Search billions of records on Ancestry.com
   

 

 

 

   

 

SAN JOAQUIN ENGINE COMPANY NO. 3.

 

 

 

                                George SCHULTZ                            S. R. ROSENTHAL

                                A. A. SONN                                       Adolph KOHLBERG

                                Anton SEIBERT                                Wm. DILL

                                Frank K. SCILNACHT                      J. SCHRACH

                                Jacob HAHN                                     Daniel UNLAUF

                                Philip NEISTRATH                           J. G. GILGERT

                                D. STEINHEISER                             John SEILER

                                K. FALK                                             Benj. GOLCKE

                                John MINGES                                   John TAUFER

                                Joseph HALCK                                Geo. RAAB

                                L. LEWIS                                           C. B. HOOBER

                                Max MAGNER                                  Jacob MAYER

                                Fred. MAYER                                    Henry ORTMAN

                                Joseph HANSEL                              Simon WETTERMAN

                                C. F. WARSTER                               Mitch. SCHULER

                                Rudolph GNEKOW                           Philip UNLAUF

                                John BRAND                                     Henry MAYER

                                Wm. HAHN                                       John SAUFERER

                                Joseph ELDER                                August WILHELM 

                                John GUNTHER                               John LEURSEN

                                Ludwig GERLACH                           Emil GROSS

                                Peter KRAFT                                    Frank POTTER

                                Lawson SMITH                                  Wm. HAFNER

                                Chas. WITKROFT                            Chas. HERBST

                                Chas. HIBNER                                 John DUCKER

                                Henry ESHBACH                            John FRIEDRICH

                                John MEYER                                    John D. STUM

                                Peter MENGEL                                Jacob WERNER

                                Samuel STEINER                            Jacob ROTHENBUSH

                                John MERSFELDER                      Joseph CANTROWITZ

                                Peter ERNEST                                 Henry FRIEDRICH

                                Geo. DAHL                                       Anton MUHLCK

                                Frederick NUSS                               Michael STOLL

                                Ernest NOWATHIRE                       James BROWN

                                August SMALLFIELD                      Daniel ROTHENBUSH

                                Geo. NATT                                        C. S. BRAUN

                                Joseph ESSER                                Jacob KNACKER

                                L. GALDE                                          W. H. SPECKMAN

                                Peter HECKER                                 Wm. LESSOR

                                John SPENGAL                               Conrad ROACHE

                                Gustave JOSEPH                            Samuel COHEN

                                N. C. WILKE                                     August MUENTER

                                L. WEGGERMANN                          M. CARRICOFF

                                Jas. SENSIBAUGH                         Frank ROBERTS

                                John QUINN                                      Chas. SANGENHAVEL

                                Wm. HENTZMAN                             John ZEIGER

                                Joseph KREIG                                  P. DORNBACHER

                                J. KAFFITZ                                        Frank MAESTRETTI

                                Wm. LOTTMAN                                H. KLEIN

                                Wm. HORSLEY                                C. WINTER

                                P. KELLY                                           H. V. B. BARRICKLE

                                Fred. YOST                                       S. MISSLER

                                Robert SUMMERS                           A. BEISCHEL

                                F. HELLER                                        L. HARTZ

                                John HARKINS                                 A. KRIEZ

                                A. DOHRMANN                                G. MEYER

                                Wm. O. DAUGHERTY                     J. FINKBOHNER

                                Francis CASTELLI                          Jacob WAGNER

                                Philip ROHRBACHER                    Wm. RAAB

                               August F. ROST                              Herman WEIGGANT

                               C. LUEHRS                                       J. NEUMILLER

                               Patrick TYE                                        J. KLEMPF

                               Geo. RITSCH                                     F. GERLACH

                               John SCHREIBER                            J. GERTEN

                               John GUTH                                        Chas. BEAIM

                               J. F. ADAMS                                     Fred. WENDEROTH   

                               Frank SCHMIDT                               Joseph SEIGLE

                               J. OPPENHEIMER                           F. W. MULLER

                               Fred. HAPPEL                                  E. MAURER

                               A. BRANDT                                       J. KINNEY

                               Geo. MAY                                          A. SMALLFIELD

                               A. DONER                                         S. PAYNE

                               A. HANSOM                                      M. PAILLE

                               J. NEWELL                                       Wm. NAGLE

                               David RAY                                         Morris SEIFERT

                               Philip LIGHT                                      Henry HERZER

                               Frank SEILNACHT                            Henry STRENTZ

                               Edward HAUPT                                 Wm. GERNDT

                               H. PEISSNECKER                            J. BREIDENBACH

                               F. ROTHENBUSH                            Geo. PFENDER

                               Geo. ROMMPF                                 Henry BACKES

                               S. MAAGER                                      John CARLES

                               M. GRUHLER                                    Geo. SONG

                               F. FRANZ                                           Fred. WALLNER

                               R. ECCLESTON                                Chas. MEILLER

                               Wm. HARTMANN                              F. USLAR

                               Christ MULLER                                 J. SCHRECK

                               A. V. SNYDER                                  Peter LESHER

                               Joseph HANSEL                              Christ ROTHENBUSH

                               Jacob WEIS                                      F. ADOLPHE

                               L. WEIBACH                                     J. H. GRAZBERGER

                               Henry ROHRBACHER                     Christ GRATLAN

                               Chas. GARDENER                           John GRACE

                               John SHAKER                                  J. A. TRAZIER

                               Michael McCANN                             M. J. GARVIN

                               M. O'DONNELL                                P. GUELL

                               Adam NICHOLS                               A. ZIMMER

                               F. C. LAWRENCE                            John LEONARD

                               Henry MENKING                               John SHEA

                               Fred. LAMBERT                               Joseph PIEGNET

                               Geo. PRICE                                      J. CONTRO

                               Andrew ESTER                                H. VANDERBERG

                               Patrick DOLAN                                 Wm. McCREADY

                               Otto LUTGE                                       B. F. KOHLBERG

                               F. LEVOIS                                         C. MEYERS

                               Geo. MINGLE                                    R. LEVY

                               Francis SCANLON                            E. DORNBUSH

                               P. BURKE                                          Geo. FULLER

                               Eugene LEHE                                    Henry TIERNAN

                               H. WEIGONOR                                  Geo. GERTENBACH

                               Philip COOK                                      L. WEISBACH

                               R. ECCLESTON                               Wm. M. DENIG

                               S. HEINTZLEMAN                            Joseph ADAMS

                               Victor ADAMS                                  Robert WEITZMANN

                               Fred. C. HAHN                                 Chas. DEITZ

                               Milton KRUSE                                  Andrew HAITEN

                               J. MUTHS                                         J. N. SAWYER

                               A. SELKIRK                                      F. CASTILLA

                               H. J. JACKSON                               Henry DONNER

                               John GINN                                       N. C. WILKIE

                               F. MEYER                                        Chas. WIKOFF

                               S. N. RALPH                                    F. RIHEN

                               Edw. DENNY                                    M. H. BOND

                               E. HANKS                                        F. SEVERY

                               W. H. LITTLE                                   J. COLLINS

                               Eli. CONFER                                   C. R. COMBS

                               Hugh WILSON                                 John JONES

                               F. ECK                                              D. H. BERDINE

                               Peter KIEMAN                                  Edw. HART

                               J. B. MURPHY                                  Owen FALLON

                               J. EGAN                                            W. L. ROBINSON

                               J. D. SCHUMAN                               B. T. ROUNDS

                               Wm. GRAHAM                                 G. R. WELLS

                               J. W. MUNGUS                                John ROCK

                               H. WAITE                                          A. STRATER

                               R. BRUCE                                        T. HORTON

                               C. L. MURPHY                                 J. KOHLMANN

                               John SIREE                                     Chas. M. ALDERS

                               Fred. SEVERY                                 E. G. CLARK

                               James H. BUDD, Sr.                        L. LEBENDER

                               L. L. LAUMEISTER                          Edw. CAVANAUGH

                               Jas. BRADY                                     Chas. SEDGWICK

                               John ECK                                         Joseph CURRIER

                               F. F. KINGSLEY                               T. FRANZ

                               Jas. L. MOWBRAY                           J. WAGNER

                               Chas. BOERNER                             J. HAHN

                               L. F. MAZZETTI                                John ELLIOTT

                               Samuel TERRY                                Samuel MILLER

                               Patrick LAVIN                                  Chas. DeCARTER

                               Hank MOUNT                                  Wm. REESE

                               Hugh TYE                                        John McCANN

                               Jas. MILLNER                                  John B. BUCKLEY

                               Henry SCHRODER                         Chas. YOUNG

                               J. H. FIELD                                       B. M. GRISWOLD

                               G. M. CHASE                                   G. KINDERMANN

                               Chas. PECKLER                            Chas. A. BEKEART

                               Alex. SELKIRK                                 Wm. T. STEELE

                               Wm. KEYES                                     Samuel SMITH

                               Chas. SAWTELLE                          Chas. E. PERRY

                               Chas. E. RICH                                 W. H. WHEELER

                               P. ROHRBACHER                          Spencer CONDY

                               Patrick FEE                                      Michael RAY

                               Victor HECK                                   Joseph CLARK

                               Geo. NEWELL                                O. MORRELL

                               Chas. FINKBOHNER                      George HEIMAN

                               F. ROMILLES                                  Wm. E. GOFF

                               Richard CRAUR                              N. CARPENTER

                               S. M. SUTHERLAND                      Robert BOYD

                               C. F. NULT                                      John FEELEY

                               A. D. BACH                                     P. SIVANN

                               C. THOMAS                                    John HOERR

                               P. KRAUM                                       J. SCHNIDER

                               L. LEBENDER                                 A. GERMAIN

                               Jas. JORDAN                                  Patrick LEONARD

                               D. RHODE                                       A. NALTON

                               Miles REUTER                                Henry FACK

                               Jas. SMITH                                      E. C. BROWN

                               H. G. SCHMIDT                              John HEWEY

                               John MULLIN                                   T. J. MURRAY

                               P. H. EGAN                                     Henry MEYER

                               Henry RAAB                                    T. W. REID

                               P. MONAHAN                                Oscar ESDMAN

                               Daniel RABEL                                R. W. RUSSELL

                               W. B. NOONAN                             Al. BAKER

                               C. SUTHERLAND                          Henry GRALTAN

                               J. B. PARRIS                                 W. J. HANLON

                               O. B. BISSONNETTE                   Louis J. WAGNER

                               F. H. BOWLEY                              Chas. WIRTH

                               S. OLAGINI                                    Jas. SMITH

                               P. KENEALEY                               J. ELLCOTT

                               Geo. FINKBOHNER                      Jas. N. MILLER

                               Joseph SEYMOUR                        W. C. WALKER

                               John MYRON                                 F. MAHONEY

                               Edw. CRAMER                              Isaac HAINES

                               John SMITH                                   Jas. BAILEY

                               Henry MIENKE                              John MAURER

                               Al. B. TREADWELL                      J. W. SIMPSON

                               G. R. KOPF                                   J. W. STEPHENSON

                               Fred. FINKBOHNER                     P. F. FINKBOHNER

                               F. C. GARLICK                             A. YATES

                               Wm. HUMPHREYS                      L. V. LOGAN

                               A. T. WATERS                             P. ROSEMAN

                               L. GOODFRIEND                         John JOYCE

                               Fred. WAGNER                           A. SMALLFIELD

                               W. L. ROBINSON                        Thos. POWER

                               C. G. PAYNE                                P. BREEN

                               R. B. HALEY                                 T. STEINY

                               H. FISK                                          L. F. STOETZER

                               Peter LESHER

 

 

 

 

 

Transcriber Sally Kaleta.

Proofreader Betty Vickroy.


2002-2007  Nancy Pratt Melton.






 

 

STOCKTON FIRE DEPARTMENT INDEX

GOLDEN NUGGET LIBRARY'S CALIFORNIA STATEWIDE DATABASES

GOLDEN NUGGET LIBRARY'S SAN JOAQUIN COUNTY DATABASES

GOLDEN NUGGET LIBRARY INDEX