settler
Wallace Robert Douglas Lambton Qu Clerk
Wallace George Lambton Qu Storekeeper
Ward James Te Aro Labourer
Waters George Dixon St Storekeeper
Waters Thomas Lambton Qu Storekeeper
Waters Thomas Hill St Clerk
Waterson John Bolton St Carpenter
Watt James River Hutt Agriculturist
Watts William Te Aro Flat Labourer
Watts William Thorndon Flat Labourer
Watson John Mount Victoria Printer
Webb Charles Frederick Guilford Tce Bricklayer
Webb George Lambton Qu Butcher
Webber John Karori Seaman
Webster John Tinakori Rd Farmer
Welch William River Hutt Storekeeper
Western John Octavius Murphy St Surveyor
Weston Samuel River Hutt Labourer
Whebby Thomas Willis St Milkman
White Charles 2nd River Labourer
White Joseph Wade's Town Bootmaker
Whithouse John Porirua Rd Labourer
Whitman George River Hutt Sawyer
Whitewood William Matson Kai warra Publican
Wilcock William Waiwetu River Shipwright
Wiley Hamilton J. 3rd River Sawyer
Wilkie George River Hutt Storekeeper
Wilkinson David Old Karori Rd Nurseryman
Wilkinson James Willis St Cabinet Maker
Williams James River Hutt Farmer
Williams Richard River Hutt Sawyer
Williams David Karori Rd Carpenter
Williamson Thomas River Hutt Labourer
Wilmore Joseph Porirua Rd Labourer
Wilmshurst John Ohiro Labourer
Wilson James Manners St Builder
Witt Henry Kai warra Rd Labourer
Woodman Thomas Wellington Tce Labourer
Woodman Samuel Porirua Rd Carpenter
Wouldom Henry Dixon St Gardener
Worsley Thomas Te Aro Flat Carter
Wright George Campbell Lambton Qu Shopman
Wrigley Thomas River Hutt Carpenter
Wyeth Robert Lambton Qu Shopkeeper
Y
York Thomas Willis St Butcher
Young George Wellington Tce Settler
Yule John Te Aro Flat Settler
Yule Alexander River Hutt Sawyer