Search billions of records on Ancestry.com
   

 

 
 
The 1927-1928 IL-WA-HI
Ilwaco, Pacific County, Washington
 
Bernice Simmons, Rev. R. M. Broadbooks, Laura Winters, Mrs. C. E. Stewart
Catherine McGowan, Hermina King, John W. Goddard, S. C. Lochrie
Catherine McGowan, Geneva Brown, Kathleen Belknap, Ernest Belknap, Cullen Baker, Jeanette Ecklund, Edna Goulter, Sylvia Mattson, Lewis Haring, Norman Lundquist, Adeline Lampi, Matt Anderson
Morton Hogeli, Bernard Sund, Virginia Williams, Frank Doyle,Jack Sprague, Leona Woodham, Thelma Rudolph, Walter Kananen, Vernon Worthington, Maxine McGary, Audrey Konizeski,Alvina Pesco
Dorris Webster, Richard Graham, Robert Sproule, Melvin Leback, Albert Smith, Alton Mock, Varma Mikkola
Page 1
Dorris Webster
Page 2
Blank
Page 3
Cover page
Page 4
Mr. L. R. Williams
Page 5
Contents
Page 6
Supt. L. R. Williams, Miss H. Winter, Miss Pearl Taylor
Miss Ann Joan Lunnum, Prof. A. W. De Voe, Mrs. A. W. De Voe
Page 7
Seniors
Melvin Leback, Edna J. Goulter, Catherine McGowan, Geneva Brown
Mr. Williams, Miss Ogden, Audrey Konizeski
Page 9
Ernest L. Belknap, Alvina Pesco, Matt Anderson
Maxine McGary, Vernon Worthington, Kathleen Belknap, Geneva Brown
Page 10
Cullen Baker, Adeline Lampi, Walter Kananen, Leona Woodham
Bernard “Benny” Sund, Jeanette Ecklund, Lewis Harding
Sylvia Mattson, Alton Mock, Norman Lundquist, Audrey Konizeski
Thelma Rudolph, Jack Sprague, Laura Winters
Richard Graham, Catherine McGowan, Morton Hogeli
Edna Goulter, Melvin Leback, Dorris Webster, Frank Doyle
Page 13
Varma Mikkola, Virginia Williams, Albert Smith, Norman Lundquist
Adeline Lampi, Vernon Worthington, Lewis Haring, Jack Sprague
Alton Mock, Edna Goulter, Geneva Brown, Jeanette Ecklund, Sylvia Mattson, Matt Anderson, Mel Leback, Walt Kananen,Cullen Baker, Morton Hogeli, Maxine McGary, Thelma Rudolph, Frank Doyle, Alvina Pesco, Bernard Sund,Virginia Williams, Audrey Konizeski, Dorris Webster, Laura Winters, Rich Graham, Catherine McGowan,Leona Woodham, Robert Sproule, Bill Elliot, Kathleen Belknap, Mr. L. R. Williams, William Elliott
Ernest Belknap, Melvin Leback, Frank Doyle, Albert Smith, Geneva Brown, Sylvia Mattson, Adeline Lampi
Walter Kananen, Catherine McGowan, Alton Mock, Morton Hogeli, Varma Mikkola, Audrey Konizeski
Bernard Sund, Virginia Williams, Kathleen Belknap, Matt Anderson, Richard Graham, Jeanette Ecklund
Edna Goulter, Robert Sproule, Doris Webster, Jack Sprague, Cullen Baker
Maxine McGary, Norman Lundquist, Alvina Pesco
Matt Anderson, Willard McGary, Jeanette Ecklund, Ruby Sund, Audrey Konizeski, June Williams, Maxine McGary, Bernt Hansen,Alton Mock, Urho Paski, Catherine McGowan, Edwin Chellis, Sylvia Mattson, Elsie Mechals, Cullen Baker, Alvin Lindstrom,Varma Mikkola, Wendell Eggen, Adeline Lampi, Mary Murakami, Albert Smith, Alice Sargeant, Ernest Belknap, Kermit Westcott,Wilma Davis, Geneva Brown, Martha Jane Hottel, Bernard Sund, Edgar Yeager, Kathleen Belknap, Rawha Mikkola, Robert Sproule,Billie Hawkins, Richard Graham, Frankie Plumb, Melvin Leback, Orville Eggen, William Elliott, Leona Alexander, Leona Woodham,Impi Wiitala, Jack Sprague, Wilho Kallio, Walter Kananen, Warner Heikkala, Morton Hogeli, Frank Doyle, “Mikey” Doyle,Virginia Williams, Frances Grable, Lewis Haring, Ray Pesco, Doris Webster, Charles Simila, laura Winters, Marie Coyle,Norman Lundquist, Catherine Kananen, Edna Goulter, Thelma Rudolph, Parker Honeyman
Page 17
Juniors
Page 18
Merta Aho, Ruth Belknap, Wilma Davis, Robert Belknap, Parker Honeyman, Albert Johnson, Esther Johnson
Charlotte Henderson, Frances Hooper, Urho Paksi, Ray F. Pesco, Harland L. Plumb, Helmie Manson
Page 19
Bonnibel Moore, Catherine Kananen, John Morehead, Sulo Timonen, Charles Henry Simila, Eleanor S. Williams
Dorothy Sidney, Florrice Rudolph, Kurt Kallstrom, George Takko, Celia Wiitala, Hilda Wikstrom, Lee Marsh
Page 20
Catherine Kananen, Bertha Jennings “Meaty Slick”, Frances Hooper “Frankie”
Page 21
Sophomores
Laura Hogile
John McAfee, Joe Monce, Marie Lundquist, Joy Christy, Helen Phelps, Catherine Herrold, Charlotte Herrold
Maxine Inman, Harriet Ougendol, Berntza Williams, Diana Johnson, Ruby Yeager, Kenneth Paulding, Lorimer Lampa,Clement Sergeant, Morris Pederson, Orville Eggen, Wendell Eggen, Bernt Hansen, Lucille Deardorff, Blanche Ohme,Viola Rinell, Lucille Pedersen, Verna Smith, Rachel Worthington, Mabel Webster, Robert Becken, Arthur Anderson,Robert Sidney, Verne Weber, Edgar Yeager, Floyd Wehtje, Walfred Leback, Irma Tyler, Ama Tyler, Edith Wehtje, Luella Brown,Helen Hannu, Elsie Karvonen, Elaine Kentala, Leona Wirkkala, Laura Hogeli, Bonnie Kallgren, Helen Sheppard,Florice Doupe, Alice Sargeant, Martha Keiski, Marie Lundquist, Sterling Graham, Martin Broadbrooks
(photo of 44 sophomores)
Marie Lundquist, Martha Keiski, Lucille Deardorff, Verne Weber, Miss Lilly Becken, Catherine Herrold
Page 24
Pearl C. Samuels (de cook), Elsie Karvonen “Lambie”, Catherine E. Herrold (Twin), Lucille deardorff “Stiff-ee”
Freshman
Frances Grable
(photo of 44 freshman)
Frank Plumb, Wayne Koski, Mary Murakami, Carl Oji
Page 27
Athletics
Richard Graham, Mr. Williams, Clayton “Barb” Thomas, Morton Hogeli, George Suomela, Harland Plumb
Morton “Mort” Hogeli, Richard “Rich” Graham, Bernard “Bunny” Sund, Albert “Gust” Johnson, Matt “Wedge” Anderson,Sulo “Soup” Timonen, Walter “Whitie” Kananen, Vernon “Verne” Worthington, Frank “Frank” Doyle
Robert “Bob” Sproule, Ray “Racky” Pesco, Melvin “Mel” Leback, Urho “Pauky” Paski, Warner “Vener” Heikkila,Sterling “Cy” Graham, Martin “Bishop” Broadbooks, Lester “Les” Moore, Alton “Alt” Mock, Norman “Lunky” Lundquist
Clement “Clem” Sargeant, Charles “Simp” Simila, Albert “Smoot” Smith, L. R. Williams, Clayton Thomas, Morton Hogeli,Richard Graham, Bernard Sund, Matt Anderson, Robert Sproule, Walter Kananen, Frank Doyle, Vernon Worthington,Melvin Leback, Alton Mock, Norman Lundquist, Albert Smith, Sulo Timonen, Albert Johnson, Ray Pesco, Urho Paski,Lester Moore, Martin Broadbooks, Charles Simila, Warner Heikkila, Sterling Graham, Clement Sargeant
Richard Graham, Ray Pesco, Morton Hogeli, Matt Anderson, Bernard Sund
Warner Heikkila, Urho Paski, Sterling Graham, Carl Oja, Tyyho Heikkila, George Suomela
Pesco, R. Graham, Hogeli, Anderson, Sund, W. Heikkila, Paski, Oja, S. Graham, T. Heikkila
Richard “Rich” Graham, Ray Pesco, Morton “Mort” Hogeli
Matt Anderson, Bernard “Bunny” Sund, Urho Paski, Sterling Graham, “Pauky”, “Cy”
Page 36
Autographs (no names)
Page 37
Dramatics
Page 38
Mrs. A. W. De Voe, Melvin Leback, Catherine McGowan, Geneva Brown, Bernard Sund, Matt Anderson
Leona Woodham, Edna Goulter, Ernest Belknap, Norman Lundquist, Louis Harring, Frank Doyle
Maxine McGary, Jeanette Ecklund, Sylvia Mattson, Thelma Rudolph
Page 39
Miss Ann Lunnum, Miss Pauline Weisman, Harland Plumb, Charles Simila, Eleanor Williams, Sulo Timonen, Bonnibel Moore
Esther Johnson, Celia Wiitala, Urho Poski, Robert Belknap, Verne Weber
Page 40
Mrs. John Weighart, Miss Elsie Howell, Martha Jane Hottel, Geneva Brown, Martha Keishki, Harland Plumb, John McAfee
Kurt Kallstrom, Robert Becken, Alvin Lindstrom, Bernt Hansen, Arthur Anderson, Melvin Anderson, Wendell Eggen
Orville Eggen, Eleanor Williams, Ruby Yeager, Lenore Anderson, Berntza Williams, Lily Anderson, Leona Alexander
Wilma Davis, Edna Goulter, Catherine Herrold, Charlotte Herrold, Maxine Inman, Maxine McGary, Catherine McGowan
June Williams, Virginia Williams, Edith Wehtje, Leona Woodham, Helen Sheppard, Bonnibel Moore
Page 41
Miss Elsie Howell, Mr. John Weighardt, Harland Plumb, John McAfee, Miss Bonnibel Moore
Page 42
Autographs (no names)
Page 43
Organizations
Page 44
Matt Anderson, Celia Wiitala, Leona Woodham, Ernest Belknap
Walter Kananen, Harland Plumb, Edna Goulter, Bernard Sund
Page 45
Wayne De Voe, Harland Plumb, Eleanor Williams, Urho Paski, Ray Pesco, Celia Wiitala, Esther Johnson, Catherine McGowan
Leona Woodham, Dorothy Sidney, Marie Lundquist, Lilly Anderson, Charles Simila, Verne Weber
Mr. Tisdale, Supt Olsen, Audrey Konizeski, Evelyn Heath Beckett, Grace Johnson, Semri Keiski, Victor Christenson, Laura Moates,Gladys Hanson, Marion Hanson, Elva Brown, Eva Turk, Margaret Henderson, Adele Seigle, Lilly Sargent, Waino Johnson,Will Strand, Helen Johnson, Patsy Spencer, Curtis Hoare, Robert Lundquist, Robert Hawkins, Douglas Gerow,Vernon Brumback, Hazel Johnson, Martha Johnson, Sylvia Johnson, Tom Petit
Page 47
Marjorie Sprague, Arnie Suomela, Pearl Turk, Stella Winters, William Boebert, Mary Cutting, George Cutting, Anita Hannu,Walter Henderson, Norman Howerton, Edward Kananen, Theodore Rimer, Laura Rogers, Roland Stone, Florence Strand,Berwyn Williams, Viola Winters, Guilford Wood, Lois Timmen, Pearl Dosland, Ella Kroll, Edna Lindstrom, Lillian Lindstrom,Clarence Osborne, Elmer Patana, George Suomela, Lolita Tinker, Ellen Anderson, Elna Beasley, Emil Carlson, Kenneth Edwards,Marguerite Gerow, Herbert Hagen, Marie Hagen, Arnie Johnson, Ellen Johnson, Otto Johnson, Lawrence Lundquist, Edna Marks
Lenore Nelson, Gudren Nelson, Ralph Osborne, Waino Saari, Margaret Claney, Rab Hall, Miriam Herrold, Carl Jackson,Nellie Jennings, Alice Johnson, Opal Johnson, Heila Kallio, Verl Leback, Edward Nelson, Ruth Olsen, Robert Petit, Myrtle Powell,Kenneth Rogers, William Sankela, Ruth Suderland, Jim Wicken, Hilda Winters, Gertrude Wood, Velpis Saari, Melvin Ambrose,Pauline Bacon, Frank Boebert, Dave Beechey, Hazen Cram, Cyril Curl, Myrtle Dosland, Edwin Espy, Willard Espy, Margaret Hagen,Raymond Howerton, Ellen Johnson, Helena Johnson, Josephine Markham, Donald Round, Kathleen Patana, Velma Saari
Walfred Suomela, Clayton Thomas, Cecil Timmen
Virgil Wehtje, Sophia Wiitala, Suoma Winters, Howard Woodham, Harold Christianson, John Graham, Edgar Ambrose, Marion Taylor,Dorothy Rogers, Madeline Olsen, Dan Clancy, Russell Brooks, Charles Markham, Jennie Mattson, Ellen Koski, Ernest Markham,Martha Kananen, Dan Embree, Henry Coyle, Robert Graham, Philip Pesco, Oliver Brown, Gladys Ohme, Jennie Ogendal,Viola Wirkkala, Walter Johnson, Catherine Williams, Eva Olsen, Linda Koski, Laina Wiitala, Arlene Lindstrom, Viola Saari,Elsie Johnson, Allie Aho, Karen Jernstrom, Forna Plumb, Mel Carlson, Charles Saari, Mary Pat McGowan, Ella Williams, Rachel Belknap
Nelfred Metty, Verner Oja, Margaret Kinney, Ruth Pedersen, Ellen McAfee, Harold Lundquist
Page 49
Mr. De Voe, Honeyman, McGowan, Belknap, McGary
Page 50
Miss Catherine McGowan, Miss McGary, Miss Belknap
Page 51
ads: P.J. McGowan & Sons, Inc.
page 52
ads: John Kaino; Bradford’s Confectionery and Ice Cream Parlor
Ilwaco Plumbing & Tinning Co., J. H. Petit; Johnny McAfee, Edith Wehtje
Page 53
ads: Moore’s; Lee W. Paul, M.D.; Dan R. Grable American Legion Post
Page 54
ads: Ilwaco Mill & Lumber Company, C. F. Rogers; The Sugar Bowl; Meresse Pharmacy
Page 55
ads: University Clothes, John H. Luukinen
Page 56
ads: Chinook Packing Co.; Crohn Karsun’s Spring Suits
Helen S., Sterling G.
Page 57
ads: Vernon Brumbach’s Groceries; Pastime Billiard Parlor, A.C. Pesco
Hawkins Eating House, Mrs. W.B. Hawkins
Page 58
ads: Ilwaco Market; First National Bank of Ilwaco; Peninsula Insurance and Investment Service
Page 59
ads: Doupe Bros. Shoe Store
Page 60
Dr. B.H. Pedersen, dentist; King’s Restaurant
Page 61
ads: The Chinook Observer; Economy Store, Fred N. Mallory; Dan Williams Grocery
Page 62
ads: Jim’s Grocery, Heckman & Nott; Stilwell’s Sanitary Market, Fred D. Stilwell; Astoria-North Beach Ferry Company
Page 63
ads: Strand’s General Merchandise; Albert W. Kinney, dentist; Hotel Seaview, Mrs. E.A. Gensman
Page 64
ads: C.A. Smith & Son Grocery; Seaview Service Station; Pacific Bakery, R. Gillies; Long Beach Pharmacy
Page 65
ads: The Wilson Studio; The North Beach Tribune
Page 66
ads: Heppenstall Engraving Co.
 
 
 
home