Search billions of records on Ancestry.com
   

Clermont County Judicial History

Home

Judges

Source: History of Clermont County , 1880 Louis Everts

Associate Judges

Key: Names , Township , amount of time served , year elected/appointed

Phillip Gatch Miami 7 1803

Ambrose Ranson Miami 7 1803

John Wood Washington 5 1803

John Morris Tate 2 1808

Phillip Gatch Miami 7 1810

Alexander Blair Williamsburgh 7 1810

Joseph Campbell Pleasant 7 1810

Phillip Gatch Miami 7 1817

Alexander Blair Williamsburgh 7 1817

Joseph Campbell Pleasant 1 1817

John Morris Tate 6 1818

John Pollock Miami 7 1824

John Beatty Gosehn 7 1824

Alexander Blair batavia 7 1824

Israel Whitaker Batavia 7 1831

Robert Haines Ohio 6 1831

Andrew Foote Batavia 1 1831

John Emery Miami 5 1832

Samuel Hill Stonelick 7 1838

George McMahan Union 7 1837

Elijahn Larkin Washington 7 1838

Thomas Sheldon Tate 7 1844

John Beatty Goshen 7 1844

Elijah larkin Washington 6 1845

Jonathan JOhsnon Batavia 1 1845

John Buchanan Washington 1 1845

Supreme Court Judges

The first records of the Supreme Court bear date 1810 and from that period till 1852 , when the provisionsof the new constitution went into effect , a term of this court was held every year in the county. From 1803 until 1810 the judges of the Supreme Cuort were Samuel Huntington , Return Jonathan Meigs , William Sprigg , George Todd , and Daniel Symmes . The following judges held court in Clermont in the years thereafter.

1812 William Irwin , Ethan Allen Brown 1813 Thoams Scott ,William Irwin , Ethan Allen Brown
1815 William Irwin , Ethan Allen Brown 1816 Calvin Pease , Joseph Couch
1817 John McLean , Ethan Allen Brown 1818 Calvin Pease , Joseph Couch
1819 Calvin Pease , John McLean 1820 Joseph Couch , John McLean
1821 Calvin Pease , Joseph Couch 1822 Jacob Burnett , John McLean
1823 Jacob burnet , Peter Hitchcock 1824 Charles Sherman , Peter Hitchcock
1825 Calvin Pease , Jacob Burnet 1826 Jacob Burnet , Peter Hitchcock
1827 Charles Sherman , Jacob Burnet 1828 Jacob Burnet , Peter Hitchcock
1829 Calvin Pease , Charles Sherman 1830 Joshua Collet , Henry Brush
1831 Peter Hitchcock , Ebeneezer Lane 1832 John C. Wwright , Joshua Collet
1833 Johua Collet , Ebeneezer Lane 1834 Joshua Collet , John C. Wright
1835 Joshua Collet , Ebeneezer Lane 1836 Reuben Wood , Peter Hitchcock
1837 Ebeneezer Lane , Peter Hitchcock 1838 Reuben Wood , Peter Hitchcock
1839 - 40 Ebeneezer Lane , Peter Hitchcock 1841 Frederick Grimke , Peter Hitchcock
1842 Reuben Wood , Frederick Grimke 1843 Reuben Wood , Matthew Birchard
1844 Ebeneezer Lane , Nathaniel C. Read 1845 Reuben Wood , Matthew Birchard
1846 Matthew Birchard , Nathaniel Read 1847 Matthew Birchard , Nathaniel Read
1847 - 48 Nathaniel Read , Edward Avery 1849 Edward Avery , Rufus P. Sspalding
1850 William Caldwell , Edward Avery 1851 Rufus Spalding , Rufus Rainey

District Court Judges

The first District Court Convened in Clermont on May 3 , 1852 .The following is a list of judges to 1879:

1852 A.G. Thurman , J.L. Green , S.F.Norris 1853 W.B.Caldwell , J.L. Bates , S.F.Norris 1854-56 J.L. Green , J.L. Bates,S.F.Norris
1857 Milton Sutliff , James Sloane , S.F.Norris 1858 Milton sutliff , A.S. Dickey , S.F. Norris 1859 R.M. Briggs , J.L. Bates , S.F. Norris
1860 W.V. Peck , A.S. Dickey , S.F. Norris 1861 Joshua Scott , A.S. Dickey , S.F. Norris 1862 Jacob Brinkerhoff , Dickey , Bates
1863 Peck , Ashburn , Dickey 1864 Horace Wilder , Ashburn , Dickey 1865 Bates , Dickey , Ashburn
1866 Wm. White , bates , Ashburn 1867 Ashburn , Dickey , Green 1868 Joseph Olds , Ashburn , Dickey
1869 Brinkerhoff , W.H. Safford , Joseph Olds 1870 Safford , Olds , Dickey 1871 D. Tarbell , Olds , John Welsh
1872 Steele , Ashburne , Olds , Safford 1873 E.F. Bingham , Safford , Ashburn 1874 Ashburn , Bingham , Steele
1875 J.M. VanMeter "S.W. Courtwright , Steele 1876 VanMeter , Courtwright , Steele 1877 A.T. Cowen , Bingham , T.A. Minshall
1878 Cowen , Bingham , Minshall 1879 E.P. Evans , Steele , Minshall  

Probate Judges

The Probate court was established by the constitution of Ohio passed on March 10 , 1851 , and adopted by the people on the third Tuesday of June succeeding,and the first judge elected the following October. The following gives the names of those who served , with date of election , residence , and term of service:

1851  George S. Lee , Batavia Township , three years

1854 George L. Swing , Tate Township , three years

1857 - 1860 Samuel Downey , Franklin Township , six yearrs

1863  George W. hulick , Batavia Township , three years

1866 - 69  Allen T. Cowen , Miami Township , six years

1862 - 75  James S. Brunaugh , Batavia Township , six years

1878 Perry J. Nichols , Ohio Township , three years

Clermont County , Ohio Judicial History

 Clerks , Sheriff's , Prosecuting Attorneys

Source: History of Clermont County , Ohio , 1880 . Louis Everts

Clerks

The prothonotary was the official - established and recognized under the territoirail government by acts of yearrs 1792 and 1799 - who attested all writs and processes of the courts with his signature , and kept their minutes , journals,or proceedings ,and this officer was borrowed from the Pennsylvani system , where to this date the clerk of court is termed a prothonotary.Under the Stae regime  , adopted in 1803 , this officer was henceforth called a clerk. The following are the officers from 1801 to the year 1881:

Key: Date , Name , Residence , Term of service

1800 William Lytle Williamsburg Township two years and six months 1803 Roger W. Waring Williamsburgh Towship Seven years
1810 - 17 David C. Bryan Williamsburgh Township Fourteen years 1824 David C. Bryan Batavia Township four years
1828 Melanethon A. Bryan Batavia Township three years 1831 - 39 Jonathan D. Morris Tate Township fifteen years
1846 Reader W. Clarke Batavia Township five years 1851 John S. Griffith Tate Township three years
1854 John M. McGrew Tate Township three years 1857 John S. Griffith Tate Township three years
1860 Elijah G. Penn Pierce Township three years 1863 Augustus Sinks Tate Township three years
1866 John G. Stiles Goshen Township two years and three months 1869 William B. Applegate Goshen Township six months
1869 - 72 William Mansfield Pierce Township Six years and three months 1875 John S. Parrott Franklin Township three years
1878 Henry B. Mattox Batavia Township three years  

Sheriff's

Under the territorial government the sheriffs - the oldest local officers known to English laws - were appointed by the Governor , but the constitution of 1802 specially recognized this office and that of coroner , and made both elective,as did also that adopted in 1851;and under both these organic instruments the terms were designed as two years.

1800 William Perry Williamsburgh Township one year 1801 Peter Light Williamsburgh Township one year
1802 John Boude Pleasant Township two years 1804 Joseph Jackson Washington Township six months
1805 Daniel Kain Williamsburgh Township six monts 1805 - 7 Levi Rogers Williamsburgh Township three years and six months
1809 - 11 Oliver Lindsey Williamsburgh Township four years 1813 George Ely Williamsburgh Towship two years
1815-17 Oliver Lindsey Williamsburgh Township four years 1819 - 21 Holly Raper Williamsburgh Township four years
1823 Daniel Hankins Williamsburgh Township one year and six months 1825 Robert Tweed Williamsburgh Township six months
1825 - 27 Holly Raper Williamsburgh Township four years 1829 - 31 William Curry Washington Township four years
1833-35 William Thomas Union Township four years 1837-39 Edward Frazier Tate Township four years
1841-43 Michael Cowen Batavia Township four years 1845-47 Samuel Walraven Ohio Township four years
1849 - 51 Jospeh Kyle Union Township four years 1853 George Richards Franklin Township two years
1855-57 William Perkins Franklin Township four years 1859 Nicholas Gatch Union Township two years
1861 James Crosson Wayne Township two years 1863 James Hill Tate Township two years
1865 James Crosson Wayne Township two years 1867-69 William Pickleheimer Wayne Township four years
1871 John R. Woodlieff Franklin Township two years 1873 - 75 Stephen Cramer Franklin Township four years
1877 - 79 Lemuel Teasdale Batavia Townsihp four years  

Prosecuting Attorneys

The first law on this office made the Supreme Court appoint a prosecutor (act of April 13 , 1803), but the statute of Feb 21 ,1805 , made the Common Please Court appoint,and under both , as well as the law of December 29 , 1825 , these appointments continued at the pleasure of the court so appointing. The act of January 29 , 1833 , made this office elective by the people every two years.

1803 Joshua Collet Williamsburgh Townsihp one year 1804 Martin Marshal Williamsburgh Township three months
1804 Aaron Goforth Williamsburgh Township three months 1804 JOshua Collet Williamsburgh Township three months
1805 Arthur St. Clair Williamsburgh Towship two years 1807 David C. Bryan Williamsburgh Township two years
1809 Joshua Collet Williamsburgh Township three months 1809 Levi Rogers Williamsburgh Township nine months
1810 David Morris Williamsburgh Township one year 1811 Thomas S. Foote Williamsburgh Township fourteen years
1825 Owen T. Fishback Batavia Township eight years 1833-35 John Jolliffe Batavia Township two years
1837 George S. Lee Batavia Township two years 1839 John Joliffe Batavia Township two years
1841-43 Dennis Smith Stonelick Township four years 1845 William Howard Batavia Township two years
1847 Phillip B. Swing Batavia Township one year 1848 William Howard Batavia Township one year
1849 - 51 Thomas Ashburn Batavia Township four years 1853 John Johnston Batavia Township two years
1855 William Fishback Batavia Township two years 1857 Charles Collins Batavia Township one year and six months
1858-60 Allen T. Cowen Miami Township four years and six months 1862 William Arthur Union Township two years
1864 Jospeh Tritt Ohio Township two years 1866-68 James S. Brunaugh Pierce Township Four years
1870 - 72 Thomas A. Griffith Batavia Township four years 1874-76 Frank Davis Ohio Township four years
1878 John Howard Batavia Township two years

Clermont County,Ohio Justices of the Peace

1802 - 1879

Clermont County , Ohio Justices of the Peace:

Note: Use these along with marriage records to see where a couple

were maried. These are sorted by date and township.

1802

Phillip Gatch , Owen Todd , Richard Allison: Miami Township

Wm. Buchanan: Washington Township

Peter Leight , Jasper Shotwell,Wm. Hunter,Houton Clark:

Williamsburg Township

Robert Higgins ,Alexander Martin: Pleasant Township

John Hunter: Ohio Township


1803

George Brown , William Fee , James Sargent: Washington Township

Roger W. Waring: Williamsburg Township


1804

Alexander Martin,Henry Chapman , Bernard Thompson: Pleasant

Township


1805

John Pollock: Miami Towship

John Collins , John Morris , Henry Willis: Tate Township


1806

George Brown , James Sargent , William Fee: Washington Township

Jacob Light , Robert Townsley , John Hunter: Ohio Townsihp

Silas Hutchinson , John Gest : Miami Township

Isaac Higbee : Tate Township

R.W. Waring , Wm. Hunter , D.C. Bryan , Jasper Shotwell:

Williamsburg Township


1807

W.S. Jump: Washington Township

Henry Chapman , Benjamin Sharp,Bernard Thompson: Pleasant

Township


1808

John Pollock : Miami Township


1809

Henry Willis: Tate Township

Wm. Hunter , Thomas Cade , R.W. Waring,Daniel Kain: Williamsburg

Township

George Brown , Joseph Lakin: Washington Township


1811

Andrew Megrue: Miami Township

Nicholas Prickett: Ohio Township

W. S. Jump: Washington Township

Jacob Shinkle , Charles knery: Lewis Township

Henry Chapman: Pleasant Township

John Ross: Clark Township

Wm. Christy,Wm. McMahon: Ohio Township

Wm. higgins: Pleasant Township

Joseph Andrews: Miami Township

George Eli: Williamsburg Township

Wm. White , J. McKinney: Clark Township


1812

John Boggess: Tate Township

Jacob Light: Ohio Township

Joseph Lakin: Washington Township

Stephen Lindsey:Ohio Township

Enoch Morgan , George Brown:Washington Township

William McMahan , Nathan Sutton: Union Township

Jacob Bradbury: Tate Township

Daniel Kain: Williamsburg Township

Abel Donham: Ohio Township

Peter Light: williamsburg Township

Samuel Perin,Solomon Claypool , Samuel Hill: Stonelick Township

Silas Hutchinson , Daniel McClelland: Miami Township

Thomas Cade: Tate Township

Wm. Hunter: Williamsburg Township


1813

John Gest: Miami Township

David Morris: Williamsburg Township

John Collins , Jeremiah Beck , Jr.: Tate Township

John Ross , Charles Knery , Allen Hughes: Lewis Township

Henry Chapman: Pleasant Township


1814

Walter Wall,Victor Lattimore: Pleasant Township

Micah Gilbert: Washington Township

Samuel McConaughey: Pleasant Township

John Brazier: Union Township

Robert Allen: Clark Township


1815

William Chapman , john Lindsey: Clark Township

Samuel Lewis: Washington Township

James Rounds: Tate Township

Timothy Rardin: : Ohio Township

John Brazier: Union Township

James Wood: Ohio Township

Nathan Sutton , Shadrach Lane: Union Township

Enoch Morgan: Washington Township

David White: Ohio Township

Jospeh Lakin: Washington Township

Daniel F. Barney: Union Township

Daniel Kain , Peter Light: Williamsburg Township

Samuel Hill , John Charles , John Beatty: Stonelick Township

Jacob Claypool , Silas Hutchinson: Miami Township

Isaac Ruth: Perry Township


1816

George Ely , John Brazier: Batavia Township

David Morris: Wiliamsburg Township

Christian Wiles: Pleasant Township

Jasper Shotwell: Wiliamsburg Township

Micah Gilbert: Washington Township

Jeremiah Beck , Jr.: Tate Township

Isaac Ruth: Perry Township

William Ewing , W.S. Jump: Washington Township

John Ross , Charles Knery: Lewis Township


1817

Benjamin Penn: Washington Township

Isaac Voorhis: Batavia Township

Gideon Denham: Perry Township

Henry Chapman , Walter Wall: Pleasant Township

Plummer Iams: Ohio Township

Elijah Fee: Washington Township

Andrew Megrue,Jesse Wood , John Gest: Miami Township


1818

Timothy Rardin , James Wood: Ohio Township

Joseph Stockton: Union Township

David White: Ohio Township

Andrew pinkham , john Boggess: Tate Township

Joseph Lakin , Elijah Larkin: Washington Township

Shadrach Lane, Daniel Day: Union Township

John Charles , John Beatty: Stonelick Township

Adam Miller: Franklin Township

Daniel Kain , Jasper Shotwell: Williamsburg Township

Silas Hutchinson: Miami Township

Nathaniel Bonser , William Fee: Franklin Township

Wm. Hunter: Williamsburg Township


1819

Ambrose Ransom: Miami Township

Benjamin Morris: Tate Township

David Morris: Williamsburg Township

Peter Frybarger: Goshen Township

Joseph Layman: Wayne Township

Thomas Lindsey: Washington Township

Moses Larkin: Franklin Township

Samuel Hill , Thomas Martin: Stonelick Township

Daniel Kain: Williamsburg Township

Nathaniel Bonser , Adam Miller: Franklin Township

John Emery: Miami Township

Arthur Clark: Stonelick Township


1820

Isaac Voorhis: Batavia Township

David Jones: Ohio Township

Andrew Megrue: Miami Township

Isaac James: Union TOwnship

Joseph Utter: Franklin Township


1821

David White: Ohio Township

Elijah Fee: Washington Township

James Stockton: Union Township

Chapman Archer: Ohio Township

William Davis: Union Township

James Rob: Ohio Township

Elijah Larkin: Washington Township

Moses Larkin : Franklin Township

Samuel Hill , Thomas Martin: Stonelick Township

Daniel Kain: Williamsburg Township

Nathaniel Bonser , Adam Miller: Franklin Township

John Emery: Miami Township

arthur Clark: Stonelick Township


1822

John W. Robinson,David Dial: Batavia Township

Jasper Shotwell , David Moris: Williamsburg Township

John K. Morris: Tate Township

Ezekial Leming: Miami Township

Thomas Lindsey: Washington Township

Robert Smith: Wayne Township

Ignatius A. pool: Franklin Township


1823

James Blackburg: Tate Township

Isac Covalt: Miami Township

Joseph Utter: Franklin Township

Isaac James: Union Township

Simeon Goodwin: Franklin Township

George McMahon: Union Township

Elijah Fee: Franklin Township


1824

Chapman Archer,Timothy Rardin,Martin Pease: Ohio Township

John Boggess : Tate Township

Joseph Davis: Union Township

Nathan Keyt: Washington Township

Thomas Mullen: Franklin Township

John Randall: Goshen Township

Daniel Kain: Williamsburg Township

Joseph Laymon: Wayne Township

WilliamDavis: Union Township

John Emery: Miami Township


1825

David Dial: Batavia Township

David Jones: Ohio Township

John W. Robinson: Batavia Township

Solomon Wells: Tate Township

David Morris: Williamsburg Township

William Mount: Batavia Township

John K. Morris: Tate Township

Elijah Larkin: Washington Township

William Hartman: Jackson Township

Phillip Byrn:Washington Township

Obadiah Winan: Tate Township

Samuel Perin , Zebina Williams: Stonelick Township

William B. Botts: Franklin Township

Ezekial Leming,Edward Hughes: Miami Township


1826

James Blackburn: Tate Township

William Mount:Batavia Township

David Jones: Ohio Township

George McMahon: Union Township

Otho Pearre: Franklin Township

Zebina Williams,James McKinnie: Stonelick Township

Andrew Frybarger: Goshen Township

William Waters: Williamsburg Township

William Currey: Washington Township


1827

Samuel Hill: Stonelick Township

George J. Troutwine: Tate Township

Chapman Archer, Thomas West,David White: Ohio Township

John Dunlap: Goshen Township

John Rogers: Monroe Township

George S. Bryan: Batavia Township

Nathan Keyt: Washington Township

Joseph Davis: Union Township

James McKinney , Zebina Williams: Stonelick Township

John Randall: Goshen Township

Francis Irvin: Miami Township

Samuel Raper: Williamsburg Township

James S. Hanley: Wayne Township


1828

David Dial: Batavia Township

Savil Wilson: Union Township

Elijah Larkin: Washington Township

Timothy Rardin: Ohio Township

Joseph Wyatt: Monroe Township

John Everhart: Franklin Township


1829

Edward Hughes: Miami Township

William Daivs: Union Township

Otho Peaare,Simeon Goodwin: Franklin Township

George McMahon: Union Township

Levi Moss: Ohio Township

Edward Frazier: Tate Township

Joseph LAymon: Wayne Township


1830

B.C. LEavitt: Goshen Township

Daivd White; Ohio Township

George Troutwine , Obadiah Winans: Tate Township

Thomas West: ohio Township

Samuel Hill: Stonelick Township

Rezen Hill: Goshen Township

Israel Whitaker: Batavia Township

John Borwn:Franklin Township

Michael Highlands: Union TOwnship

John Randall: Wayne Township

Samuel Roper: Williamsburg Township

James McKinnie,John Williams: STonelick Township

Daneil Kain: Williamsburg Township

Francis Erwin: Miami Township


1831

David Dial , John W. Robinson: Batavia Township

J.H. Jackson: Goshen Township

Moses Elstun: Miami Township

Elijah LArkin: Washington Township

William Hartman: Williamsburg Township

Timothy Rardin: Ohio Township

Joseph Wyatt: Monroe Township


1832

Edward Hughes: Miami Township

Henry Evans , Simeon Goodwin: Franklin Township

Chapman Archer,Plummer Iams: Ohio Township

John MeGuire: Union Township

Jacob G. Dimmitt: Wayne Township

Azel Bryan: Williamsburg Township

Josiah G. Gallupe: Franklin Township

John Quinlan,Edward Frazier: Tate Township

William Waters: Williamsburg Township

John Trees , Joseph Gwynn: Washington Township


1833

John Rogers: Monroe Township

Daivd WHite, Thomas West: Ohio Township

Arthur McNeil: Goshen Township

Conrad Whitmore: Stonelick Township

Alexander Blair: Batavia Township

William Highlands: Union Township

JOhn Leeds , Henry D. Gorbet: WIlliamsburg Township

Samuel Hill: Stonelick Township

James Ward,Abraham Manker: Union Township

Francis Erwin: Miami Township

A.F. Morrison: Wayne Township

John Sargent: Franklin Township

Zebina Williams: Stonelick Township


1834

Alexander Blair , David S. Bryan: Batavia Township

Thomas Sheldon: Tate Township

Abraham Wilson: Goshen Township

David Morris: Batavia Township

Moses Elstun: Miami Township

Joseph Davis: Union Township

James Ward: Ohio Township

Dowty Utter: Washington Township

William Hartman: Williamsburg Township

John K. Moris: Tate Township

Timothy Rardin: Ohio Township

William Nott: Wayne Township

Lindsley Broadwell: Franklin Township


1835

Simeon Goodwin; Franklin Township

Chapman Archer,Newe E. Watton,David White: Ohio Township

John McGuire: Union Township

Daniel Kain,Azel Bryan: Williamsburg Township

Edward Frazier: Tate Township

James Jackson: Miami Township

John Quinlan: Tate Township

Martin Byard,John Davis: Washington Township

George Mitchell: Wayne Township

Arthur McNeil,John Beatty: Goshen Township

John Dickey: Jackson Township


1836

John Rogers: Monroe Township

James McKinnie: Stonelick Township

Samuel G. Meek: Goshen Township

Samuel Fitzwater: Miami Township

John Leeds,David Light: Williamsburg Towship

George McCormick,Zebina Williams: Stonelick Township

James Ward: Union Township

William Sloane: Wayne Township

John Sargent: Franklin Township

Dowty Utter,Squire Frazee; Washington Township


1837

David Morris , Shadrach Medaris: Batavia Township

Jacob Beagle: Union Township

Thomas Sheldon: Tate Township

Moses Elstun: Miami Township

William Hartman: Jackson Township

John Ellsberry: Tate Township

Jesse Whittset: Miami Township

Joseph Wyatt: Monroe Township

Timothy Rardin: Ohio Township

Elijah Applegate: Goshen Township

James Davis: Tate Township

A.F. Morrison: Wayne Township

W.B. Utter: Franklin Township


1838

James Hamilton: Jackson Township

Simeon Goodwin: Franklin Township

John McGuire: Union Township

Samuel Ewing: Stonelick Township

Samuel McLoughlin,Newel E. Watton , John Swem: Ohio Township

Azel Bryan,Daniel Kain: Williamsburg Township

John Randall: Goshen Township

John Quinlan: Tate Township

John DavisL Washington Township

John Rapp: Stonelcik Township

William Page: Monroe Township

Arthur McNeill: Goshen Township


1839

James B. Simmons , David Jones: Ohio Township

John Emery: Miami Township

John Leeds,William S. McLean: Williamsburg Township

Thomas Carter,William Sloane: Wayne Township

David Light: Williamsburg Township

John Trees: Washington Township

William Roudebush: Stonelick Township

Joseph Kyle: Union Township

john S. Fallin: Franklin Township

David S. Bryan: Batavia Township

Squire Frazee: Washington Township


1840

Thomas D. Temple: Union Township

David Morris , Henry Whittaker: Batavia Township

William Hartman: Jackson Township

AndrewLong: Stonelick Township

John Ellsberry,Thomas Sheldon: Tate Township

James Simpson: Goshen Township

Moses Elstun , Jesse Whitsit: Miami Township

Enoch Tracey: Monroe Township

A.F. Morrison: Wayne Township

James Dennison: Miami Township

Isaac Mitchell; Monroe Township

James Davis; Tate Township

John PAge: Washington Township


1841

JOhn M. Hutchinson: Jackson Township

William Eppert: Ohio Township

Joseph Davis: Union Township

John Severn: Ohio Township

W.B. Utter,Simeon Goodwin: Franklin Township

Daniel Kain : Williamsburg Townshpi

John Rapp: Stonelick Township

John Quinlan :Tate Township

Arthur McNeill: Goshen Township


1842

James B. Simmons: Monroe Township

Wm. Hobson: Ohio Township

John Leeds,Seth Maker: Williamsburg Township

Wm. N. Robinson: MIami Tomwnship

Wm. S. McLean: Williamsburg Township

Wm. Slone: Wayne Township

Joseph Page: Washington Township

Lawson L. Warren: Union Township

Moses Larkin: Franklin Township

Peter Anderson: Stonelick Township

John S. Fallin: Franklin Township


1843

Squire Frazee: Washington Township

L.C. Morris , George S. Lee: Batavia Township

Wm. Hartman: Jackson Township

T.D. Temple: Union Township

H. Simonton: Miami TownshipThomas S. Baker: Williamsburg Township

Darius Perin,Amasa Day: Miami Township

James Simpson: Goshen Township

Andrew Long: Stonelick Township

Thomas Sheldon , John Ellsberry: Tate Township

Henry Whittaker: Batavia Township

Joseph Wyatt,Isaac Mitchell: Monroe Township

Daniel Altman: Tate Township

Hiram Boulware: Williamsburg Township

Benjamin P. Thrasher: Washington Township


1844

Simeon Goodwin: Franklin Township

David Kirgan: Ohio Township

John M. Hutchinson: Jackson Township

JOhn Simpkins: Stonelick Township

Harvey Irwin:Goshen Township

John Swem: Ohio Township

George Hill: Union Township

Wm. Hobson: Ohio Township

James Loveland: Miami Township

James Kellum , James Davis :Tate Township

Samuel Masters: Goshen Township

Amos Hill: Stonelick Township

A. McNeill: Goshen Township

John Slye:Monroe Township


1845

John Leeds , Henry Moyer: Williamsburg Township

Eli Elstun ,Wm. N. Robinson: Miami Township

John W. JOnes: Wayne Township

John D. Holter: Washington Township

Zacheus Kyle : Union Township

George McLefresh: Franklin Township

Moses S. Pickelheimer: Wayne Township

George Richards: Franklin Township


1846

S. L. Leffingwell: Williamsurg Township

Squire Frazee: Washington Township

James Perrine,Henry Bounel: Batavia Township

Levi Wilmington: Union Township

Thomas S. Barker: Williamsburg Township

Arthur McNeill: Goshen Township

Orville Wiggins: Miami Township

John Ellsberry . Tate Township

John E. Offutt: Batavia Township

Darius Perin: Miami Township

J.B. Simmons , Isaac Mitchell: Monroe Township

 

A.F. Morrison: Wayne Township

 

P.E. Gest: Miami Township

 

Jared Lamar: Washington Township

 

J.S.B. Frazier: Washington Township

 

Samuel Sims: Tate Township

 

 


1847

 

John Simpkins: Stonelick Township

 

Maurice Witham: Union Township

 

John Swem: Ohio Township

 

Harvey Irwin: Goshen Township

 

John S. Jenkins: Union Township

 

William Hobson: Ohio Township

 

James Kellum:Tate Township

 

Enoch Tracey: Monroe Townshp

 

Amos Hill: Stonelcik Township

 

Samuel Masters: Goshen Township

Michael Cowen: Miami Township

 

 


1848

Ezekial Slade, John Stevens: Williamsburg Township

W.N. Robinson: Miami Township

Joseph L. Powell: Washington Township

Joseph Martin: Union Township

George Maxfield: Stonelick Township

M.S. Pickelheimer: Wayne Township

peter Anderson , Moses Long: Stonelcik Township

G.W. Richards; Franklin Township


1849

Squire Frazee: Washington Township

James Perrine , D.C. Bryan: Batavia Township

Holly Raper: Miami Township

W.S. McLean: Williamsburg Township

W.H.Noble: Tate Township

W.H. Ferguson , Isaac Mitchell:Monroe Township

John Ellsberry: Tate Township

John E. Offutt: Batavia Township

J.A. McLoughlin: Washington Township

T.D. Hartman: Jackson Township

D. Altman: Tate Township

J.S.B. Frazier: Williamsburg Township


1850

S.M. Walriven:Ohio Township

H.V. Kerr: Tate Township

David Kirgan , James Vail:Ohio Township

James Turner: Goshen Township

Joshua Dial: Union Township

James Dennison , William Hughes: Miami Township

Enoch Tracey: Monroe Township


1851

J. D. holter : Washington Township

T.S. Barker; Williamsburg Township

J.N. Hutchinson:Jackson Township

Ezekial Slade: Williamsburg Township

H.W. Leever: Miami Township

Moses Long: Stonelick Township

William roudebush: Wayne Township

Nathan Mcmahan: Union Township

G.W. richards,Andrew Powell: Franklin Township


1852

T.J. Morris: Tate Township

James Perrine , J.D. Hatfield: Batavia Township

S.H. Whitmore: Miami Township

Isaac Mitchell: Monroe Township

James Stuart: Washington Township

J. Hunt,Jr.: Franklin Township

John dickey: Jackson Township

William Canter: Tate Township


1853

J.M. Hutchinson: Jackson Township

James Crosson: Wayne Township

L.L. Warren: Union Township

William Eppert , James Vail , James Robb:Ohio Township

H.B. Hoes: Williamsburg Township

F.J. Roudebush:Stonelick TownshipThomas S. Barker: Williamsburg

Township

James Dennison , William Hughes: Miami Township

John Phillips , Robert mclaughlin: Monroe Township

M.S. Dimmitt: Franklin Township

William Terwilliger,John S. Ringer,Perrine Applegate: Goshen

Township


1854

A.J. Trees: Washington Township

William Hobson: Ohio Township

Decatur Wiley; Pierce Township

H.W. Leever: Miami Township

E. Slade; Williamsburg Township

Nathan Keyt: Washington Township

J.L. Teal , J.S. Jenkins: Union Township

James H. Whittaker:Wayne Township (Murdered May 1 , 1879 at

his house by his son , JonathanWhitaker , who , on Dec 15 ,

1879 was sentenced to the penitentiary for life , on his own

plea of guilty of murder in the second degree.)

Zachariah Shields: Stonelick Township

John H. Simmons: Franklin Township


1855

John B. Wheeler: Washington Township

Charles Goodale: Ohio Township

S.M. Penn , J.R. Fostor: Batavia Township

Robert Davidson: Stonelick Township

Cyrus McFarland:Batavia Township

William Winans: Monroe Township

D.W. Barr: Wayne Township

J.A. Adams:Union Township

S.H. Whitmore: Miami Township

T.J. Morris: Tate Township

Otis Dudley:Williamsburg Township

D.W. Ritchie:Monroe Township

George P. Clark; Franklin Township

John Dickey: Jackson Township

James Crosson: Wayne Township

W.C. Slade , Moses Larkin: Franklin Township

Daniel Altman:Tate Township

Gideon V. Witham: Union Township


1856

John M. Hutchinson: Jackson Township

David Kirgan: Pierce Township

W.A. Dallas: Stonelick Townshp

James Perrine: Batavia Township

H.B. Hoes:Williamsburg Township

John D. Randall: Goshen Township

Moses Elstun: Union Township

William Hughes , J.A. Adams: Miami Township

Charles H. Ashburn: Ohio Township

James Gest: Miami Township

Robert McLaughlin: Washington Township

John Ringer , William Terwilliger: Goshen Township


1857

John Page: Washington Township

Isaac Donham:Ohio Township

John Waggoner:Pierce Township

Joseph Weaver:Batavia Township

Ezekial Slade:Williamsburg Township

James Hopple: Washington Township

Zachariah Shields:Stonelick Township

John H. Simmons: Franklin Township

Thomas Elrod: Tate Township

George Heltman: Union Township

John B. Wheeler: Washington Township


1858

M.S. Dimmitt: Franklin Township

William Winans: Monroe Township

Robert Davidson;: Stonelick Township

J.R. Fostor , Cyrus mcFarland: Batavia Township

W.S. Anderson: Wayne Townshp

Otis Dudley: Williamsburg Township

D.M. Barr: Wayne Township

T.J. Morris : Tate Township

James Turner: Miami Township

Isaac Mitchell: Monroe Township

John Dickey: Jackson Township

Zebulan Dickenson: Wayne Township

W.C. Slade: Tate Township

G.V. Witham: Union Township

S.B. Smith: Tate Township

J.S. Fallin: Franklin Township


1859

Jonathan Christie: Jackson Township

John Applegate: Goshen Township

W.A. Dallas: Stonelick Township

Joseph Jenkins: williamsburg Township

David Kirgan: Pierce Township

William Thompson: Williamsburg Township

John D. Randall; Goshen Township

Moses elstun:Union Township

William Hughes , John Adams: Miami Township

Savil Justice:Tate Township

William Hawkins: Ohio Township

J. Flegle: Goshen Township

William Laughlin:Monroe Township

M.S. Williamson , H.G. Wasson: Miami Township


1860

Harrison Jordan:Wayne Township

John D. Holter: Washington Township

Joseph H. Gest: Batavia Township

John Wagoner: Peirce Township

Ezekial Slade: Williamsburg Township

J. mcDonald:Ohio Township

Jospeh L. Powell: Washington Township

John H. Simmons:Franklin Township

G.W. Salt: Tate Township

C.W. Short: Ohio Township


1861

J.R. Fostor: Batavia Township

Robert Davidson: Stonelick Township

J.H. Thompson: Wayne Township

John Dickey:Jackson Township

Thomas Cazel: Batavia Township

W.W. Fee: Tate Township

William Durrah:Stonelick Township

Otis Sudley: Williamsburg Township

Henry Daughman: Goshen Township

Marcus Fee: Franklin Township

Jacob L. Teal: Union Township

Zebulon Dickenson: Wayne Township

G.V. Witham: Union Township

John S. Fallin , T.J. Morris: Tate Township

S.B. Smith,Isaac Mitchell: Monroe Township


1862

Moses Elstun:Union Township

W.A. Dallas:Stonelick Township

David Kirgan: Pierce Township

T.D. Hartman:Jackson Township

Jackson Crawford , Joseph Jenkins: Williamsburg Township

Thomas S. Atchley: Batavia Township

William Hughes: Miami Township

P.P. wolf: Goshen Township

Savil Justice: Tate Township

J.A. Adams:Miami Township

William Hawkins:Ohio Township

William Stairs:Monroe Township

H.W. Leever,W.C.Mellen: Miami Township

Harrison Jordan: Wayne Township


1863

Joseph Page: Washington TownshipEzekial Slade: Williamsburg

Township

John McDonald: Ohio Township

Benjamin Behymer: Pierce Township

John Stump:Miami Township

Nathan Keyt: Washington Township

Luke W. Moor: Pierce Township

J.L. Teal: Union Township

John H. Simmons: Franklin Township

G.W. Salt: Tate Township


1864

C.W. Short:Ohio Township

James Turner: Miami Township

J.D. Hovey,F.M. Maxfield: Stonelick Township

R.A. Hopkins: Batavia Township

R.J. Bancroft:Franklin Township

T.M. Leeds , Otis Dudley: Williamsburg Township

William Winans:Monroe Township

Henry Doughman: Goshen Township

J.H. Thompson: Wayne Township

Isaac Mitchell: Monroe Township

G.V. Witham: Union Township

W.H. Pickelheimer: Wayne Township

S.B. Smith , T.J. Morris: Tate Township


1865

John S. Fallin: Franklin Township

J.M. Hutchinson: Jackson Township

Thomas S. Atchley: Batavia Township

E.A. Parker: Miami Township

William Rapp:Stonelick Township

Thomas H. Phillips: Monroe Township

John Simpkins: Miami Township

Abiel Losey: Goshen Township

Luke Higgins: Jackson Township

J.F. Perdrizet: Union Township

Joseph Jenkins: Williamsburg Township

William Hitch: Tate Township

John G. Prather: Washington Township

William Mansfield: Pierce Township

C.W. Short: Ohio Township

Theophilus Simonton: Miami Township

John Slye: Monroe Township

John Ringer: Goshen Township

Zebulon Dickenson: Wayne Township


1866

N.S. Stevens: Washington Township

J.H. Gest: Batavia Township

Joseph D. Murphy: Wayne Township

S.R. Kyle: Miami Township

Nathan Keyt: Washington Township

James Dillon: Ohio Township

W.D. John: Pierce Township

J.L. Teal: Union Township

C.P. Harker: Miami Township

John H. Simmons: Franklin Township

G.W. Salt: Tate Township


1867

Caleb S. Laycock,William T. Cramer: Stonelick Township

William Pease:Batavia Township

F.M. Maxfield: Stonelick Township

R.J. Bancroft: Franklin Township

W.M. Fryman:Williamsburg Township

J.H. Thompson: Wayne Township

Z.F. Riley: Williamsburg Township

J.A. Waren:Ohio Township

J.M. Hutchinson:Jackson Township

A.J.Crawford:Williamsburg Township

Isaac Mitchell: Monroe Township

James Ingram: Washington Township

G.V. Witham: Union Township

S.B. Smith , W.W. Ulrey: Tate Township

A.J. Broadwell: Franklin Township


1868

Harris Smethurst: Batavia Township

Thomas Phillips: Monroe Township

Elisha Williams: Stonelick Township

J.S.B. Frazier: Williamsburg Township

L.H. Dennis: Union Township

Pervise Randall: Goshen Township

William Mansfield: Pierce Township

J.T. Wheeler: Ohio Township

Robert McLaughlin:Washington Township

John Simpkins: Miami Township

O.W. Vanosdol,Joseph Jenkins: Williamsburg Township

Luke Higgins: Jackson Township

T.J. Morris: Tate Township

A.J. Crawford: Williamsburg Township

C.W. Short: Ohio Township

William Hunt: Miami Township

John B. Turner: Monroe Township

T. Simonton: Miami Township

John Ringer: Goshen Township


1869

A.J. Trees: Washington Township

John W. Dixson: Franklin Township

E. Gregory : Wayne Township

N.S. Stevens: Washington Township

Jospeh Martin: Union Township

John S. Fallin: Franklin Township

A.H. Matson: Miami Township

J.D. Murphy: Wayne Township

John H. Simmons: Franklin Township

madison Eppert,John Brunaugh: Pierce Township

Daniel Altman: Tate Township


1870

W. T. Cramer: Stonelick Township

Josephus H. Hall: Jackson Township

William Pease; Batavia Township

James Caldwell: Goshen Township

G.W. Salt: Tate Township

George H. Fridman: Monroe Township

Moses Elstun: Union Township

James Hopple: Washington Township

G.V. Witham: Union Township

S.B. Smith: Tate Township


1871

John Simpkins: Miami Township

T.H. Phillips: Monroe Township

W.R. moorhead: Williamsburg Township

N.Y. Bacon: Washington Township

Joseph Jenkins , L.W. Franklin: Williamsburg Township

Elisha Williams: Stonelick Township

James S. Murphy: Wayne Township

Pervise Randall: Goshen Township

Luke Higgins: Jackson Township

J.W. Morin: Ohio Township

A.J. Broadwell: Franklin Township

T.J. Morris: Tate Township

T.M. Leeds: Williamsburg Township

E. Gregory: Wayne Township

T.M. Willis: Monroe Township

T. Simonton: Miami Township

John Turner: Monroe Township

john Ringer: Goshen Township

C.W. Short: Ohio Township

A.C. Antram: Goshen Township


1872

W.H. Prather: Franklin Township

John F. Mellen: Batavia Township

George Kell: Miami Township

L.D. Manning: Union Township

N.S. Stevens;Washington Township

William Hitch: Tate Township

Robert Davidson: Stonelick Township

W.D. John :Pierce Township

John H. Simmons: Franklin Township

John Brunaugh: Pierce Township


1873

William Pease: Batavia Township

Barnard Pumpelly: Pierce Township

Josephus H. Hall: Jackson Township

W.T. Cramer:Stonelick Township

Isaac Cross: Wayne Township

D.P. Lancaster: Washington Township

G.V. Witham: Union Township

J.H. Short:Pierce Township

S.B. Smith: Tate Township


1874

John McNeil , W.R.Moorhead: Williamsburg Township

elisha Williams: Stonelick Township

John Simpkins: Miami Township

Levi Griswold: Jackson Township

L.W. Carver: Franklin Township

William Tribble: Williamsburg Township

Harvey Irwin:Goshen Township

N.Y. Bacon: Washington Township

T.J. Morris: Tate Township

Joseph Jenkins: Williamsburg Township

L.R. White: Tate Township

J.S. Murphy: Wayne Township

J.W. Morin: Ohio Township

J.W. Wilstee: Monroe Township

W. H. Hancock:Pierce Township

J.H. Bainum: Ohio Township

James Crmaer: Wayne Township

John Ringer: Goshen Township

C.W. Short: Ohio Township

Abiel Losey: Goshen Township

G.H. Fridman: Monroe Township

T. Simonton: Miami Township

T.M. Willis: Monroe Township


1875

W.H. Prather: Franklin Township

John F. Mellen: batavia Township

J.W. Hill: Union Township

N.S. Stevens: Washington Township

John H. Simmons: Franklin Township

Robert Davidson: Stonelick Township

George Kell: Miami Township


1876

William Pease: Batavia Township

John B. Turner: Monroe Township

J.P. Christy: Jackson Township

Jerome Behymer: Tate Township

John PLeming: Stonelick Township

Edward Hughes: Wasington Township

Daniel Cramer: Wayne Township

Moses Elstun , G.V. Witham: Union Township

S.B. Smith: Tate Township

J.H. Short: Pierce Township


1877

J.S. Murphy: Wayne Township

Josephus Hall: Jackson Township

W.R. Moorhead,O.H. Hardin: Williamsburg Township

A.B. Applegate: Stonelick Township

John Gillespie: Ohio Township

A.J. Crawford: Williamsburg Township

A.J. Broadwell: Franklin Township

T.J. Evans: Miami Township

N.Y. bacon: Washington Township

L.R. White: Tate Township

William R. Crouch: Franklin Township

Samuel Eltaroth: Goshen Township

W.W. Hancock: Pierce Township

Cornelius Whiteneck: Wayne Township

C.W. Short: Ohio Township

A.W. Power: Miami Township

Abiel Losey: Goshen Township

John Ringer: Goshen Township

T.T. Bigam: Wayne Township

John Idlet,N.J. Bunner: Monroe Township


1878

John W. Hill: Union Township

George Kell: Miami Township

Josephus Baum: Washington Township

John Brunaugh: Batavia Township

John G. Prather: Franklin Township

Robert Davidson:Stonelick Township

James K. Gray: Franklin Township

Thomas Willis: Monroe Township

Samuel Wright: Stonelick


1879

Moses Elstun: Union Township

Amos HIll: Stonelick Township

Orin Temple: Batavia Township

Jerome Behymer: Tate Township

William Tudor: Miami Township

William H. Hartman: Jackson Township

Edward Hughes: Washington Township

John B. Turner: Monroe Township

William Yost: Goshen Township

John Walker: Franklin Township

J.H. Short: Pierce Township

G.V.Witham: Union Township

W. Manning: Tate Township