Search billions of records on Ancestry.com
   

 

 

1860 U. S. Federal Census - Slave Schedule 
Granville County, NC

Introduction

            During the 1850 and 1860 federal population census years separate listings  were taken of slaves.  For the most part, these lists did not include their names but did include their sex, age, and color.  They were listed under the slaveholder’s name.  Although some enumerators appeared to make an effort to list the slaves in family groups, most did not do so.  The more usual procedure was to list them in order from the oldest to the youngest.  Without names it is difficult to gather conclusive evidence that a specific slave was in the household of a particular slaveholder, but the schedule does give support for a hypothesis for such when it considers family history and the data found in the regular 1870 federal population census.

Barnetta McGhee White, Ph. D.

1860 Population by Color and Condition

Granville County, North Carolina*

WHITE

FREE  COLORED

SLAVE

 

Black

         a

Mulatto

        b

Total Free

    a+b

Black

      c

Mulatto

       d

Total Slave

c+d

11,187

495

628

1,123                

10,610          

476

11,086 **

* Statistics compiled from the original returns of the Eighth Census directed by the Secretary of the Interior.  Washington: Government Printing Office, 1864.
** This total is different than the total this researcher found.


1860 Granville County, NC
23,396 Total Population




Granville County, NC District Descriptions for the 1860 Federal Census

            The locations of the towns of Oxford (county seat) and Henderson (now in Vance County) have not changed and can be located on recent maps. Only a few of the present Townships kept the names of the old Districts.  Some districts in the southern part of the county overlap in reporting the locations of slaveowners. A brief description of these 1860 Districts can be found in The North Carolina Gazeteer, a Dictionary of Tar Heel Places,  by William S. Powell.

 

Abram Plains                NE Granville, Waterloo, Sassafras Fork

Beaver Dam                 South West Granville, Wilton

Cedar Creek                South Granville, Tranquility

Country Line                NW Granville, Young’s X Roads, Blue Wing

Dutch                           SW Granville. A 19th century post office was at Dutchville

Epping Forest               Southwest, near town of  Kittrell, now in Vance County

Fishing Creek               East Granville - flows into the Tar River, Fair Port

Fort Creek                   Brookville P. O., west Franklin County, flows into the Tar River

Goshen                        West Granville, Buchannan, Oak Hill

Island Creek                 NE Granville, Townsville, Gregory Mills, Vance county line

Knap of Reeds             West Granville, town of Butner area

Ledge of Rock             SWest Granville, town of Stem, Tally Ho, Creedmore, Milton

Nutbush                       surrounds town of Williamsboro, Woodworth, now Vance County

Ragland                        Northeast Granville; also Raglins, Assylum P. O.

Tabs Creek                  East Granville, flows SE across Vance into the Tar River

Tar River                      S Granville community, Berea,  river eventually reaches Pamlico


Granville County Map



Number of Slaves by District

Districts Slaveholder Mu Slaves   Total slaves
  Entries      
         
Abram Plains 73 29   1107
Beaver Dam 41     224
Cedar Creek 68 31   562
Country Line 51 20   506
Dutch 45 15   324
Epping Forest 28 13   274
Fishing Creek 23 3   404
Fort Creek 37     304
Goshen 95 47   1094
Henderson Town 20     189
Henderson District 61 18   1037
Island Creek 34 4   403
Knap of Reeds 29 10   263
Ledge of Rock 86 50   563
Nutbush 44 46   1149
Oxford Town 66 55   455
Oxford District 65 62   549
Ragland 66 24   799
Tabs Creek 36 13   269
Tar River 63 34   627
         
  1031 474   11102

Granville County, NC
1860 U.S. Federal Census - Slave Schedule

Surname First Mu Slaves   District
           
Adams Isaac   8   Dutch
Adams John P.   5   Dutch
Adcock Burgess   2   Goshen
Adcock Caleb   4   Cedar Creek
Adcock David   1   Goshen
Adcock Elvis   2   Ledge of Rock
Adcock Joseph   5   Ledge of Rock
Adcock Littleton   5   Tar River
Adcock William H.   1   Tar River
Allen Amarillus   16   Fort Creek
Allen Chasteen   20   Ragland
Allen David   10   Knap of Reeds
Allen David B. 1 6   Oxford
Allen Dosia   1   Ledge of Rock
Allen Emerline H. 1 3   Oxford Town
Allen George W.   1   Oxford Town
Allen Henry 3 8   Country Line
Allen Julia   5   Beaver Dam
Allen Julia   4   Oxford
Allen Masillus   20   Fort Creek
Allen Nancy   12   Fort Creek
Allen Robert B. 1 8   Ledge of Rock
Allen Thomas   5   Cedar Creek
Allen William L. 3 48   Knap of Reeds
Allen Wm D.   9   Beaver Dam
Allen  Nancy 2 29   Tar River
Ally A. H.   6   Henderson Town
Alston Joseph R.   33   Nutbush
Amis James S. 1 5   Country Line
Amis John 1 8   Abram Plains
Amis John   20   Goshen
Amis Mary   1   Goshen
Amis Rufus 1 19   Goshen
Amis (in trust) John   3   Abram Plains
Arnold Mary   4   Abram Plains
Askew Solomon G.   1   Tar River
Atkin R. P.   1   Cedar Creek
Averett Elizah   5   Oxford
Averit (emp) Thomas R.   3   Tar River
Bagby J. P.   2   Goshen
Baily William   3   Beaver Dam
Baldwin Moses 1 3   Tar River
Ball James R.   3   Beaver Dam
Ball John   2   Henderson
Barker A.   6   Henderson
Barker David   6   Ragland
Barker Sally   5   Ragland
Barnes George      8   Ragland
Barnes Hallmon   7   Ragland
Barnes John   2   Ragland
Barnett Emily   2   Country Line
Barnett James   3   Country Line
Barnett Mary   12   Abram Plains
Barnett Robert   1   Oxford
Baskerville George 4 53   Abram Plains
Beachem (emp) C. F.   3   Oxford Town
Beasley Fleming   1   Goshen
Beasley Jane C.   11   Goshen
Beasley Mary 3 16   Dutch
Beasley Robert B.   4   Dutch
Beasley Sarah 4 12   Goshen
Bell Gov. P. H. 5 24   Oxford
Bennett Cinthia   2   Abram Plains
Bevers S. T.   13   Beaver Dam
Bird Alex   2   Cedar Creek
Bird John W.   10   Cedar Creek
Blackley Elizabeth   2   Fort Creek
Blacknall Caroline   16   Epping Forest
Blacknall John   14   Oxford Town
Blacknall John P.   40   Nutbush
Blacknall Johnathan T.   11   Fishing Creek
Blacknell Thomas G.   28   Henderson Town
Blackwell James   27   Country Line
Blackwell Stephen   4   Goshen
Blackwell Wm M.   21   Ledge of Rock
Blackwell (emp) Pomphret   1   Goshen
Blankinship L. A. 2 8   Country Line
Bobbett Will   2   Ledge of Rock
Bobbit C. J.   3   Tabs Creek
Bobbit Emily   8   Tabs Creek
Bobbit P. H.   2   Tabs Creek
Bobbitt D. E.   2   Oxford
Bobbitt Lewis 1 7   Henderson
Boroughs Baggel   10   Ragland
Boyd Wm H.   31   Nutbush
Bradford Jackson   2   Oxford
Bradford John   1   Cedar Creek
Brame Ann   8   Henderson
Brame Elizabeth   3   Henderson
Brame James W.   4   Henderson
Brame John R.   7   Henderson
Brame Nancy   7   Henderson
Brame Nancy D.   9   Ragland
Brame Nancy J.   10   Henderson
Brame Nelson C.   11   Henderson
Brame Sally   5   Henderson
Brame William F.   1   Ragland
Brame William H.   3   Henderson
Bramett Wesley   4   Oxford
Braxton Land   1   Goshen
Breedlove Mason H.   14   Abram Plains
Bridges Henry B. 4 16   Oxford
Bridges Thomas   3   Beaver Dam
Brient James H.    10   Tabs Creek
Brodie Thomas S.   56   Ragland
Brummet John   1   Tabs Creek
Brummit James B.   1   Fishing Creek
Brummit Samuel   1   Fishing Creek
Bryant James B.   3   Epping Forest
Buchanan Robert G.   1   Goshen
Bullock Benj. F.   17   Cedar Creek
Bullock D. L.   1   Ledge of Rock
Bullock Ed 1 15   Cedar Creek
Bullock G. F.   5   Ledge of Rock
Bullock George B. 1 3   Ledge of Rock
Bullock James M.   119   Nutbush
Bullock John   66   Henderson
Bullock John D.   12   Cedar Creek
Bullock Josephus   3   Henderson
Bullock Lenard   2   Cedar Creek
Bullock Nancy   4   Cedar Creek
Bullock Pamelia 1 9   Cedar Creek
Bullock Walter A. 1 2   Knap of Reeds
Bullock William C.   22   Abram Plains
Burnett Z. W.   4   Ledge of Rock
Burrough Stephen   10   Island Creek
Burton Horrace A. 9 39   Ragland
Burwell A. R. 16 42   Oxford
Burwell H. H.   41   Island Creek
Burwell John S.   48   Fishing Creek
Burwell Robert R.   45   Nutbush
Butler James   1   Ragland
Butler Nancy   1   Country Line
Bynum Doctor   11   Fort Creek
Canady W. H. 5 18   Ledge of Rock
Canady W. M. 1 10   Oxford
Canady    N. E.   19   Cedar Creek
Canady    Thad   2   Cedar Creek
Cannaday Elizabeth   1   Fort Creek
Cannaday Lucy B.   2   Fort Creek
Cannaday Samuel H.   8   Fort Creek
Carnell Mary   7   Tar River
Carrington Thomas R.   15   Abram Plains
Carter (estate) Louise   1   Beaver Dam
Cash James R. 1 9   Tar River
Catlet George   1   Fort Creek
Champion Charles   9   Henderson
Champion Elizabeth      1   Fort Creek
Champion Wm I.   5   Beaver Dam
Chandler L. B.   13   Country Line
Chandler Thomas    1 25   Goshen
Chapel John W.   1   Cedar Creek
Chatman William A.   1   Nutbush
Cheatham Cinthy   1   Tabs Creek
Cheatham Isham   26   Ragland
Cheatham J. J. 2 16   Nutbush
Cheatham James H.    11   Tabs Creek
Cheatham T. G.   3   Tabs Creek
Cheatham William T.   2   Henderson Town
Cheatham Wm A.   3   Tabs Creek
Clack Martha     9   Country Line
Clardy Margaret 3 13   Nutbush
Clark Alex   1   Country Line
Clark Nancy   3   Country Line
Clay A. N. 1 4   Oxford
Clay Elizabeth   10   Cedar Creek
Clay Pamelia 1 10   Cedar Creek
Clay Pleasant   4   Cedar Creek
Clement William   9   Knap of Reeds
Coby Arrena   6   Dutch
Coby Bettie & Thomas B.   11   Dutch
Coby Edmond   3   Dutch
Coby Richard 1 3   Dutch
Coby William 1 5   Dutch
Collins J. W.   5   Ragland
Collins James A. 1 4   Oxford Town
Collins William F.   20   Epping Forest
Colmon Henry E.   27   Abram Plains
Cook Henry H.   11   Fort Creek
Cook Thomas Z.   8   Fort Creek
Cooke (emp) A. H.   2   Oxford Town
Cooper Alexander 3 42   Abram Plains
Cooper James 2 100   Abram Plains
Cooper James C. 2 14   Oxford Town
Cooper S. S.   49   Henderson
Cooper S. S.   26   Island Creek
Cottrell Solomon   9   Ragland
Cox John A. 3 7   Oxford Town
Cozart Allen   45   Knap of Reeds
Cozart James C.   20   Knap of Reeds
Cozart W. W.   5   Dutch
Crabtree John L.   1   Oxford Town
Crews B. F.   17   Island Creek
Crews E. J.   13   Ragland
Crews Edward N.   12   Ragland
Crews James 2 29   Ledge of Rock
Crews James   25   Ragland
Crews M.   23   Oxford
Crews M. B.   7   Oxford
Crews William   4   Ragland
Critcher Anson 3 10   Oxford
Critcher William   2   Tar River
Crudup Josiah 10 64   Epping Forest
Curriin E. T.   1   Ragland
Curriin Lemuel 1 3   Country Line
Currin Elijah   6   Abram Plains
Currin I. H.   2   Oxford
Currin James   5   Goshen
Currin John W   1   Tar River
Currin Mitchell    1   Knap of Reeds
Currin Stephen   10   Abram Plains
Currin     W. A.   2   Tar River
Currin (emp) Benj   1   Tar River
Cuts Sarah   2   Island Creek
Cuts Wm R.   1   Island Creek
Dalby James W. 5 10   Cedar Creek
Daniel Almele   6   Henderson
Daniel Ann H. 2 44   Goshen
Daniel Charles R. 2 5   Abram Plains
Daniel James B. 4 41   Abram Plains
Daniel Josephus   8   Henderson
Daniel Susan   28   Abram Plains
Daniel William   7   Oxford Town
Daniel William   4   Ragland
Daniel William R.   6   Goshen
Daniel (emp) Abery   1   Country Line
Daniel (Oxford) William   17   Oxford
Davis A.   5   Henderson
Davis Allen   4   Beaver Dam
Davis Archibald   61   Henderson
Davis J. H. 2 63   Abram Plains
Davis James   2   Ledge of Rock
Davis Joseph P.   7   Island Creek
Davis Lewis J. 7 19   Oxford
Davis Susan A. 11 13   Oxford
Davis William   3   Abram Plains
Dean Daniel 1 10   Tar River
Debnam John B.   13   Henderson
Debnam Thomas C.   11   Henderson Town
Debnam, Jr. John B.   3   Henderson
Dement Stephen   2   Fort Creek
Demont W. W. 1 1   Oxford
Dent Frances   7   Beaver Dam
Devin Robert J.   3   Oxford Town
Dilliard Cary   5   Beaver Dam
Dilliard Hillmon   3   Beaver Dam
Dilliard J. F.   7   Beaver Dam
Downey Mary 1 18   Goshen
Downey Rebecca   20   Country Line
Duncan Charles   2   Goshen
Duncan Elizabeth   2   Tar River
Duncan Simon   1   Knap of Reeds
Duncan Sterling H. 3 3   Tar River
Dupri J. B,   2   Abram Plains
Duty James R.   2   Henderson
Duty (emp) Lucy   1   Oxford Town
Eakes Woodrow 1 3   Goshen
Eakes Zack   7   Abram Plains
Eaton Charles R.   45   Nutbush
Eaton William A.   76   Fishing Creek
Edwards Ann W.   3   Epping Forest
Edwards L. C.   20   Oxford Town
Edwards Wm   3   Epping Forest
Elison Sarah   5   Goshen
Ellington Bevil   5   Ragland
Ellington Meredeth   8   Ragland
Elliott Gran B.   4   Goshen
Elliott James   3   Country Line
Elliott William   3   Country Line
Ellis Andrew J.   2   Ragland
Ellis Jeremiah   11   Cedar Creek
Ellis John S.   11   Ragland
Ellis William   5   Ragland
Estis Wm C.   1   Beaver Dam
Evans James M. 1 1   Tar River
Evans R. A.   3   Ragland
Evans William   9   Tabs Creek
Evans (colored) Wm   3   Oxford
Ezell Harland   1   Nutbush
Ezell Susan A.   7   Island Creek
Fain Susan M.   52   Island Creek
Faribough Susan   3   Ledge of Rock
Faucette T. W.   3   Oxford Town
Ferril George W. 1 8   Knap of Reeds
Ferrill Sam D.   6   Ledge of Rock
Fleming Alexander   2   Ledge of Rock
Fleming John 5 11   Ledge of Rock
Fleming S. B.   1   Dutch
Floyd George   1   Epping Forest
Floyd James B.   11   Fishing Creek
Floyd James T.   6   Tabs Creek
Floyd John W.    10   Fishing Creek
Floyd Martha 7 19   Ledge of Rock
Floyd Rebecca   1   Epping Forest
Floyd Rosa Judith   5   Tabs Creek
Floyd Stephen   14   Epping Forest
Forsyth Sam P.   6   Cedar Creek
Forsythe Wm     14   Ledge of Rock
Fowler Charity   5   Ledge of Rock
Fowler Moody   5   Ledge of Rock
Fowler William   6   Ledge of Rock
Frazier Charles H.   12   Goshen
Frazier Elizabeth   4   Goshen
Frazier James M. 1 2   Goshen
Frazier Robert H.   3   Goshen
Frazier         Elizabeth   12   Goshen
Frazier (emp) Elijah C.   1   Goshen
Frazier (emp) Thomas B.   1   Goshen
Freeman H. 5 10   Cedar Creek
Freeman James W.   9   Fort Creek
Freeman   W. F.   1   Cedar Creek
Fulford Benjamin   8   Ragland
Fuller J. R.   1   Tabs Creek
Fuller James   11   Epping Forest
Fuller Lucindz   11   Epping Forest
Fuller Martha 1 13   Cedar Creek
Fuller Samuel    5   Tabs Creek
Fuller W. W.   12   Tar River
Funstall John B.   17   Fishing Creek
Garner Robert   6   Beaver Dam
Garner Thomas   12   Cedar Creek
Garrett Willis L.   9   Ledge of Rock
Gay C. H.   13   Epping Forest
George Celvina   1   Oxford
Gill H. T.   10   Abram Plains
Gill James T.   1   Knap of Reeds
Gill William A.   4   Knap of Reeds
Gilliam William H.   16   Henderson
Gilliam   James F.   9   Oxford Town
Gilliam   Robert B. 2 20   Oxford Town
Gillis Kenith 1 4   Goshen
Glover Danie K. 5 23   Nutbush
Gooch Amos   14   Tar River
Gooch Daniel   6   Tar River
Gooch J. H. 1 25   Oxford
Gooch James      16   Henderson
Gooch John   4   Island Creek
Gooch Joseph   17   Tar River
Gooch L. H.   1   Ledge of Rock
Gooch W. R.   7   Ledge of Rock
Gooch W. T.   1   Knap of Reeds
Gooch William   12   Tar River
Goss Sherman   8   Dutch
Graham Judith C.   27   Abram Plains
Grandy T. T. 1 14   Oxford Town
Grandy Willis S. 2 21   Oxford
Graves R. H.   6   Abram Plains
Green Ann     2 26   Goshen
Green Elizabeth   10   Ledge of Rock
Green John B. 1 12   Dutch
Green Thomas   4   Ledge of Rock
Green W. A.   33   Oxford
Green William 1 17   Dutch
Green William W.   10   Fort Creek
Greenway Alex       1   Abram Plains
Greenway John   1   Abram Plains
Greenwood W. B.   12   Tar River
Gregory Charles A. 3 8   Abram Plains
Gregory F. R.   9   Abram Plains
Gregory Martha I.   13   Abram Plains
Gregory Nancy E.   18   Abram Plains
Gregory Nannie   11   Abram Plains
Gregory Nathaniel   11   Abram Plains
Gregory R. H.   25   Abram Plains
Gregory Roger O.   16   Abram Plains
Gregory Thomas I.     1 8   Abram Plains
Gregory William H.   8   Abram Plains
Gregory Wm O.   26   Abram Plains
Griffin Margaret 2 3   Country Line
Griffin Mary   9   Country Line
Griffin Thoms M.   1   Country Line
Grissom Willie     11   Cedar Creek
Hager Martha G.   4   Beaver Dam
Haithcock Eaton   1   Island Creek
Haley Henry   1   Cedar Creek
Hall Thomas H.   2   Ledge of Rock
Hamilton Edward   4   Island Creek
Hamilton Rebecca J. 1 4   Island Creek
Hamilton Sarah A.   13   Island Creek
Hamlet Wm J.   7   Tabs Creek
Hamme R. H. 3 36   Tabs Creek
Hampton Zack   3   Knap of Reeds
Hanks John D. 3 39   Nutbush
Hardy Thomas A.   10   Nutbush
Hardy William   8   Henderson
Hare A. D. H.   1   Epping Forest
Hargrove Charles M.   26   Nutbush
Hargrove Elizabeth    29   Nutbush
Hargrove Hartwell 1 30   Fishing Creek
Hargrove John  6 54   Nutbush
Hargrove John W.   52   Nutbush
Harriman (trustee) John G.   1   Knap of Reeds
Harris A. C.   3   Abram Plains
Harris A.J.   2   Henderson
Harris B. F.   17   Tabs Creek
Harris David   2   Country Line
Harris E. W.   3   Abram Plains
Harris George A.   5   Henderson
Harris George A.   14   Ledge of Rock
Harris Habon   4   Country Line
Harris Hanson   5   Cedar Creek
Harris Hardy   3   Henderson Town
Harris Ivy 1 9   Ragland
Harris James H.   1   Goshen
Harris John G.   8   Knap of Reeds
Harris John H.   2   Ledge of Rock
Harris John T. 1 16   Ragland
Harris R. W.   3   Tabs Creek
Harris Susan   5   Country Line
Harris Thomas D.   5   Tabs Creek
Harris W. N.   1   Ledge of Rock
Harris W. R. 1 30   Tar River
Harris W. W.   11   Goshen
Harris William   10   Knap of Reeds
Harris William A. 1 24   Henderson
Harrison Carneillus   20   Fishing Creek
Harrison Robert   12   Tabs Creek
Hart J. R.   10   Abram Plains
Hart Nancy   3   Abram Plains
Hart R. D.   13   Oxford Town
Hart (emp) George W.       1   Country Line
Hase Elizabeth   2   Tabs Creek
Hase Martha G.   10   Beaver Dam
Haskins Isaac   11   Ledge of Rock
Haskins John   7   Abram Plains
Hawkins P. B.   65   Henderson
Hawkins William P.    14   Henderson
Hayes Peter   4   Ledge of Rock
Hayes (emp) John W.   1   Oxford Town
Heathcock K. S.   1   Dutch
Hedgespeth Massey   1   Oxford
Heflin Rufus   2   Beaver Dam
Heggie Jams M.   15   Island Creek
Henderson  Ann   129   Henderson
Henderson  William F.   31   Henderson
Herndan (trustee) D. C.   2   Knap of Reeds
Herndon D. C. 2 2   Oxford Town
Herndon Henry C.   9   Oxford Town
Herndon R. N. 11 27   Oxford Town
Herndon R. N. 1 15   Oxford
Hester Benj. B.   6   Cedar Creek
Hester Elijah 1 2   Dutch
Hester F. K.   3   Oxford
Hester F.B. & M. H.   55   Ragland
Hester Hamilton 2 25   Tar River
Hester Jas. P.   8   Cedar Creek
Hester John G.   9   Ledge of Rock
Hester Martha   1   Beaver Dam
Hester Thomas   16   Country Line
Hester     F. G.  1 6   Goshen
Hester (emp) Francis   1   Goshen
Hicks Benjamin W.   7   Ragland
Hicks G. N.   2   Tabs Creek
Hicks Henry   1   Country Line
Hicks Jasper   14   Ragland
Hicks John R.   84   Henderson
Hicks Samuel   4   Ragland
Hicks Thomas  I   25   Oxford
Hicks William R.   1   Oxford Town
Hicks     John B.   5   Ragland
Hicks (trustee) Thomas I.   14   Oxford
Higgs Zackariah   5   Fishing Creek
Hight James T.   1   Oxford
Hill W. W. 1 5   Goshen
Hinton William   3   Henderson
Hobgood Barnett   4   Tar River
Hobgood Henry   1   Tar River
Hobgood James B.   6   Tar River
Hobgood Joseph   5   Tar River
Hobgood R. W. 1 5   Tar River
Hobgood Robert   2   Tar River
Hobgood Samuel 3 5   Knap of Reeds
Hobgood (emp) James B.   1   Tar River
Hockerdy James 1 56   Cedar Creek
Hockerdy Jas. M.   3   Cedar Creek
Holloway William S.   10   Nutbush
Holman Richard 4 23   Cedar Creek
Holmes Richard    3   Beaver Dam
Holmes William   1   Henderson Town
Hope Minna   5   Henderson
Hopkins K.   8   Ledge of Rock
Hormer Wm R.   6   Fort Creek
Horner James H.   8   Oxford Town
Horner Jeff   18   Ledge of Rock
Horner William   9   Ledge of Rock
Howard Benj. D.   2   Tar River
Howard Joseph 1 27   Tar River
Howard Solomon   7   Oxford
Howell James M.   11   Oxford
Huasan The   3   Ledge of Rock
Hudson Sophus   3   Tabs Creek
Hughes B. C.   2   Island Creek
Hughes George B.   5   Henderson
Hughes Lucy W.   12   Henderson
Hughes Thomas C.   6   Henderson
Hughes William H.   5   Henderson Town
Hunt Absolom 3 11   Island Creek
Hunt David A.   8   Oxford Town
Hunt Frances L.   34   Nutbush
Hunt George W.   8   Ragland
Hunt James   1   Epping Forest
Hunt James   4   Goshen
Hunt James M. B.   7   Nutbush
Hunt Joseph P.   10   Abram Plains
Hunt Richard B. 5 13   Nutbush
Hunt Richard H.   7   Ragland
Hunt Robert   6   Oxford Town
Hunt Samuel     13   Tar River
Hunt Samuel R.   12   Epping Forest
Hunt W. T.   6   Ledge of Rock
Hunt Wm J.   7   Epping Forest
Hunter William   4   Oxford Town
Huskey Elias   4   Cedar Creek
Jackson Elizabeth   1   Tar River
Jackson Emily   1   Ragland
Jackson Mary   1   Tar River
Jackson S. A. 1 33   Tar River
Jackson Thomas H.   1   Fishing Creek
Jeffries S. H.   1   Fort Creek
Jenkins Arthur   8   Cedar Creek
Jenkins Benj. F. 2 5   Tar River
Jenkins Isaac   7   Cedar Creek
Jenkins W. R. 1 5   Tar River
Jinkins Jonathan   16   Fort Creek
Jinkins Robert A. 6 22   Nutbush
Johnson Salton   7   Ledge of Rock
Johnson (VA owner) John   2   Oxford Town
Johnston William A. 1 1   Oxford Town
Jones Abner   9   Ledge of Rock
Jones Abner 2 2   Ragland
Jones Benj. F.   2   Knap of Reeds
Jones David   12   Tar River
Jones Edward 1 30   Ledge of Rock
Jones Elizabeth S.   3   Fort Creek
Jones Henry W.   17   Knap of Reeds
Jones I. L.. 3 9   Ledge of Rock
Jones Jackson 3 12   Ledge of Rock
Jones John   5   Abram Plains
Jones M. H.   1   Knap of Reeds
Jones Mary   2   Knap of Reeds
Jones P. E. A.   29   Henderson Town
Jones R. A.   4   Beaver Dam
Jones Richard D.   5   Goshen
Jones Robert B. 1 5   Knap of Reeds
Jones Will H.   14   Ledge of Rock
Jones William   6   Oxford
Jones William      2   Knap of Reeds
Jones Wm S.   11   Beaver Dam
Jones (emp) A. T. T.   2   Oxford Town
Jordan W. H. 1 31   Oxford
Kelly Jesse I.   9   Ragland
Kelly John W.   4   Ragland
Kenniday John F.   1   Fort Creek
Kerny Henry   1   Fort Creek
Kerr Wm   1   Fort Creek
Kimball John      13   Knap of Reeds
Kimball (emp) Ed     1   Ledge of Rock
Kingsbury Lucy   5   Oxford Town
Kingsbury Russel H. 3 7   Oxford Town
Kinton (emp) J. R.   1   Oxford Town
Kittle Isham B.   2   Ledge of Rock
Kittle Lewis H.   9   Henderson Town
Kittrell Clay   3   Ragland
Kittrell Eaton   6   Ragland
Kittrell Edwin W.   5   Tabs Creek
Kittrell Egbert   3   Ragland
Kittrell George 1 37   Epping Forest
Kittrell John W.   2   Epping Forest
Kittrell Louellin   4   Ragland
Kittrell Martha B.   5   Epping Forest
Kittrell Rosa A.   1   Ragland
Kittrell Rosa P.   12   Ragland
Kittrell Simon W.   2   Henderson Town
Kittrell Wm H.   1   Fishing Creek
Knight Albert   16   Fishing Creek
Knott Bartlet   2   Abram Plains
Knott David W.   10   Island Creek
Knott Nancy     4   Abram Plains
Knott (emp) Elizabeth   3   Tar River
Knott (emp) George W.   1   Tar River
Knott (emp) Risdom   1   Tar River
Kyle Elizabeth   10   Oxford Town
Laftis Ann 1 20   Goshen
Landis John   9   Cedar Creek
Landis, Sr. A   7   Oxford Town
Lanier M. T.   3   Oxford Town
Lassiter R.W. 1 10   Oxford Town
Lassiter (of Oxford) Robert W.   16   Goshen
Lassiter (town) R. W.   9   Oxford
Latham Lyman   3   Oxford Town
Latta Thomas   1 4   Tar River
Lawrence Abraham   14   Cedar Creek
Lawrence E. B.   5   Cedar Creek
Lawrence John P. 1 13   Cedar Creek
Lawrence N. M.   8   Cedar Creek
Laws George R.   2   Ledge of Rock
Lemay John C.   10   Ragland
Lemay Temperance   6   Ragland
Levister Wm R.   1   Fort Creek
Lewis Charles R.   66   Abram Plains
Lewis Elizabeth   5   Abram Plains
Lewis Willis   49   Ragland
Lewis      Nancy   3   Nutbush
Lewis (minors) Sarah E.   61   Nutbush
Littlejohn James   3 4   Oxford Town
Long Martha   3   Beaver Dam
Long Norman   1   Beaver Dam
Long R. P.   2   Beaver Dam
Loyd John   10   Beaver Dam
Lyman     Charles   34   Beaver Dam
Lyman     Charles   11   Beaver Dam
Lynch (employed) Thomas M. 1 3   Oxford
Lyon Betsey   1   Cedar Creek
Lyon Celia   10   Dutch
Lyon E. B.   2   Fishing Creek
Lyon E. E.   5   Cedar Creek
Lyon Elizabeth   11   Dutch
Lyon James W.   10   Dutch
Lyon John W. 1 34   Dutch
Lyon N. C.   3   Dutch
Lyon Richard A.   4   Dutch
Lyon Sarah   1   Tar River
Lyon Susan   1   Tar River
Lyon Thomas B. 1 14   Cedar Creek
Lyon Thomas B.   2   Dutch
Lyon Thomas B. Jr.   2   Dutch
Lyon W. W.   2   Dutch
Lyon Wesley   2   Tar River
Lyon Wm M.   25   Dutch
Lyon (in trust) Thomas B.   5   Dutch
Mallory Elizabeth   9   Ledge of Rock
Mallory John   2   Oxford
Mallory M. F. 1 10   Oxford
Mamer Wm  B.   11   Epping Forest
Man Lucy   1   Epping Forest
Mangum James T.   3   Cedar Creek
Mangum Willie P.   11   Cedar Creek
Mangum Wm P.   4   Tabs Creek
Mangum (minors) John J.   12   Tabs Creek
Manson O. F.   23   Nutbush
Marable Elizabeth D. 1 34   Ragland
Marrow Alexander   47   Nutbush
Marrow Ann E.   9   Island Creek
Marrow Daniel I.   28   Island Creek
Marrow Druey   4   Abram Plains
Marrow Drury A.   10   Abram Plains
Marrow Drury S.   3   Nutbush
Marrow Elizabeth   10   Nutbush
Marrow James A.   8   Abram Plains
Marrow Thomas H.   6   Island Creek
Marrow William S.   18   Abram Plains
Marrow  Drury S.   47   Abram Plains
Mathews James   1   Ragland
Mayes Elizabeth   5   Oxford
Mayes William   3   Oxford
McCadden Hugh 2 7   Goshen
McCraw Sarah     11   Beaver Dam
McGehee John W.   1   Fort Creek
McGehee Lucus   5   Beaver Dam
Meadows Brodie 1 6   Goshen
Meadows Elijah 1 10   Ledge of Rock
Meadows Hawkins   4   Ledge of Rock
Meadows Jesse   6   Ledge of Rock
Meadows John J.   4   Tar River
Meadows Pinkeny   6   Knap of Reeds
Merriman P. R.   13   Henderson Town
Miller Mary A.   18   Henderson
Mills John H.   17   Oxford Town
Minnis Emily   4   Fort Creek
Minor David     1   Oxford
Minor Emily   3   Oxford
Minor Henrietta   2   Oxford
Minor Joseph   7   Oxford
Minor R. W.   1   Ledge of Rock
Minor Rachel   1   Oxford
Minor Sally   4   Oxford
Minor Willis     2   Ledge of Rock
Mitchell B. A. 1 11   Cedar Creek
Mitchell John E.   2   Ledge of Rock
Mitchell John W.   3   Ledge of Rock
Mitchell Lemuel   2   Fort Creek
Mitchell R. J.   4   Tabs Creek
Mitchell Willis   12   Cedar Creek
Mitchell Wily   5   Beaver Dam
Mitchell Wily Jr.   3   Beaver Dam
Mitchell Wm. J.   11   Fort Creek
Montague James P.   3   Oxford
Montague John   5   Oxford
Montague Latney   14   Oxford
Montague Lewis 1 4   Oxford
Montague Thomas F.   2   Oxford
Montague (trustee) James P.   9   Oxford
Moore Ann 1 3   Ledge of Rock
Moore Henry F.   8   Ledge of Rock
Moore James T.   5   Beaver Dam
Morgan Hasky    3   Beaver Dam
Morton Joseph   21   Goshen
Morton Martha E.   12   Country Line
Morton Nat   14   Country Line
Moss Benj.  L.   3   Ledge of Rock
Moss James   2   Ledge of Rock
Moss John 1 3   Ledge of Rock
Moss John R.   7   Fort Creek
Moss Joseph     19   Fort Creek
Moss Nancy 2 2   Ledge of Rock
Moss Richard 1 8   Cedar Creek
Moss Sarah P.   5   Henderson
Murray James   5   Tar River
Nance John   3   Ledge of Rock
Nelson Major A.    16   Goshen
Newman Wiley J.   7   Nutbush
Newton Elizabeth   1   Nutbush
Newton James   3   Country Line
Newton William P.   7   Goshen
Norwood Elizabeth   5   Nutbush
Norwood James S.   1   Island Creek
Norwood Joseph 1 26   Goshen
Norwood Joseph B.   2   Country Line
Norwood Mary   4   Island Creek
Norwood N. M. 6 24   Nutbush
Norwood Thomas   3   Island Creek
Norwood W. G.   1   Goshen
Nuttall Charles   2   Fishing Creek
Nuttall John B.   1   Fishing Creek
Oakly John      3   Tar River
O'Brian Sarah   1   Goshen
Osborn Daniel S.   4   Oxford Town
Osborn Job   7   Oxford Town
Osborn     Jonathan   10   Oxford Town
Ovaby David   2   Country Line
Ovaby John S.   21   Country Line
Overby David 2 54   Country Line
Overby James E. 1 4   Country Line
Overby John   1   Nutbush
Owen David & John 3 45   Nutbush
Owen (emp) E. W.   2   Oxford Town
Parham A. C.   4   Tabs Creek
Parham Asa   24   Tabs Creek
Parham Charles W.   2   Tabs Creek
Parham Kenon   1   Oxford
Parham Lewis   8   Tabs Creek
Parham Lewis A.  (R?) 10 13   Tabs Creek
Parham William   21   Ragland
Parish J. M.    1   Ledge of Rock
Parris Elber L.   3   Epping Forest
Parrish Starling   7   Ragland
Parrot James   2   Abram Plains
Paschall D. A.   1   Oxford Town
Paschall D. P.   1   Dutch
Paschall L. A.   4   Oxford Town
Paschall Srah   6   Oxford Town
Patillo James E.   14   Island Creek
Patton James A.   1   Fishing Creek
Peace Ann   7   Fort Creek
Peace Josephine   23   Fishing Creek
Peace Thomas A.   20   Country Line
Peace Will   2   Cedar Creek
Peace Willie   3   Beaver Dam
Peace Wm L.   27   Fishing Creek
Peace (emp) John C.   1   Oxford
Peed   John E. 2 4   Ledge of Rock
Peed   Richard   1   Ledge of Rock
Perry John 2 2   Cedar Creek
Perry Willie   6   Fort Creek
Persons Joseph A.   1   Fort Creek
Pettigrew Stanfield   13   Dutch
Philpott Elizabeth   3   Oxford
Philpott James   1 6   Knap of Reeds
Philpott M. A.   10   Oxford
Piper William 2 5   Oxford Town
Pitchford Cynthia 1 10   Oxford
Pittard George W.       6   Country Line
Pittard Letha   12   Abram Plains
Pittard Thomas   5   Oxford
Pittard Thomas J.   5   Abram Plains
Pool Alexander   1   Goshen
Pool Seth   1   Goshen
Pool (emp) Thomas W.   1   Oxford Town
Preddy Mary   6   Beaver Dam
Price/Peace? Josephus   5   Fort Creek
Puryear A.  T.   1   Goshen
Puryear G. F.   2   Country Line
Puryear Harmon   10   Goshen
Puryear James   5   Goshen
Puryear John G.   18   Country Line
Puryear Peyton   5   Goshen
Puryear Randal   13   Goshen
Puryear Robert D.   8   Goshen
Puryear Stephen   2   Goshen
Puryear William H. 1 2   Goshen
Qualls Elizabeth   8   Cedar Creek
Qualls Will   3   Cedar Creek
Ragland John   8   Ragland
Ragsdale Smith   8   Country Line
Rainy Thomas H.   24   Fishing Creek
Reams Alexander   2   Oxford
Reams C. F.   2   Oxford
Reams J. M.   2   Oxford
Reams William J.   2   Oxford
Reavis George B. 1 2   Oxford Town
Revis George  G.   31   Henderson
Revis Lewis 3 17   Henderson
Revis Richard   6   Henderson
Revis Thomas     26   Henderson
Rice Frances   20   Island Creek
Rice John   2   Island Creek
Rice Wm. T.   8   Island Creek
Ridley E. T.   23   Oxford Town
Riggins Jacob   5   Nutbush
Robards C. M.  1 62   Henderson
Robards H. J.   13   Nutbush
Robards William H. 3 9   Oxford
Roberts Jesse V. 1 6   Ledge of Rock
Roberts Sarah   5   Ledge of Rock
Rodgers Willis   6   Tabs Creek
Rogers G. W.   1   Cedar Creek
Rogers J. C.   2   Cedar Creek
Rogers Thomas   26   Cedar Creek
Rogers Willie   7   Cedar Creek
Rowland George H. 1 2   Henderson
Rowland George I. 2 9   Ledge of Rock
Rowland H. H.   16   Henderson
Rowland John H.   1   Epping Forest
Rowland Presley   6   Henderson
Rowland Thomas 1 8   Nutbush
Royster Ann E. 1 10   Country Line
Royster Banister   46   Abram Plains
Royster Banister   12   Country Line
Royster Edward   17   Goshen
Royster Fabin   28   Country Line
Royster John H.   2   Abram Plains
Royster Letha   16   Goshen
Royster M. D. 1 31   Goshen
Royster R. M. 3 6   Goshen
Royster Willia A.   11   Country Line
Royster Willie   27   Goshen
Russell James A. 2 10   Ledge of Rock
Sand  Braxton   1   Goshen
Sandford Elmina   5   Goshen
Sandford Robert 1 9   Goshen
Saterwhite Stephen   15   Island Creek
Satterwhite E. 1 8   Henderson
Satterwhite Howell   14   Ragland
Satterwhite James A.   10   Goshen
Satterwhite James M. 4 52   Goshen
Satterwhite John   6   Island Creek
Satterwhite Thomas   6   Island Creek
Satterwhite William   2   Ragland
Sears Harriet   4   Ragland
Shanks     Elizabeth   1   Abram Plains
Shanks     William   10   Abram Plains
Shearin Aaron   3   Dutch
Shelborn (emp) William   1   Oxford Town
Sherman John   7   Tar River
Shotwell James   2   Abram Plains
Sikes Henry   5   Cedar Creek
Sims Benjamin 1 5   Epping Forest
Sims William B.   9   Goshen
Slaughter Abraham 2 6   Tar River
Smith James A.   12   Goshen
Smith John 3 3   Cedar Creek
Smith John   12   Ledge of Rock
Smith Lemuel   16   Goshen
Smith M. S. 1 25   Goshen
Smith Samuel W.   39   Tar River
Smith (emp) Bourborn   1   Oxford Town
Sneed Wm M.   49   Nutbush
Speed David   1   Henderson Town
Speed John J. 4 49   Country Line
Speed Louisa Y.   6   Henderson Town
Speed Roberta   1   Henderson Town
Spencer Alex F.   11   Oxford Town
Stamper James   31   Ragland
Stanton Robert 1 2   Epping Forest
Stark R. J.   1   Ragland
Stearnes W. G.   3   Dutch
Stem George C.   1   Ledge of Rock
Stem W. P.   5   Ledge of Rock
Stone Daniel   18   Tabs Creek
Stone David A.   5   Fishing Creek
Stone Henry   4   Tabs Creek
Stone L. B. 3 7   Country Line
Stovall Henderson   11   Goshen
Stovall John W.   22   Abram Plains
Strange Elizabeth   22   Abram Plains
Strother I. L.   20   Fort Creek
Strum Rebecca   1   Abram Plains
Stuart Thomas A.   3   Epping Forest
Suit James R.   1   Ledge of Rock
Suit M. S.   6   Dutch
Suit R. L.   3   Dutch
Suit W. R.   3   Ledge of Rock
Tanner Mary B.   5   Abram Plains
Tanner Mortimer   7   Abram Plains
Tanner Wm M.   5   Abram Plains
Taylor Charles H. K. 4 49   Nutbush
Taylor Henry A.   7   Oxford Town
Taylor John C.   47   Ragland
Taylor Lewis 2 20   Oxford Town
Taylor Mildred 3 15   Oxford Town
Taylor Oliver P.   17   Epping Forest
Taylor R. P. 1 17   Ragland
Taylor William L.   44   Island Creek
Terry Stephen   8   Tar River
Terry William     1   Tar River
Thomas John F.   32   Nutbush
Thomas W. G. 7 21   Goshen
Thomas Wash H.   9   Goshen
Thomasson Lacy   3   Ledge of Rock
Thornton Richard H.    20   Country Line
Thorp Benjamin P. 2 69   Goshen
Thorp Lewis   45   Tar River
Thorp Lucy 3 31   Goshen
Thorp Peterson 1 38   Goshen
Thorp Richard 2 82   Goshen
Thorpe William 2 40   Tar River
Tilly Dennis 3 8   Ledge of Rock
Towns Edmund 2 32   Nutbush
Turner James A.   10   Tabs Creek
Turner M. A.   1   Henderson Town
Turner Sarah B.   1   Beaver Dam
Umstead David   5   Ledge of Rock
Umstead L. W. 1 7   Dutch
Ursey John E.   4   Beaver Dam
Usry Martha   3   Cedar Creek
Usry Sam W.   2   Cedar Creek
Usry Susan   6   Cedar Creek
Usry Thomas   2   Cedar Creek
Vanhook (emp) L. M.   1   Oxford Town
Vann A. R.   34   Fort Creek
Vass Lucy   8   Goshen
Vass Robert H.   2   Goshen
Vass W. W.   11   Goshen
Vass (trustee) W. W.   4   Tar River
Vaughn J. W.   1   Henderson Town
Vaughn Martha A.   5   Henderson
Veazey A. M. 1 5   Dutch
Veazey Abner   4   Ledge of Rock
Veazey Isham 1 6   Dutch
Veazey Joseph 1 4   Dutch
Veazey W. H. 1 3   Dutch
Veazey (in trust) A. M.  1 5   Dutch
Venable A. W. 7 43   Abram Plains
Venable J. B.    1   Abram Plains
Venable T. B.   17   Oxford Town
Venable (of Oxford) Thomas B.   19   Country Line
Wainwright R. H.   3   Tar River
Walker Ellis   8   Ledge of Rock
Walker Q.   6   Dutch
Walker Ruth   6   Dutch
Walker Willis   7   Dutch
Waller Allen   13   Knap of Reeds
Waller Calvin   6   Ledge of Rock
Waller Margaret   17   Ledge of Rock
Waller N. A.   9   Dutch
Walters R. D.   9   Cedar Creek
Washington M.   1   Ledge of Rock
Washington Wm G.   5   Tar River
Washington Woodson   19   Dutch
Watkins Henry T.   24   Henderson
Watkins Lucy V. Judith   6   Island Creek
Watkins N. V.   9   Abram Plains
Watkins Rebecca   8   Abram Plains
Watkins Richard V.   33   Abram Plains
Watkins Samuel   10   Country Line
Watson Martha   1   Oxford Town
Weathers Rufus O.   3   Dutch        
Weaver John W.   2   Henderson
Weaver William 1 2   Henderson
Webb Henry   7   Nutbush
Webb John H.   17   Knap of Reeds
Webb Margaret   6   Oxford
Webb Wm P.   12   Goshen
Webb Young S.   9   Nutbush
West    John   9   Goshen
West (emp) James   1   Goshen
Wheeler E .   4   Ledge of Rock
White James H.   4   Country Line
White John   23   Cedar Creek
White Wm H.   6   Epping Forest
White Wm. R.   40   Fort Creek
Whitfield David H.   3   Fort Creek
Whitfield John H.   2   Beaver Dam
Whitfield N. G.   1   Beaver Dam
Wiggins John W.   2   Henderson
Wilborn Rich D.   2   Goshen
Wilkerson Alexander   2   Goshen
Wilkerson David S.   51   Goshen
Wilkerson James N.   10   Goshen
Wilkerson John   17   Goshen
Wilkerson John D.   3   Goshen
Wilkerson Lucy C.   4   Island Creek
Williams David   2   Goshen
Williams Presly   2   Goshen
Williams Robert   2   Goshen
Williams Samuel 10 14   Oxford Town
Williams Thomas L. 2 71   Fishing Creek
Williams William   4   Beaver Dam
Williamson A. N.   5   Country Line
Willie Lewis R. 1 5   Oxford Town
Wilson Goodridge   1   Abram Plains
Wilson Samuel 9 9   Ragland
Winbish John   52   Nutbush
Winfree James   8   Goshen
Winston B. T.   5   Country Line
Winston Elijah 2 11   Cedar Creek
Winston Mary   1   Cedar Creek
Winston Obediah 1 9   Cedar Creek
Wood (emp) James M.   5   Oxford Town
Wortham Edward W.   5   Henderson
Wortham George   3 10   Tar River
Wortham James B. 5 80   Tar River
Wortham Robert   8   Henderson
Wortham Wm S.   14   Henderson
Worthington M. M.  2 5   Oxford Town
Wright John H.   4   Ragland
Wright Moanier 2 4   Henderson
Wright Samuel A.   3   Ragland
Wych Benjamin 3 14   Henderson
Wyche P. W.   7   Henderson Town
Wyche Pamelia   4   Henderson Town
Wyche W. E. 7 7   Ledge of Rock
Yancy Richard E.   8   Country Line
Young Ann   5   Ledge of Rock
Young Ann S.   56   Ragland
Young D. E.   46   Henderson Town
Young John D.   13   Henderson Town
Young John H. 4 37   Henderson
Young P. W. 2 8   Oxford Town
Young (of Oxford) P. W. 3 23   Tar River
Young (trustee) P. W. 1 2   Oxford Town














474 11102