Search billions of records on Ancestry.com
   

ImageKane County, Illinois

Public Servants

1836 to 1847  Mark W. Fletcher

1847 to 1849  J.L. Warner

1849 to 1857  James Harrington

1857 to 1861  John Green

1861 to 1869  H.B. Pierce

1869 to 1872  Frank P. Crandon

1873       J.C. Sherwin

1880       Thomas Meredith

1887       A.M. Beaupre

1894       Charles W. Raymond

1898       John McKellar

1892       William F. Lynch

1906       William F. Lynch

 

CIRCUIT COURT OFFICERS

RECORDER

1836 to 1843  David Dunham

1843 to 1847  George W. Gorton

1847 to 1849  E.H. Swarthout

1892 Joseph Ingham

1896  Frank E. George

1900  Frank E. George

1904  Frank E. George

CLERK

1836 to 1837       Allen P. Hubbard

1837 to 9-1848    M.W. Fletcher

9-1848 to 1849    Charles B. Wells

 

CLERK and RECORDER

1849 to 1852      Charles B. Wells

1852 to 1856      Luther Dearborn

1856 to 1860      Paul R. Wright

1860 to 1864      Thomas C. Moore

1864 to 1868      Pindar F. Ward

1868 to 1872      J.W. Parrington

 

TREASURER

1837 to 1840          John Griggs

1840                       H. A. Miller

1841 to 1843           B.T. Hunt

1843                       E.R. Allen

1844                       Charles Metcalf

1845 to 1847           John Hotchkiss

1847 to 3-1850        Thomas A. Scott

3-1850 to 11-1850    S.K. Whiting

11-1850 to 11-1851  John Clark

11-1851 to 1853       A.W. Glass

1853 to 1855            George P. Harvey

1855 to 1857            George P. Waite

1857 to 1859            William R. West

1859 to 1861            Adin Mann

1861 to 1865            R.W. Hoyt

1865 to 1867            W. H. Miller

1867 to 1869            A. Barto

1869 to 1872            W.P. West

1873                        H.C. Paddock

1876                        T.F. Tolman

1878                        T.B. Coulter

1880                         F.L. Young

1886                         C.E. Smiley

1890                         J.M. Innis

1894                         Robert J. McCormack

1898                         Henry McGough

1900                         Samuel Shedden

1904                         George A. James

 

SHERIFF

1836 to 1840      B.F.Fridley

1840 to 1842      James Risk

1842 to 1848      Noah B. Spaulding

1848 to 1- 1851  B.C. Yates

1-1851 to 1852   Luther Dearborn

1852 to 1854      Noah B. Spaulding

1864 to 1856      L.P. Barker

1856 to 1858      George E. Corwin

1858 to 1860      E.J. Allen

1860 to 1862     Demarcus Clark

1862 to 1864     J.H. Whipple

1864 to 1866      H.L. Perry

1866 to 1868      D. Smith

1868 to 1870      L.M. Kelly

1870 to 1872      J.C. Brown

1872 to 1874      J.C. Brown

1874 to 1876      L.M. Kelley

1876 to 1880      C.S. Mixer

1880 to  1886     N.S. Carlisle

1886 to 1890      John Kelley

1890 to 1894      William H. Reed

1894 to 1898      Robert E. Burke

1898 to 1900      H.S. Demmer

1900 to 1904      Robert E. Burke

1904 to              B.E. Richardson

 

COUNTY JUDGE

1836                 Mark Daniels

1837 to 1839     Isaac Wilson

1839 to 1842     H.N. Chapman

1842                  L. Howard

1843 to 1847      S.S. Jones

1847 to 1849      Alexander B.Sill

1849 to 6-1851   J.G. Wilson

6-1851 to 1857   W.D. Berry

1857 to 1861      Daniel Eastman

1861 to 1865      R.N. Botsford

1865 to 1867      J.T. Brown

1867 to 1869      C.D.F. Smith

1869 to 1872      W.D. Barry

1872 to 1874      W.D. Barry

1874 to 1882      John W. Ranstead

1882 to 1892     E.C. Lovell

1892 to 1894     D.B. Sherwood

1894 to 1904     M.O. Southworth

1904                  Frank G. Plain

 

PROBATE JUDGE (established 1902)

1902     J.H. Williams

1906     D.B. Sherwood

 

PROBATE CLERK

1902 Peter Klein

1906  M.J. Beverly

 

SCHOOL COMMISSIONER

1841 to 1843      Ira Minard

1843 to 1845      Wyatt Carr

1845 to 1847      A.W. Churchill

1847 to 1849      John W. Hapgood

1849                   Joseph Kimball

1850 to 1853       E.W. Brewster

1853 to 1855       D.D. Waite

1855 to 1857       Mervin Tabor

1857 to 1861       David Higgins

1861 to 1863       N.T. Nickols

1863 to 1865       Clark Braden

1865 to 1869       C.E.Smith

1869 to 1872       George B. Charles

 

CLERK of CIRCUIT COURT

1872     H.T. Rockwell

1876     C.P. Dutton

1884     C.A. Miller

1888     John Dewey

1898     T.J. Rushton

1900     B.E. Gould

1904     E.F. Rogers

 

STATES ATTORNEY

1836  B.F. Fridley

1846 to 1852  Burton C. Cook

1876              Henry B. Willis

1880              T.E. Ryan

1884              John A. Russell

1888              F.G. Hanchett

1892              Frank W. Joslyn

1896              Frank W. Joslyn

1900              W.J. Tyers

1904              Frank R. Reid


COURTS and CRIMES

The first term grand and petit jurors were selected, September 1836, by  the Kane County Commissioners.

Grand Jurors:

Isaac Wilson (who was made jury foreman)

Lyman Barber

Solomon Dunham

William T. Elliott

Nicholas Gray

Walter Hotchkiss

George Johnson

Ansel Kimball

Sidney Kimball

Edwin Knight

Friend Marks

Samuel McCarty

Otho W. Perkins

Benjamin F. Phillips

John Ross

Marshall Starks

James Squares

John Van Fleet

William Van Nortwick

Allen Ware

James T. Wheeler

Petit Jurors:

John Douglas, James Ferson, Read Ferson, Solomon Hamilton, John V. King, James H. Latham, Carlos Lattin, E.R. Mann, Ira Merrick, B.H. Smith,  Calvin Ward, Gideon Young.

Source: History of Kane County by Joslyn & Joslyn 1908


Back to Kane County Main Page

Community Links   Kane County History Resource Page    

Copyright 1999                                          ImageSend Mail

Last Updated 10-Oct-1999                     KaneCoIL@aol.com