Search billions of records on Ancestry.com
   

Linkinhorne Parish

BURIALS AT St MELOR CHURCH, LINKINHORNE 1800 - 1837

These records are the results of my own transcriptions from microfiche of the original registers. It is quite likely that mistakes will have occurred, and original sources should also be checked. If you have any queries or corrections, please contact me.

Lynda Mudle-Small, July 2002

LINKINHORNE BURIALS 1800 - 1813  
  Burials in 1800    
  Elizabeth Pearn buried July 26  
  William Nicholls buried August 4  
  William Runolds buried August 4  
  Richard Downs buried September 10  
  Jenny Bennett buried September 10  
  John Rowe buried October 31  
  Jenny Penwarden buried December 10  
  Thomas Mitchell buried December 15  
  Ann Coade buried December 21  
  Susanna Reynolds buried December 28  
  Elizabeth Saunders buried December 29  
     
  Burials in 1801    
  John Benoy buried Feb'y 19  
  Thomas Roberts buried March 11  
  William Vine buried March 20th  
  Richard Hawking buried April 1st  
  Elizabeth Hatch Dingle buried infant April 3rd  
  Thomas Sleep buried April 28  
  John Davey buried May 7  
  Mary Ball buried May 19  
  Digory Bate junr buried June 12  
  Stephen Gilbert buried June 21  
  Hannah Couche (an infant) buried June 28  
  Eleanor Combe buried July 7  
  Sarach Couche buried July 20  
  Elizabeth Shovell buried Aug't 6  
  John Jeffery buried Aug't 14  
  Mrs Cecilia Knill buried Aug't 25  
  Philippa Lemon December 14  
  William Crabb December 19  
     
  Burials in 1802    
  John Dingley buried Jany 2  
  Mary Ann Bedstone buried Jany2  
  Christian Dingley buried Jany 11  
  William Ball buried Feby 27th  
  Thomas Roberts buried April 29  
  John Kingdon buried May 3  
  Mary Symonds buried July 12th  
  Elizabeth Kearn buried July 22nd  
  John Martin was buried Augt 11th  
  Jane Richards was buried Sept 9  
  Joan Penny was buried Sept 16th  
  David Budge was buried Octr 19th  
     
  Burials in 1803    
  Thomas Combe (infant) buried Jany 21st  
  John Redstone buried March 2nd  
  Thomas Saunders buried March 28  
  Mrs Jennet Walker buried April 8th?  
  John Smitherham buried April 19th  
  Mary Chapman buried May 7th  
  Grace Redstone buried June 28th  
  Elizabeth Hatch buried August 4th  
  Richard Kittow buried Sept ber 9th  
  Elizabeth Werren buried Sept ber 10th  
  Thomas Hawke buried Sept ber 23  
  Elizabeth Deeble buried Nov ber 14th  
  Digory Bate buried Nov. 20th  
     
  Buried in 1804    
  Mary Harris was buried 7th February  
  Elizabeth Sobey was buried 6th April  
  William Ball was buried 18th June  
  Joan Kittow (an infant) buried 21st October  
  Joan Reynolds buried ?? December  
     
  Burials in 1805    
  Jane Norden buried 3 January  
  Thomas Combe (infant) buried 20th January  
  Elizabeth Bennett buried 6 March  
  Ann Barnacott buried 28 March  
  Jane Martin buried 28 March  
  Marria Body buried 29 March  
  Jacob Jenkins buried 2nd April  
  Robert Crabb buried 13 June  
  Susanna Mitchell buried 15 June  
  John Congdon (infant) buried 6 December  
     
  Burials in 1806    
  Mary Couche b January 7th  
  Edward Dingley buried January 16th  
  Samuel Vine buried January 21st  
  Robert Strike buried March 10th  
  Ann Reynolds buried March 10th  
  Joseph Daw buried March 21st  
  John Dingle(an infant) buried April 17th  
  Robert Penny buried April 19th  
  Digory Joll buried May 25th  
  Elizabeth Phillips Dingley buried June 4th  
  Mary Martin buried June 14th  
  Anne? Giddy buried July 13  
  Sarah Rickard buried July 22  
  Edward Penny buried August 8  
  Elizabeth Shovell buried August 18  
  Thomas Hooper buried August 28  
  John Rice a stranger found hanging in a field, buried Sept ber 10  
  Joan Nicolls buried October 25  
  William Lemon buried Dec ber 31  
     
  Burials in 1807    
  Thomas Bennett buried January 15  
  Richard Trehane buried February 3rd  
  Grace Kittow Vosper buried February 6  
  Elizabeth Sleep buried March 3rd  
  Mary Symons buried March 5th  
  Mary Rowe buried March 6th  
  Thomas Smitheram(an infant) buried April 10th  
  William Richard(an infant) buried April 13  
  Mary Smitheram(an infant) buried April 21st  
  Thomas Olver buried April 28th  
  William Chapman buried April 28th  
  Mary Downing buried May 17th  
  Richard Henry? Dingle (of Darley) buried July 4th  
  Catherine Coade buried July 7th  
  James Downing (idiot) buried July 12th  
  Mary Martin buried Augt 3rd  
  Thomas Penny buried Nov ber ist  
  John Strike buried Nov ber 15th  
     
  Buried in 1808    
  Mary Dingley (of Plash Mill) buried Jan y 23rd  
  James Penny buried March 4th  
  Thomas Drown buried March 25th  
  James Combe (an infant) buried October 28th  
  Mrs Jane Evans (of Saltash) buried Nov ber 29th  
  Henry Hearle buried Dec ber 11th  
  William Davey (a child) buried Dec ber 26th  
     
  Burials in 1809    
  John Trehane Evans (an infant) buried 20th August  
  William Dingley buried 14th September  
  Hannah Stevens (infant) buried 19 November  
     
  Burials in 1810    
  John Combe buried January 3rd  
  John Budge (Senr) buried January 16th  
  Richard Curry buried March 2nd  
  John Harris (a Child burnt to death) March 27th  
  Mr Walter Coleman (of Plymouth) buried March 28th  
  Sarah Vine buried April 14th  
  Robert Reynolds buried April 26th  
  Sampson Saunders buried May 10th  
  Elizabeth Elford buried May 15th  
  Joseph Reed buried June 2nd  
  Elizabeth Crews? Buried June 26th  
  William Sleep buried July 11th  
  Beaton Triscott buried aged 98 July 31st  
  William Bradford Grose buried August 30th  
  Sampson Saunders buried September 13th  
  Ann Burnaford buried September 21st  
  Nicholas Nichlls buried October 14th  
  Henry Goyne (late Sexton) buried Nov ber 13th  
  Patience Crabb buried Nov ber 16th  
  Jonathan Wale buried Nov ber 22nd  
     
  Burials in 1811    
  Jeffery Dingley (of Callington) buried Feb y 9th  
  Catherine Jenkins? buried April 5th  
  Elizabeth Roberts buried April 22nd  
  Robert Harvey buried June 10th  
  William Mitchell (infant) buried August 1st  
  Mary Williams buried August 6th  
  Sarah Dingley buried Nov ber 26th  
  William Mould (an infant) buried Dec ber 13th  
     
  Burials in 1812    
  Jeffery Rawling buried January  ?  
  Jospeh Prout buried January 19th  
  Mary Harvey buried January 28th  
  Elizabeth Harvey buried Feb y 13th ??  
  Richard Garland buried Feb y 19th  
  William Bennet buried 7th May  
  Samuel Harris buried 27th May  
  William Davey Harris buried 24 June  
  Philippa Stevens buried 15 July  
  Soloman Roberts buried 2nd July  
  Grace Wilton buried 24th July  
  William Bartlett buried 29th July  
  Grace Peak buried 4th August  
  Mary Greenwood buried 21 August  
  Edward Peter buried 9 Sept ber  
  Ann Reed buried 15th Sept ber  
  Mary Sleep buried (drown'd) 18th October  
  Grace Budge buried 4th Nov ber  
  Elijah Down buried 16 Nov ber  
  Digory Gunner buried 13th Dec ber  
  Peter Burnaford buried 25 December  
  LINKINHORNE burials 1813-1837            
Transcribed from microfilm of the actual registers at the Cornwall Record Office. Although this transcription has been compared with others, it is quite likely to contain errors.  
  When buried Forename/s Surname Abode Age Notes
B1 1813 31-Jan Mary Ann HARVEY   10  
B2 1813 01-Feb John KNEEBONE   76  
B3 1813 07-Feb Richard GROSE Downgate 78  
B4 1813 08-Mar Mary LANSALLOS Stoke Climsland 5m  
B5 1813 25-Mar Elizabeth WEVILL Yelland 2d  
B6 1813 02-Jun Thomas COFFIN Plymouth Dock 5  
B7 1813 21-Jul John EASTCOTT Patreda Barn 80  
B8 1813 15-Aug Arthur KNEEBONE Westcott 75  
B9 1813 05-Dec William COURTIS Starrabridge 4  
B10 1814 25-Feb Thomas PEARSE Longridge 36  
B11 1814 03-Mar Theophilus STRIKE Linkinhorne 2d  
B12 1814 13-Mar John CHAPMAN Linkinhorne 58  
B13 1814 25-Mar William HARVEY Padrieda Barn 4  
B14 1814 12-Apr Jane HEARLE Treovis 70  
B15 1814 10-May Richard Peak GARLAND Southill 4m  
B16 1814 06-Jun Elizabeth BARNACOT Pengelly 70  
B17 1814 14-Jun Grace PETER Padreda 52  
B18 1814 03-Jul Peter WADGE Linkinhorne 77  
B19 1814 13-Jul Grace PETER Padreda 18  
B20 1814 22-Aug Elizabeth HOSKYNS Starrabridge 95 abt.  
B21 1814 04-Sep Thomas SHOVELL Uphill 80  
B22 1814 10-Sep Thomas HAWKE Knowle 4  
B23 1814 10-Oct Thomas CURRY Bray's Hop 1  
B24 1814 01-Nov Richard HARVEY Padrida 2  
B25 1814 09-Nov Thomas BARTLETT Kinscoombe 2  
B26 1814 09-Nov Mary CHAPMAN Rilla Mill 8  
B27 1814 01-Dec Sarah PETT Mill Pool 66  
B28 1815 16-Jan Grace CLEMENTS Ley Mill 2  
B29 1815 24-Jan Thomazin TAYLOR Linkinhorne 78  
B30 1815 02-Feb Robert PETER Padrida 29  
B31 1815 10-Feb Peter HILL Northill 8  
B32 1815 02-Mar George CHUBB Tregouph 74  
B33 1815 26-Mar Elizabeth Trehane ENNOR Uphill 6m  
B34 1815 15-May Matthew BENNETT Rillaton 60  
B35 1815 23-Jun Grace Furseman CURTIS Caraton 64  
B36 1815 13-Jul Elizabeth HARVEY Treovis 55  
B37 1815 13-Sep Catherine JENKINS Ley Mill 11  
B38 1815 27-Sep Elizabeth CHAPMAN Plashmill 1d  
B39 1815 29-Nov Ann COOMBE Whales 10  
B40 1816 11-Feb William MITCHELL Plusha Bridge 59  
B41 1816 22-Mar William KENT Rilla Mill 25  
B42 1816 30-Mar Francis MARTIN Starrabridge 88  
B43 1816 18-Apr Mary DINGLEY Netherton 50  
B44 1816 11-May Elizabeth ROBERTS Christa 75  
B45 1816 16-May Catherine STEPHENS Ley Mill 85  
B46 1816 21-May Mary MITCHELL Rilla Mill 23  
B47 1816 27-May Mary Ann TILLEY Linkinhorne 2m  
B48 1816 08-Jun Stephen RICKARD Milcombe 79  
B49 1816 11-Jun Grace CURRY Bray's Hop 4m  
B50 1816 30-Jun Jenny VOSPER Westcott 48  
B51 1816 13-Aug Richard CHAPMAN Plashmill 1d  
B52 1816 18-Sep Eliza Vine MITCHELL Mill Pool 3  
B53 1816 22-Sep Mary Peak GARLAND Ley  3  
B54 1816 13-Oct Mary PEARN Churchtown 64  
B55 1816 20-Oct Mary PENNY Calstoke 77  
B56 1817 26-Feb Patrick William QUEEN  Linkinhorne 4m  
B57 1817 11-Mar Richard CRABB Downgate 2w  
B58 1817 16-Apr William SMITH Addicroft 12  
B59 1817 29-May Jenny GUMB Henwood 7  
B60 1817 11-Jun William DAVEY Trelabe 54  
B61 1817 20-Jun Mary CHAPMAN Menheniot 59  
B62 1817 22-Aug Elizabeth PEARSE Longridge 74  
B63 1817 01-Sep Sarah PELLOW Newland 36  
B64 1817 12-Nov John BAWDEN Henwood 1w  
B65 1817 19-Dec Elizabeth WEAR Rillaton 63  
B66 1817 27-Dec Thomas HAWKE Treovis 24  
B67 1818 12-Jan Charles BENNETT Plymouth Dock 10  
B68 1818 09-Feb George Blake COUCHE Plashmill 87  
B69 1818 08-Mar Mary BENNETT Winslade Stoke Climsland 81  
B70 1818 23-Mar Susanna TRISCOTT Starrabridge 1  
B71 1818 18-Apr Mary DINGLEY Upton 50  
B72 1818 18-Apr Edward PETER Halwell 2  
B73 1818 26-Apr Edward TRUEBODY Upton 50  
B74 1818 07-May Esther GILBERT Starrabridge 82  
B75 1818 15-May Susanna HAWKE Treovis 54  
B76 1818 27-May Mary SHOVELL Northill 85  
B77 1818 15-Jul Thomas Peak GARLAND Carradon 1w  
B78 1818 25-Aug Phillipa RICKARD Higher Milcombe 40  
B79 1818 10-Sep Mary DINGLEY Netherton 88  
B80 1818 08-Oct John DAVEY Rilla Mill 15  
B81 1818 16-Nov Mary PROUT Rillaton 3d  
B82 1819 28-Jan Rebecca TREHANE Uphill 77  
B83 1819 03-Feb Edward Hewish COFFIN Plymouth Dock 1  
B84 1819 10-Mar Edward BENNETT Combe 30  
B85 1819 26-Mar William WADGE Addicroft 49  
B86 1819 09-Apr John MITCHELL Rilla Mill 66  
B87 1819 18-May William HENWOOD Linkinhorne 1d  
B88 1819 26-Jun John JAMES Dunsley 79  
B89 1819 30-Jun Mary VINE Carradon 2  
B90 1819 24-Jul Edward Stanning GREENWOOD Ryland 6m  
B91 1819 11-Oct Benjamin HANCOCK Churchtown 77  
B92 1819 19-Oct Britannia STANNING Seller's Ford 16  
B93 1819 30-Oct Samuel COURTICE Treovis 3  
B94 1819 31-Oct Elizabeth SEARL Uphill 73  
B95 1819 03-Nov Thomas CHUBB Kingcombe 3  
B96 1819 13-Nov James MITCHELL Starrabridge 8  
B97 1819 14-Nov Magdalene ROWE Rilla Mill 70  
B98 1819 30-Nov Catherine PENNY Kesbrook Cross 67  
B99 1819 17-Dec Mary DAVY Addicroft 67  
B100 1819 20-Dec William CAUNTER Wooda 92  
B101 1819 28-Dec Elizabeth JASPER Longridge 23  
B102 1820 01-Feb Richard BALL Plashmill 65  
B103 1820 01-Feb Elizabeth PENNY Southill 80  
B104 1820 09-Feb Richard HARVEY Padreda Barn 49  
B105 1820 26-Feb Edward PETER Halwell 35  
B106 1820 24-Mar Elizabeth PENNY Rilla Mill 4  
B107 1820 26-Mar John MITCHEL Rilla Mill inf  
B108 1820 05-Apr Elizabeth DENNIS Rilla Mill 77  
B109 1820 23-Apr James JENKINS Ley Mill inf  
B110 1820 09-May John WILLIAMS Addicroft 65  
B111 1820 23-Jul William CHIPMAN or CHAPMAN? Linkinhorne inf  
B112 1820 27-Jul William GABRIELL Rilla Mill 77  
B113 1820 07-Sep Jennifer PEARN  Linkinhorne 22  
B114 1820 10-Sep James STEPHENS Westgate 29?  
B115 1820 18-Oct Mary SHORT Milcombe 79  
B116 1820 04-Nov Mary SLEEP Little Lay 27  
B117 1820 17-Nov William BATE Gullacom inf  
B118 1820 13-Dec Samuel PRIDDIEUX Swan's Nest 80  
B119 1820 14-Dec Mary HAWKEN Lawarne Northill 90  
B120 1820 17-Dec Edward GREENWOOD Treovas 74  
B121 1820 21-Dec Richard PEARN Churchtown 36  
B122 1821 16-Jan John Alford TROLASE Trelase Callington 1  
B123 1821 20-Jan Elizabeth BARNACOTT Carratown 70  
B124 1821 21-Jan John CHUBB Trecariel Mill Lezant 2m  
B125 1821 10-Mar John WARN Coombe 6  
B126 1821 26-Mar Ann KINDOM Bunchaddon 50  
B127 1821 05-Apr John KINDOM Plymouth Dock 66  
B128 1821 24-May William COOMBE Lake 9m  
B129 1821 27-Jul John CRABB Rilla Mill 62  
B130 1821 16-Sep Mary Ann BARRETT Cargreen Landulph 28  
B131 1821 13-Oct Elizabeth TRUEBODY Stockaton Southill 12  
B132 1821 19-Oct John GROSE The parish of St Clear 24  
B133 1821 17-Nov Elizabeth SMITH Adacroft 41  
B134 1822 03-Jan Betsey TREHANE Rilla Mill 2m  
B135 1822 26-Jan John JASPER Gullicombe 6w  
B136 1822 06-Feb John BUDGE Churchtown 2y9m  
B137 1822 06-Feb John TRESETTA Swan's Nest 62  
B138 1822 12-Mar Joan PEARCE Starrabridge 89  
B139 1822 13-Apr John DOWNS Redwood St Ive Parish 2  
B140 1822 02-May John SLAMON Rilla Mill 2  
B141 1822 09-May Grace CURTIS Starrabridge 85  
B142 1822 12-May Thomas LEE Padreda Barn 1  
B143 1822 08-Jun Mary BENNETT Plusha Bridge 6  
B144 1822 12-Jun Edward PETT Starrabridge 6m  
B145 1822 17-Jun John PENNY Rilla Mill 3  
B146 1822 12-Jul Rebecca EVANS Saltash 86  
B147 1822 13-Aug Elizabeth DINNER Upton 88  
B148 1822 14-Aug Joseph JENKINS Ley Mill 4  
B149 1822 25-Aug Samuel HODGE Ley Mill 82  
B150 1822 13-Sep Maria SMITHERAM Darley 19  
B151 1822 17-Sep Mary JENKINS Crows Nest St Cleer 57  
B152 1822 26-Nov Eliza WARN Coombe 1  
B153 1822 15-Dec Mary GOYN Dunsley 94  
B154 1822 22-Dec John HARRIS Millbrook St Johns 43  
B155 1822 24-Dec Mary PENNY Addicroft 73  
B156 1822 26-Dec Joseph BENNETT Christa 55  
B157 1823 01-Jan John PEARNE Plusha Bridge 79  
B158 1823 26-Jan Mary HOOPER Trefrize 36  
B159 1823 13-Feb Elizabeth SMITHERIN Rilla Mill 10m  
B160 1823 06-Mar Richard ROWE Henwod 74  
B161 1823 23-Mar James PENNY Addicroft 73  
B162 1823 29-Mar John DINGLE Darley 2  
B163 1823 06-Apr Lovday MAY Yolland 40  
B164 1823 10-Apr Jean Hamilton COFFIN Plymouth  64  
B165 1823 11-Apr Martha ROWE Henwood 75  
B166 1823 20-Apr Jane BENNETT Plusha Bridge 1  
B167 1823 21-Apr Grace DOWNS Bath Pool Northill 2  
B168 1823 29-Apr Catherine JENKIN Ley Mill 1  
B169 1823 19-May William VINE Mill Pool 38  
B170 1823 03-Jun Thomas PETT Starrabridge 1  
B171 1823 12-Aug John BENNETT Trecarral Mill Lesant 60  
B172 1823 12-Aug Dinah HOSKIN Rilla Mill 4  
B173 1823 18-Sep Ann WARN Carradon Town 61  
B174 1823 19-Oct Dorcas GILL Rilla Mill 7  
B175 1823 21-Oct Mary COOMBE Higher Ford Southill 4  
B176 1823 27-Oct John STEPHENS Uphill 77  
B177 1824 11-Jan Eleanor DINGLE Uphill 20  
B178 1824 14-Jan Catherine HILL Plashmill 80  
B179 1824 18-Jan Gertrude Prout BENNETT Trecarral Mill Lesant 10d  
B180 1824 25-Jan Ann CHAPMAN Dunsley 14d  
B181 1824 26-Jan Mary Ann BARTLETT Sutton 3  
B182 1824 10-Feb Eliza ROWLING Millcombe 3  
B183 1824 07-Mar Martha TREHANE Rilla Mill 4  
B184 1824 08-May Elizabeth ROWE Churchtown 80  
B185 1824 24-May Jenny DINGLE Darley 31  
B186 1824 14-Aug Sarah DONEY Treovas 55  
B187 1824 15-Aug William FRANTON Penwarden Southill 27  
B188 1824 11-Sep William FRANTON Penwarden Southill 52  
B189 1824 03-Oct Roger BALL Rilla Mill 65  
B190 1824 01-Nov William MARTIN Rilla Mill 1  
B191 1824 15-Dec Jenny DINGLEY Upton Shop 1  
B192 1824 30-Dec Jane COURTIS Treovis 3  
B193 1825 05-Jan Mary Ann RAWLIN Uphill 2  
B194 1825 08-Jan Mary CREWS Patrieda Barn 90  
B195 1825 25-Feb Matthew DONEY Cellars 1  
B196 1825 09-Mar John TRUEBODY Addicroft 79  
B197 1825 12-Mar Mary *CAUNTER Wooda 100  
      Note (2002): baptism record for a Mary CAUNTER April 1733    
B198 1825 25-Mar John COOMBE Trefry's Mill 1  
B199 1825 28-Mar Maria COODE Bunchaddon 41  
B200 1825 24-Apr John ELFORD Trewint Menheniot 59  
B201 1825 11-May John BODY Bunchadden Pool 66  
B202 1825 18-May John COURTIER Treovis 20  
B203 1825 01-Jun Loveday MITCHELL Plusha Bridge 5  
B204 1825 20-Jun Edward WILTON Treovis 30  
B205 1825 10-Jul Mary WEEKS Shilstone's Gate 68  
B206 1825 07-Oct William WALLACE Caradon Gate 27  
B207 1825 16-Oct Sarah DAVEY Mill-pool 64  
B208 1825 12-Dec Grace BRENT Netherton 78  
B209 1826 05-Jan Elizabeth LEAN Upton-shop 31  
B210 1826 17-Jan James HENWOOD Churchtown 3  
B211 1826 19-Jan William HOOPER Manington Mill South-hill 74  
B212 1826 03-Feb John HAWKE Plusha Bridge 77  
B213 1826 01-Mar Thomas Joseph SLEEP South Yeoland 17m  
B214 1826 20-Mar Sampson CHAPMAN Henwood 1  
B215 1826 09-May John MARTIN Lower Rillaton 62  
B216 1826 23-May James BALL Golborn South-hill 23  
B217 1826 06-Jun John Henry SLEEP Plusha Bridge inf  
B218 1826 26-Aug John GUMB Henwood 82  
B219 1826 27-Aug Richard WADGE Rilla Mill 81  
B220 1826 03-Nov Abraham JENKIN Ley Mill 56  
B221 1826 01-Dec Mary CHAPMAN Shilstone's Gate 35  
B222 1827 15-Feb Jennifer GUMB Henwood 73  
B223 1827 12-Apr Mary RAWLING Plashmill 82  
B224 1827 15-Apr Martha PEARSE North Yeoland 61  
B225 1827 15-May Jane TILLIE Linher North-hill 44  
B226 1827 05-Jul John FOOTT Rillaton 59  
B227 1827 24-Jul Betsy Peak GARLAND Pool-mill 1  
B228 1827 30-Aug Elizabeth CHAPMAN Swan's Nest 82  
B229 1827 10-Sep Thomas OPIE Wheal Trelawny 8  
B230 1827 20-Sep John HOOPER Henwood 65  
B231 1827 23-Sep Jenny HOOPER Winslande Stoke Climsland 13  
B232 1827 21-Nov Susanna MARTIN Churchtown 78  
B233 1827 11-Dec John PEARCE Longridge 87  
B234 1828 02-Jan Philip STRIKE Bunjeton 65  
B235 1828 18-Jan Keturah JAMES Trewoodlow Southill 65  
B236 1828 15-Apr Susanna JOHN Carradon 7  
B237 1828 18-Apr Richard DINGLEY Netherton 68  
B238 1828 05-Aug Mary PRIOR Dewlla-mill 15  
B239 1828 26-Aug Mary Ann REYNOLDS Churchtown 9m  
B240 1828 02-Sep James William Pearce PASCOE Devonport 2  
B241 1828 14-Nov Maria COFFIN Devonport 15  
B242 1828 23-Nov Sarah STRIKE Bunjeton Pool 75  
B243 1828 27-Nov Ann CORRY Poor house Stonebridge 87  
B244 1829 30-Jan Thomas SEARLE Uphill 86  
B245 1829 22-Apr William Nattle FOOTE Rillaton 4  
B246 1829 03-May John GARLAND Little Trelabe 8  
B247 1829 18-Jun John WADGE Rilla Mill 2w  
B248 1829 08-Jul John DAVEY Addicroft 82  
B249 1829 12-Jul Jane KERNICK Lake 4m  
B250 1829 03-Aug Daniel TRISCOTT Starrabridge 60  
B251 1829 17-Aug Ann COUMBE Rilla Mill 49  
B252 1829 06-Oct Catherine DAVY Bray Shop 77  
B253 1829 17-Nov Ann CHUBB Bunjeton Pool 82  
B254 1830 11-Jan John SYMONS Carraton 54  
B255 1830 19-Jan Thomas REDSTONE Callington 46  
B256 1830 21-Jan Arthur PROWER Southill 74  
B257 1830 23-Mar Thomas BALL Callington 65  
B258 1830 31-Mar John SYMONS Carraton 78  
B259 1830 10-May William Nettle FOOT Rillaton 9m  
B260 1830 08-Jun John CHAPMAN Henwood 84  
B261 1830 16-Jun Tamson RAWLING Dawe's House South Petherwin 83  
B262 1830 21-Jun James JOHNS Trevize Mill 21  
B263 1830 23-Jun Elizabeth MITCHELL Tremellick St Cleer 73  
B264 1830 21-Aug Arabella KITTOW Patrida 4m  
B265 1830 22-Aug Edmund BENNETT Wales 11  
B266 1830 02-Oct James PALMER Uphill 78  
B267 1830 10-Nov Jemima DOWNS Plusha Bridge 14  
B268 1830 12-Nov Mary Bate BENNETT Rillaton 3m  
B269 1830 22-Nov John JEFFERY Lake 2m  
B270 1830 28-Nov John WILTON Ley Mill 3w  
B271 1830 28-Nov Mary MITCHELL Henwood 67  
B272 1830 03-Dec William Henry MARTIN Churchtown 1  
B273 1830 20-Dec John COWLING Trehovis 54  
B274 1830 24-Dec Richard Parsons AUSTIN Carradon 3d  
B275 1831 26-Jan Honor GROVES Carradon Gate 90  
B276 1831 06-Feb Grace HODGE Dobwalls in the parish of Liskeard 89  
B277 1831 28-Feb Richard BANT Churchtown 11  
B278 1831 07-Mar Thomas WILTON Treivsa 64  
B279 1831 13-Mar Peter STRIKE Starrabridge 74  
B280 1831 30-Mar Jane WALLIS Shilstone's Gate 36  
B281 1831 01-Apr Elizabeth LANCELL High-park Green 48  
B282 1831 22-Apr John MARTIN Churchtown 7  
B283 1831 03-May Mary GUMB Henwood 1m  
B284 1831 24-May Selena MARTIN Churchtown 4  
B285 1831 29-Jul Elizabeth COOMBE Plusha Bridge 63  
B286 1831 29-Jul Ann TRUEBODY Henwood 55  
B287 1831 31-Jul Peter DONEY Trowsa 73  
B288 1831 03-Sep John DINGLE Hall 48  
B289 1831 25-Oct Mary MAY Ley Mill 32  
B290 1831 02-Dec John BENNETT Rillaton 82  
B291 1832 29-Jan Susanna BATE Uphill 66  
B292 1832 15-Mar John BUDGE Churchtown 82  
B293 1832 22-Mar Mary BENNETT Trelabe 8  
B294 1832 22-Mar Grace GARLAND Westcott 33  
B295 1832 02-Apr William SYMONS Beneathwood 7m  
B296 1832 08-Apr Edward BENNETT Westcott 3  
B297 1832 17-Apr Martin ENOR Tretherick St Cleer 58  
B298 1832 16-Apr Mary DOWN? Haddicraft 94  
B299 1832 18-Apr Grace STRIKE Rose-brook 77  
B300 1832 06-May John GOVETT Rillaton 16  
B301 1832 15-May Elizabeth GUMB Henwood 59  
B302 1832 29-May Charles HOCKIN Cassbrook Cross 79  
B303 1832 16-Jun Richard PETER Newhouse 49  
B304 1832 25-Jun William Foott TREHANE Stockaton Southill 37  
B305 1832 29-Jun John HOLLY Cellars 82  
B306 1832 15-Jul Edward BATE Uphill 43  
B307 1832 15-Aug William CORNELIUS Down Gate 26  
B308 1832 19-Aug John TURNER Henwood 77  
B309 1832 15-Sep Elizabeth BROOKS Sutton 83  
B310 1832 17-Sep William CREWS Cellars 10w  
B311 1832 24-Oct Richard DOWNS Yolland 68  
B312 1832 25-Oct Dorothy BUDGE Cellars 38  
B313 1832 06-Nov Mary Ann CREWS Cellars 2  
B314 1833 15-Jan Eleanor JASPER Stowes Mine 18  
B315 1833 25-Jan James DINGLEY Plashmill 43  
B316 1833 05-Feb John RAWLINS Newland 77  
B317 1833 15-Feb Richard TRUEBODY Henwood 18  
B318 1833 30-Mar Mary VINE Patreda Barn 81  
B319 1833 02-Apr Richard PALMER Churchtown 80  
B320 1833 16-Apr Johanna HOSKIN Henwood 3  
B321 1833 18-Apr John Beer PARSONS Butternell 2  
B322 1833 19-Apr Rev James COFFIN Plymouth  76  
      Vicar of Linkinhorne for 58 years    
B323 1833 25-Apr Johannah ROWE Henwood 77  
B324 1833 18-May   HOCKIN Bray Shop 2  
B325 1833 21-May Mary HANCOCK Churchtown 86  
B326 1833 20-Jun Mary BENNETT Wales 3m  
B327 1833 27-Jun William JEFFERY ??? St Eve 2  
B328 1833 29-Aug William HATCH Livers 80  
B329 1833 09-Sep Charles BARNICOTT Shilstone 87  
B330 1833 22-Sep Maria SMETHERHAM Plymouth  1  
B331 1833 16-Oct Elizabeth PEARSE St Ive Chariton 2  
B332 1833 12-Nov Mary KINGDOM Dean Stoke Climsland 60  
B333 1833 29-Nov Sarah BALL Rilla Mill 67  
B334 1834 16-Feb Joan PEARSE Starrabridge 55  
B335 1834 09-Mar Edward DINGLE Down Gate Stoke Climsland 67  
B336 1834 12-May Elizabeth GOURD Plashmill 78  
B337 1834 08-Jun Elizabeth DAVEY Stowes Mine 23  
B338 1834 22-Jun Anne CONGDON Starrabridge 36  
B339 1834 08-Jul John EVANS Saltash 71  
B340 1834 13-Aug Catherine Nicholls KITTOW Patrida 13  
B341 1834 15-Oct Thomas HOOPER Stowes Mine 5m  
B342 1834 12-Nov Jane MASTERS Rillaton 10m  
B343 1834 17-Nov John DAVEY Shilstone Gate 77  
B344 1834 25-Nov Pascoe STEVENS Trefrize 45  
B345 1834 02-Dec James PENNEY Starrabridge 9  
B346 1834 08-Dec William PENHALE Mill Pool 7  
B347 1834 18-Dec Elizabeth COOMBE Bangers 5  
B348 1834 26-Dec Thomas BUDGE Milcombe 78  
B349 1834 26-Dec John RAWLING Treovis 6  
B350 1834 27-Dec Grace EVANS or DAWS Lanhargy 73  
B351 1835 04-Jan John Stanning CREWS Tellers 15m  
B352 1835 27-Jan Mary Giezle? WARN or EVANS? Saltash 53  
B353 1835 05-Feb Anne HOOPER Starrabridge 96  
B354 1835 10-Mar John CRABB Rilla Mill 5  
B355 1835 10-Mar Sigismund John Elias Geake CRABB Rilla Mill 8  
B356 1835 20-Mar Elizabeth GARLAND Upton 37  
B357 1835 22-Mar Mary TURNER Uphill 56  
B358 1835 29-Mar Anne CRABB Rilla Mill 70  
B359 1835 31-Mar Elizabeth GOODMAN Pengelly 74  
B360 1835 06-Apr Mary DINGLE Uphill 10m  
B361 1835 09-Apr John TREGLOYN Furze Park 15  
B362 1835 12-Apr Mary Prior CRABB Ley Mill 4  
B363 1835 12-Apr  William Prior CRABB Ley Mill 6  
B364 1835 26-Apr Joan BODY Churchtown 66  
B365 1835 26-Apr William COOMBE Upton 70  
B366 1835 08-May Samuel SHORT Churchtown 75  
B367 1835 28-Jun Elizabeth HOSKING Henwood 33  
B368 1835 05-Jul John Bennett WADGE Linkinhorne 7  
B369 1835 06-Jul William MITCHELL North Yelland 50  
B370 1835 12-Jul William CHUBB Clampit 21  
B371 1835 13-Jul William Gidley SERLE Starrabridge 10m  
B372 1835 27-Aug Elizabeth STRIKE Bunjeton Pool 78  
B373 1835 28-Aug Tristum? BENNETT Plusha Bridge 66  
B374 1835 08-Oct Elizabeth PETT Starrabridge 58  
B375 1835 24-Oct William CHAPMAN Treovis 81  
B376 1835 03-Nov Joan WILTON Treovis 72  
B377 1835 11-Dec Samuel BARTLETT Plusha Bridge 8d  
B378 1835 29-Dec Henry COOMBE Thornton St Ive 66  
B379 1836 04-Jan Philip BROOKES Sutton 92  
B380 1836 15-Jan John PETT Starrabridge 90  
B381 1836 29-Jan Elizabeth Beal COAD Ryland 10m  
B382 1836 11-Feb Susan JEFFERY Lake 9m  
B383 1836 16-Feb Samuel SHOVEL Plusha Bridge 76  
B384 1836 19-Mar William COOMBE Bunshedon Pool 67  
B385 1836 07-May Anne POMEROY Trelible 41  
B386 1836 29-Jun William FOOTT Rillaton 10m  
B387 1836 13-Jul Lydia PARSONS Butternell 1  
B388 1836 19-Jul Isaac Deacon POLLARD Starrabridge 1  
B389 1836 19-Jul Richard WADGE Halwinnick Butts 69  
B390 1836 19-Jul William WADGE Halwinnick Butts 36  
B391 1836 22-Jul Thomas BALL Callington 40  
B392 1836 09-Aug Pascoe STEVENS Trerafters 80  
B393 1836 30-Aug John GOODMAN Trelable 77  
B394 1836 18-Sep Grace BENNETT Rillaton 4m  
B395 1836 14-Oct Mary HENWOOD Milbroke 46  
B396 1836 20-Oct John CHUBB Maniton Mill 60  
B397 1836 23-Nov John Jasper SMETHERHAM Rilla Mill 18  
B398 1837 11-Jan Ann BUDGE Coombe 1  
B399 1837 07-Feb Elizabeth SLEEP North hill 71  
B400 1837 10-Feb Anstis WADGE Rilla Mill 47  
B401 1837 13-Mar Elizabeth PERN High Trip 77  
B402 1837 01-Apr Elizabeth NATTLE Lamerton 90  
B403 1837 10-Apr Thomas BUDGE Starrabridge 24  
B404 1837 10-Apr Alice LUCE Millcombe 69  
B405 1837 16-Apr Thomas STACEY/STAUNY Sellers 72  
B406 1837 23-Apr Joan BAWDEN South Hill 76  
B407 1837 07-May Thomas HAWKE Knowl 55  
B408 1837 22-May William FOOTT Rillaton 4w  
B409 1837 02-Jun William TRAER Kersbrook Cross 1  
B410 1837 28-Jul Mary Ann FOOTT Biketon 62  
B411 1837 15-Aug Elizabeth BARTLETT Plusha Bridge 29   Status    
B412 1837 22-Aug Amy WADGE Butts 65      
B413 1837 12-Oct Catherine Davey BARTLETT St Pinnock 10w      
B414 1837 15-Oct Deborah COOMBE Upton 70      
B415 1837 28-Nov Robert? DAVEY Lanhargy 78      
B416 1837 03-Dec Elizabeth ROGERS Rilla Mill 43      
B417 1837 09-Dec Elizabeth TREGLOYNE Dunsley 78      

 

HOME PAGE