Search billions of records on Ancestry.com
   

  Tribal Council Members

(Indian Reorganization Act)

|1934 | 1935 |

President:

Robert Bad Wound

19

34

Vice-President:

Martin Thunder Hawk

ALLEN DISTRICT

  • William Fire Thunder
  • Edgar Fire Thunder
  • Allan Fast Horse
  • Howard Around Him
  • Patrick Bitters

MANDERSON DISTRICT

  • Henry Y.S. Little Bear
  • Richard Afraid of Hawk
  • Amos Fast Horse
  • Oliver Jumping Eagle
  • Charles Shot to Pieces

OGLALA DISTRICT

  • Jacob White Cow Killer
  • Walks Out
  • Ivon Star Comes Out
  • Henry Kills Warrior
  • John Brave Heart

WAKPAMNI DISTRICT

  • Daniel Long Wolf
  • William Red Hair
  • Peter Shangreaux
  • Henry Sitting Bear
  • Martin Red Bear

KYLE DISTRICT

  • Peter Bull Bear
  • Thomas American Horse
  • Charles Under Baggage
  • James Grass
  • Robert Two Crow

MARTIN DISTRICT

  • Frank Wilson
  • Edwin J. Bettelyoun
  • Daniel Bad Wound
  • George Dull Knife
  • Henry Turning Holy

PORCUPINE DISTRICT

  • Oscar Jealous of Him
  • James Locke
  • Charles High Hawk
  • Andres Fool Crow
  • White Bull No. 2

WANBLEE DISTRICT

  • Julian Whistler
  • Peter Dillion
  • Noah Bad Wound
  • John Long Commander
  • Fred Twin
  •  
    • President: Robert Bad Wound

    • Secretary: E.G. Bettelyoun

    19

    35

     

    • Vice-President: Martin Thunder Hawk

    • Critic: John Rock

    ALLEN DISTRICT

    • Edgar Fire Thunder

    • Patrick Bitters

    MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Peter Bull Bear

    • Little Wound

    • Harry Conroy

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Ivan Star

    • Silas Afraid of Enemy

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Henry Standing Bear

    • Charles Yellow Boy

    • William Red Hair

    MARTIN DISTRICT

    • John Monroe

    • F.G. Wilson

    • Daniel Bad Wound, Jr.

  • PORCUPINE DISTRICT

    • Joe Richards

    • Charles High Hawk

    • James Grass

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Joshua Spotted Owl
    • Joe Crazy Thunder
    • Charles Shot to Pieces

    WANBLEE DISTRICT

    • Silas Breast

    • Robert Two Elk

    • Fred Twin

     
    • President: Frank Wilson

    • Secretary: George Pugh

    19

    36

     

    • Vice-President: Harry Conroy

    • Critic: Ted C. Craven

    EAGLE NEST DISTRICT

    • John Goes in Center

    • Robert Two Elk

    • William Young

    MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Frank Apple

    • James Clifford

    • Charles Under Baggage

    • Otto Chief Eagle

    PORCUPINE DISTRICT

    • John Rock

    • Oliver Jealous of Him

    • George Stirk

    • Thomas Conroy

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Grant High Whiteman

    • Samuel Stands

    • Ivan Star

    LACREEK DISTRICT

    • Walter Conroy

    • John Means

    • Egon Lessert

    PASS CREEK DISTRICT

    • John Ruff

    • William Fire Thunder

    • George Dull Knife

    WAKPAMNI DISTRICT

    • James LaPoint

    • Richard Whalen

    • Henry Standing Bear

    • James H. Red Cloud

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Charles Shot to Pieces

    • Richard Afraid of Hawk

    • William Ghost Dog

    • George Respects Nothing

     
    • President: Chester Red Kettle

    • Secretary: Toby Eagle Bull

    • Treasurer: Dave Long

    1950

    - 52

     

    • Vice-President: Harry Conroy

    • Sergeant at Arms: Paul Apple

    • Fifth Member: Ben Chief

     EAGLE NEST DISTRICT

    • William Iron Elk

    • Tom Bad Cob

    • Emerson Poor Bear

    • Joe Rooks

    • Enos Poor Bear

    MEDICINE ROOT  DISTRICT

    • Ben American Horse

    • Henry Big Boy

    • Amos Lone Hill

    PORCUPINE  DISTRICT

    • Phillip Good Shield

    • Oscar Bear Runner

    • Bernard Standing Elk

     WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Paul Apple

    • Frank Kicking Bear

     LACREEK DISTRICT

     PASS CREEK DISTRICT

    • Henry Standing Bear

    • Morris No Horse

    • Tom Iron Crow

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Moses Two Bulls

    • Sam Eagle Hawk

    • William Fills the Pipe

     

     
    • President: Charles Under Baggage

    • Vice-President: Samuel Stands

    • Treasurer: Charles White Wolf

    • Fifth Member: Jake Herman

    1952

    -54

     

    • Secretary: William Fire Thunder

    • Asst. Secretary: Oscar Bear Runner

    • Critic: Frank Stoldt

    • Historian: Ben American Horse

    • Sergeant At Arms: Henry Janis

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Jacob Yellow Hawk

    • Peter Red Willow

    • Luke Hawk Wing

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Peter Bull Bear

    • Jake Herman

    • Emerson Poor Bear

    • Eddie Janis, Sr.

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Frank Stoldt

    • Perry Allen

     WOUNDED KNEE DISTRICT
    • Mathew High Pine
    • James Mesteth
    • Collin Clifford
    • Hattie Twiss

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings

    • Henry Cottier

    • Edison Ward

     OGLALA JR. DISTRICT

    • Jackson One Feather

    PORCUPINE DISTRICT

    • George White Bull

    • Oscar Bear Runner

    • William Bush

    • Zona Pourier

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Cleveland Nelson

    • Philip Brown Eyes

    • Hermus Merrival

    • Ethel Merrival

       

    RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • John Two Bulls

     

    • President: Moses Two Bulls

    • Vice-President: Ben Irving

    • Treasurer: Henry Black Elk, Jr.

    • Fifth Member: Jake Herman

    1954

    -56

    • Secretary: Charles Little Hawk

    • Asst. Secry: Thomas G. Little

    • Critic: Paul Apple

    • Sargent at Arms: Alsie Goings

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Alex Winters

    • Walter Young, Sr.

    • Herbert Holy Elk

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Peter Bull Bear

    • Eddie Janis, Jr.

    • Charles Twiss

    • Frank Apple

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Edward Richard

    • Taylor Conroy

    • Vincent Thunder Bull

     WOUNDED KNEE DISTRICT
    • James Mesteth
    • Albert Yankton
    • Amos Fast Horse
    • Joseph Yellow Horse

    LACREEK  DISTRICT

    • Edna Johnson

    • Greely Lessert

    • Newton Cummings

     OGLALA DISTRICT

    • Frank (Posey) Ecoffey

    • Milton Brave

    PORCUPINE DISTRICT

    • Margie Twiss

    • Reyes Hernandez

    • James Crow

    • Ernest Red Owl

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Cleveland (Moot) Nelson

    • Sidney (Bud) Mills

    • Ethel Merrival

    • Henry Black Elk, Jr.

     

    OGLALA JR. DISTRICT

    • Harry Jumping Bull

    RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • John Two Bulls

     

    • President: Frank G. Wilson (Impeached 8-7-56) James Iron Cloud

    • Vice-President: James Iron Cloud

    • Treasurer: Ethel Merrival

    • Fifth Member: Frank A. Ecoffey

    1956

    -58

    • Secretary: Charles Little Hawk

    • Asst Secy: Thomas G. Little

    • Critic: Edward Richard

    • Sergeant at Arms: Alsie Goings

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Vetal Romero

    • Enos Poor Bear

    • Oliver Goes in Center

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Hobert Two Crow

    • Issac Brave Eagle

    • Guy Dull Knife

    • Royal Bull Bear

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Vincent Thunder Bull

    • Taylor Conroy

    • Agnes Bad Wound

     WOUNDED KNEE DISTRICT
    • James L. Mesteth

    • Alfreda Janis

    • Theodore Means

    • Amos Fast Horse

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings

    • Edna Johnson

    • Edison G. Ward

     OGLALA DISTRICT

    • Joe Red Bow

    • Samuel Eagle Hawk

    PORCUPINE DISTRICT

    • Harry L. Wilson

    • James Crow

    • Oscar Bear Runner

    • Ernest Red Owl

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Philip Brown Eyes

    • Henry Janis

    • Charles Little Hawk

    • Peter Janis

     

    OGLALA JR. DISTRICT

    • Joe One Feather

    RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • Peter Two Bulls

     

    • President: Frank G. Wilson

    • Vice-President: Samuel Stands

    • Treasurer: Leo Vocu

    • Fifth Member: Frank Ecoffey

    1958

    -60

    • Secretary: Lloyd Eagle Bull

    • Critic: Henry Janis

    • Sargent At Arms: Edgar Red Cloud

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Oliver G. Center

    • Leona Winters

    • Jacob Little Thunder

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • John Apple

    • Agnes Dozark

    • Robert Two Crow

    • George White Eyes

    PASS CREEK  DISTRICT

    • William Fire Thunder

    • George Leo DuBray

    • Vincent Thunder Bull

     WOUNDED KNEE DISTRICT
    • Benjamin Black Elk

    • William Little Boy (temp)

    • Rueben Mesteth

    • Gilbert Matthews

    LACREEK  DISTRICT

    • Henry Cottier

    • Esther Marshall

    • Newton Cummings

     OGLALA DISTRICT

    • Wilbert Black Feather

    • Milton Brave

    PORCUPINE DISTRICT

    • John High Hawk

    • William Bush

    • Zona Pourier

    • Ernest Red Owl

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Wallace Little

    • Lloyd Eagle Bull

    • Johnson Holy Rock

    • Francis Janis

     

    OGLALA JR. DISTRICT

    • Mathew Little

    RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • Peter Two Bulls

     

    • President: Johnson Holy Rock

    • Vice-Pres: Wilbert Black Feather

    • Treasurer: Mildred Young

    1960

    -62

    • Secretary: Lloyd Eagle Bull

    • Fifth Member: Enos Poor Bear

    • Critic: George Iron Cloud

    • Sargent At Arms: George White Eyes

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Thomas Bad Cob

    • Oliver G. Center

    • Ellis Chips

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Robert Two Crow

    • Ambrose Hernandez

    • Issac Brave Eagle

    • Frank Fools Crow

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Peter Fast Wolf

    • Morris No Horse

    • Vincent Thunder Bull

     WOUNDED KNEE DISTRICT
    • Zona Red Bear

    • James Mesteth

    • Lucy Twiss

    • Oscar Hollow Horn

    LACREEK  DISTRICT

    • Agnes Bad Wound

    • Newton Cummings

    • William Rolfe

     OGLALA DISTRICT

    • Etta Youngman

    • Samuel Stands

    PORCUPINE DISTRICT

    • Zona Pourier

    • Joe Kills Right

    • Oscar Bear Runner

    • John Grass

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Jake Herman

    • Philip Brown Eyes

    • Garnet Goings

    • Edgar Red Cloud

     

    OGLALA JR. DISTRICT

    • Jackson One Feather

    RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • Peter Two Bulls

     

    • President: William Whirlwind Horse

    • Vice President:  Enos Poor Bear

    • Treasurer:  Frank A. Ecoffey

    1962

    -64

    • Secretary:  Paul Apple

    • Fifth Member:  Samuel Stands

    • Critic:  Oscar Bear Runner

    • Sargent-At-Arms:  William Horn Cloud

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Peter Bald Eagle

    • Jake Little Thunder

    • Oliver G. Center

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Ambrose Hernandez

    • George Jensen

    • Amos Lone Hill

    • Charles Under Baggage

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Agnes Bad Wound

    • Theodore Poor Bear

    • Edward Richards

     WAKPAMNI DISTRICT

    • Ben Irving

    • Wallace Little

    • Edgar Red Cloud

    • Henry Janis

    LACREEK  DISTRICT

    • Esther Marshall

    • Edna Johnson

    • Henry Cottier

     OGLALA DISTRICT

    • Moses Two Bulls

    • Angeline Chase In Winter

    PORCUPINE DISTRICT

    • Robert Ecoffey

    • William Bush

    • John High Hawk

    • Ernest Big Owl

    WOUNDED KNEE DISTRICT
    • Emil Tibbitts

    • Paul Apple

    • Alfreda Janis

    • Albert Yankton

     

    OGLALA JR. DISTRICT

    • Eugene Bad Wound

    RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • Edward Two Bulls, Sr.

     

    • President:  Enos Poor Bear

    • Vice-President:  Dave Long

    • Treasurer:  Zona Pourier

    1964

    -66

    • Secretary:  Lloyd Eagle Bull

    • Fifth Member:  Gerald Feather

    • Critic:  Amos Lone Hill

    • Sargent-At-Arms:  Henry White Calf

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • George B. Rooks

    • Vetal Romero

    • Leona Winters

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Robert Two Crow

    • Charles Under Baggage

    • Issac Brave Eagle

    • Ted Garnett   (deceased)

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Raymond Whirlwind Horse

    • Agnes Bad Wound

    • Daniel Makes Good

     RED SHIRT TABLE DISTRICT

    • Edward Two Bulls, Sr.

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings

    • Viola Shangreaux

    • Emma Bettelyoun

     OGLALA DISTRICT

    • Paul Stands

    • Roy Gene Merdanian

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Jake Herman

    • Ben Irving

    • Ival Janis

    • Francis Janis

    • Arta Carlow

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Edgar Red Cloud

    • Pete Catches

     

    OGLALA JR. DISTRICT

    • Calvin Jumping Bull

    PORCUPINE DISTRICT

    • William Young Bear

    • William Bush

    • Oscar Bear Runner

    • Maggie Pourier

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Matthew High Pine

    • Paul Red Star, Sr.

    • Emil Tibbitts

    • Albert Yankton

    • President: Johnson Holy Rock

    • Vice-President:  Samuel Stands

    • Treasurer:  Zona Pourier

    1966

    -68

    • Secretary:  Mildred Young

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Jake Little Thunder

    • Charles Whistler

    • Jake Hawk

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Guy Dull Knife

    • Hobert Two Crow

    • Issac Brave Eagle

    • George Jensen

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Agnes Bad Wound

    • Edgar Fire Thunder

    • Theodore Poor Bear

    PORCUPINE DISTRICT

    • James Mousseau

    • Charles Good Crow

    • William Bush

    • Issac White Face

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings

    • Emma Bettelyoun

    • Viola Shangreaux

     OGLALA DISTRICT

    • Amos Bad Heart Bull

    • Floyd Bear Nose

    • Dora Fast Wolf

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Frank Ecoffey

    • Arta Carlow

    • Jake Herman

    • Lawrence Cross

    • Robert Mousseau, Jr.

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Charles Little Hawk, Sr.

    • Roy Chief

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Paul Red Star, Jr.

    • Zona Bad Bear

    • Matthew High Pine

    • Albert Yankton

    • President:  Enos Poor Bear

    • Vice-President:  Lloyd Eagle Bull

    • Treasurer:  Wallace L. Finger

    1968

    -70

    • Secretary:  Robert J. Mousseau

    • Fifth Member:  Theordore Tibbitts

    • Critic:  Peter Janis

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Stephen Red Elk

    • Leona Winters

    • Paul L. Livermont

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Bernard Janis

    • George Jensen

    • Matthew Eagle Heart

    • Richard Janis

    PASS CREEK  DISTRICT

    • Vincent Thunder Bull

    • Alice Nelson

    • Florence Tibbitts

    PORCUPINE DISTRICT

    • William Bush

    • William High Hawk

    • Charles S. Good Crow

    • Cecil Weston

    LACREEK  DISTRICT

    • Mary Graham Burritt

    • Oliver Richards

    • Newton Cummings

     OGLALA DISTRICT

    • Paul Stands

    • Levi Good Voice Flute

    • Francis Two Bulls

    • Rueben Blue Horse Oglala Jr.

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Edward Stover

    • Arta Carlow

    • Earl Deon, Sr.

    • Richard Wilson

    • Jake Herman

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Edgar Red Cloud

    • Roy Chief

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Paul Apple

    • Albert Yankton

    • Emil Tibbitts

    • Moses Runs Against

    • President:  Gerald One Feather

    • Vice-President:  Dave Long

    • Treasurer:  Zona Pourier

    1970

    -72

    • Secretary:  Esther Desersa

    • Fifth Member:  Robert Carlow

    • Critic: Issac Brave Eagle

    • Sargent-At-Arms: Henry Brown

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Stephen Red Elk

    • Jake Little Thunder

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Matthew Eagle Heart

    • Ambrose Hernandez

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Arta Carlow

    • Frank A. Ecoffey

    • Robert Ecoffey

    • Lawrence Cross

    • William Cottier, Sr.

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Edgar Red Cloud

    • Johnson Holy Rock

    • Henry Black Elk, Jr.

    LACREEK  DISTRICT

    • Emma Bettelyoung

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Agnes Bad Wound

    PORCUPINE DISTRICT

    • William Bush

    • Severt Young Bear

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Richard Little

    • Zachary High Whiteman

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Matthew High Pine

    • Oscar Hollow Horn

    • President:  Dick Wilson

    • Vice President:  Dave Long

    • Treasurer:  Emma Nelson

    1972

    -74

    • Secretary: Lloyd Eagle Bull

    • Fifth Member:  Everett Lone Hill

    • Sargent-At-Arms: Henry Brown

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Stephen Red Elk

    • Jake Little Thunder

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Wilson Gay

    • Virgil Kills Straight

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Emma T. Nelson

    • Elizabeth Roubideau

    • Leo Wilcox

    • Robert Ecoffey

    • Hobert Keith

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Maurice Wounded

    • Peter Janis

    • Johnson Holy Rock

    LACREEK  DISTRICT

    • Emma Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Florence Tibbitts

    PORCUPINE DISTRICT

    • Orland Big Owl

    • William High Hawk

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Etta Youngman

    • Richard Little

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Paul Apple

    • Edward Stover

    • President: Dick Wilson

    • Vice-President: Joe American Horse

    • Treasurer:  Gerald One Feather

    1974

    -76

    • Secretary: Lloyd Eagle Bull

    • Fifth Member:  Gerald Big Crow

    • Sargent-At-Arms: George White Eyes

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Jake Little Thunder

    • Jake Yellow Hawk

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Matthew Eagle Heart

    • Sylvester Janis

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Vincent Brewer

    • Arta Carlow

    • Tom Conroy, Sr.

    • Frank A. Ecoffey

    • Bennett Sierra

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Morris Wounded

    • Marvin Ghost Bear

    • David Two Lance

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Vincent Thunder Bull

    PORCUPINE DISTRICT

    • Paul Iron Cloud

    • Severt Young Bear

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Frank Starr

    • Florence Tibbitts

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Jack Steele

    • Melvin Cummings

    • President:  Albert W. Trimble

    • Vice President: Johnson Holy Rock

    • Treasurer: Gerald OneFeather

    1976

    -78

    • Secretary:  Frank S. Starr (deceased), Bernadine Blue Bird

    • Fifth Member: Birgil Kills Straight

    • Critic:  Paul Apple

    • Sargent-At-Arms: George White Eyes

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • James Red Willow

    • Jacob Little Thunder

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Wilson Gay

    • Anthony Apple

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Vincent Brewer

    • Arta Carlow

    • Bennett Sierra

    • Wayne Tapio

    • Frank A. Ecoffey

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Lyman Red Cloud

    • Marvin Ghost Bear

    • Lavern Little Hawk

    LACREEK  DISTRICT

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Alfred Richards

    PORCUPINE DISTRICT

    • Severt Young Bear

    • Paul Iron Cloud

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Edwin Fills The Pipe

    • Zachary High Whiteman

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Melvin Cummings

    • Jack Steele

    • President:  Elijah Whirlwind Horse

    • Vice-President:  Vincent Two Lance, Sr. (deceased), Stanley Looking Elk

    • Treasurer:  Ivan G. Bettelyoun, Stanley Looking Elk

    1978

    -80

    • Secretary:  Bernadine Blue Bird

    • Fifth Member: James Mousseau

    • Critic:  Collin Clifford

    • Sargent-At-Arms:  Gerald Big Crow

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Vetel Romero

    • Enos Poor Bear

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Aqualynne Garnett

    • Wilson Gay

    • Anita Janis

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Arta Carlow

    • Fred Brewer

    • Eugene Rooks

    • Richard Hagen

    • Wayne Tapio

    • Bennett Sierra

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Dave Two Lance

    • Garvard Good Plume, Sr.

    • Lyman Red Cloud

    LACREEK  DISTRICT

    • Charles Bettelyoun

    • Newton Cummings, Jr.

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Foster Walker

    PORCUPINE DISTRICT

    • Paul Iron Cloud

    • James Mousseaux

    • Theodore Standing Elk

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Edwin Fill The Pipe

    • Edward Starr

    • Lavern Two Bulls

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • John Steele

    • Melvin Cummings

    • Albert Yankton

    • President:  Stanley Looking Elk

    • Vice-President:  Joe American Horse

    • Treasurer:  Myron Rock

    1980

    -82

    • Secretary: Bernadine Blue Bird

    • Fifth Member:  Lyman Red Cloud, Sr.

    • Critic: Gerald Big Crow

    • Sargent-At-Arms: Ted Standing Elk

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Esaul Richards

    • Guy Dull Knife, Sr.

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Penny Janis

    • Everett Janis

    • Eliza Morrison

    • Charles Twiss

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Dorethy Richards

    • Leroy Janis

    • Richard Hagen

    • Lloyd Eagle Bull, Jr.

    • Fred Brewer

    • Joe Blue Horse, Jr.

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Garvard Good Plume, Sr.

    • Sandra Two Lance

    • Lavern Little Hawk

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings, Jr.

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Mary Ann Nelson

    PORCUPINE DISTRICT

    • Elieen Iron Cloud

    • Homer Kills Back

    • Dennis Bush

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Ivan Starr

    • Edward Starr

    • Zachary High Whiteman

    • Lavern Two Bulls (deceased)

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Collins Clifford

    • Oscar Hollow Horn

    • John Steele

    President:
    • President: Joe American Horse

    • Vice-President: John Steele

    • Treasurer:  Ivan Bettelyoun

    1982

    -84

    Vice-President:

    • Secretary: Eileen Iron Cloud

    • Fifth Member: Garvard Good Plume, Sr.

    • Critic: Collins Clifford

    • Sargent-At-Arms: Collins Clifford

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Esual Richards

    • Eleanor Charging Crow

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Louis Whirlwind Horse

    • Sidney Hunter

    • Delano Featherman

    • Jim Thunder Hawk

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Gerald Big Crow

    • Wayne Tapio

    • Michael Carlow

    • Lloyd Eagle Bull, Jr.

    • Arta Carlow

    • Fred Brewer

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Barbara Jones

    • Nellie Two Bulls

    • Eugene Yellow Boy

    LACREEK  DISTRICT

    • Newton Cummings

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Edgar Fire Thunder

    PORCUPINE DISTRICT

    • Paul Iron Cloud

    • Isaac White Face, Sr.

    • Theodore Standing Elk

    WHITE CLAY DISTRICT

    • James Lone Elk

    • Wilbert Yellow Horse

    • Sam Loud Hawk

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Emerson Stone

    • Michael Her Many Horses

    • Alex White Plume

    • President: Newton Cummings

    • Vice-President: John Steele

    • Treasurer: Anita Janis

    1984

    -86

    • Secretary: Eileen Iron Cloud

    • Fifth Member: Paul Iron Cloud

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Eleanor Charging Crow

    • Sandra Bush

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Sidney Hunter

    • Delano Featherman

    • Everette Janis

    • Verna Heathershaw

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Gerald Big Crow

    • Wayne Tapio

    • Lloyd Eagle Bull

    • Anthony Whirlwind Horse

    • Michael Carlow

    • Frank Means

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Bennett Sierra

    • Nathaniel Witt

    • Lyman Red Cloud

    LACREEK  DISTRICT

    • Frank Marshall

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Loretta Whirlwind Horse

    PORCUPINE DISTRICT

    • Terry Weston

    • James Mousseaux

    • David Pourier

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Fred Two Bulls

    • Edward Starr

    • Sam Loud Hawk

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Shirley Plume

    • Melvin Cummings

    • Roy Dean Stone

    • President: Joe American Horse

    • Vice-President: Harold Salway

    • Treasurer:  Charmaine Wisecarver

    1986

    -88

    • Secretary: Nancy Hussman

    • Fifth Member: Frank Marshall

    • Sargent-At-Arms/Critic:  Everett Janis

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Wayne Randall

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Taylor Little Whiteman

    • Warren Pourier

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Frank Means

    • Duane Brewer

    • Wayne Tapio

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Lyman Red Cloud

    • Robert Red Owl

    LACREEK  DISTRICT

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Verdell Mesteth

    PORCUPINE DISTRICT

    • Ted Means

    • David Pourier

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Al Dreamer, Sr.

    • Paul Little

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Shirley Plume

    • David Janis

    • President: Paul Iron Cloud

    • Vice-President: Harold Salway

    • Treasurer: Charmaine Wisecarver

    1988

    -90

    • Secretary: Nancy Hussman

    • Fifth Member: Frank Marshall

    • Sargent-At-Arms/Critic: Everett Janis

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Wilbur Between Lodges

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Warren Pourier

    • Phillip Under Baggage

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Frank Means

    • Duane Brewer

    • Gerald Big Crow

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Marvin Ghost Bear

    • Richard Little Hawk

    LACREEK  DISTRICT

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Pete Richards

    PORCUPINE DISTRICT

    • Terry Weston

    • David Pourier

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Paul Little

    • Steve Hawk

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Melvin Cummings

    • David Janis

    • President: Harlod D. Salway

    • Vice-President: Wilbur Between Lodges

    • Treasurer: Michael Graham

    1990

    -92

    • Secretary: Theresa Two Bulls

    • Fifth Member: Alex White Plume/Mona Waters

    • Sargent-At-Arms/Critic: Sylvan Little Hawk

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Ruth Brown

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Phillip Under Baggage

    • Charles White Elk

    PINE RIDGE VILLAGE

    • G. Wayne Tapio

    • Duane Brewer

    • Gerald Big Crow

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Richard Little Hawk

    • Holly Wilson

    LACREEK  DISTRICT

    • Isaac Last Horse

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Pete Richards

    PORCUPINE DISTRICT

    • Kenneth Lone Elk

    • Wally Jealous

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Al Dreamer

    • Paul Little

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Mike Her Many Horses

    • David Janis

    • President: John Steele

    • Vice-President: Mel Lone Hill

    • Treasurer: Melvin Cummings

    1992

    -94

    • Fifth Member: Wilbur Between Lodges

    • Secretary: Theresa Two Bulls

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Ruth Brown

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Philip Under Baggage

    • Charles White Elk

    PINE RIDGE VILLAGE

    • G. Wayne Tapio

    • Frank Means

    • Wilbert Janis

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Richard Little Hawk

    • Holly Wilson

    LACREEK  DISTRICT

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Pete Richards

    PORCUPINE DISTRICT

    • David Pourier

    • Philip Good Crow

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Donovan Youngman

    • Sam Loud Hawk

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Shirley Plume

    • Madge Clifford

    • President: Wilbur Between Lodges

    • Vice-President: Mel Lone Hill

    • Treasurer: Crystal Eagle Elk

    1994

    -1996

    • Secretary: Theresa Two Bulls

    • Fifth Member: Philip Under Baggage

    • Critic: Collin Clifford

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Ruth Brown

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Archie Hopkins

    • Manuel Fool Head

    PINE RIDGE VILLAGE

    • G. Wayne Tapio

    • Duane Brewer

    • Gerald Big Crow

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Tom Conroy, Jr.

    • Robert Red Owl

    LACREEK  DISTRICT

    • Charles Bettelyoun

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Pete Richards

    PORCUPINE DISTRICT

    • David Pourier

    • Marlin "Moon" Weston

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Donovan Youngman

    • Joan Two Bulls-Decker

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • William Jumping Eagle

    • Robert Little Dog, Sr.

    President:
    • President: John Steele

    • Vice-President: R. Milo Yellow Hair

    • Treasurer: Wesley Chuck Jacobs/Michael Graham

    1996

    -98

    Vice-President:

    • Secretary: Theresa Two Bulls

    • Fifth Member: Philip Under Baggage

    • Sargent-At-Arms: Lyman Red Cloud

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Gerald Bush

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Dennis King

    • Manuel Fool Head

    PINE RIDGE VILLAGE

    • G. Wayne Tapio

    • Eileen Janis

    • Darwin Carlow
      Wade Vitalis (deceased)

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Tom Conroy, Jr.

    • Wilma Standing Bear

    LACREEK  DISTRICT

    • Erma Cummings

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Harvey White Woman

    PORCUPINE DISTRICT

    • Cedric Young Bear (impeached)

    • Philip Good Crow

    • Marlin "Moon" Weston

    WHITE CLAY DISTRICT

    • Dora Brave

    • Robert Martin (impeached)
      Paul Little

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Emma "Pinky" Clifford

    • Melvin Cummings

    • President: Harold Dean Salaway

    • Vice-President: Wilber Between Lodges

    • Treasurer: Wesley Chuck Jacobs

    1998

    -2000

    • Secretary: Stacy Two Lance

    • Fifth Member: Michael Graham

    • Critic: Lyman Red Cloud
    • Sergeant At Arms: Tom Poor Bear      

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Ruth Brown

    • Blaine Little Thunder

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Taylor Little Whiteman

    • Mona Patton

    OGLALA DISTRICT

    • Floyd Brings Plenty

    • Paul Little

    PORCUPINE DISTRICT

    • Philip Good Crow

    • Marlin Moon Weston

    LACREEK  DISTRICT

    • Craig Dillion

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Pete Richards

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Darwin Carlow

    • G. Wayne Tapio

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Maxine Lakota

    • Robert Red Owl, Sr.

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Emmett Kelly

    • Mike Her Many Horses

    • President: John Steele

    • Vice-President: Theresa Two Bulls

    • Treasurer: David Rabbit

    2000

    -02

    • Secretary: Donna Solomon

    • Fifth Member: Johnson Holy Rock

    • Critic:
    • Sergeant At Arms:

    EAGLE NEST  DISTRICT

    • Jim Meeks

    • Fred Sitting Up

       

     MEDICINE ROOT DISTRICT

    • Lucille Bull Bear

    • Austin Watkins
       

    OGLALA DISTRICT

    • Wilmer Youngman

    • Robert Two Bulls
       

    PORCUPINE DISTRICT

    • Marlin Weston

    • Barney White Face

       

    LACREEK  DISTRICT

    • Wanda Johnson

    • Craig Dillon
       

     PASS CREEK  DISTRICT

    • Lydia Bear Killer

    PINE RIDGE VILLAGE

    • Lyle Jack

    • Gary Janis

    • Frank Means


       

    WAKPAMNI DISTRICT

    • Tom Conroy

    • Alice Perkins
       

       

    WOUNDED KNEE DISTRICT

    • Phillip Jumping Eagle

    • Emmett Kelly
       

     

     

    Flag of the Oglala  Lakota Nation  

    Monitor page
    for changes

        
       it's private  

    by ChangeDetection

       

          

    Native Genealogy Webring

    [ Join Now | Ring Hub | Random | << Prev | Next >> ]