Search billions of records on Ancestry.com
   

BULL'S WELLINGTON ALMANACK

Wellington Street and Trade Directory 1864

TE ARO WARD

Willis St

West Side East Side
Union Bank of Australia
Tustin Painter Cellem Captain
Godber E. Storeman Dransfeild J.                             Merchant
Otten Mrs Boarding house Valentine F. Carter
Brown J. Butcher Mears J. Saddler
Finnimore W. Day school Cobham S. Surveyor
Anderson D. Storekeeper Neill G. G. Deputy Com. Gen.
Bootle J. Laborer Luxford G. H. Merchant
Williams J. H. Bellman Moffitt Dentist
Mason W. Milkman Phillips J. Waterman
O'Brien P. Mariner Harrington J. Laborer
Sutcliffe R. Blacksmith St Peters Church
Stewart R. Iron House Erector Edwards G. Commission agent
Presbyterian Church of NZ

Adams

Mariner

Spinks W. Government wharfinger Farmer Mrs Store

Phillips W.

Candle factory

Ruck J.

Cabinet maker

Aston                                        Laborer       Flyger Mrs
Woouldom H. Gardener Scott W. General store
Paisley T. Private 14th Regiment Bentham W. Pianoforte tuner
Waters Mrs Shop Hutchings Mrs Boarding house
Richardson T. Senior Read Sailmaker

Brown J.

Carpenter

Watkins C.

Mariner

Collier                                        Carpenter Petherick                                  Store
Richardson J. Bricklayer

Lepien                                       Shoemaker

Ellison T. Draper Tolley J. Worker in tin and brass

Richardson W.                         Customs officer

Wilson Mrs Music teacher
Brown G. Carpenter Wilkinson Mrs
Lechner Clerk Brookes Tripeman
Loxley W. S. Merchant Pickett & Co General drapers
Fletcher Miss Ladies seminary Houghton Mrs Boarding house
Dixon J. Brewer Port & Young Wine and spirit merchant
Ledger R.S. Agent I.R.M. Co
Bannatyne W. M. Merchant

Evans J.                                    Saddler

Crease E. H. Grocer
Custom House Street

South Side

North Side

Rhodes & Co W. B. Merchant Meech H. Boatbuilder
Hickson & Son W. Merchants Dransfield J. Merchant
Bethune & Hunter Merchants Pilcher T. W. Wharfinger
Loxley W. S. Merchant Wills J. Lighterman
Horner J. H. Auctioneer

Crawford G.

Merchant

Stuart A. P. & Co Merchants
Vennell G. H. Merchant
Thirkell Boat builder
Haybittle Bros Coal merchants
Seager C. Engineer

Lombard Street

Johnson & Co                         Merchants         

Farish Street

Owen Brothers Merchants

Manners Street

South Side

North Side

Minifie J. Queens Hotel Rhodes W. B. Esquire
Catholic Chapel Gobby Mrs Boarding House
Goodison General Store Kebbell T. Miller
Barry R. Ship Hotel McKinnon J. New Zealand Hotel
Fuller Boarding House Bank of New South Wales

Cosgrove

Laborer Martin J. General Store
Davidson Locksmith Moore G. Ship chandler
Adams Bootmaker Allan C. Solicitor
Smith J. Blacksmith Wallis & Co Builders
Smith & bell Vulcan Foundry
Death & Co Coach & Horse

Luxford C.

Butcher

Owen Brothers Druggist
Phelan W. General Store
Petford W. Engineer
Houghton G. Lighterman
Wesleyan Church
Harding Rev Wesleyan Mission House

Herbert Street

West Side

East Side

Jackson W. Wheelwright Phelan W.                                General Store
Gillard J. Clerk Taylor W. W. Merchant
Lingard J. Laborer Packman G. Wheelwright
Greenfield Laborer
Dixon Street

South Side

North Side

Owen Brothers Merchants McCleland T. Boot maker
Turnbull Merchant Mitchell J. Carter
Clements Fireman Buchanan Mrs
Quin M. Horse Infirmary Holmes L. Boatman
Quin, Morton Saddlery establishment Haggen P. Laborer

Stoddart J.

Store

Wilson

Mariner

Waters G. General Store McCafferty P. Laborer
Luxford c. Butcher Pilcher T. Custom House Agent
Parkes Boarding House Pearmain Te Aro Hotel
Barnes W.                                Carter

Hunter G.                                  Merchant

Schwartz Clerk

Howe's Lane

Forster J. Laborer Howe A. Fellmonger
Howe W. Fellmonger
Ghuznee Street

South Side

North Side
Fleet Mrs Ladies school Frazer Tanner
McKenzie Printer Valentine J. Shoe Shoe  Inn
Rudman Mrs Boarding House Duck J. Librarian Athenaeum
Dougherty Mrs Boarding House Ling J. Laborer
Hastings Mitchell H. Clerk
Short H. Mason Pattison J. Butcher
Kempthorne F. Warehouse keeper Baker E. Native interpreter
Harris J. Carter Caroll Misses Ladies school

Muir J.                                      Printer

Cohen
Hickson   A. Auctioneer Rowden A. Clerk
Dark Mariner Church of England School
Bell Founder

Church of England

Pond Plumber Hill F. Brickmaker
Hannah J. Mariner Tate Bank clerk
Linklater Master Mariner Lillicrapp Clerk
Martin J. Auctioneer Flyger
Douglass H. Waterman
McLean J. Shipwright
Morgan Clerk

Wellington Tce

West Side

East Side

Stoke Robert Printer Fellingham Mrs
Strang R. R. Clerk Supreme Court Seager C. Engineer
Moir J. Rev Bennett Dr 14th Regiment

Wellington Gaol

Richardson H.

Gardener

Taranaki Place or Little Ghuznee Street

East Side

West Side

Johnson Laborer Calnan D. Carpenter
Craig Fisherman Murch Boatman
Ward A. Boatman Prince A. Gardener
McElroy Laborer Dark T. Laborer
Fuller J. H.. Boatman Toomey H. Mariner
Lingard Storeman Bennett H. Mariner
Moore J. Laborer Jenkins J. Mariner
Pike W. Seedman Storah Storeman
Edmonds T. Sailmaker Hook L. Mariner
Crowe Mrs
London Place, Ghuznee Street
Minifie T. Painter
Quin Street
West Side East Street
Howell T. Bricklayer Parker Mrs Laundress
S?ort J. Labourer Hatfield Laborer
Lowry Laborer Ford Mrs
Temperley Shop Cooper Mrs
Chasty R. Shepherd Payne W. Tailor
Gordon Gardener Stratford Mrs Monthly nurse
Morgan J. Carpenter Paton C. Laborer
Phillips J. Boatman Pongestrie Shipwright
Kately Shoemaker Rose R. Whipmaker
Croft C. Boatman Tucker J. Laborer
Richards J. Painter Moore J. K. Mariner
Johnson Settler Williams Laborer
Parris Laborer Murphy Laborer
Mee J. Laborer Jacka's workshop
Williams P. Laborer
Ashbridge T. Laborer
Tichen Laborer
Ingestre Street
South Side North Side
Gorton Major Lawton G. Ginger beer maker
Seager Engineer McElwain E. Tailor
Kennedy Captain Marine board Bannister J.
Bishop W. Chemist Smith M. Boatman
Curtis Mrs Boarding   house Brown J. Carpenter
Bull E. Printer Mudgeway R. Fencer
Crawford G. Merchant
Renner Captain
Pudney J. Road contractor

Ingestre Place, Ingestre Street

Richards J. Mariner Wackkins J. Mariner
Houghton J. Lighterman
Vivian Street
Crougher Miller Mier F. Customs officer
Coleman Mrs School seminary Bannister W. Surveyor
Richardson G. Builder
Abel Smith Street
South Street North Street
Bromley W. Customs officer Haslem E. Carpenter
Stock A. Minister Eager E. Accountant & c
Pearce E. Merchant Tulleu J. Stockowner
Hickson W. Merchant
Holmes W. Schoolmaster
Rudd S. Storeman
Trueman H. Shoemaker
Temperance Boarding House
Lambert J. Waterman
Somerville R. Victoria Hotel
Gooder N. Storekeeper
Plimmer J. Carpenter
Johnston 14th Regiment
Gray W. Commissariat
Gooder N. Shoemaker
Webb Street

South Side

North Side

Knowles J. Clerk Harding J. Sheepfarmer
Cole R. Customs office Hawkins Customs officer
Nevin D. veterinarian
Mordin J. J. Shoemaker
Tonks W. Brickmaker & c
Logan Mrs
Wordsworth Street
Brown T. Laborer Brown H. Laborer
Slarks J. Laborer Fitchett J. Wheelwright
Polhill's Gully
Leach Mrs Dealer in firewood Mitchell H. Sheep farmer
Mitchell J. Firewood dealer

Epuni Street

O'Conner J Turnkey
Nairn Street
Mansill Nursery man Slarks Laborer
Burkett Laborer Hayes J. Servant
Jeffs J. Laborer

Smith G                                     Waiter

Billman G. Groom Hamling C. Laborer
Hills G. Brickmaker Lane T. Carter
Wallis Carpenter Bamford Carter
Corner Brickmaker

Thompson Street

Sidey Merchant Nodder T. Storeman
Yoeman Giles Laborer
Cuba Street

West Side

East Side
Mundle G. Captain Overend J. Carter
Lowry J. Licensed victualler Slarks J. Laborer
Smith   Miss General draper Milner Mrs
Kinniburg Painter & glazier

Bennett

Carter

Stoddart J. Printer Gell J. Builder
France Dr Surgeon Fitchett John Wheelwright
Grigg R. Barrack sergeant

Meredith

Surgeon

Dixon E. Ginger beer manufacturer Willis E. J. 14th Regiment
Wilton Butcher Horner J. Auctioneer

Dixon J.

Brewer

Dixon Joe

Baker

Allan Solicitor McIntyre Licensed victualler
Craig Brewer Moss Mariner
Miller E. Manager Bank Of N.S.W. Wrigley Bonnet maker
Mitchell & Gandy Grocer's London H. Store
Gandy Mrs Ladies school Dryden Boat builder

Wrigglesworth

Photographer Knigge A. Store
Mills Mrs Oakes T. Boatman
Phelan W. Baker Smith J. clerk
Nairne Mariner Smith J. Jnr Blacksmith
Archer H. Government messenger Green Miss Ladies boarding /day school
Chisholm J. Builder
Bannister E. Store Moir Grocer
Lovelock I. Gardener Colquoun Builder
Tonks W. Sen. Haybittle W. Lighterman
Tonks W. Brickyard Campbell Miss Milliner
Burne Private 14th Regiment Haybittle R. Lighterman
Nicholson W. Cabinet maker

Hopper Street

Cheeseman R. S. Solicitor Porter J. Laborer
Wills J. F. Lighterman Rush Mrs
Wallace Street
Dixon J Hill Brickmaker
Sheerin W. Laborer Potter Shoemaker
Wilmott Clerk
Bidwell Street
Bragg Architect
Taranaki Place
South Side North Side
Kebbell J. Miller Kebbell Messrs Steam Mill
Ramsey clerk Maori Pa
Barber P. Dyer Police Station
Stevenson T. Store Public Pound
Phelan W. Baker
Estoll C.                                     Mariner
Scott Mrs Boarding House
Underwood W. Mariner
Jones W. J. Customs
Garrick P. Mariner
Dockeray T. Carter
Johnson R. Laborer
Jacka S. Timber yard
Courtenay Place
Hill Customs Hogg J. Engineer

Burgess Mrs

Boarding School

Young T. G. & C. Clerks
Mitchell Store Waters J. Printer
Chisholm Store Cording Carpenter
West E. Albion Hotel Porter Boatman
Archibald Carpenter Mitchell Carpenter

Currie H.

Musician

Taranaki Street

West Side

East side
Grigg E. Machinist Barrett Milkman
Flowerday D. Mariner Furneaux Captain 14th Regiment
Jones W. Carpenter Hook Mariner

Heberley J.

Mariner

Minichin P.

Carpenter

Tandy Mariner
Thirkell Boatbuilder
Bull J. Printer
Winkley T. Royal Tiger

Gray G.

Store

Jones Carpenter

Barnard R.

Sailmaker

Read R. Cooper

Mariner

West Side East Side
Andrews R. Bricklayer Tompkins J. Bricklayer
Simmonds J. Engineer Petford General Store
Edwards W. Carpenter Tompkins J. Senior Bricklayer
Edwards R. Bricklayer Carswell J. Baker
Hastings Fireman Wakelin R. Editor
Furness S. Carpenter Murray W. Engineer
Kennedy Mrs Cricketers Arms Miller R. Baker
Cooper Mrs Settler Scott Storeman
Matthews J. Shoemaker Simmonds Storeman
Ready Mariner Wallace Mariner
Hastings Baker Millward Bailiff
Maney A. Boatman
Partridge Mrs
Carty Mrs
Haining Street
Mexted Settler Dockeray J. Carter
Reardon D. Turnkey
Martin Street
Smith H. F. Shoemaker

Kent Terrace

Berry Mrs

Cambridge Terrace

Levy L. Merchant

Majoribanks Street

North Side South Side
Harris W. Carter Harrison J. Carpenter
Moran P. Storeman Hamlin Interpreter
Hill J. Government employee
Bracken H. Staff Corporal W. M.
Orr A. Carpenter

Clyde Quay

New bathing house Watson John Jnr Baker
Sancto Mrs Fruiterer O'Loughlin Mrs Laundress

Hawker Street

Watson John Senior Baker

Oriental Terrace

Wilkinson J. Gardener Whebby Mrs

Brougham Street

Foreman T. Mariner Hutcheson W. Clerk
Cockroft A. Tanner Meek H. Accountant
Tuchen Mrs Cowkeeper Firth Mrs
Cockrane D. Clerk Jones
Dorning E. Clerk

Pirie Street

Tuchens S.

Austin Street

Rixon R. Shoemaker

Tasman Street

Archer H. Laborer Bennet Mariner
Watson W. Boatman Stevenson J. Tailor
Remmington J. Painter Thompson W.
Howard C. Carpenter Wayland S.
Sawyer C. Mariner Martin A. Clerk
Chappell H. Carpenter
Dodds J. Carpenter

Adelaide Road

McElroy Laborer Rawlings Mariner
Campion Clerk Brady A. Farmer
Dodds W. Carpenter

Revans Street

Howell T. Carpenter Corner J. Turnkey
Carswell R. Farmer Roe J. Shepherd
Emmett R. C. Clerk

Stanley and Britomart Street

Luxford G. H. Tanyard Inkersell C. Tanner
Luxford W. Snr Farmer

Owen Street

Howe W Snr Sheep farmer

Daniell Street

Mann J. Accountant

Constable Street

Wilson G. Carpenter

Flagstaff

France E. Keeper

Evan's and Lyall's Bay

Roe R. Stockman Sutherland A. Sheep farmer