Search billions of records on Ancestry.com
   

List of Persons qualified to serve as Jurors for the District of Port Nicholson for 1845:-

Q to Z

Name Address Occupation
Q
Quin Michael Dixon Street Smith
R
Rae Thomas Willis St Carter
Ralph Robert Thorndon Flat Labourer
Rae William Dixon St Gentleman
Raine John Murphy St Clerk
Read Henry Lambton Qu Tinman
Reading John Wellington Tce Carpenter
Reeves Charles River Hutt Sawyer
Reed James Te Aro Carpenter
Reid Thomas River Hutt Farmer
Reid David River Hutt Boatman
Reid Adam Wade's Town Agriculturist
Reid John Willis St Labourer
Remmington John Thorndon Flat Painter
Renall Alfred Waiwatu Carpenter
Retter Samuel Wade's Town Labourer
Revans Samuel Tinakori Rd Merchant
Reynolds George Boulcott St Cabinet maker
Reilly James Thorndon Flat Shoemaker
Rhodes William Barnard Te Aro Merchant
Rhodes Richard Te Aro Carpenter
Richards Daniel River Hutt Millwright
Richardson John Willis St Bricklayer
Richmond Robert Lambton Qu Hotel Keeper
Riddiford Daniel River Hutt Agriculturist
Roberts James Murphy St Storekeeper
Roberts Phillip Bolton St Labourer
Roberts William Te Aro Labourer
Robertson Alexander Willis St Shoemaker
Robertson David Sydney St Cooper
Robertson James River Hutt Farmer
Robertson George River Hutt Farmer
Robertson Duncan River Hutt Sawyer
Robinson Joseph River Hutt Sawyer
Robinson Francis Wellington Tce Gentleman
Robinson John Dixon St Carpenter
Roe Edward Manners St Printer
Roe Edward Jnr Manners St Printer
Roe William River Hutt Labourer
Roots John Thorndon flat Ginger Beer Maker
Rout John Lambton Quay Merchant
Rose Robert Te Aro Milkman
Rowe Samuel Waiwatu Labourer
Rumble James River Hutt Sawyer
Rush John River Hutt Sawyer
Rush Richard River Hutt Carter
Russell Henry River Hutt Labourer
Russell Edward River Hutt Labourer
Rowlands William Lambton Qu Storekeeper
S
Saint Thomas Lambton Qu Tinman
Sands James River Hutt Labourer
Sanson Robert Waiwatu Labourer
Saunders William Porirua Rd Gardener
Saunders Joseph Tinakori Rd Labourer
Saxby William 2nd River Labourer
Saywell George River Hutt Carpenter
Scott Alexander River Hutt Farmer
Scott Robert River Hutt Farmer
Scott Walter Dugald Kai warra Carpenter
Scott Peter Kai warra Shipwright
Scott George Willis St Carpenter
Scott George Thorndon Flat Carpenter
Scott William Te Aro Millwright
Sea James Lombard St Manager of the Bank
Seear William Karori Carpenter
Seed John Thorndon Flat Carpenter
Seed Richard Porirua Rd Shoemaker
Sellars John Karori Labourer
Sellars James Dixon St Baker
Sergeant Henry Wade's Town Labourer
Shand Archibald Watson Waiwatu Agriculturist
Sharp Charles Wellington Tce Gentleman
Shelton William Lambton Qu Tailor
Shepherd William Boulcott St Slater
Shirley Thomas River Hutt Sawyer
Short James Te Aro Limeburner
Signal William Thorndon Flat Labourer
Signal Samuel Thorndon Flat Labourer
Simm James Te Aro Carpenter
Simmonds James Louis Karori Agriculturalist
Simpson James River Hutt Sawyer
Slarks John River Hutt Labourer
Small Charles Dixon Street Shoemaker
Smith James Te Aro Labourer
Smith Abram Lambton Qu Carpenter
Smith James Lambton Qu Merchant
Smith Frederick Bolton Street Bricklayer
Smith Thomas Bolton Street Bricklayer
Smith William Nairn Street Bricklayer
Smith James Wade's Town Labourer
Smith George Tinakori Road Settler
Smith William Kai Warra Shipwright
Smith John Thorndon Flat Carter
Smith John Thorndon Flat Seaman
Souter Charles Thorndon Flat Settler
Southee John Nairn Street Millwright
Sparks Amos Te Aro Shoemaker
Speckman George River Hutt Labourer
Speedy William Thorndon Qu Labourer
Speedy David Kai Warra Road Labourer
Spiers James Karori Settler
Spinner Robert River Hutt Sawyer
Spinks William Lambton Qu Storekeeper
Squibb Charles Henry Herbert Street Tallow Chandler
Stacy James Murphy Street Storekeeper
Stafford Edward Lambton Quay Tailor
Staples John River Hutt sawyer
Startup Robert Te Aro Labourer
Stephens Charles Thorndon Flat Engineer
Stevens John Thorndon Flat Servant
Steward Richard Tinakori Road Labourer
Stobo William Tinakori Road Master Mariner
Stockbridge Stephen Ohiro Gardener
Stoddart James Dixon Street Carpenter
Stokes Robert Woolcomb Street Surveyor
Storer James River Hutt Sawyer
Stratford George Lambton Quay Tap Keeper
Stretton Thomas Te Aro Labourer
Stutfield Charles Tinakori Road Seaman
Suisted Charles Lambton Quay Hotel Keeper
Susans Thomos Bolton Row Shoemaker
Sutherland John River Hutt Sawyer
Sutherland Alexander Lyall's Bay Dairyman
Sutherland Daniel Thorndon Flat Sawyer
Sutherland Nathaniel Thorndon Flat Printer
Sutherland John Thorndon Flat Carpenter
Sutton John Lambton Quay Druggist
Swafford William River Hutt Labourer
Swan Stephen River Hutt Labourer
Symons James Ohiro Agriculturalist
Sykes William 3rd River Agriculturalist
Sykes George Te Aro Carter
T
Taine James River Hutt Storekeeper
Tandy William River Hutt Labourer
Tandy Levi Tinakori Road Storekeeper
Tankersley Thomas William Lambton Quay Publican
Tannahill William River Hutt Sawyer
Taverner James River Hutt Farmer
Taylor George Lambton Quay Warehouseman
Taylor Henry Loury Bay Agriculturalist
Taylor James Matthew Lambton Quay Merchant
Taylor William Wellington Terrace Carpenter
Taylor William Waring Herbert Street Storekeeper
Taylor William Porirua Road Farmer
Taylor George Porirua Road Labourer
Telford John Petoni Beach Settler
Thom George Sydney Street Seaman
Thomas William Waiwatu Labourer
Thomas William Wellington Terrace Carpenter
Thompson James Bolton Row Labourer
Thompson William Petoni Labourer
Thorby Ezekiel Bolton Street Carpenter
Tiffin Henry Wellington Terrace Surveyor
Ticehurst Edwin Thorndon Flat Carpenter
Timmins Samuel Te Aro Settler
Todd William Lambton Quay Labourer
Tolhurst Samuel Wade's Town Labourer
Tomkins Thomas Lambton Quay Storekeeper
Tomkins John Wellington Terrace Bricklayer
Tomkins William Wellington Terrace Bricklayer
Tomlin John Thorndon Flat Clerk of Market
Tonks William Lambton Quay Brickmaker
Tony John Tinakori Road Labourer
Torr Joseph Lambton Quay Storekeeper
Townshed Chancy Henry Tinakori Road Settler
Trotter William River Hutt Farmer
Tucker Josias River Hutt Farmer
Turner John Willis Street Tailor
Turner John Pipitea Shoemaker
Tyser Robert Bailey Te Aro Settler
U
Udy Hart 2nd River Carter
Underdown William Wade's Town Labourer
Underwood Thomas Boulcott Street Settler
V
Valler William Wade's Town Labourer
Vaughan James Wellington Terrace Plumber
Vavasour William Thorndon Flat Gentleman
Vennal Samuel Wade's Town Painter
Vincent William Edward Herbert Street Printer
Voss Samuel Waiwatu Sawyer
W
Wade John Te Aro Merchant
Walker James Thorndon Flat Carpenter
Walker Thomas Wade's Town Labourer
Walker James Thorndon Quay Shipbuilder
Wall Anthony Porirua Road Agriculturalist
Wallace John Boulcott Street Settler
Wallace William Ellerslie Lambton Quay Merchant
Wallace John Howard Lambton Quay Merchant
Walton James River Hutt Schoolmaster
Ward James Te Aro Labourer
Waitt Robert Wellington Terrace Merchant
Waters George Dixon Street Painter
Waters Thomas Tinakori Road Clerk
Waterson John Wellington Terrace Carpenter
Watt James River Hutt Agriculturist
Watts William Te Aro Labourer
Watts William Thorndon Flat Labourer
Watson John Wellington Terrace Printer
Watson Thomas Thorndon Flat Carpenter
Webb Charles Frederick Guildford Terrace Bricklayer
Webb George Lambton Quay Shopkeeper
Webb James River Hutt Sawyer
Webster John Tinakori Road Agriculturist
Welch William River Hutt Publican
Western John Octavius Makara Agriculturist
Weston Samuel River Hutt Labourer
Wheby Thomas Willis Street Milkman
Whelch Henry Mulgrave Street Butcher
White Charles 2nd River Labourer
White Henry Bertram Loury bay Agriculturist
White Joseph Wade's Town Bootmaker
Whithouse John Porirua Road Labourer
Whitman George Waiwatu Sawyer
Wilkie George River Hutt Storekeeper
Wilkie Alexander River Hutt Sawyer
Wilkinson David Old Karori Road Nurseryman
Wilkinson John Willis Street Cabinetmaker
Wilcock William Thorndon Quay Shipwright
Williams James River Hutt Farmer
Williams Richard Waiwatu Sawyer
Williamson David Willis Street Agriculturist
Williamson Thomas River Hutt Sawyer
Wilmore Joseph Nairn Street Labourer
Wilson James Manners Street Builder
Wilmshurst John Porirua Road Labourer
Wilton Robert Thorndon Flat Labourer
Wintringham Henry Tinakori Road Carter
Witt Henry Thorndon Flat Labourer
Witt Benjamin Thorndon Flat Carpenter
Woodman Thomas Bolton Row Labourer
Woodward Samuel Porirua Road Carpenter
Woouldom Henry Te Aro Labourer
Wright William Pipitea Seaman
Worsley Thomas Te Aro Labourer
Wyeth Robert Lambton Quay Shopkeeper
Wylie Andrew Hawkstone Street Surveyor
Wylie James Waiwatu Sawyer
Y
York Thomas Lambton Quay Butcher
Young George Lambton Quay Publican
Young Arthur Te Aro Flat Carpenter
Yule Moses Lambton Quay Clerk
Yule Alexander River Hutt Sawyer
Z
Zillwood Joseph Hawkstone Street Labourer