Search billions of records on Ancestry.com
   

List of Persons qualified to serve as Jurors for the District of Port Nicholson for 1845:-

F to J

Name Address Occupation
F
Fagan Stephen Lambton Qu Shoemaker
Fagg William Thorndon Flat Seaman
Fairbrass Thomas Porirua Rd Labourer
Fairweather Robert Wai nui o mata Farmer
Farmer Alexander Petoni Farmer
Farmer Alexander Jnr Lambton Qu Shoemaker
Farmer James Lambton Qu Tailor
Farmer George Petoni Labourer
Farmer John River Hutt Labourer
Farrow Samuel Thordon Flat Labourer
Felgate George Hawkstone St Gardener
Felgate Benjamin Hawkstone St Labourer
Fellington George Ghuznee St Printer
Ferguson Donald Kai warra Cartwright
Fill Robert Te Aro Labourer
Finnimore William Willis St Schoolmaster
Firmiger Samuel Te Aro Labourer
Firth James Thorndon Flat Carpenter
Fisher James Porirua Rd Labourer
Fisher Isaac Karori Labourer
Fisher William Willis St Painter
Fitchett John Te Aro Flat Painter
Fitzherbert William Te Aro Flat Merchant
Fletcher Colin Kai warra Labourer
Flyger William Willis St Butcher
Foley John Kai warra Sawyer
Ford James Te Aro Flat Labourer
Forrester William Karori Labourer
Forster James Rumsey Willis St Clerk
Foulds William Wade's Town Labourer
Fowler John Petoni Farmer
Francis John Wade's Town Labourer
Frazer Duncan Kai warra Publican
Frazer John Lambton Qu Storekeeper
Frethie Thomas 2nd River Carpenter
Fry Joseph River Hutt Labourer
Fryer James Murphy St Schoolmaster
Furness Smith Wellington Tce Carpenter
Futter James Hobson St Shoemaker
G
Galavin Daniel River Hutt Sawyer
Galloway David River Hutt Sawyer
Galpin William Ohiro Farmer
Gaskin Samuel Wade's Town Labourer
Gaskin Matthew River Hutt Labourer
Gately Charles Wellington Tce Sawyer
Gell John Porirua Rd Carpenter
Gerrard James Te Aro Flat Storekeeper
Gibbs James Thorndon Qu Carpenter
Giddings Richard Dixon St Baker
Gill William Willis St Seaman
Glasgow Robert Te Aro Millwright
Golder William Willis St Labourer
Goodall Joseph River Hutt Labourer
Gooden Lennard Wellington Tce Labourer
Gooden Phillip Wellington Tce Labourer
Gooden Ellis Wellington Tce Labourer
Gooder John Te Aro Flat Milkman
Gough Timothy Willis St Labourer
Gower John Te Aro Flat Labourer
Grace Charles Karori Agriculturist
Grant Alexander Kai warra Labourer
Greengold George Tinakori Rd Brickmaker
Greening Andrew Thorndon Qu Shipwright
Grey Benjamin Willis St Labourer
Gunn John Manners St Cooper
Guthrie Thomas Te Aro Dairyman
H
Haigh George Thorndon Flat Statuary
Hall John Te Aro Flat Carpenter
Hall William Jabez Porirua Rd Wheelwright
Hall Emanuel Te Aro Flat Plasterer
Hall Henry Manners St Barman
Hallett James Porirua Rd Labourer
Hallord Charles Karori Sawyer
Hammond Richard Porirua Rd Labourer
Hammond Mathew Porirua Rd Labourer
Harding John Lambton Qu Turner
Harrington John Karori Rd Labourer
Harris Charles Karori Labourer
Harris David Porirua Rd Labourer
Harris Luke Porirua Rd Labourer
Harris Abraham River Hutt Sawyer
Harvey John Lambton Qu Carpenter
Harvey Charles Thorndon Flat Carpenter
Hawke William River Hutt Sawyer
Hawkings George Willis St Boatman
Heywood Arthur Petoni Sawyer
Head Edward Willis St Labourer
Henderson David Lambton Qu Shipwright
Hendry Thomas Webb St Carter
Hendry George Thorndon Flat Gardener
Herbert Joseph Thorndon Flat Boatman
Hervey Peter Morrison Nairn St Merchant
Hewitt Alfred Lambton Qu Currier
Hickson William Te Aro Merchant
Higgie Thomas Wellington Tce Labourer
Hill George Karori Sawyer
Hillden John Lowry Bay Labourer
Hinchcliffe Charles Te Aro Flat Schoolmaster
Hirst Sidney Karori Carpenter
Hobbs Charles Porirua Rd Carpenter
Hodder Walter Te Aro Dairyman
Hogg John Thorndon Qu Storekeeper
Hoggard Thomas William Te Aro Flat Merchant
Holder William Tinakori Rd Sawyer
Holder James Te Aro Labourer
Holes Peter Ghuznee St Brickmaker
Hollingworth Edward Lambton Qu Carpenter
Holmes John Willis St Carpenter
Honeyman Thomas Glenbervie Tce Trader
Hood Robert Te Aro Carpenter
Hood Augustus Lambton Qu Storekeeper
Hooper John River Hutt Sawyer
Hopton Robert Willis St Carpenter
Hornbrook Alfred Mulgrave St Storekeeper
Hort Abraham Te Aro Flat Merchant
Houghton John Willis St Boatman
Houghton James Henry Willis St Boatman
Howe John Te Aro Flat Brickmaker
Howell Thomas Te Aro Flat Plasterer
Howell John Tinakori Rd Labourer
Hughes Thomas River Hutt Farmer
Hughey William Karori Farmer
Hume Peter River Hutt Farmer
Hunt Thomas Thorndon Flat Gardener
Hunt William Waiwetu River Labourer
Hunt Charles River Hutt Baker
Hunter George Willis St Merchant
Hurley Alexander Lambton Qu Baker
Hurley Joseph Kai warra saw mill Carpenter
Hurst William Bolton St Gardener
I
Irons Richard Te Aro Flat Ginger beer maker
Irving Thomas Lambton Qu Shoemaker
Isaacs David Lambton Qu Shoemaker
J
Jackson William Thorndon Flat Seaman
Jackson Walter Herbert St Wheelwright
Jackson William Karori Labourer
Jackson John Lambton Qu Labourer
Jackson Henry Waiwetu River Gardener
Jackson John River Hutt Sawyer
James John Charles Manners St Shopkeeper
Jefferson Benjamin Sydney St Labourer
Jeffs George Te Aro Labourer
Jenkins Robert Manners St Publican
Jennis Nathaniel Te Aro Carpenter
Johnson David Bolton St Carpenter
Johnson John Lambton Qu Tinman
Johnson Frank Porirua Rd Agriculturist
Johnson John Lambton Qu Merchant
Jones Edward Hill St Labourer
Jones Henry Karori Labourer
Jones James Thorndon Flat Sawyer
Jones Francis Thorndon Flat Tailor
Judd William Willis St Labourer
Judd William Jnr Wai nui o mata Labourer