Search billions of records on Ancestry.com
   

 

Commencement Exercises

Burlingame High School

Auditorium

Thursday, June 9, 1938

8:15 P. M.

 

Graduates

 

 

 

GIRLS

 

Adams, Vione Helene

Allen, Barbara Elizabeth

Armstrong, Josephine Marie

Armstrong, Ruth Elizabeth

Belton, Elizabeth

Bertocchi, Norma T.

Blodgett, Lucille Marie

Bowen, Elizabeth

Brain, Margaret Jean

Brennan, Agnes Lucile

Cavalli, Emidia

Cote, Beverly Lucille

Cowden, Doris May

Daley, Dorothy

Davidson, Helene Marye

Doswell, Cheyita M.

Downey, Inez Barbara

Dozier, Thelma

Eames, Ethel Elizabeth

Eastman, Elizabeth

Foster, Margretta Mary

Gastrock, Kathleen Loretta

Givens, Marjorie Delores

Grabe, Jean Harriet

Greene, June Delight

Grisinger, Margaret Julia

Hagerty, Sarah Josephine

Harrison, Mary Josephine

Harvey, Zona Lee

Helsel, Ruth Lee

Harris, Virginia Darling

Hove, Germaine Adele

Hunt, Catherine Estelle

Hutto, Dorothy Bernice

Jenkins, June Eleanor

Johnson, Elaine Muriel

Kelly, Helen M.

Kool, Bernice Lois

Kopp, Elsie

Kumming, Mary Jane

Larson, Astred Bernice

Lauder, Jeanette

Leis, Lillian Mae

Lewis, Jane Kemp

Lista, Mary Patricia Weekley

Long, Louise E.

Lude, Louise

Marsh, Alfreda Emma

McClure, Ethel Della

McMillan, California

Meyer, Aldean

Miller, Amy Jean

Miller, Marjorie Marion

Nickerson, Nancy

Oliver, Ruth Margaret

Olstrom, Laura Ann

Owen, Jeanne Gertrude

Partridge, Virginia Hazel

Perkins, Dorothy

Peterson, Carolyn A.

Philips, Dorothy Mae

Pickens, Helen Withers

Proll, Marguerite Patricia

Reed, Elizabeth Whiting

Roth, Janet Frances

Rucker, Ricarda Virginia

Rust, Harriette Elizabeth

Saunders, Louise Eaton

Sheldrick, Margaret Louise

Shutes, Janet Rae

Simpson, Kathryn Gale

Smith, Adele Elizabeth

Stahl, Ruth Jennings

Stanislaus, Shirley Charlotte

Steele, Beverly Mildred

Thompson, Roberta

Torley, Nancy Delores

Viano, Frances Katherine

Watts, Ruth Jean

Wesenberg, Pauline

Wood, Barbara Jean

 

 

 

 

BOYS

 

Anderson, Jack Brockwell

Arthur, Harold Richard

Bettencourt, Arthur Frederick

Bouquet, Jr., Joseph A.

Brownlee, William H.

Burkhead, Harold R.

Capps, James

Carniglia, Richard C.

Conrad, Bob Preston

Cropp, George

Davis, Donald Thomas

Drach, Richard M.

Driscoll, D. Donald

Erg, William

Finley, James Bruce

Eunsten, Norman B.

Gaitskill, Ralph William

Gallagher, Charles

Gardner, Leo Burgess

Gehrman, William Douglas

Geyer, Jack Ralph

Hains, Jr., Paul W.

Hammerson, William P.

Hance, Terrell Whilldin

Hanson, William Paul

Henne, Harry John

Hinze, Jr., Frederick S.

Hornbeck, Robert H.

Hubbard, Fred Bartelme

Hubbenette, Raymond Conrad

Jaixen, John Donald

Jeppesen, John Henry

Korecki, William

Lane, Gordon J.

Lloyd, Richard Moore

Lyford, Selden

McKenzie, Robert Edward

MacLeod, James

Marsh, William N.

McMurry, Robert John

Meyer, Wallace Harold

Morley, Frank Ewart

Muller, George H.

Naye, Wesley

Nordstrom, Maurice Oliver

Pantaleoni, Laurence Joseph

Pausmann, Walter

Putman, Lawrence H.

Pyrro, Austin

Ragland, Eugene

Rivers, Will Moorman

Roberts, James A.

Sachs, Edward

Tallant, Charles

Taylor, Richard

Thomas, Bob

Tietgens, Henry

Watson, James Henry

Wehner, Jack Bonfield

West, Jr., Lowry A.

Whittington, William

Wrahtz, Carl Ernest

Wright, William Buttolph

 

Other names mentioned:

Homer Martin, Superintendent

W. T. Van Voris, Principal

Elmer H. Young, Orchestra Director

Monsignor Thomas F. Millett, St. Catherine's Church, Burlingame

Terrell Hance, President of Graduating Class

 

 

Transcribed by: Nancy Pratt Melton.

 

 




© 2005 Nancy Pratt Melton



Back to San Francisco County