Search billions of records on Ancestry.com
   

Electoral Roll for the year 1856 - 57
City of Wellington

County Districts are not included

Name of Claimants

Place of Abode

Calling or Business

Q
Quin Michael Dickson St Farrier
Quin Hugh Tinakori Rd Labourer
R
Raffling Joseph William Willis St Blacksmith
Ralph Thomas Shearman Ghuznee St Surgeon & Coroner
Ramsay George Tory St Printer
Randall William Ghuznee St Bricklayer
Ransom John Wellington Tce Wheelwright
Rash Daniel Baly Hopper St Labourer
Ray Thomas Manners St Carter
Raymond John Crone Willis St Banker
Read Henry Lambton Qu Tin Plate Worker
Reading John Brown Karori Carpenter
Reed James Willis St Builder
Remmington James Murphy St Painter
Remnant James Thorndon Qu Sawyer
Renouf Henry Dickson St Carpenter
Revans Samuel Wairarapa Stockholder
Reynolds Thomas Wellington Tce Carpenter
Rhodes William Bernard Manners St Merchant
Richard James Boulcott St Plasterer
Richardson George Willis St Builder
Richardson Thomas Willis St Builder
Richardson Thomas Willis St Bricklayer
Rickman Alfred Aurora Tce Labourer
Riddiford Daniel Orongaronga Stockholder
Ridings Percy Molesworth St Printer
Riley Barnett Lutton Pl Master Mariner
Rixon Robert Willis St Shoemaker
Roberts Edward Wellington Tce Engineer
Robinson Edwin Hawkestone St Clerk
Robinson Hugh Tory St Labourer
Robinson William Vivian St Gardener
Roe Charles Lambton Qu Printer
Roe Edward Lambton Qu Licensed Victualler
Rollo John Tinakori Rd Carpenter
Rose Robert Wellington Whipmaker
Rotermund Henry William Abel  Smith St Licensed Victualler
Rowland William Lambton Qu Merchant
Rowlingson James Dickson St Seaman
Rudman Charles Lutton Pl Painter & Glazier
Russell Henry Robert Wairarapa Stockowner
Russell James Murphy St Carpenter
S
Salisbury Henry Frazer Lane Carpenter
Sancto John Ghuznee St Oar & Pump Maker
Sargent Henry Murphy St Labourer
Saunders Joseph Tinakori Rd Dairyman
Schafer Carl Willis St Clerk
Schultze Charles William Hobson St Merchant
Scott Joseph Wellington Baker
Scott William Willis St Storekeeper
Scott William Thorndon Qu Tide-waiter
Scrivener Thomas Willis St Gardener
Scutchey George Mulgrave St Shoemaker
Sebley Henry Dickson St Cabinet Maker
Sedcole John Dickson St Mariner
Sedcole William Dickson St Tide-waiter
Seed John Trelessick Carpenter
Seed William Mulgrave St Clerk
Sellar James Hutt Farmer
Sexton William Molesworth St Labourer
Sharp Charles Wellington Tce Tide Surveyor
Sharp George Wellington Tce Cabinet Maker
Shaw John Wellington Tce Labourer
Shepherd Thomas Kumutoto St Carpenter
Sievers Wilhelm Wade's Town Gardener
Sievers August Wade's Town Settler
Simpson William Nairne St Gardener
Skeet Robert Mixer Pipitea St Clerk
Skey Samuel Dickson St Boatman
Slarks John Nairne St Labourer
Smart Charles Guildford Tce Settler
Smith Benjamin Willis St Merchant
Smith Daniel Pipitea St Carpenter
Smith James Jnr Daniell St Labourer
Smith James Snr Town Belt Labourer
Smith John Manners St Blacksmith
Smith John Bolton St Drover
Smith John Elisha Cuba St Deputy Registrar
Smith John Sydney Molesworth St Storekeeper
Smith Robert Cuba St Labourer
Smith Thomas Golders Hill Cooper
Smith William Willis St Tailor
Smith William Mein Wairarapa Grazier
Soughtton Richard Brown Willis St Labourer
Southee William Willis St Butcher
Spanier Henry Lambton Qu Merchant
Speedy William Lambton Qu Labourer
Spencer Edmund Wallace St Carter
Spinks William Dickson St Storekeeper
Stafford Edward Lambton Qu Tailor
Stent Charles Murphy St Carter
Stevens Charles Te Aro Settler
Stevens James Hopkins Pipitea Boatman
Stevens John Hobson St Settler
Stevenson Burleigh Richardson Guildford Tce Clerk
Stevenson Thomas Manners St Storekeeper
Stewart Charles Tinakori Rd Labourer
Stewart Richard Dickson St Engineer
Stewart James Wellington clerk
St Hill Henry Wellington Resident Magistrate
Stiff Sidney Burrow Lambton Qu Settler
Stoddart James Dickson St Storekeeper
Stokes Robert Woolcombe St Proprietor of the N.Z. Spectator
Storah Edward Nairne St Labourer
Strang Robert Rodger Woolcombe St Registrar Supreme Court
Statford George Alder Lutton Row Warehouseman
Statford George Cuba St Carpenter
Stuart Richard Tinakori Rd Labourer
Stutfield Charles Abel Smith St Boatman
Styles Samuel Stafford Molesworth St Sergeant Major of Armed Police
Sutcliffe Robert Dickson St Blacksmith
Sutherland John Molesworth St Storekeeper
Sutherland John Pipitea St Carpenter
Sutherland Nathaniel Lambton Qu Printer
Symons John Abel Smith St Farmer
Swinbourne James Lambton Qu Merchant
T
Taine James John Lambton Qu Merchant
Tako Miremu Pitone Hutt Aborigine
Tankersley Thomas William Upland Farm Farmer
Taylor Robert Wellington Turner
Taylor John Matthew Cuba St Merchant
Taylor Samuel Lutton Pl Carpenter
Taylor William Waring Herbert St Merchant
Thirsk George Cuba St Carpenter
Thomas William Ingestre St Carpenter
Thomas George Willis St Ironmonger
Thomson Peter Hayward Pipitea St Mariner
Ticehurst Edwin Hawkestone St Carpenter
Todd Edward Clarke Hawker St Mariner
Tolhurst Samuel Nairne St Labourer
Tollemache Algernon Gray Wellington Tce Gentleman
Tomlin John Hobson St Schoolmaster
Tomlin Richard Hobson St Shoemaker
Tonks William Lambton Qu Brickmaker
Toomath Edward Wellington Tce Schoolmaster
Toohig James Dickson St Master Mariner
Torr Joseph Lambton Qu Storekeeper
Touchings Peter Ohiro Labourer
Townsend Chauncey Henry Tinakori Rd Settler
Turner Henry Ferdinand Te Aro Settler
Turner John Lambton Qu Tailor
Tutty John Abel Smith St Turnkey
Tweddale James Manners St Carpenter
U
Udy Hart Hutt Carpenter
Underwood William Wellington Mariner
V
Valentine John Kumutoto St Tailor
Valentine Nathaniel Manners St Licensed Victualler
Varnham John Ingestre St Merchant
Vaughan James Lambton Qu Painter
Vanteur John Dickson St Carpenter
Villiers William Ahuriri Licensed Victualler
Vincent Nathaniel Pipitea St Barman
Vincent William Edward Herbert St Printer
W
Wakkins William Jones Ingestre St Seaman
Wadsworth Robert Sydney St Schoolmaster
Waitt Robert Mulgrave St Merchant
Wakefield Daniel Wellington Tce Barrister at Law
Wakefield Edward Jerningham Wellington Tce Settler
Wakefield Edward Gibbon Tinakori Rd Settler
Wakelin George Willis St Cabinet Maker
Wakelin Richard Mulgrave St Government Clerk
Wakelin Thomas Molesworth St Builder
Waldegrave John Manners St Settler
Walden Jon Lambton Qu Storekeeper
Walker James Herbert St Baker
Walker James Upper Hutt Carpenter
Wallace James Lambton Qu Storekeeper
Wallace John Boulcott St Settler
Wallace John Howard Boulcott St Merchant
Wallace Robert Douglas Wellington Settler
Wallace William Ellerslie Lambton Qu Settler
Walsh Robert Lambton Qu Hair Dresser
Warburton Thomas Kemmis Lambton Qu Storekeeper
Warepouri Kereopa Pipitea Aborigine
Ward Charles Taranaki St Officer H.M. Customs
Ward Charles Dudly Robert Thorndon Flat Barrister at Law
Ward Edward Wellington Mariner
Warren John Henry Lambton Qu Bookbinder
Waters George Dickson St Storekeeper
Waters Thomas Hill St Merchant
Waters Thomas Willis St Painter & Glazier
Watson George Lambton Qu Printer
Watson David Te Aro Flat Baker
Watson James Tinakori Rd Labourer
Watson John Mount Victoria Chandler
Watson John Willis St Gardener
Watson Thomas Wellington Tce Boatman
Watson William Hawkestone St Mariner
Watterson John Lambton Qu Carpenter
Watkins James Entwistle Lambton Qu Ironmonger
Watts William Tinakori Rd Gardener
Weatherhead Robert Willis St Carpenter
Webb Charles Frederick Moore St Bricklayer
Webb Charles Frederick Wellington Clerk
Webster George Molesworth St Sawyer
Welch Robert Porter Thorndon Qu Surgeon
Wemyss Frederick Willis St Ensign 65th Regiment
Wenborn James Wallace St Butcher
Western John Octavius Tinakori Rd Labourer
Webby Thomas Oriental Bay Dairyman
Wheeler Edwin Ingestre St Clergyman
White Joseph Hutt Settler
Whitley George Joseph Tinakori Rd Settler
Whitmore John George Lambton Qu Boarding House Keeper
Wilkins John Te Aro Dairyman
Wilkinson David Norman Oriental Bay Gardener
Wilkinson James Willis St Cabinet Maker
Willcox Henry Willis St Merchant
Williams James Holton Willis St Settler
Williams Davis Mulgrave St Cabinet Maker
Williams Henry Willis St Shoemaker
Williamson James Hendry Pipitea St Clerk
Wills James Fabian Hopper St Clerk
Wilson Alexander Pipitea St Carpenter
Wilton Charles Lambton Qu Grocer
Wilton Elijah Lambton Qu Butcher
Wilton Robert Cuba St Farmer
Wilton William Lambton Qu Grocer
Wilson David Manners St Shipwright
Wilson James Willis St Builder
Wilson Dennis Lambton Qu Bootmaker
Wilson William Wellington Tce Merchant
Winchester Henry Petty Tory St Printer
Witherby Frederick Hobson St clerk
Witt Henry Manners St Labourer
Wood William Pipitea Carpenter
Woodgate Robert Wellington Mariner
Woodham Richard Wellington Groom
Woodward Jonas Dickson St Minister
Wouldom Henry Snr Willis St Nightman
Wouldom Henry Willis St Gardener
Worsley Septimus Launcelot Wellington Tce Merchant
Wrigglesworth James Dacie Lambton Qu Hair dresser
Wright Charles Everard Nicol Ghuznee St Gentleman
Wright George Willis St Boarding House Keeper
Wright George Fortescue Evelyn Goathurst Farm, Ohiro Farmer
Y
Yates Henry Molesworth St Carpenter
Yates John Molesworth St Carpenter
Young George Wellington Tce Settler
Yule John Willis St Merchant