Search billions of records on Ancestry.com
   

 

 

 

 

 

PROTECTION HOOK & LADDER COMPANY NO. 1

 

 

                       George CONGDON                                Walter T. AVERY

                       R. F. MAY                                               Wm. BAKER

                       Geo. H. SANDERSON                            F. W. CHASE

                       S. M. BALDWIN                                      G. N. UNDERHILL

                       J. S. FREEBORN                                    Wm. H. NORRELL

                       H. MITCHELL                                          J. W. CARLISLE

                       C. W. PHELPS                                        Wm. P. KENNY

                       Enoch GOVE                                           R. B. PARKER

                       J. McENTEE                                            R. K. BROWN

                       J. A. DONALDSON                                 J. A. SMITH

                       J. A. STEARNS                                       J. J. RODGERS

                       Rasey BIVEN                                         Geo. W. CALDWELL

                       Jas. LAMBERT                                      Jas. VAN DYKE

                       C. LENNAN                                            Jas. JOURNEAY

                       Wm. P. LOSEE                                      B. R. LIPPINCOTT

                       Wm. H. KNIGH                                       Geo. D. WHITE    

                       W. W. TREM LEY                                   T. C. OSBORNE

                       C. P. PHEL S                                          D. S. BALDWIN

                       E. G. RUGLES                                        E. G. VAUGHN

                       Solon PATTEE                                        J. W. UNDERHILL

                       F. E. PINTO                                             J. L. COOMBS

                       H. M. FANNING                                      Chas. F. GREENLY

                       John P. NASH                                         H. HUBBARD

                       Allen Le BOURS                                      Jas. S. SPANG

                       John GRATTAN                                       M. L. BIRD

                       H. B. UNDERHILL                                   E. E. KENNY

                       Chas. F. GREENLY                                 John P. NASH

                       H. HUBBARD                                           Allen Le BOURS

                       Jas. S. SPANG                                        John GRATTAN

                       M. L. BIRD                                               H. B. UNDERHILL  

                       E. E. KENNY                                           Chas. A. POTTER

                       Jas. MIDDLETON                                    E. B. WHITMAN

                       Daniel SINK                                             C. A. HUTCHINSON

                       C. O. BURTON                                        W. P. RUGGLES

                       Alfred BLAKE                                           Geo. KROH

                       Wm. HARPER                                          S. T. NYE

                       Chas. MERSFELDER                             Richard FOWLER

                       John H. TUCKER                                     Wallace TINKHAM

                       P. L. SHOAFF                                          D. J. OUALLAHAN

                       H. W. FORTUNE                                     Edward HICKMAN

                       J. D. STAGG                                            L. COFFIN

                       W. B. WILLIAMS                                     John H. GOVE

                       T. R. MOSELEY                                      Chas. A. MEAD

                       L. M. HICKMAN                                       Jas. M. CONLEY

                       L. E. LYON                                              G. R. CHOATE

                       David PORTER                                       Henry W. HEWLETT

                       A. SHEDD                                               C. C. PERRY

                       J. P. STOCKWELL                                 Samuel I. GEDDES

                       H. V. B. BARRICKLO                             John FOX

                       J. L. WOODMAN                                    A. HITCHCOCK

                       H. LITTLEBRANT                                  Chas. JONES

                       R. W. MILLER                                        Geo. BALDWIN

                       Lot BLISS                                               Henry GIMBAL

                       W. M. BROWN                                       T. L. SARGENT

                       Wm. SAUNDERS                                   E. J. SMITH

                       L. HOWARD                                           Wm. CHRISTIAN

                       G. N. VISCHER                                      Edw. MOORE

                       Byron GALLUP                                       J. NICHOLS

                       Moses SEVERY                                     RUDOLPH GUEKOW

                       R. S. JOHNSON                                     L. L. HOWLAND

                       John WRIGHT                                        J. P. CARLETON

                       John JACKSON                                     J. F. STORY

                       G. B. PERRY                                         S. M. SAID

                       J. E. G. BIGGER                                    S. MANNING

                       W. H. VAN VLEAR                                C. J. NEWCOMBE

                       W. F. MARPE                                        J. H. MILLER

                       J. WEEKES                                           H. E. HALL

                       Geo. A. BAKER                                     A. A. SAUNDERS

                       G. C. HYATT                                         Jas. IVY

                       Wm. YOUNG                                         H. G. CLIFFORD

                       Geo. CARGEL                                       Wm. M. STEWART

                       Frank KNOWES                                    C. R. THOMAS

                       C. W. FOLGR                                        Samuel HEWLETT

                       Walter M. TRIVETT                               Jas. ARMSTRONG

                       H. S. AUSTIN                                         W. B. AUSTIN

                       Stephen STARBACKE                           E. P.BRYAN

                       Jas. T. MILLS                                         S. H. DEBMAN

                       H. S. SARGENT                                     J. H. BARNEY

                       W. A. STILSON                                      H. T. DORRANCE

                       Chas. BARGINS                                     Wm. COMPTON

                       E. B. SMITH                                            W. H. CRAIG

                       S. B. JACOBS                                         John L. SARGENT

                       W. S. STURGEON                                  G. KARSKI

                       T. J. MURRAY                                         John Q. REED

                       John HAMMOND                                     John DALY

                       NICOLA MILCO                                       John HAMPTON               

                       S. M. SUTHERLAND                              John KERR

                       Thomas ARRIVEY                                  Jas. MURRAY

                       Henry NETTESAN                                  Jas. LITTLEHALE

                       C. A. MARTIN                                         Americus ABBOTT

                       H. GOSS                                                 J. D. PETERS

                       Wm. CONDY                                          Wm. DEVOLL

                       H. G. GODLEY                                       W. ROLF

                       J. J. SELDNER                                       G. W. SHOEMAKER

                       G. M. HOWARD                                      J. R. WILLIAMS

                       A. ARRIVEY                                           Thos. LINDSAY

                       C. A. WILLIAMS                                      Arthur RICH

                       A. H. HALE                                              Edward McGINNIS

                       Wm. BERGER                                         E. J. BIVEN

                       Edw. MADDEN                                        Matthew CRUNE

                       P. T. BROWN                                          T. S. HINDS

                       R. A. GRAHAM                                        Geo. TINKHAM

                       Geo. BENNETT                                       B. H. BARNEY

                       Geo. A. CARLETON                                G. G. LYMAN

                       Hoyle GREENWOOD                              J. B. DUFFY

                       Quincy ANDERSON                                E. H. C. TAYLOR

                       H. M. LAGOMOSINO                               J. H. BARNEY

                       A. STRANSO                                            L. GROSS

                       J. P. BETANCUI                                       J. PARIS

                       C. H. BERRY                                            J. MARKS

                       W. A. HOUGHTON                                  George NEWELL

                       E. B. SMITH                                             M. CAIRO

                       L. BARADOR                                           Joseph HALE

                       N. BERBORA                                          Jos. T. O'NEIL          

                       B. K. MICHAELS                                     Thos. E. SURSEY

                       J. J. C. PARKER                                      M. MARKS

                       H. MARKS                                                L. HOWARD

                       L. BRADA                                                 J. WALDMAN

                       H. HARRIS                                               H. JACOBS       

                       I. LATHROP                                             R. W. STEVENSON

                       R. W. HENDERSON                                J. J. FANNELL

                       Chas. CRALL                                           A. W. ROYSTEN

                       Wm. HALL                                                Alex. WIGHTMAN

                       David HART                                             H. DAVIS

                       W. W. DOUGLAS                                    H. ISAACS          

                       J. STARBUCK                                         J. R. WILLIAMS

                       W. B. RIXLEY                                         Reuben MYRICK

                       Jas. COLE                                              Jacob DERIENBACHER

                       Joseph R. CLAYES                                John COLLINS

                       Henry LANE                                           H. SEILNACHT

                       Wm. WOOD                                           Gilbert DON

                       M. BRISCO                                            G. C. CARLOR       

                       Russell LOWELL                                    Leon FLASHMAN

                       F. N. LASTRETTO                                 F. S. PARSONS

                       Wm. STAVY                                             Hugh TYE

                       John DILLON                                           A. P. PIERPOINT

                       Arthur REEF                                            John D. GALL

                       E. I. GRISWOLD                                     Jas. CONNELL

                       Sylvester CAHILL                                   Elvertt WOODMAN

                       Jas. FORD                                              E. P. BATCHELDER

                       Wm. DENNIGAN                                     Frank KENDALL

                       Oscar MARSHALL                                  Peter K. O'KEEFE

                       Michael MARNELL                                 Patrick SKEGAN

                       Wm. GEE                                               Patrick KILLION

                       P. F. McCUE                                          Joseph ZIGNEGO

                       Joseph PEFFERS                                 Jas. McDONALD

                       John H. POWERS                                 Jacob GLICK

                       John S. HAINES                                    Daniel J. SPELLMAN

                       Chas. C. PAULK                                    J. K. DEMPSEY

                       Patrick O'KEEFE                                   G. B. ALLEGRETTI

                       Chas. RICH                                            Jas. CASTELLO

                       L. R. EAFF                                             H. J. CORCORAN

                       A. J. McDONALD                                   Jas. BUTLER

                       Wm. DASHA                                          John T. DOYLE

                       Wm. LESTER                                         John QUINCY Jr.

                       Frank CAVAGNARO                             Thos. COY

                       Jas. R. McCARTHY                               Michael MURRAY

                       Wm. MICHAELS                                    Angel S. MIGRO

                       Geo. A. SOUTHWORTH                        Peter SMITH

                       Felix DOUILLARD                                  Jas. LAROVICH

                       Angelo CEROGINI                                 Geo. NATT

                       Geo. H. HARGRAVE                              Joseph FYFE

                       Geo. WINTER                                         Andrew BLAINE

                       John FARRELL                                       Jas. REILLY

                       Edw. MOLLOY                                         Daniel McLIVAN

                       Chas. B. WOOD                                       John P. COSGRAVE

                       W. C. SMITH                                            Henry T. HUGHES

                       Wm. B. HARRISON                                 Jas. H. WORN

                       Patrick McDONNELL                              Antonio MASS

                       Chas. W. YOLLAND                                Peter P. HANNION

                       Daniel HALEY                                         John MULLEN

                       Peter DELESANDRO                             Jas. P. CARROLL

                       Chas. ANDERSON                                  Harry NASH

                       Jeff. PRIGEON                                        L. G. THOMPSON

                       Geo. DITZ Jr.                                           Michael CARROLL

                       Geo. LIEGINGER                                    M. J. BYRONS

                       David C. SHEPERD                               A. W. BELL

                       Gus. GUMPERTZ                                   Chas. R. LITTLE

                       Chas. McGHAN                                      R. L. JONES

                       Chas. ADDINGTON                               T. M. GILMORE

                       John INGLIS                                            Jas. McABEEL

                       Geo. C. CLARK                                      Jas. CULKIN

                       F. G. POOLE                                           Will. H. KNOWLES

                       Geo. ATHERTON                                   Martin BURNS

                       Michael COLEMAN                               Gus. GIANELLI

                       Herbert WAITE                                        Robert W. HAAS

                       Daniel BURNS                                        Jas. H. DOUGLASS

                       Edw. BYRNES                                        J. F. MOSELEY

                       A. ROSSI                                                C. A. KOHLER

                       E. A. McINTOSH                                    F. ESHBACH

 

 

 

 

 

 

Transcriber Sally Kaleta.

Proofreader Betty Vickroy.


2002-2007  Nancy Pratt Melton.






 

 

STOCKTON FIRE DEPARTMENT INDEX

GOLDEN NUGGET LIBRARY'S CALIFORNIA STATEWIDE DATABASES

GOLDEN NUGGET LIBRARY'S SAN JOAQUIN COUNTY DATABASES

GOLDEN NUGGET LIBRARY INDEX